Odisha Open 2022



Tournament Dates: 25/01/2022-30/01/2022
Location: India, Cuttack
Category: BWF Tour Super 100

Winners
Category Winner Runner-up
MD Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN / LIM Khim Wah Ravikrishna PS / Sankar Prasad UDAYAKUMAR
MS Kiran GEORGE Priyanshu RAJAWAT
WD Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA Sanyogita GHORPADE / Shruti MISHRA
WS Unnati HOODA SMIT TOSHNIWAL
XD Sachin DIAS / Thilini Pramodika HENDAHEWA M.R. ARJUN / Treesa JOLLY

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 1766 Arya THAKORE / Dhruv THAKORE W.O. K. Dilshad / Raphel SHARON - 0
Round 1 1766 Arjun Vaman FALLARY / Nikunj PANDEY W.O. Achutaditya Rao DODDAVARAPU / Venkata Harsha Vardhan Rayudu VEERAMREDDY 866 0
MD
Round 1 81 Vasantha Kumar HANUMAIAH RANGANATHA / Ashith SURYA 21-18 / 21-15 Chongo Ezra MULENGA / Kalombo MULENGA 421 29
Round 1 - Vazid ALI / Vikas CHAUHAN W.O. Sandeep CHOUDHARY / Jigyashu PANT - 0
Round 1 198 Ravikrishna PS / Sankar Prasad UDAYAKUMAR 21-14 / 21-10 Kathiravun CONCHEEPURAN MANIVANNAN / Santhosh GAJENDRAN 313 21
Round 1 166 Shyam PRASAD / S. Sunjith (Jr) W.O. Himanshu KHATANA / Shubham PATEL - 0
Round 1 947 Bhavya CHHABRA / Garv SAHNI W.O. Ketan CHAHAL / ANKIT MALIK - 0
Round 1 866 Achutaditya Rao DODDAVARAPU / Venkata Harsha Vardhan Rayudu VEERAMREDDY W.O. Manjit Singh KHWAIRAKPAM / Dingku Singh KONTHOUJAM 255 0
Round 1 57 Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA W.O. Aravind KONGARA / Venkatesh PRASAD 248 0
Round 1 87 Buwaneka GOONETHILLEKA / Sachin DIAS 18-21 / 21-18 / 21-14 Ishaan BHATNAGAR / Saipratheek. K KRISHNAPRASAD 101 51
Round 1 - Senthil Vel GOVINDARASU / Gobinath VENKADESHWARAN W.O. Chayanit JOSHI / Mayank RANA - 0
Round 1 337 Ravi . / Chirag ARORA W.O. Prem Singh CHOUHAN / Rajesh VERMA 222 0
Round 1 653 Tushar SHARMA / SINGH Vinay Kumar W.O. Arya THAKORE / Dhruv THAKORE 1766 0
Round 1 288 Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN / LIM Khim Wah 21-16 / 21-18 Shashwat DALAL / Satinder MALIK 516 32
Round 2 81 Vasantha Kumar HANUMAIAH RANGANATHA / Ashith SURYA W.O. Ayush MAKHIJA / Venkat Gaurav PRASAD 288 0
Round 2 198 Ravikrishna PS / Sankar Prasad UDAYAKUMAR 21-8 / 21-4 Vazid ALI / Vikas CHAUHAN - 16
Round 2 166 Shyam PRASAD / S. Sunjith (Jr) 21-14 / 21-8 Bhavya CHHABRA / Garv SAHNI 947 24
Round 2 57 Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 21-12 / 21-17 Achutaditya Rao DODDAVARAPU / Venkata Harsha Vardhan Rayudu VEERAMREDDY 866 29
