Syed Modi Memorial India Open  

Tournament Name: JAYPEE CUP SYED MODI MEMORIAL INDIA GRAND PRIX 2009
Tournament Dates: 15/12/2009-20/12/2009
Location: India, LUCKNOW
Category: Grand Prix

Winners
Category Winner Runner-up
MD Adnan FAUZI / Kusmawardana TRI Akshay DEWALKAR / Jishnu SANYAL
MS Chetan ANAND Dionysius Hayom RUMBAKA
WD Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI Nadya MELATI / Devi Tika PERMATASARI
WS Saina NEHWAL Aditi MUTATKAR
XD Arun VISHNU / Aparna BALAN KONA Tarun / Shruti KURIEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 - Sanave THOMAS / V. Diju 21-7 / 21-12 T. Dinesh / B. Kiran Kumar - 20
Round 1 - Mohit KAMAT / Venkatesh PRASAD 21-17 / 21-13 Bikash SHRESTHA / RATNAJEET TAMANG - 21
Round 1 - PRANNOY H. S. / Eshan NAQVI 21-15 / 16-21 / 21-18 K. S. Hersen / Mayank BEHAL - 34
Round 1 - Adnan FAUZI / Kusmawardana TRI 22-20 / 21-18 Dibyajyoti BORAH / Anirban CHETIA - 20
Round 1 - Abhinn Shyam GUPTA / Aman Singh BISHEN 21-18 / 21-18 Guaranshu CHOPRA / Abhinav PRAKASH - 27
Round 1 - Jayan JAMES / P. H. Suraj W.O. Joy T ANTONY / Thomas KURIAN - 0
Round 2 42 Akshay DEWALKAR / Jishnu SANYAL 21-4 / 21-18 Devinder DHILLON / Hemant DUGGAL - 16
Round 2 - Sanave THOMAS / V. Diju 21-13 / 21-14 Venkat Gaurav PRASAD / Manish GUPTA - 28
Round 2 140 Francis ALWIN / Sanker GOPAN 21-10 / 21-15 Mohit KAMAT / Venkatesh PRASAD - 23
Round 2 - Adnan FAUZI / Kusmawardana TRI 21-16 / 25-23 ATTRI Manu / Shivam SHARMA - 21
Round 2 128 Mohammadreza KHERADMANDI / Ali SHAHHOSSEINI 13-21 / 21-19 / 22-20 Jayan JAMES / P. H. Suraj - 42
Round 2 - Arun NANDALURI / Srujan NANDALURI 21-19 / 21-17 Abhinn Shyam GUPTA / Aman Singh BISHEN - 28
Round 2 56 KONA Tarun / Arun VISHNU 18-21 / 21-11 / 21-18 SAI PRANEETH B. / Pranaav Jerry CHOPRA 174 46
Round 2 - PRANNOY H. S. / Eshan NAQVI W.O. Raj Kumar CHANDER / MANDIRAJU Anilkumar Raju - 0
Quarter-final 42 Akshay DEWALKAR / Jishnu SANYAL 21-14 / 14-21 / 21-17 Sanave THOMAS / V. Diju - 39
Quarter-final 140 Francis ALWIN / Sanker GOPAN 21-16 / 21-15 PRANNOY H. S. / Eshan NAQVI - 27
Quarter-final - Adnan FAUZI / Kusmawardana TRI 21-19 / 24-22 Mohammadreza KHERADMANDI / Ali SHAHHOSSEINI 128 36
Quarter-final 56 KONA Tarun / Arun VISHNU 21-9 / 21-9 Arun NANDALURI / Srujan NANDALURI - 20
Semi-final 42 Akshay DEWALKAR / Jishnu SANYAL 19-21 / 21-8 / 21-18 Francis ALWIN / Sanker GOPAN 140 48
Semi-final - Adnan FAUZI / Kusmawardana TRI 21-17 / 13-21 / 21-16 KONA Tarun / Arun VISHNU 56 39
Final - Adnan FAUZI / Kusmawardana TRI 27-25 / 23-25 / 21-15 Akshay DEWALKAR / Jishnu SANYAL 42 51
MS
Round 1 - Srujan NANDALURI 21-11 / 21-7 Rajiv BAJAJ - 22
Round 1 - ATTRI Manu 21-12 / 13-21 / 21-19 Oscar BANSAL 323 36
