Denmark Open  

Tournament Name: DANISA Denmark Open
Tournament Dates: 17/10/2017-22/10/2017
Location: Denmark, Odense
Category: World Superseries Premier

Winners
Category Winner Runner-up
MD LIU Cheng / ZHANG Nan Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO
MS KIDAMBI Srikanth LEE Hyun Il
WD LEE So Hee / SHIN Seung Chan Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO
WS Ratchanok INTANON Akane YAMAGUCHI
XD TANG Chun Man / TSE Ying Suet ZHENG Siwei / CHEN Qingchen

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 104 Jeppe BAY / Rasmus KJÆR 21-15 / 21-13 Oliver LEYDON-DAVIS / Lasse MØLHEDE 96 28
Round 1 49 Jelle MAAS / Robin TABELING 22-20 / 12-21 / 21-14 CHOI Hyuk Gyun / PARK Kyung Hoon 110 48
Round 1 201 Mathias THYRRI / Søren TOFT 21-15 / 21-18 Raphael BECK / Bjarne GEISS - 39
Round 1 167 Kasper ANTONSEN / Niclas NOHR 19-21 / 21-19 / 21-11 Peter KAESBAUER / Johannes PISTORIUS 978 47
Round 1 50 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 21-11 / 21-14 Mikkel MIKKELSEN / Nikolaj OVERGAARD 268 25
Round 1 92 Mathias BAY-SMIDT / Frederik SØGAARD 21-17 / 18-21 / 21-12 Milosz BOCHAT / Adam CWALINA 58 52
Round 1 53 Ben LANE / Sean VENDY W.O. Frederik COLBERG / Rasmus FLADBERG 41 0
Round 2 49 Jelle MAAS / Robin TABELING 21-13 / 21-13 Mathias THYRRI / Søren TOFT 201 28
Round 2 167 Kasper ANTONSEN / Niclas NOHR 17-21 / 21-7 / 21-18 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 50 42
Round 2 53 Ben LANE / Sean VENDY 21-18 / 27-25 Mathias BAY-SMIDT / Frederik SØGAARD 92 41
Round 2 104 Jeppe BAY / Rasmus KJÆR W.O. CHUNG Eui Seok / KIM DukYoung 43 0
MD
Round 1 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-18 / 21-16 Jelle MAAS / Robin TABELING 49 34
Round 1 31 OR Chin Chung / TANG Chun Man 21-12 / 21-15 Jeppe BAY / Rasmus KJÆR 104 28
Round 1 6 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-13 / 21-18 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 33 35
Round 1 167 Kasper ANTONSEN / Niclas NOHR 19-21 / 21-12 / 21-9 Frederik COLBERG / Rasmus FLADBERG 41 44
Round 1 3 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-8 / 21-18 Ben LANE / Sean VENDY 53 31
Round 1 13 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-8 / 23-21 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 17 36
Round 1 5 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-12 / 21-16 LU Ching Yao / YANG Po Han 12 40
Round 1 26 Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong 21-19 / 15-21 / 21-16 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 23 48
Round 1 10 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-17 / 21-13 Peter BRIGGS / Tom WOLFENDEN 35 28
Round 1 8 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-14 / 21-18 HE Jiting / TAN Qiang 85 29
Round 1 43 CHUNG Eui Seok / KIM DukYoung 14-21 / 21-18 / 21-17 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 32 56
Round 1 4 LI Junhui / LIU Yuchen 25-23 / 21-18 Mohammad AHSAN / Rian Agung SAPUTRO 21 45
Round 1 18 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 21-17 / 21-16 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 9 38
Round 1 11 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-19 / 21-19 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 28 35
Round 1 24 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 21-13 / 21-19 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 38 37
