Indonesian Masters  

Tournament Name: DAIHATSU Indonesia Masters 2022
Tournament Dates: 07/06/2022-12/06/2022
Location: Indonesia, Jakarta
Category: HSBC BWF World Tour Super 500

Winners
Category Winner Runner-up
MD Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO LIANG Weikeng / WANG Chang
MS Viktor AXELSEN CHOU Tien Chen
WD CHEN Qingchen / JIA Yifan Apriyani RAHAYU / Siti Fadia Silva RAMADHANTI
WS CHEN Yufei Ratchanok INTANON
XD ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong Thom GICQUEL / Delphine DELRUE

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 141 HE Jiting / ZHOU Haodong 21-9 / 21-13 Galuh DWI PUTRA / Ricky KARANDASUWARDI - 35
Round 1 424 LIANG Weikeng / WANG Chang 21-15 / 21-16 M HAIKAL Muhammad Nazri / Shaharuddin Junaidi W M ARIF 80 35
Round 1 83 LIU Yuchen / OU Xuanyi 21-9 / 21-18 Muh Putra ERWIANSYAH / Patra Harapan RINDORINDO 216 29
Round 1 63 TAN Kian Meng / TAN Wee Kiong 21-10 / 21-11 Berry ANGRIAWAN / Rian Agung SAPUTRO - 27
MD
Round 1 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-16 / 21-19 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 28 42
Round 1 36 Supak JOMKOH / Kittinupong KEDREN 21-17 / 21-16 Christopher GRIMLEY / Matthew GRIMLEY 51 33
Round 1 12 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-9 / 21-14 Alexander DUNN / Adam HALL 31 28
Round 1 95 Sabar Karyaman GUTAMA / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 19-21 / 21-12 / 21-16 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 20 51
Round 1 6 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-11 / 21-19 TAN Kian Meng / TAN Wee Kiong 63 36
Round 1 23 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 10-21 / 21-13 / 21-12 Ben LANE / Sean VENDY 19 55
Round 1 83 LIU Yuchen / OU Xuanyi 21-15 / 21-19 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 10 42
Round 1 424 LIANG Weikeng / WANG Chang 21-15 / 23-21 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 52 42
Round 1 16 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 19-21 / 21-11 / 21-8 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 45 43
Round 1 7 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-14 / 21-17 GOH V Shem / LOW Juan Shen 87 34
Round 1 50 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 14-21 / 21-15 / 21-17 Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN / LIM Khim Wah 122 50
Round 1 4 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-15 / 21-17 LU Ching Yao / YANG Po Han 24 39
Round 1 141 HE Jiting / ZHOU Haodong 21-16 / 21-11 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 124 35
Round 1 9 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 22-20 / 21-4 Fabien DELRUE / William VILLEGER 34 41
Round 1 75 Min Hyuk KANG / SEO Seung Jae 21-17 / 24-22 CHOI SolGyu / KIM Won Ho 96 45
Round 1 3 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-12 / 21-19 Jeppe BAY / Lasse MØLHEDE 32 30
Round 2 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-14 / 8-21 / 21-18 Supak JOMKOH / Kittinupong KEDREN 36 56
Round 2 12 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 23-21 / 17-21 / 21-9 Sabar Karyaman GUTAMA / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 95 62
Round 2 6 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 27-25 / 21-14 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 23 54
Round 2 424 LIANG Weikeng / WANG Chang 21-17 / 21-13 LIU Yuchen / OU Xuanyi 83 31
Round 2 7 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 16-21 / 21-17 / 21-13 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 16 68
Round 2 4 LEE Yang / WANG Chi-Lin 23-21 / 21-16 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 50 35
Round 2 141 HE Jiting / ZHOU Haodong 22-20 / 21-13 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 9 49
Round 2 75 Min Hyuk KANG / SEO Seung Jae 21-19 / 18-21 / 21-19 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 3 61