Round 1 126 Adnan FAUZI 21-6 / 21-5 Aman Singh BISHEN - 20
Round 1 39 Anup SRIDHAR 21-7 / 21-15 Arun NANDALURI - 21
Round 1 - Prakash JOLLY 21-14 / 21-19 Himanshu KHARBANDA - 25
Round 1 - RATNAJEET TAMANG 21-16 / 11-21 / 21-16 Venkatesh PRASAD 530 36
Round 1 - Eshan NAQVI 21-12 / 21-16 Ali SHAHHOSSEINI 80 29
Round 1 31 Andre Kurniawan TEDJONO 21-13 / 21-10 REDDY B. Sumeeth 332 25
Round 1 250 Sourabh VERMA 21-13 / 21-16 Hemant DUGGAL - 21
Round 1 136 Aditya PRAKASH 21-10 / 21-12 Nishant SINHA 599 18
Round 1 102 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 21-16 / 21-9 Venkat Gaurav PRASAD - 19
Round 1 64 GURUSAIDUTT R. M. V. 21-11 / 21-16 Mohit KAMAT - 30
Round 1 - K. Ajay Kumar 20-22 / 21-19 / 21-19 P. Vinay Kumar Reddy - 48
Round 1 109 Marcel REUTER 21-11 / 21-16 Abhimanyu SINGH 209 26
Round 1 96 Ajay JAYARAM 21-5 / 21-11 Bikash SHRESTHA - 17
Round 1 - Nuwan HETTIARACHCHI 21-17 / 21-13 Nihar TILEKAR - 27
Round 1 158 Mohammadreza KHERADMANDI 21-15 / 21-14 Pavan MALIK - 22
Round 1 - B. Kiran Kumar 21-14 / 22-20 Ajay DAYAL - 24
Round 1 38 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-8 / 21-9 K. Anil Kumar - 19
Round 1 - Manish RAWAT 21-10 / 21-7 Pankaj CHAND - 18
Round 1 89 Dieter DOMKE 21-9 / 21-6 Anirban CHETIA - 15
Round 1 - K. Nandagopal 21-17 / 21-10 Abhinav PRAKASH - 19
Round 1 32 PARUPALLI Kashyap 21-8 / 21-13 Ravinder SINGH - 25
Round 1 - Tanveer GILL 21-11 / 21-6 Sajan Krishna TAMRAKAR - 16
Round 1 249 SAI PRANEETH B. 21-17 / 21-18 PRANNOY H. S. - 26
Round 1 - Nikhil KANETKAR 21-14 / 21-13 Anshuman HAZARIKA - 22
Round 1 75 Kwong Beng CHAN 21-17 / 21-11 T. Dinesh - 24
Round 1 - Mayank BEHAL 21-14 / 21-15 Guaranshu CHOPRA - 23
Round 1 - Manish GUPTA W.O. Rohan CASTELINO - 0
Round 2 17 Chetan ANAND 21-19 / 21-12 Srujan NANDALURI - 29
Round 2 126 Adnan FAUZI 21-16 / 21-5 ATTRI Manu - 23
Round 2 39 Anup SRIDHAR 21-13 / 21-15 Prakash JOLLY - 28
Round 2 - Eshan NAQVI 21-10 / 21-11 RATNAJEET TAMANG - 18
Round 2 31 Andre Kurniawan TEDJONO 21-10 / 21-18 Sourabh VERMA 250 27
Round 2 102 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 17-21 / 21-13 / 21-12 Aditya PRAKASH 136 43
Round 2 64 GURUSAIDUTT R. M. V. 21-8 / 21-6 K. Ajay Kumar - 19
Round 2 96 Ajay JAYARAM 21-16 / 21-13 Marcel REUTER 109 28
Round 2 158 Mohammadreza KHERADMANDI 21-16 / 21-17 Nuwan HETTIARACHCHI - 24
Round 2 38 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-9 / 21-14 B. Kiran Kumar - 21
Round 2 89 Dieter DOMKE 21-18 / 21-18 Manish RAWAT - 22
Round 2 32 PARUPALLI Kashyap 21-10 / 21-16 K. Nandagopal - 25
Round 2 249 SAI PRANEETH B. 21-15 / 21-17 Tanveer GILL - 24
Round 2 75 Kwong Beng CHAN 21-12 / 21-12 Mayank BEHAL - 20
Round 2 29 Arvind BHAT 21-4 / 21-13 Manish GUPTA - 20