Round 2 87 Buwaneka GOONETHILLEKA / Sachin DIAS 21-16 / 21-14 Senthil Vel GOVINDARASU / Gobinath VENKADESHWARAN - 29
Round 2 653 Tushar SHARMA / SINGH Vinay Kumar 22-20 / 21-14 Ravi . / Chirag ARORA 337 34
Quarter-final 198 Ravikrishna PS / Sankar Prasad UDAYAKUMAR 21-18 / 21-18 Shyam PRASAD / S. Sunjith (Jr) 166 34
Quarter-final 87 Buwaneka GOONETHILLEKA / Sachin DIAS 21-23 / 21-17 / 21-15 Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 57 53
Quarter-final 288 Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN / LIM Khim Wah 21-18 / 21-16 Tushar SHARMA / SINGH Vinay Kumar 653 27
Semi-final 198 Ravikrishna PS / Sankar Prasad UDAYAKUMAR 21-12 / 18-21 / 21-18 Vasantha Kumar HANUMAIAH RANGANATHA / Ashith SURYA 81 53
Semi-final 288 Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN / LIM Khim Wah 15-21 / 21-18 / 21-17 Buwaneka GOONETHILLEKA / Sachin DIAS 87 53
Final 288 Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN / LIM Khim Wah 18-21 / 21-14 / 21-16 Ravikrishna PS / Sankar Prasad UDAYAKUMAR 198 51
MS (qual)
Round 1 977 Chongo Ezra MULENGA W.O. Bodhit JOSHI 366 0
Round 1 756 Tharun MANNEPALLI 21-5 / 21-4 Nikhit LAXMAN 629 19
Round 1 712 Pranav Rao GANDHAM W.O. Tarun Reddy KATAM 303 0
Round 1 2079 Shashwat DALAL W.O. Yash YOGI 624 0
Round 1 681 Arintap DAS GUPTA W.O. Jagadeesh KALAGA 458 0
Round 1 524 Tukum LAA 21-17 / 21-19 Vaibhav JADHAV 597 40
Round 1 535 Ravi . 21-14 / 21-13 Dhruv KUMAR 569 42
Round 1 616 Sai Vishnu PULLELA 22-20 / 19-21 / 22-20 Sai Charan KOYA 674 67
Round 1 843 Eshwar SUKUMAR W.O. Jashwanth DANDU 293 0
Round 2 2079 Shashwat DALAL W.O. Arintap DAS GUPTA 681 0
Round 2 843 Eshwar SUKUMAR W.O. Sai Vishnu PULLELA 616 0
MS
Round 1 359 Abhyansh SINGH 21-18 / 17-21 / 21-19 Buwaneka GOONETHILLEKA 205 51
Round 1 524 Tukum LAA 21-12 / 19-21 / 21-19 Naren Shankar IYER 660 51
Round 1 129 Kaushal DHARMAMER 21-13 / 21-16 S.Sankar Muthusamy SUBRAMANIAN 187 35
Round 1 712 Pranav Rao GANDHAM 21-19 / 21-14 Dhruv RAWAT 510 33
Round 1 843 Eshwar SUKUMAR 21-11 / 21-4 Chongo Ezra MULENGA 977 21
Round 1 102 Kartikey GULSHAN KUMAR 21-7 / 21-17 Hemanth M.GOWDA 321 32
Round 1 370 Rithvik Sanjeevi SATISH KUMAR 21-10 / 21-16 Shashwat DALAL 2079 32
Round 1 91 Chirag SEN 21-18 / 21-15 Varun KAPUR 258 29
Round 1 261 Shreyansh JAISWAL 21-15 / 21-9 Kalombo MULENGA 254 26
Round 1 458 Jagadeesh KALAGA 22-20 / 21-11 Astitva KALE 516 26
Round 1 300 Talar LAA 21-19 / 21-19 Bhargav S 503 35