Quarter-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 10-21 / 21-11 / 21-18 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 12 51
Quarter-final 424 LIANG Weikeng / WANG Chang 16-21 / 21-13 / 21-17 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 6 49
Quarter-final 7 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-15 / 21-18 LEE Yang / WANG Chi-Lin 4 45
Quarter-final 141 HE Jiting / ZHOU Haodong 21-16 / 26-28 / 21-19 Min Hyuk KANG / SEO Seung Jae 75 71
Semi-final 424 LIANG Weikeng / WANG Chang 21-17 / 21-10 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 1 33
Semi-final 7 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-17 / 21-17 HE Jiting / ZHOU Haodong 141 44
Final 7 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-10 / 21-17 LIANG Weikeng / WANG Chang 424 36
MS (qual)
Round 1 174 LEI Lanxi W.O. LI Shifeng 40 0
Round 1 53 WENG Hongyang 21-18 / 21-17 Krishna Adi NUGRAHA 193 49
Round 1 361 Andi Fadel MUHAMMAD 20-22 / 21-10 / 21-13 Subhankar DEY 65 58
Round 1 55 SUN Feixiang 21-12 / 21-14 Kodai NARAOKA 42 48
Round 1 81 Ade Resky DWICAHYO 21-17 / 21-18 Panji Ahmad MAULANA 183 33
Round 1 59 SOONG Joo Ven 21-16 / 9-21 / 21-14 Kartikey GULSHAN KUMAR 105 58
Round 1 46 Chico Aura DWI WARDOYO 21-14 / 21-15 Christo POPOV 58 38
Round 1 106 Adham Hatem ELGAMAL 21-16 / 21-8 Classius Chris BELANDRO 2045 25
Round 2 53 WENG Hongyang 21-19 / 21-12 LEI Lanxi 174 42
Round 2 55 SUN Feixiang 21-8 / 21-12 Andi Fadel MUHAMMAD 361 35
Round 2 59 SOONG Joo Ven 21-15 / 21-11 Ade Resky DWICAHYO 81 33
Round 2 46 Chico Aura DWI WARDOYO 21-14 / 21-18 Adham Hatem ELGAMAL 106 35
MS
Round 1 26 LU Guangzu 21-16 / 23-21 LIEW Daren 28 58
Round 1 33 HEO Kwang Hee W.O. Anders ANTONSEN 3 0
Round 1 1 Viktor AXELSEN 21-14 / 21-7 Shesar Hiren RHUSTAVITO 24 35
Round 1 15 WANG Tzu Wei 21-14 / 21-16 Nhat NGUYEN 39 46
Round 1 35 ZHAO Junpeng 10-21 / 21-14 / 21-11 Jonatan CHRISTIE 8 52
Round 1 12 NG Ka Long Angus 21-18 / 21-17 WENG Hongyang 53 44
Round 1 6 Anthony Sinisuka GINTING 16-21 / 21-16 / 21-18 Kunlavut VITIDSARN 18 74
Round 1 31 Sitthikom THAMMASIN 22-24 / 21-11 / 21-11 Khosit PHETPRADAB 47 69
Round 1 5 LEE Zii Jia 21-16 / 21-12 Kantaphon WANGCHAROEN 22 38
Round 1 27 Mark CALJOUW 21-17 / 21-17 SUN Feixiang 55 50
Round 1 13 Rasmus GEMKE 21-19 / 21-17 Brice LEVERDEZ 41 48
Round 1 9 Lakshya SEN 21-10 / 21-18 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21 38
Round 1 17 LEE Cheuk Yiu 17-21 / 21-9 / 21-17 Tommy SUGIARTO 32 63
Round 1 4 CHOU Tien Chen 21-15 / 22-20 SOONG Joo Ven 59 53
Round 1 46 Chico Aura DWI WARDOYO 21-17 / 21-15 Sameer VERMA 30 45
Round 1 10 LOH Kean Yew 21-14 / 21-13 Toma Junior POPOV 25 38
Round 2 9 Lakshya SEN 21-18 / 21-15 Rasmus GEMKE 13 54
Round 2 4 CHOU Tien Chen 21-11 / 18-21 / 21-16 LEE Cheuk Yiu 17 62
Round 2 10 LOH Kean Yew 21-11 / 21-14 Chico Aura DWI WARDOYO 46 35
Round 2 26 LU Guangzu 21-12 / 21-12 HEO Kwang Hee 33 37
Round 2 1 Viktor AXELSEN 21-10 / 21-13 WANG Tzu Wei 15 43
Round 2 12 NG Ka Long Angus 21-9 / 19-21 / 21-10 ZHAO Junpeng 35 59
Round 2 6 Anthony Sinisuka GINTING 21-13 / 21-14 Sitthikom THAMMASIN 31 44
Round 2 5 LEE Zii Jia 21-17 / 21-14 Mark CALJOUW 27 37
Quarter-final 1 Viktor AXELSEN 21-13 / 21-9 NG Ka Long Angus 12 39
Quarter-final 6 Anthony Sinisuka GINTING 18-21 / 21-16 / 21-15 LEE Zii Jia 5 69
Quarter-final 4 CHOU Tien Chen 21-16 / 12-21 / 21-14 Lakshya SEN 9 62
Quarter-final 10 LOH Kean Yew 21-15 / 21-19 LU Guangzu 26 47
Semi-final 1 Viktor AXELSEN 21-15 / 21-15 Anthony Sinisuka GINTING 6 48
Semi-final 4 CHOU Tien Chen 21-16 / 8-21 / 21-19 LOH Kean Yew 10 70
Final 1 Viktor AXELSEN 21-10 / 21-12 CHOU Tien Chen 4 41
WD (qual)
Round 1 - Arlya Nabila Thesa MUNGGARAN / Agnia Sri RAHAYU 21-18 / 20-22 / 21-19 Velisha CHRISTINA / Priskila Venus ELSADAI - 77