Round 1 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-16 / 19-21 / 21-10 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 20 48
Round 2 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-23 / 21-8 / 21-19 OR Chin Chung / TANG Chun Man 31 88
Round 2 167 Kasper ANTONSEN / Niclas NOHR 21-19 / 21-13 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 6 39
Round 2 3 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 23-21 / 21-18 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 13 54
Round 2 5 LIU Cheng / ZHANG Nan 15-21 / 21-18 / 21-15 Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong 26 52
Round 2 8 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-19 / 21-19 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 10 39
Round 2 4 LI Junhui / LIU Yuchen 21-19 / 17-21 / 21-17 CHUNG Eui Seok / KIM DukYoung 43 64
Round 2 18 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 21-16 / 21-18 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 11 37
Round 2 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-14 / 21-16 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 24 30
Quarter-final 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-16 / 21-17 Kasper ANTONSEN / Niclas NOHR 167 39
Quarter-final 5 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-10 / 21-18 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 3 33
Quarter-final 8 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-18 / 21-9 LI Junhui / LIU Yuchen 4 31
Quarter-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-16 / 21-13 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 18 25
Semi-final 5 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-18 / 18-21 / 21-13 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 2 67
Semi-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-18 / 21-11 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 8 34
Final 5 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-16 / 22-24 / 21-19 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 1 63
MS (qual)
Round 1 79 Kalle KOLJONEN 21-17 / 21-15 Marius MYHRE 127 36
Round 1 61 Raul MUST 18-21 / 21-15 / 22-20 Mark CALJOUW 43 56
Round 1 46 PARUPALLI Kashyap 21-13 / 21-16 Victor SVENDSEN 99 30
Round 1 57 Takuma UEDA 21-15 / 21-15 Erik MEIJS 82 41
Round 1 40 Kenta NISHIMOTO 15-21 / 21-15 / 21-12 LEE Cheuk Yiu 53 50
Round 1 80 Zvonimir DURKINJAK 21-18 / 21-14 Maxime MOREELS 97 33
Round 1 73 Subhankar DEY 21-12 / 13-21 / 21-15 Kim BRUUN 59 67
Round 1 64 Rasmus GEMKE 21-19 / 21-12 Scott EVANS 105 39
Round 2 79 Kalle KOLJONEN 21-17 / 23-21 Raul MUST 61 34
Round 2 57 Takuma UEDA 21-4 / 21-19 PARUPALLI Kashyap 46 36
Round 2 40 Kenta NISHIMOTO 21-7 / 21-13 Zvonimir DURKINJAK 80 30
Round 2 73 Subhankar DEY 21-17 / 13-21 / 21-19 Rasmus GEMKE 64 64
MS
Round 1 2 SON Wan Ho 21-23 / 21-17 / 21-17 Anthony Sinisuka GINTING 18 82
Round 1 17 Anders ANTONSEN 21-11 / 21-16 Kenta NISHIMOTO 40 41
Round 1 7 LEE Chong Wei 21-12 / 21-16 Pablo ABIAN 37 37
Round 1 14 PRANNOY H. S. 21-18 / 21-19 Emil HOLST 38 48
Round 1 23 Rajiv OUSEPH 21-19 / 21-13 SHI Yuqi 4 38
Round 1 13 Jonatan CHRISTIE 21-8 / 21-11 HU Yun 26 27
Round 1 22 LEE Hyun Il 21-19 / 22-20 CHEN Long 6 60
Round 1 12 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-18 / 15-21 / 21-16 NG Ka Long Angus 9 63