Round 3 17 Chetan ANAND 21-11 / 20-22 / 21-17 Adnan FAUZI 126 58
Round 3 39 Anup SRIDHAR 21-14 / 21-11 Eshan NAQVI - 25
Round 3 31 Andre Kurniawan TEDJONO 21-15 / 21-16 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 102 34
Round 3 64 GURUSAIDUTT R. M. V. 16-21 / 21-8 / 21-12 Ajay JAYARAM 96 42
Round 3 38 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-7 / 21-14 Mohammadreza KHERADMANDI 158 25
Round 3 32 PARUPALLI Kashyap 21-12 / 19-21 / 21-17 Dieter DOMKE 89 49
Round 3 249 SAI PRANEETH B. 6-2 Ret. Nikhil KANETKAR - 2
Round 3 75 Kwong Beng CHAN 15-21 / 21-19 / 21-14 Arvind BHAT 29 61
Quarter-final 17 Chetan ANAND 21-18 / 21-10 Anup SRIDHAR 39 29
Quarter-final 64 GURUSAIDUTT R. M. V. 21-18 / 21-16 Andre Kurniawan TEDJONO 31 42
Quarter-final 38 Dionysius Hayom RUMBAKA 24-22 / 19-21 / 21-12 PARUPALLI Kashyap 32 56
Quarter-final 75 Kwong Beng CHAN 21-13 / 22-20 SAI PRANEETH B. 249 38
Semi-final 17 Chetan ANAND 21-16 / 21-13 GURUSAIDUTT R. M. V. 64 35
Semi-final 38 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-13 / 21-16 Kwong Beng CHAN 75 26
Final 17 Chetan ANAND 21-17 / 19-21 / 21-16 Dionysius Hayom RUMBAKA 38 51
WD
Round 1 - Meenakshi NAIR / Mohita SAHDEV W.O. Nagshala D. TAMANG / Sara Devi TAMANG - 0
Round 1 - Kristi DAS / Abantika DEKA W.O. Negin AMIRIPOUR / Sahar ZAMANIAN 91 0
Round 2 36 Aparna BALAN / Shruti KURIEN 21-12 / 21-19 Chitralekha . / Parssa NAQVI - 20
Round 2 148 Nadya MELATI / Devi Tika PERMATASARI 21-16 / 21-9 Dhanya NAIR / Anita OHLAN 161 21
Round 2 - Megha Merin NINAN / Prajakta SAWANT 21-14 / 14-21 / 24-22 Anjali KALITA / P. Jyotshna 88 41
Round 2 - Meenakshi NAIR / Mohita SAHDEV 21-2 / 21-8 Jyoti SHARMA / Neha VERMA - 7
Round 2 133 Pradnya GADRE / Nitya SOSALE 21-8 / 21-11 Kristi DAS / Abantika DEKA - 18
Round 2 49 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-14 / 21-8 PUSARLA V. Sindhu / Saili RANE - 22
Round 2 126 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 21-6 / 21-6 Poonam GURUNG / Sabina PANTHI - 14
Round 2 140 P. C. Thulasi / REDDY N. Sikki W.O. Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 40 0
Quarter-final 148 Nadya MELATI / Devi Tika PERMATASARI 21-15 / 8-21 / 21-12 Aparna BALAN / Shruti KURIEN 36 43
Quarter-final - Megha Merin NINAN / Prajakta SAWANT 17-21 / 22-20 / 21-12 Meenakshi NAIR / Mohita SAHDEV - 39
Quarter-final 49 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-11 / 21-9 Pradnya GADRE / Nitya SOSALE 133 21
Quarter-final 126 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 21-17 / 21-18 P. C. Thulasi / REDDY N. Sikki 140 31
Semi-final 148 Nadya MELATI / Devi Tika PERMATASARI 21-15 / 21-8 Megha Merin NINAN / Prajakta SAWANT - 20