Round 1 600 Titis Maulida RAHMA / Bernadine Anindiya WARDANA 21-13 / 21-11 Assyifa Rizki RAHAYU / Aisyah Hanadiya TAISIR - 28
Round 1 - Isyana Syahira MEIDA / Rinjani Kwinara NASTINE 21-12 / 21-16 Nisriina Husniyyah RAMADHANI / Sabrina Anindya RAMADHANI - 27
WD
Round 1 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-12 / 21-13 Febriana Dwipuji KUSUMA / Amalia Cahaya PRATIWI 90 35
Round 1 160 Meilysa Trisas PUSPITA SARI / Rachel Allessya ROSE 21-18 / 21-9 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 23 34
Round 1 - Arlya Nabila Thesa MUNGGARAN / Agnia Sri RAHAYU 21-18 / 21-16 LOW Yeen Yuan / Zi Xuan VALEREE SIOW 75 43
Round 1 28 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 21-9 / 21-17 Ririn AMELIA / Virni PUTRI - 32
Round 1 19 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 21-16 / 21-19 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 42 50
Round 1 - Febby Valencia Dwijayanti GANI / Ribka SUGIARTO 18-21 / 21-12 / 21-14 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 9 56
Round 1 163 Melanni MAMAHIT / Tryola NADIA 21-9 / 17-21 / 21-16 Anggia Shitta AWANDA / Putri LARASATI - 53
Round 1 49 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 21-14 / 21-13 Anna Ching Yik CHEONG / TEOH Mei Xing 43 39
Round 1 10 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 21-13 / 21-18 Margot LAMBERT / Anne TRAN 57 37
Round 1 315 Anisanaya KAMILA / Az Zahra Ditya RAMADHANI 21-14 / 18-21 / 21-15 Titis Maulida RAHMA / Bernadine Anindiya WARDANA 600 59
Round 1 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-8 / 21-14 Mariia STOLIARENKO / Yelyzaveta ZHARKA 68 34
Round 1 36 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 21-17 / 21-7 Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW 54 36
Round 1 - Apriyani RAHAYU / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 21-12 / 21-9 Debora JILLE / Cheryl SEINEN 40 37
Round 1 53 DU Yue / LI Wenmei 21-8 / 21-8 Isyana Syahira MEIDA / Rinjani Kwinara NASTINE - 30
Round 1 2 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-10 / 21-11 Simran SINGHI / Ritika THAKER 76 31
Round 2 19 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 21-15 / 18-21 / 21-17 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 28 72
Round 2 10 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 21-23 / 21-17 / 21-15 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 49 91
Round 2 2 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-14 / 21-14 DU Yue / LI Wenmei 53 47
Round 2 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-9 / 21-16 Meilysa Trisas PUSPITA SARI / Rachel Allessya ROSE 160 40
Round 2 22 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 21-7 / 21-13 Arlya Nabila Thesa MUNGGARAN / Agnia Sri RAHAYU - 40
Round 2 - Febby Valencia Dwijayanti GANI / Ribka SUGIARTO 21-10 / 21-12 Melanni MAMAHIT / Tryola NADIA 163 33
Round 2 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-6 / 21-15 Anisanaya KAMILA / Az Zahra Ditya RAMADHANI 315 34
Round 2 - Apriyani RAHAYU / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 21-17 / 21-19 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 36 49
Quarter-final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-8 / 21-13 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 22 34
Quarter-final 19 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 21-16 / 21-18 Febby Valencia Dwijayanti GANI / Ribka SUGIARTO - 44
Quarter-final 10 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 21-11 / 21-16 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 8 44
Quarter-final - Apriyani RAHAYU / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 15-21 / 21-16 / 21-16 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 2 73
Semi-final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-12 / 21-13 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 19 52