Round 1 25 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-10 / 21-15 SAI PRANEETH B. 16 39
Round 1 5 CHOU Tien Chen 22-20 / 21-14 TIAN Houwei 10 50
Round 1 15 WONG Wing Ki Vincent 17-21 / 21-10 / 21-13 Fabian ROTH 45 54
Round 1 32 Kazumasa SAKAI 21-18 / 21-16 Ygor COELHO 36 39
Round 1 34 JEON Hyeok Jin 21-13 / 21-14 Brice LEVERDEZ 24 42
Round 1 8 KIDAMBI Srikanth 21-17 / 21-15 Subhankar DEY 73 35
Round 1 48 WEI Nan 27-25 / 21-18 Kalle KOLJONEN 79 42
Round 1 1 Viktor AXELSEN 21-8 / 21-11 Takuma UEDA 57 32
Round 2 2 SON Wan Ho 20-22 / 21-14 / 21-18 Anders ANTONSEN 17 80
Round 2 14 PRANNOY H. S. 21-17 / 11-21 / 21-19 LEE Chong Wei 7 64
Round 2 23 Rajiv OUSEPH 15-21 / 21-17 / 21-18 Jonatan CHRISTIE 13 69
Round 2 22 LEE Hyun Il 15-21 / 21-19 / 21-14 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 12 70
Round 2 5 CHOU Tien Chen 21-15 / 18-21 / 21-11 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 25 66
Round 2 15 WONG Wing Ki Vincent 21-15 / 21-7 Kazumasa SAKAI 32 29
Round 2 8 KIDAMBI Srikanth 21-13 / 8-21 / 21-18 JEON Hyeok Jin 34 111
Round 2 1 Viktor AXELSEN 17-21 / 21-10 / 23-21 WEI Nan 48 62
Quarter-final 2 SON Wan Ho 21-13 / 21-18 PRANNOY H. S. 14 44
Quarter-final 22 LEE Hyun Il 24-22 / 21-6 Rajiv OUSEPH 23 38
Quarter-final 15 WONG Wing Ki Vincent 22-20 / 24-22 CHOU Tien Chen 5 52
Quarter-final 8 KIDAMBI Srikanth 14-21 / 22-20 / 21-7 Viktor AXELSEN 1 55
Semi-final 22 LEE Hyun Il 25-23 / 18-21 / 21-17 SON Wan Ho 2 92
Semi-final 8 KIDAMBI Srikanth 21-18 / 21-17 WONG Wing Ki Vincent 15 39
Final 8 KIDAMBI Srikanth 21-10 / 21-5 LEE Hyun Il 22 25
WD (qual)
Round 1 85 Linda EFLER / Eva JANSSENS 18-21 / 25-23 / 21-12 Gabriella BØJE / Sara LUNDGAARD - 48
Round 1 298 Emilie AALESTRUP / Susan EKELUND 26-24 / 21-16 Iza SALEHAR / Lia SALEHAR 154 34
Round 1 437 Amanda HOGSTROM / Clara NISTAD 21-18 / 21-12 Line NØRGAARD / Josephine VAN ZAANE - 28
Round 1 79 Chloe BIRCH / Jessica PUGH W.O. KIM So Yeong / YOO Chae Ran 222 0
Round 2 79 Chloe BIRCH / Jessica PUGH 21-19 / 21-14 Julie Dawall JAKOBSEN / Ditte SØBY 143 31
Round 2 107 Emma KARLSSON / Johanna MAGNUSSON 21-15 / 12-6 Ret. Linda EFLER / Eva JANSSENS 85 22
Round 2 59 YU Xiaohan / HUANG Yaqiong 21-10 / 21-13 Emilie AALESTRUP / Susan EKELUND 298 26
Round 2 437 Amanda HOGSTROM / Clara NISTAD 21-13 / 21-13 Anne Katrine HANSEN / Marie Louise STEFFENSEN 78 29
WD
Round 1 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 3-2 Ret. Julie FINNE-IPSEN / Rikke SØBY 31 2
Round 1 - CHAE YuJung / KIM Hye Rin 21-14 / 21-17 Emma KARLSSON / Johanna MAGNUSSON 107 30
Round 1 (160*) CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 21-13 / 21-8 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 36 32
Round 1 44 DU Yue / XU Ya 21-14 / 17-21 / 24-22 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 26 59
Round 1 6 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-14 / 21-13 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 18 35
Round 1 59 YU Xiaohan / HUANG Yaqiong 21-12 / 21-16 Emilie LEFEL / Anne TRAN 45 35
Round 1 7 HUANG Dongping / LI Yinhui 21-17 / 21-14 Vivian HOO / WOON Khe Wei 14 37
Round 1 112 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-15 / 21-10 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 20 43
Round 1 24 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 15-21 / 21-18 / 23-21 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 22 68