Semi-final 49 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-19 / 23-21 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 126 33
Final 49 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-14 / 15-21 / 21-15 Nadya MELATI / Devi Tika PERMATASARI 148 60
WS (qual)
Round 1 - PUSARLA V. Sindhu 21-6 / 21-9 Rucha NIKAM - 3
Round 1 - Juhi DEWANGAN 21-19 / 21-11 Shivalya GUPTA - 27
WS
Round 1 8 Saina NEHWAL 21-5 / 21-2 Juhi DEWANGAN - 14
Round 1 - Chitralekha . 21-10 / 21-19 Thilini JAYASINGHE 398 20
Round 1 51 Fransiska RATNASARI 20-22 / 21-13 / 21-9 Anita OHLAN 360 42
Round 1 155 Misaki MATSUTOMO 13-21 / 21-16 / 21-15 P. C. Thulasi 220 45
Round 1 43 Maja TVRDY 21-15 / 22-24 / 21-16 Sampada SAHASRABUDDHE - 52
Round 1 244 REDDY N. Sikki 18-21 / 21-11 / 21-15 Ayaka TAKAHASHI 191 45
Round 1 56 Jeanine CICOGNINI 22-20 / 17-21 / 21-11 Gayatri VARTAK 280 44
Round 1 - Parssa NAQVI 21-12 / 21-5 Sabina PANTHI - 18
Round 1 70 Yu HIRAYAMA 21-10 / 21-9 Arundhati PANTAWANE 246 24
Round 1 81 Trupti MURGUNDE 21-9 / 21-15 Sara NAQVI - 26
Round 1 93 Neha PANDIT 21-9 / 21-8 Nagshala D. TAMANG - 19
Round 1 47 Aditi MUTATKAR 21-8 / 21-7 Saili RANE - 22
Round 1 - Mohita SAHDEV 21-11 / 21-10 Rachita SAHDEV - 19
Round 1 - PUSARLA V. Sindhu 21-17 / 21-10 Sayali GOKHALE 59 26
Round 1 244 Dhanya NAIR 21-11 / 21-10 Poonam GURUNG - 17
Round 1 30 Maria Febe KUSUMASTUTI 21-12 / 21-10 Anjali KALITA - 20
Round 2 8 Saina NEHWAL 21-9 / 21-7 Chitralekha . - 19
Round 2 51 Fransiska RATNASARI 21-13 / 21-15 Misaki MATSUTOMO 155 34
Round 2 244 REDDY N. Sikki 21-16 / 21-14 Maja TVRDY 43 28
Round 2 56 Jeanine CICOGNINI 21-10 / 21-13 Parssa NAQVI - 20
Round 2 81 Trupti MURGUNDE 17-21 / 21-18 / 23-21 Yu HIRAYAMA 70 59
Round 2 47 Aditi MUTATKAR 21-16 / 21-18 Neha PANDIT 93 35
Round 2 - PUSARLA V. Sindhu 21-12 / 21-14 Mohita SAHDEV - 20
Round 2 30 Maria Febe KUSUMASTUTI 21-12 / 21-6 Dhanya NAIR 244 22
Quarter-final 8 Saina NEHWAL 11-21 / 21-4 / 21-19 Fransiska RATNASARI 51 54
Quarter-final 56 Jeanine CICOGNINI 22-20 / 21-18 REDDY N. Sikki 244 30
Quarter-final 47 Aditi MUTATKAR 21-12 / 21-14 Trupti MURGUNDE 81 25
Quarter-final 30 Maria Febe KUSUMASTUTI 15-21 / 21-4 / 21-11 PUSARLA V. Sindhu - 40
Semi-final 8 Saina NEHWAL 21-12 / 21-10 Jeanine CICOGNINI 56 24
Semi-final 47 Aditi MUTATKAR 22-20 / 21-13 Maria Febe KUSUMASTUTI 30 34
Final 8 Saina NEHWAL 21-17 / 21-13 Aditi MUTATKAR 47 32
XD
Round 1 - Adnan FAUZI / Devi Tika PERMATASARI 21-17 / 21-7 K. S. Hersen / Meenakshi NAIR - 29
Round 1 - Kusmawardana TRI / Nadya MELATI 22-20 / 21-18 Francis ALWIN / P. Jyotshna - 22
Round 1 309 Pranaav Jerry CHOPRA / Prajakta SAWANT 21-5 / 21-8 Bikash SHRESTHA / Nagshala D. TAMANG - 11
Round 1 - Tanveer GILL / Mohita SAHDEV W.O. Pankaj CHAND / Sara Devi TAMANG - 0