Round 1 756 Tharun MANNEPALLI 21-12 / 9-3 Ret. Harsheel DANI 159 21
Round 1 199 Meiraba LUWANG 21-14 / 21-6 Saharsh MOHAN 553 31
Round 2 359 Abhyansh SINGH 23-21 / 21-10 Arunesh HARI 489 32
Round 2 280 Abhishek SAINI 12-21 / 21-18 / 21-13 Tukum LAA 524 49
Round 2 129 Kaushal DHARMAMER 21-13 / 21-17 GURUSAIDUTT R. M. V. 331 33
Round 2 257 Kiran Kumar MEKALA 21-14 / 12-21 / 21-11 Ajay Satish Kumar NAIR 513 46
Round 2 247 Sathish Kumar KARUNAKARAN 21-7 / 21-23 / 21-9 Vishal VASUDEVAN 474 53
Round 2 100 Priyanshu RAJAWAT 18-21 / 21-14 / 21-13 Pranav Rao GANDHAM 712 60
Round 2 71 CHEAM June Wei 21-15 / 21-15 Eshwar SUKUMAR 843 32
Round 2 85 Mithun MANJUNATH 15-21 / 21-17 / 21-15 Kartikey GULSHAN KUMAR 102 75
Round 2 80 Kiran GEORGE 21-18 / 21-18 Rithvik Sanjeevi SATISH KUMAR 370 32
Round 2 91 Chirag SEN 21-14 / 21-19 Ravi . 535 43
Round 2 122 Rahul Yadav CHITTABOINA 21-8 / 21-14 Shreyansh JAISWAL 261 27
Round 2 59 Subhankar DEY 21-18 / 21-10 Jagadeesh KALAGA 458 26
Round 2 186 Ansal YADAV 21-16 / 21-18 Talar LAA 300 31
Round 2 138 Siddharth PRATAP SINGH 21-17 / 21-4 Xiaodong SHENG 72 27
Round 2 756 Tharun MANNEPALLI 10-21 / 21-14 / 21-19 Siddhanth GUPTA 337 53
Round 2 199 Meiraba LUWANG 21-15 / 21-19 Sai Vishnu PULLELA 616 45
Round 3 359 Abhyansh SINGH 18-21 / 21-17 / 21-18 Abhishek SAINI 280 49
Round 3 129 Kaushal DHARMAMER 21-15 / 21-6 Kiran Kumar MEKALA 257 29
Round 3 100 Priyanshu RAJAWAT 21-13 / 21-12 Sathish Kumar KARUNAKARAN 247 30
Round 3 85 Mithun MANJUNATH 21-11 / 21-18 CHEAM June Wei 71 40
Round 3 80 Kiran GEORGE 21-12 / 21-13 Chirag SEN 91 33
Round 3 59 Subhankar DEY 21-16 / 21-14 Rahul Yadav CHITTABOINA 122 33
Round 3 186 Ansal YADAV 17-21 / 21-18 / 21-12 Siddharth PRATAP SINGH 138 50
Round 3 756 Tharun MANNEPALLI 21-18 / 21-17 Meiraba LUWANG 199 44
Quarter-final 129 Kaushal DHARMAMER 14-21 / 21-18 / 21-18 Abhyansh SINGH 359 51
Quarter-final 100 Priyanshu RAJAWAT 13-21 / 21-14 / 21-8 Mithun MANJUNATH 85 51
Quarter-final 80 Kiran GEORGE 21-16 / 10-21 / 21-19 Subhankar DEY 59 54
Quarter-final 186 Ansal YADAV 21-15 / 23-21 Tharun MANNEPALLI 756 38
Semi-final 100 Priyanshu RAJAWAT 21-17 / 21-14 Kaushal DHARMAMER 129 35
Semi-final 80 Kiran GEORGE 19-21 / 21-12 / 21-14 Ansal YADAV 186 53
Final 80 Kiran GEORGE 21-15 / 14-21 / 21-18 Priyanshu RAJAWAT 100 58
WD
Round 1 - Atmajayita Ray BARMAN / Samiaa SHAH W.O. LOW Yeen Yuan / Zi Xuan VALEREE SIOW 91 0
Round 1 - Sanyogita GHORPADE / Shruti MISHRA 21-18 / 21-12 Sri Sai Sravya LAKKAMRAJU / Swetaparna PANDA 414 28