Round 1 9 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-13 / 21-12 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 13 39
Round 1 11 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-15 / 21-19 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 34 35
Round 1 4 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-11 / 21-16 Chloe BIRCH / Jessica PUGH 79 36
Round 1 12 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-12 / 21-8 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 21 34
Round 1 8 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-14 / 18-21 / 22-20 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 46 77
Round 1 98 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 21-10 / 21-7 Amanda HOGSTROM / Clara NISTAD 437 24
Round 1 2 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-12 / 21-10 Lauren SMITH / Sarah WALKER 25 26
Round 2 - CHAE YuJung / KIM Hye Rin 21-17 / 21-19 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 1 47
Round 2 (160*) CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 21-13 / 21-13 DU Yue / XU Ya 44 36
Round 2 59 YU Xiaohan / HUANG Yaqiong 21-13 / 10-21 / 22-20 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 6 69
Round 2 112 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-9 / 21-16 HUANG Dongping / LI Yinhui 7 39
Round 2 9 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-18 / 21-17 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 24 44
Round 2 4 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-18 / 14-21 / 23-21 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 11 75
Round 2 8 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-17 / 21-11 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 12 36
Round 2 98 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 21-23 / 21-18 / 21-10 CHEN Qingchen / JIA Yifan 2 53
Quarter-final (160*) CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 21-15 / 21-16 CHAE YuJung / KIM Hye Rin - 44
Quarter-final 112 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-17 / 21-10 YU Xiaohan / HUANG Yaqiong 59 41
Quarter-final 8 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 17-21 / 21-15 / 21-12 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 98 64
Quarter-final 9 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO W.O. Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 4 0
Semi-final 112 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-9 / 22-20 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun (160*) 38
Semi-final 8 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-16 / 14-21 / 21-14 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 9 64
Final 112 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-13 / 21-16 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 8 44
WS (qual)
Round 1 311 CHANG Ya Lan 21-17 / 15-21 / 21-16 Emma KARLSSON 291 38
Round 1 78 Julie Dawall JAKOBSEN 16-21 / 21-19 / 24-22 Lyanny Alessandra MAINAKY 62 68
Round 1 51 Fabienne DEPREZ 11-21 / 21-10 / 21-12 Martina REPISKA 112 37
Round 1 96 Yvonne LI 21-15 / 21-19 Iben BERGSTEIN 248 31
Round 1 - Anna Thea MADSEN 21-11 / 21-15 Kate FOO KUNE 76 26
Round 1 54 Sofie Holmboe DAHL 17-21 / 21-17 / 21-16 Airi MIKKELA 71 51
Round 1 80 Irina Amalie ANDERSEN 21-15 / 21-12 Anura PRABHUDESAI 150 26