Semi-final - Apriyani RAHAYU / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 21-23 / 21-14 / 21-14 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 10 74
Final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-18 / 21-12 Apriyani RAHAYU / Siti Fadia Silva RAMADHANTI - 42
WS (qual)
Round 1 57 AAKARSHI KASHYAP 13-21 / 21-9 / 21-9 Sirada ROONGPIBOONSOPIT 230 46
Round 1 53 Putri Kusuma WARDANI 21-4 / 21-8 Doha HANY 90 19
Round 1 52 Asuka TAKAHASHI 21-6 / 21-18 Mariia STOLIARENKO 196 34
Round 1 46 SIM Yu Jin 21-4 / 21-9 Made Dinda WINDIASARI 1332 20
WS
Round 1 16 Beiwen ZHANG 21-12 / 21-11 AAKARSHI KASHYAP 57 29
Round 1 19 KIM Ga Eun 21-17 / 21-8 Lianne TAN 36 31
Round 1 4 CHEN Yufei 21-13 / 21-18 WANG Zhiyi 14 49
Round 1 11 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-12 / 17-21 / 21-14 Michelle LI 12 67
Round 1 41 Saena KAWAKAMI 24-22 / 21-14 SIM Yu Jin 46 40
Round 1 33 Line Højmark KJAERSFELDT 21-5 / 21-12 Julie Dawall JAKOBSEN 38 34
Round 1 9 HE Bingjiao 21-16 / 21-14 Putri Kusuma WARDANI 53 43
Round 1 26 Supanida KATETHONG 21-15 / 22-20 YEO Jia Min 18 45
Round 1 30 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-14 / 21-15 Phittayaporn CHAIWAN 21 35
Round 1 7 PUSARLA V. Sindhu 18-21 / 21-15 / 21-11 Line CHRISTOPHERSEN 22 51
Round 1 10 Pornpawee CHOCHUWONG 21-18 / 21-8 Asuka TAKAHASHI 52 41
Round 1 32 Iris WANG 21-16 / 21-7 PAI Yu Po 40 42
Round 1 17 Kirsty GILMOUR 21-17 / 12-21 / 21-15 ZHANG Yiman 31 52
Round 1 8 Ratchanok INTANON 21-13 / 21-16 Ruselli HARTAWAN 49 34
Round 1 24 HAN Yue 13-21 / 21-15 / 21-9 Aya OHORI 28 57
Round 1 3 Se Young AN 21-10 / 21-12 Mia BLICHFELDT 15 33
Round 2 4 CHEN Yufei 21-10 / 21-19 Beiwen ZHANG 16 38
Round 2 11 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-8 / 21-14 KIM Ga Eun 19 37
Round 2 33 Line Højmark KJAERSFELDT 21-13 / 18-21 / 21-13 Saena KAWAKAMI 41 61
Round 2 9 HE Bingjiao 21-14 / 21-15 Supanida KATETHONG 26 40
Round 2 8 Ratchanok INTANON 21-17 / 19-21 / 21-15 Kirsty GILMOUR 17 63
Round 2 7 PUSARLA V. Sindhu 23-21 / 20-22 / 21-11 Gregoria Mariska TUNJUNG 30 71
Round 2 24 HAN Yue 12-21 / 21-18 / 21-18 Pornpawee CHOCHUWONG 10 74
Round 2 32 Iris WANG 21-19 / 4-1 Ret. Se Young AN 3 28
Quarter-final 4 CHEN Yufei 21-11 / 21-15 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 11 40
Quarter-final 9 HE Bingjiao 22-20 / 21-14 Line Højmark KJAERSFELDT 33 43
Quarter-final 8 Ratchanok INTANON 21-12 / 21-10 PUSARLA V. Sindhu 7 33
Quarter-final 24 HAN Yue 15-21 / 21-18 / 21-18 Iris WANG 32 69
Semi-final 4 CHEN Yufei 21-17 / 21-14 HE Bingjiao 9 51
Semi-final 8 Ratchanok INTANON 13-21 / 21-14 / 21-18 HAN Yue 24 67
Final 4 CHEN Yufei 21-16 / 18-21 / 21-15 Ratchanok INTANON 8 74
XD (qual)
Round 1 65 Hiroki MIDORIKAWA / Natsu SAITO 16-21 / 21-9 / 21-15 Fabien DELRUE / Vimala HERIAU 79 54
Round 1 127 REDDY B. Sumeeth / Ashwini PONNAPPA 17-21 / 21-18 / 21-14 Yujiro NISHIKAWA / Saori OZAKI 77 50
Round 1 174 FENG Yanzhe / LIN Fangling 21-17 / 21-18 KIM Won Ho / JEONG Na Eun 126 35
Round 1 - CHOONG Hon Jian / PECK Yen Wei 22-20 / 21-18 William VILLEGER / Anne TRAN 63 41
XD
Round 1 15 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-13 / 11-21 / 21-19 CHOONG Hon Jian / PECK Yen Wei - 61
Round 1 - HOO Pang Ron / TOH Ee Wei 21-19 / 21-13 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 27 35
Round 1 11 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-19 / 21-16 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 1 44
Round 1 7 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-9 / 21-16 Robin TABELING / Selena PIEK 21 31
Round 1 5 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-14 / 16-21 / 21-12 Ishaan BHATNAGAR / Tanisha CRASTO 47 57
Round 1 19 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-17 / 21-7 CHEN Tang Jie / Zi Xuan VALEREE SIOW - 27
Round 1 65 Hiroki MIDORIKAWA / Natsu SAITO 8-21 / 21-19 / 21-17 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 9 55