Round 1 241 Mehreen RIZA / Arathi Sara SUNIL W.O. Akshaya ARUMUGAM / Prerana NEELURI - 0
Round 1 131 Haritha MANAZHIYIL HARINARAYANAN / Ashna ROY W.O. Vivian HOO / LIM Chiew Sien 60 0
Round 1 144 Srivedya GURAZADA / Ishika JAISWAL W.O. Tina NAHAR / Anushka YADAV - 0
Round 1 269 Nikki RAPRIA / Nishu RAPRIA W.O. Tanisha CRASTO / Rutaparna PANDA 160 0
Round 1 71 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 21-3 / 21-6 Manidipa DEY / Uthsava PALIT 414 17
Round 1 - Vaishnavi KHADKEKAR / Ellora KONER 21-18 / 19-21 / 21-15 Deeksha CHOUDHARY / Yashica JAKHAR 262 42
Round 1 185 Rudrani JAISWAL / JAMALUDEEN Anees Kowsar W.O. Anna Ching Yik CHEONG / TEOH Mei Xing 92 0
Round 1 497 Arul Bala RADHAKRISHNAN / Nila VALLUVAN W.O. Janani ANANTHAKUMAR / Divya R.BALASUBRAMANIAN 317 0
Round 1 615 Poorvi SINGH / Anisha WASE W.O. Suhana MANSOORI / Krati SARASWAT - 0
Round 2 - Sanyogita GHORPADE / Shruti MISHRA 17-21 / 21-18 / 21-17 Mehreen RIZA / Arathi Sara SUNIL 241 46
Round 2 144 Srivedya GURAZADA / Ishika JAISWAL 23-21 / 21-16 Haritha MANAZHIYIL HARINARAYANAN / Ashna ROY 131 32
Round 2 269 Palak ARORA / Unnati HOODA 21-12 / 21-8 Nikki RAPRIA / Nishu RAPRIA 269 23
Round 2 497 Arul Bala RADHAKRISHNAN / Nila VALLUVAN 21-5 / 21-7 Poorvi SINGH / Anisha WASE 615 18
Quarter-final - Sanyogita GHORPADE / Shruti MISHRA 21-5 / 21-7 Atmajayita Ray BARMAN / Samiaa SHAH - 18
Quarter-final 144 Srivedya GURAZADA / Ishika JAISWAL 21-8 / 16-21 / 21-14 Palak ARORA / Unnati HOODA 269 42
Quarter-final 71 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 21-7 / 21-3 Vaishnavi KHADKEKAR / Ellora KONER - 18
Quarter-final 497 Arul Bala RADHAKRISHNAN / Nila VALLUVAN 21-11 / 21-3 Rudrani JAISWAL / JAMALUDEEN Anees Kowsar 185 21
Semi-final - Sanyogita GHORPADE / Shruti MISHRA 10-21 / 21-18 / 21-17 Srivedya GURAZADA / Ishika JAISWAL 144 43
Semi-final 71 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 21-9 / 21-6 Arul Bala RADHAKRISHNAN / Nila VALLUVAN 497 22
Final 71 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 21-12 / 21-10 Sanyogita GHORPADE / Shruti MISHRA - 28
WS (qual)
Round 1 760 Yashica JAKHAR W.O. Meghana Reddy MAREDDY 493 0
Round 1 722 Janani ANANTHAKUMAR W.O. Sakshi PHOGAT 530 0
Round 1 760 Vijetha HARISH W.O. Neha PANDIT 545 0
Round 1 1309 Nikki RAPRIA W.O. Shriyanshi VALISHETTY 1123 0
WS
Round 1 163 SMIT TOSHNIWAL 22-20 / 18-21 / 21-10 Neha PANDIT 545 55