Round 1 85 Chloe BIRCH 21-10 / 21-13 Lia SALEHAR 453 24
Round 2 78 Julie Dawall JAKOBSEN 21-9 / 21-7 CHANG Ya Lan 311 27
Round 2 51 Fabienne DEPREZ 21-18 / 21-18 Yvonne LI 96 32
Round 2 - Anna Thea MADSEN 21-23 / 21-15 / 21-18 Sofie Holmboe DAHL 54 54
Round 2 85 Chloe BIRCH 9-21 / 21-18 / 21-14 Irina Amalie ANDERSEN 80 52
WS
Round 1 1 TAI Tzu Ying 21-18 / 21-13 CHEUNG Ngan Yi 16 38
Round 1 17 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-15 / 21-13 Line Højmark KJAERSFELDT 34 36
Round 1 44 KIM Hyo Min 21-11 / 21-15 Mia BLICHFELDT 37 38
Round 1 28 Pornpawee CHOCHUWONG 2-0 Ret. Sabrina JAQUET 31 1
Round 1 3 SUNG Ji Hyun 17-21 / 21-10 / 21-8 Natalia Koch ROHDE 40 54
Round 1 25 Michelle LI 21-18 / 21-8 Chloe BIRCH 85 32
Round 1 9 Ratchanok INTANON 21-17 / 21-13 Kirsty GILMOUR 20 39
Round 1 15 Nitchaon JINDAPOL 21-16 / 21-11 Evgeniya KOSETSKAYA 36 31
Round 1 12 Saina NEHWAL 22-20 / 21-18 Carolina MARIN 4 46
Round 1 11 Beiwen ZHANG 12-21 / 21-16 / 21-17 Minatsu MITANI 19 48
Round 1 5 Akane YAMAGUCHI 21-15 / 21-17 YIP Pui Yin 24 36
Round 1 13 Sayaka SATO 21-15 / 19-21 / 21-18 LEE Jang Mi 32 76
Round 1 8 HE Bingjiao 14-21 / 21-11 / 21-9 Mette POULSEN 33 51
Round 1 41 Linda ZETCHIRI 21-19 / 21-12 Fabienne DEPREZ 51 33
Round 1 10 CHEN Yufei 21-17 / 23-21 PUSARLA V. Sindhu 2 47
Round 1 78 Julie Dawall JAKOBSEN W.O. Anna Thea MADSEN - 0
Round 2 1 TAI Tzu Ying 12-21 / 21-18 / 21-8 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 17 63
Round 2 44 KIM Hyo Min 21-10 / 24-22 Pornpawee CHOCHUWONG 28 60
Round 2 3 SUNG Ji Hyun 21-6 / 21-13 Julie Dawall JAKOBSEN 78 32
Round 2 9 Ratchanok INTANON 21-11 / 21-16 Michelle LI 25 36
Round 2 12 Saina NEHWAL 22-20 / 21-13 Nitchaon JINDAPOL 15 42
Round 2 5 Akane YAMAGUCHI 21-23 / 21-15 / 21-14 Beiwen ZHANG 11 64
Round 2 13 Sayaka SATO 21-17 / 22-20 HE Bingjiao 8 43
Round 2 10 CHEN Yufei 21-6 / 21-14 Linda ZETCHIRI 41 27
Quarter-final 1 TAI Tzu Ying 20-22 / 21-16 / 21-9 KIM Hyo Min 44 68
Quarter-final 9 Ratchanok INTANON 21-13 / 21-18 SUNG Ji Hyun 3 43
Quarter-final 5 Akane YAMAGUCHI 21-10 / 21-13 Saina NEHWAL 12 29
Quarter-final 10 CHEN Yufei 21-6 / 21-14 Sayaka SATO 13 33
Semi-final 9 Ratchanok INTANON 21-14 / 20-22 / 21-14 TAI Tzu Ying 1 64
Semi-final 5 Akane YAMAGUCHI 10-21 / 21-18 / 21-19 CHEN Yufei 10 65
Final 9 Ratchanok INTANON 14-21 / 21-15 / 21-19 Akane YAMAGUCHI 5 67
XD (qual)
Round 1 269 Mathias THYRRI / Emilie AALESTRUP 21-17 / 17-21 / 22-20 Raphael BECK / Carla NELTE 79 46
Round 1 - Ivan SOZONOV / Evgeniya KOSETSKAYA 21-17 / 21-10 Johannes PISTORIUS / Lara KAEPPLEIN 767 23
Round 1 335 Jones Ralfy JANSEN / Eva JANSSENS 21-15 / 22-20 Mikkel STOFFERSEN / Susan EKELUND 124 27
Round 1 98 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 21-17 / 21-13 Kristoffer KNUDSEN / Isabella NIELSEN 114 27
Round 1 168 Scott EVANS / Amanda HOGSTROM 21-17 / 17-21 / 21-12 Lasse MØLHEDE / Line NØRGAARD 838 43
Round 1 (814*) Niclas NOHR / Sara THYGESEN 21-5 / 21-17 Peter KAESBAUER / Olga KONON 1058 28
Round 1 84 Takuro HOKI / Sayaka HIROTA 16-21 / 22-20 / 21-6 Vladimir IVANOV / Ekaterina BOLOTOVA 173 44
Round 1 71 Jelle MAAS / Imke VAN DER AAR 21-17 / 21-17 Nicklas MATHIASEN / Gabriella BØJE 202 30
Round 2 - Ivan SOZONOV / Evgeniya KOSETSKAYA 21-6 / 22-20 Mathias THYRRI / Emilie AALESTRUP 269 24