Round 2 - Adnan FAUZI / Devi Tika PERMATASARI 21-11 / 21-11 Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN - 14
Round 2 99 KONA Tarun / Shruti KURIEN 21-16 / 21-10 Jayan JAMES / Anjali KALITA - 20
Round 2 227 Jishnu SANYAL / Nitya SOSALE 21-9 / 21-16 Tanveer GILL / Mohita SAHDEV - 20
Round 2 158 Akshay DEWALKAR / Pradnya GADRE 21-5 / 21-6 Sajan Krishna TAMRAKAR / Poonam GURUNG - 12
Round 2 309 Pranaav Jerry CHOPRA / Prajakta SAWANT 21-11 / 21-19 K. Nandagopal / Megha Merin NINAN - 20
Round 2 70 Arun VISHNU / Aparna BALAN 21-9 / 21-10 Anirban CHETIA / Kristi DAS - 15
Round 2 - Dibyajyoti BORAH / Abantika DEKA W.O. V. Diju / Jwala GUTTA 7 0
Round 2 - Kusmawardana TRI / Nadya MELATI W.O. Nuwan HETTIARACHCHI / Thilini JAYASINGHE - 0
Quarter-final - Adnan FAUZI / Devi Tika PERMATASARI 21-14 / 21-18 Dibyajyoti BORAH / Abantika DEKA - 23
Quarter-final 99 KONA Tarun / Shruti KURIEN 21-13 / 21-17 Jishnu SANYAL / Nitya SOSALE 227 32
Quarter-final 158 Akshay DEWALKAR / Pradnya GADRE 10-21 / 21-13 / 21-16 Kusmawardana TRI / Nadya MELATI - 33
Quarter-final 70 Arun VISHNU / Aparna BALAN 21-14 / 15-21 / 21-15 Pranaav Jerry CHOPRA / Prajakta SAWANT 309 33
Semi-final 99 KONA Tarun / Shruti KURIEN 21-18 / 19-21 / 21-16 Adnan FAUZI / Devi Tika PERMATASARI - 42
Semi-final 70 Arun VISHNU / Aparna BALAN 18-21 / 22-20 / 22-20 Akshay DEWALKAR / Pradnya GADRE 158 39
Final 70 Arun VISHNU / Aparna BALAN 21-14 / 17-21 / 21-19 KONA Tarun / Shruti KURIEN 99 42
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 19 45 7 36.8% 1673 88.05 00:30:51 2.85 0 0.0%
MS 57 124 10 17.5% 4283 75.14 00:28:20 2.65 1 1.8%
WD 14 32 4 28.6% 1093 78.07 00:27:51 2.8 1 7.1%
WS 31 70 8 25.8% 2373 76.55 00:29:58 2.55 0 0.0%
XD 16 37 5 31.2% 1294 80.88 00:25:26 3.18 0 0.0%
Total 137 308 34 24.8% 10716 78.22 00:28:40 2.73 2 1.5%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
U.S.A. 4 1 80.0%
Indonesia 27 8 77.1%
Italy 3 1 75.0%
Japan 6 3 66.7%
Netherlands 2 1 66.7%
Malaysia 2 1 66.7%
Germany 3 2 60.0%
Iran 3 3 50.0%
Slovenia 1 1 50.0%
India 87 106 45.1%
Sri Lanka 1 2 33.3%
Nepal 1 11 8.3%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 WANG Tzu Wei Sourabh VERMA 21-15 / 21-17
2018 Sameer VERMA LU Guangzu 16-21 / 21-19 / 21-14
2017 Sameer VERMA SAI PRANEETH B. 21-19 / 21-16
2016 KIDAMBI Srikanth HUANG Yuxiang 21-13 / 14-21 / 21-14
2015 PARUPALLI Kashyap KIDAMBI Srikanth 23-21 / 23-21
2014 XUE Song KIDAMBI Srikanth 16-21 / 21-19 / 21-13
2012 PARUPALLI Kashyap Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-19 / 14-21 / 21-17
2011 Taufik HIDAYAT Sourabh VERMA 21-15 / 21-18
2010 Dionysius Hayom RUMBAKA Suppanyu AVIHINGSANON 14-21 / 21-15 / 21-12
2009 Chetan ANAND Dionysius Hayom RUMBAKA 21-17 / 19-21 / 21-16