Round 1 359 Ananya PRAVEEN 21-12 / 21-8 GADDE Ruthvika Shivani 225 22
Round 1 242 Ishika JAISWAL 21-19 / 10-21 / 21-13 Aditi BHATT 348 45
Round 1 377 Deepshikha SINGH 21-18 / 21-15 Janani ANANTHAKUMAR 722 35
Round 1 1309 Nikki RAPRIA W.O. Kriti BHARADWAJ 259 0
Round 1 578 Rhucha SAWANT 21-13 / 21-7 Tanishq MAMILLA PALLI 274 17
Round 1 69 Ashmita CHALIHA 21-12 / 12-21 / 21-17 Sai Uttejitha Rao CHUKKA 110 41
Round 1 84 Anupama UPADHYAYA 21-12 / 21-12 Yashica JAKHAR 760 23
Round 1 418 Unnati HOODA W.O. Shruti MUNDADA 132 0
Round 1 99 Disha GUPTA W.O. Prerana NEELURI 219 0
Round 1 101 SAMIYA IMAD FAROOQUI 21-19 / 21-19 VAIDEHI CHOUDHARI 211 36
Round 1 204 Anjana KUMARI W.O. AAKARSHI KASHYAP 56 0
Round 1 605 Tasnim MIR 13-21 / 21-14 / 21-19 KEYURA MOPATI 187 53
Round 1 67 Malvika BANSOD 21-16 / 21-11 Srivedya GURAZADA 426 28
Round 1 126 TANYA HEMANTH W.O. Kanika KANWAL 206 0
Round 1 760 Vijetha HARISH 21-11 / 21-17 Samayara PANWAR 404 29
Round 2 163 SMIT TOSHNIWAL 21-12 / 21-17 Ananya PRAVEEN 359 33
Round 2 242 Ishika JAISWAL 18-21 / 27-25 / 21-18 Deepshikha SINGH 377 75
Round 2 578 Rhucha SAWANT 21-14 / 21-16 Nikki RAPRIA 1309 23
Round 2 69 Ashmita CHALIHA 21-17 / 21-16 Anupama UPADHYAYA 84 31
Round 2 418 Unnati HOODA 21-6 / 21-9 Disha GUPTA 99 20
Round 2 101 SAMIYA IMAD FAROOQUI 21-11 / 21-13 Anjana KUMARI 204 27
Round 2 67 Malvika BANSOD 21-13 / 21-15 Tasnim MIR 605 33
Round 2 126 TANYA HEMANTH 21-7 / 21-17 Vijetha HARISH 760 29
Quarter-final 163 SMIT TOSHNIWAL 8-21 / 21-9 / 21-14 Ishika JAISWAL 242 50
Quarter-final 69 Ashmita CHALIHA 21-17 / 21-15 Rhucha SAWANT 578 27
Quarter-final 418 Unnati HOODA 21-10 / 21-15 SAMIYA IMAD FAROOQUI 101 26
Quarter-final 67 Malvika BANSOD 21-13 / 16-21 / 21-17 TANYA HEMANTH 126 58
Semi-final 163 SMIT TOSHNIWAL 21-19 / 10-21 / 21-17 Ashmita CHALIHA 69 61
Semi-final 418 Unnati HOODA 24-22 / 24-22 Malvika BANSOD 67 50
Final 418 Unnati HOODA 21-18 / 21-11 SMIT TOSHNIWAL 163 35
XD
Round 1 481 Nazeer Khan ABU BAKKAR / Nila VALLUVAN 21-13 / 21-16 Satinder MALIK / Nikki RAPRIA - 21
Round 1 128 RAJU Mohamed Rehan / JAMALUDEEN Anees Kowsar W.O. Nithin H.V. / Ashwini BHAT K. 279 0
Round 1 207 M.R. ARJUN / Treesa JOLLY 24-22 / 21-10 Dingku Singh KONTHOUJAM / Priya KONJENGBAM - 30
Round 1 114 Ashith SURYA / Pranjal PRABHU CHIMULKAR W.O. Ishaan BHATNAGAR / Tanisha CRASTO 79 0
Round 1 371 Balkeshari YADAV / Swetaparna PANDA W.O. Arya THAKORE / Mahek NAYAK 1049 0
Round 1 226 Kashish SHARMA / Saruni SHARMA W.O. Venkrish Reddy PAGILLA / Poojitha GOUDICHERLA - 0
Round 1 360 Chirag ARORA / Nishu RAPRIA W.O. DHRUV KAPILA / REDDY N. Sikki 91 0
Round 1 166 Sachin DIAS / Thilini Pramodika HENDAHEWA W.O. Vikas YADAV / Lydia BARRETO - 0
Round 1 498 Dhruv RAWAT / Shikha GAUTAM 21-10 / 21-18 Saketh RAMAGOUNI / Ashritha KANDULA - 24
Round 1 498 S. Sunjith (Jr) / Mehreen RIZA 21-15 / 21-18 Garv SAHNI / Sri Sai Sravya LAKKAMRAJU - 29
Round 1 387 SANJAI SRIVATSA DHANRAJ / Pooja DANDU W.O. Chayanit JOSHI / Anagha Aravinda PAI - 0
Round 2 207 M.R. ARJUN / Treesa JOLLY 21-18 / 21-5 RAJU Mohamed Rehan / JAMALUDEEN Anees Kowsar 128 23
Round 2 371 Balkeshari YADAV / Swetaparna PANDA 12-21 / 21-13 / 21-19 Ashith SURYA / Pranjal PRABHU CHIMULKAR 114 38
Round 2 - RAHUL KUMAR SHAH / Rudrani JAISWAL 21-11 / 21-15 Kashish SHARMA / Saruni SHARMA 226 24
Round 2 440 Mauryan KATHIRAVAN / Kuhan BALASHRI 23-25 / 21-15 / 21-11 Pruthvi KOKA / Muskaan KHAN - 48
Round 2 268 Ayush MAKHIJA / Deeksha CHOUDHARY 21-5 / 21-16 Chirag ARORA / Nishu RAPRIA 360 26
Round 2 166 Sachin DIAS / Thilini Pramodika HENDAHEWA 21-11 / 21-14 Dhruv RAWAT / Shikha GAUTAM 498 24
Round 2 498 S. Sunjith (Jr) / Mehreen RIZA 15-21 / 21-9 / 21-17 SANJAI SRIVATSA DHANRAJ / Pooja DANDU 387 42
Quarter-final 207 M.R. ARJUN / Treesa JOLLY 21-12 / 21-7 Nazeer Khan ABU BAKKAR / Nila VALLUVAN 481 19
Quarter-final 371 Balkeshari YADAV / Swetaparna PANDA 21-12 / 21-12 RAHUL KUMAR SHAH / Rudrani JAISWAL - 25
Quarter-final 440 Mauryan KATHIRAVAN / Kuhan BALASHRI W.O. Ayush MAKHIJA / Deeksha CHOUDHARY 268 0
Quarter-final 166 Sachin DIAS / Thilini Pramodika HENDAHEWA 21-11 / 22-20 S. Sunjith (Jr) / Mehreen RIZA 498 28
Semi-final 207 M.R. ARJUN / Treesa JOLLY 21-9 / 21-9 Balkeshari YADAV / Swetaparna PANDA 371 20
Semi-final 166 Sachin DIAS / Thilini Pramodika HENDAHEWA 21-8 / 21-17 Mauryan KATHIRAVAN / Kuhan BALASHRI 440 27
Final 166 Sachin DIAS / Thilini Pramodika HENDAHEWA 21-16 / 22-20 M.R. ARJUN / Treesa JOLLY 207 36
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 15 35 5 33.3% 1275 85 00:35:44 2.38 0 0.0%
MS 43 101 15 34.9% 3610 83.95 00:39:52 2.11 2 4.7%
WD 14 32 4 28.6% 1042 74.43 00:28:26 2.62 0 0.0%
WS 26 60 8 30.8% 2137 82.19 00:37:00 2.22 2 7.7%
XD 17 37 3 17.6% 1290 75.88 00:28:28 2.67 0 0.0%
Total 115 265 35 30.4% 9354 81.34 00:35:36 2.28 4 3.5%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Malaysia 5 1 83.3%
Sri Lanka 7 2 77.8%
India 105 100 51.2%
U.S.A. 2 2 50.0%
1 11 8.3%
Canada 0 1 0.0%
Zambia 0 3 0.0%