Round 2 98 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 21-8 / 21-13 Jones Ralfy JANSEN / Eva JANSSENS 335 23
Round 2 (814*) Niclas NOHR / Sara THYGESEN 18-21 / 21-16 / 21-10 Scott EVANS / Amanda HOGSTROM 168 55
Round 2 84 Takuro HOKI / Sayaka HIROTA 21-19 / 21-9 Jelle MAAS / Imke VAN DER AAR 71 27
XD
Round 1 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-14 / 21-17 Mikkel MIKKELSEN / Mai SURROW 42 23
Round 1 27 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 21-17 / 21-15 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 17 30
Round 1 38 SEO Seung Jae / KIM Ha Na 21-17 / 21-10 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 10 35
Round 1 47 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 22-20 / 21-18 Ivan SOZONOV / Evgeniya KOSETSKAYA - 32
Round 1 69 Yugo KOBAYASHI / Misaki MATSUTOMO 21-17 / 26-24 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 5 40
Round 1 (814*) Niclas NOHR / Sara THYGESEN 21-19 / 21-17 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 98 39
Round 1 8 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-9 / 21-13 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 43 27
Round 1 14 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-15 / 23-25 / 21-14 KIM Jae Hwan / LEE So Hee 61 57
Round 1 84 Takuro HOKI / Sayaka HIROTA 21-18 / 21-18 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 25 33
Round 1 6 ZHANG Nan / LI Yinhui 21-19 / 21-14 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN (115*) 37
Round 1 233 Anders Skaarup RASMUSSEN / Line Højmark KJAERSFELDT 13-21 / 21-14 / 21-13 Dechapol PUAVARANUKROH / Puttita SUPAJIRAKUL (230*) 53
Round 1 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-14 / 21-16 Anton KAISTI / Jenny NYSTROM 51 25
Round 1 74 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 15-21 / 21-12 / 21-18 CHAN Peng Soon / CHEAH Yee See 35 59
Round 1 13 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-16 / 19-21 / 21-14 Ben LANE / Jessica PUGH 34 47
Round 1 31 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 20-22 / 21-14 / 21-12 Alexander BOND / Ditte SØBY 115 45
Round 1 2 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-14 / 21-11 LEE Yang / HSU Ya Ching 28 27
Round 2 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-12 / 21-13 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 27 28
Round 2 38 SEO Seung Jae / KIM Ha Na 26-28 / 21-19 / 21-18 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 47 71
Round 2 (814*) Niclas NOHR / Sara THYGESEN 21-13 / 21-17 Yugo KOBAYASHI / Misaki MATSUTOMO 69 35
Round 2 14 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-14 / 16-21 / 21-18 WANG Yilyu / HUANG Dongping 8 62
Round 2 6 ZHANG Nan / LI Yinhui 21-19 / 18-21 / 22-20 Takuro HOKI / Sayaka HIROTA 84 59
Round 2 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-16 / 21-14 Anders Skaarup RASMUSSEN / Line Højmark KJAERSFELDT 233 81
Round 2 13 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-11 / 21-16 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 74 33
Round 2 31 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 21-19 / 30-29 LU Kai / HUANG Yaqiong 2 49
Quarter-final 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-12 / 21-15 SEO Seung Jae / KIM Ha Na 38 29
Quarter-final 14 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 23-21 / 21-12 Niclas NOHR / Sara THYGESEN (814*) 41
Quarter-final 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-10 / 21-16 ZHANG Nan / LI Yinhui 6 36
Quarter-final 13 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 15-21 / 21-13 / 21-11 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 31 48
Semi-final 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-16 / 21-16 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 14 34
Semi-final 13 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-16 / 21-18 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 4 33
Final 13 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 24-22 / 19-21 / 23-21 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 1 58
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 71 9 29.0% 2643 85.26 00:42:10 2.02 4 12.9%
MS 31 74 12 38.7% 2719 87.71 00:52:25 1.67 11 35.5%
WD 29 66 8 27.6% 2364 81.52 00:44:58 1.81 6 20.7%
WS 29 68 10 34.5% 2431 83.83 00:46:14 1.81 8 27.6%
XD 31 72 10 32.3% 2711 87.45 00:42:08 2.08 3 9.7%
Total 151 351 49 32.5% 12868 85.22 00:45:35 1.87 32 21.2%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Korea 25 12 67.6%
Japan 25 14 64.1%
China 27 16 62.8%
Thailand 10 7 58.8%
India 14 12 53.8%
Indonesia 14 12 53.8%
Hong Kong 10 9 52.6%
Chinese Taipei 8 8 50.0%
Sweden 3 3 50.0%
Bulgaria 2 2 50.0%
Canada 1 1 50.0%
Estonia 1 1 50.0%
U.S.A. 1 1 50.0%
Croatia 1 1 50.0%
Malaysia 5 6 45.5%
Netherlands 5 6 45.5%
Denmark 33 42 44.0%
England 7 9 43.8%
France 2 3 40.0%
Finland 2 3 40.0%
Ireland 2 3 40.0%
Russia 2 5 28.6%
Germany 5 16 23.8%
Poland 0 1 0.0%
Slovakia 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 SHI Yuqi LEE Zii Jia 21-18 / 16-21 / 21-12
2021 Viktor AXELSEN Kento MOMOTA 20-22 / 21-18 / 21-12
2020 Anders ANTONSEN Rasmus GEMKE 18-21 / 21-19 / 21-12
2019 Kento MOMOTA CHEN Long 21-14 / 21-12
2018 Kento MOMOTA CHOU Tien Chen 22-20 / 16-21 / 21-15
2017 KIDAMBI Srikanth LEE Hyun Il 21-10 / 21-5
2016 Tanongsak SAENSOMBOONSUK SON Wan Ho 21-13 / 23-21
2015 CHEN Long Tommy SUGIARTO 21-12 / 21-12
2014 CHEN Long SON Wan Ho 21-19 / 24-22
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 24-22 / 21-19
2012 LEE Chong Wei DU Pengyu 15-21 / 21-12 / 21-19
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-15 / 21-18
2010 Jan O JORGENSEN Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-19
2009 Simon SANTOSO Marc ZWIEBLER 21-14 / 21-6
2008 Peter Hoeg GADE Joachim PERSSON 21-18 / 17-21 / 21-14
2007 LIN Dan BAO Chunlai 21-15 / 21-12
2006 CHEN Hong CHEN Yu W.O.
2005 LEE Chong Wei Muhammad Hafiz HASHIM 17-14 / 15-8
2004 LIN Dan XIA Xuanze 15-12 / 15-11
2003 LIN Dan CHEN Yu 15-4 / 15-6
2002 CHEN Hong Kenneth JONASSEN 15-9 / 9-15 / 15-6
2001 BAO Chunlai LIN Dan 7-5 / 7-1 / 7-0
2000 Peter Hoeg GADE George RIMARCDI 15-11 / 15-12
1999 Poul-Erik HOYER Choong Hann WONG 17-15 / 15-4
1998 Peter Hoeg GADE DONG Jiong 15-8 / 17-14
1997 DONG Jiong Peter Hoeg GADE 15-17 / 15-11 / 15-12
1996 Thomas STUER-LAURIDSEN Ewe Hock ONG 6-15 / 15-7 / 15-12
1995 Poul-Erik HOYER HENDRAWAN 17-18 / 17-14 / 17-15
1994 Poul-Erik HOYER Allan BUDI KUSUMA 17-18 / 15-4 / 15-10
1993 Poul-Erik HOYER Jens OLSSON 15-11 / 15-2
1992 Darren J HALL Poul-Erik HOYER 15-11 / 18-13
1991 Hermawan SUSANTO Poul-Erik HOYER 8-15 / 15-12 / 15-8
1990 Poul-Erik HOYER Morten FROST HANSEN 4-15 / 15-10 / 17-15
1989 Morten FROST HANSEN Jianhua ZHAO 15-12 / 15-13