Round 1 24 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 21-17 / 21-16 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 14 34
Round 1 6 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 6-2 Ret. Adnan MAULANA / Mychelle Crhystine BANDASO 28 3
Round 1 46 Rehan Naufal KUSHARJANTO / Lisa Ayu KUSUMAWATI 21-11 / 22-20 Adam HALL / Julie MACPHERSON 40 39
Round 1 4 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-18 / 21-18 GUO Xinwa / ZHANG Shuxian 41 38
Round 1 17 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-18 / 21-16 FENG Yanzhe / LIN Fangling 174 40
Round 1 10 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-7 / 21-11 Adham Hatem ELGAMAL / Doha HANY 54 22
Round 1 - CHAN Peng Soon / CHEAH Yee See 21-17 / 21-10 SOONG Joo Ven / GOH Liu Ying - 32
Round 1 127 REDDY B. Sumeeth / Ashwini PONNAPPA 21-15 / 21-14 Hafiz FAIZAL / Serena KANI - 29
Round 1 2 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-10 / 21-8 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 45 25
Round 2 11 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 22-24 / 21-19 / 22-20 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 15 80
Round 2 7 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 20-22 / 21-5 / 21-15 HOO Pang Ron / TOH Ee Wei - 51
Round 2 6 SEO Seung Jae / CHAE YuJung W.O. CHAN Peng Soon / CHEAH Yee See - 0
Round 2 19 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-16 / 21-16 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 5 36
Round 2 24 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 21-12 / 20-22 / 22-20 Hiroki MIDORIKAWA / Natsu SAITO 65 54
Round 2 4 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-18 / 21-9 Rehan Naufal KUSHARJANTO / Lisa Ayu KUSUMAWATI 46 36
Round 2 17 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-10 / 13-21 / 21-11 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 10 57
Round 2 2 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-18 / 21-13 REDDY B. Sumeeth / Ashwini PONNAPPA 127 35
Quarter-final 11 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-15 / 21-10 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 7 42
Quarter-final 24 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 21-13 / 21-14 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 19 34
Quarter-final 6 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 19-21 / 21-10 / 21-14 WANG Yilyu / HUANG Dongping 4 56
Quarter-final 2 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-8 / 21-14 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 17 29
Semi-final 11 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 22-20 / 21-12 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 24 39
Semi-final 2 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 19-21 / 21-14 / 21-12 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 6 59
Final 2 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-13 / 21-14 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 11 38

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 73 11 35.5% 2693 86.87 00:44:52 1.94 4 12.9%
MS 30 69 9 30.0% 2458 81.93 00:49:56 1.64 7 23.3%
WD 30 67 7 23.3% 2341 78.03 00:45:50 1.7 4 13.3%
WS 30 71 11 36.7% 2526 84.2 00:48:08 1.75 8 26.7%
XD 29 67 9 31.0% 2385 82.24 00:41:54 1.96 2 6.9%
Total 150 347 47 31.3% 12403 82.69 00:46:09 1.79 25 16.7%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 44 18 71.0%
U.S.A. 3 2 60.0%
Chinese Taipei 7 5 58.3%
Hong Kong 5 4 55.6%
Korea 15 13 53.6%
Thailand 16 15 51.6%
Denmark 10 10 50.0%
Singapore 4 4 50.0%
Azerbaijan 1 1 50.0%
Indonesia 38 41 48.1%
Malaysia 16 20 44.4%
India 7 11 38.9%
Japan 4 7 36.4%
England 1 2 33.3%
France 4 9 30.8%
Egypt 1 3 25.0%
Netherlands 1 3 25.0%
Scotland 1 4 20.0%
Ireland 0 1 0.0%
Canada 0 1 0.0%
Belgium 0 1 0.0%
Bulgaria 0 1 0.0%
Ukraine 0 2 0.0%

Category: