Japan Open  

Tournament Name: DAIHATSU YONEX Japan Open 2019
Tournament Dates: 23/07/2019-28/07/2019
Location: Japan, Tokyo
Category: HSBC BWF World Tour Super 750

Winners
Category Winner Runner-up
MD Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN
MS Kento MOMOTA Jonatan CHRISTIE
WD KIM So Yeong / KONG Hee Yong Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA
WS Akane YAMAGUCHI Nozomi OKUHARA
XD WANG Yilyu / HUANG Dongping Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-18 / 21-12 HE Jiting / TAN Qiang 10 27
Round 1 12 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-16 / 21-14 OU Xuanyi / ZHANG Nan 172 39
Round 1 6 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-10 / 21-11 Jelle MAAS / Robin TABELING 31 26
Round 1 11 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 15-21 / 21-14 / 21-18 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 22 55
Round 1 2 LI Junhui / LIU Yuchen 21-12 / 21-17 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 41 26
Round 1 38 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 17-21 / 21-19 / 21-13 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 32 51
Round 1 5 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-7 / 22-20 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 13 45
Round 1 35 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-12 / 21-16 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 25 27
Round 1 21 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 22-20 / 21-16 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 24 36
Round 1 7 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-10 / 21-13 LU Ching Yao / YANG Po Han 20 30
Round 1 26 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 24-22 / 21-10 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 15 38
Round 1 4 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-16 / 21-17 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 23 33
Round 1 18 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-16 / 21-17 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 17 43
Round 1 304 HUANG Kaixiang / LIU Cheng 21-18 / 17-21 / 21-14 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 27 61
Round 1 14 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-16 / 21-15 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 19 37
Round 1 3 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 18-21 / 21-13 / 21-8 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN 34 60
Round 2 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-8 / 21-19 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 12 27
Round 2 11 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 22-20 / 23-25 / 21-14 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 6 65
Round 2 2 LI Junhui / LIU Yuchen 24-22 / 21-19 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 38 47
Round 2 5 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-16 / 21-17 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 35 45
Round 2 21 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 11-21 / 21-12 / 21-18 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 7 50
Round 2 4 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 16-21 / 21-18 / 22-20 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 26 59
Round 2 18 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 15-21 / 21-11 / 21-19 HUANG Kaixiang / LIU Cheng 304 52
Round 2 3 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-16 / 21-18 LEE Yang / WANG Chi-Lin 14 42
Quarter-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-14 / 22-24 / 21-15 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 11 48
Quarter-final 2 LI Junhui / LIU Yuchen 22-24 / 21-12 / 21-12 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 5 61
Quarter-final 4 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-17 / 19-21 / 21-19 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21 58
Quarter-final 3 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-19 / 21-18 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 18 41
Semi-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 16-21 / 21-11 / 21-18 LI Junhui / LIU Yuchen 2 50
Semi-final 4 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 22-20 / 21-10 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 3 35
Final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-18 / 23-21 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 4 36
MS
Round 1 1 Kento MOMOTA 21-17 / 22-20 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 25 55
Round 1 16 Kantaphon WANGCHAROEN 16-21 / 21-11 / 21-11 Mark CALJOUW 33 52
Round 1 8 Anthony Sinisuka GINTING 22-20 / 21-16 LU Guangzu 19 47
Round 1 21 Sitthikom THAMMASIN 22-20 / 21-10 LIEW Daren 24 44
Round 1 28 WONG Wing Ki Vincent 21-9 / 21-18 HUANG Yuxiang 22 40
Round 1 18 Tommy SUGIARTO 26-24 / 21-6 Brice LEVERDEZ 32 43
Round 1 17 Kanta TSUNEYAMA 21-14 / 21-17 CHEN Long 4 52
Round 1 23 SAI PRANEETH B. 21-17 / 21-13 Kenta NISHIMOTO 11 41
Round 1 26 Rasmus GEMKE 19-21 / 21-14 / 22-20 WANG Tzu Wei 30 81
Round 1 34 PRANNOY H. S. 13-21 / 21-11 / 22-20 KIDAMBI Srikanth 10 59
Round 1 27 Jan O JORGENSEN 16-21 / 21-11 / 23-21 LIN Dan 14 69
Round 1 3 CHOU Tien Chen 21-17 / 21-12 LEE Dong Keun 29 43
Round 1 12 NG Ka Long Angus 21-10 / 21-15 Khosit PHETPRADAB 20 40
Round 1 7 Jonatan CHRISTIE 21-15 / 23-21 Suppanyu AVIHINGSANON 35 44
Round 1 9 Anders ANTONSEN 21-17 / 21-12 Sameer VERMA 13 46
Round 1 31 LEE Cheuk Yiu 21-19 / 15-21 / 21-19 LEE Zii Jia 15 64
Round 2 1 Kento MOMOTA 21-12 / 21-13 Kantaphon WANGCHAROEN 16 47
Round 2 8 Anthony Sinisuka GINTING 20-22 / 21-17 / 21-6 Sitthikom THAMMASIN 21 64
Round 2 18 Tommy SUGIARTO 21-16 / 21-17 WONG Wing Ki Vincent 28 45
Round 2 23 SAI PRANEETH B. 21-13 / 21-16 Kanta TSUNEYAMA 17 44
Round 2 26 Rasmus GEMKE 21-9 / 21-15 PRANNOY H. S. 34 48
Round 2 27 Jan O JORGENSEN 21-19 / 11-21 / 21-19 CHOU Tien Chen 3 68
Round 2 7 Jonatan CHRISTIE 21-16 / 21-15 NG Ka Long Angus 12 48
Round 2 9 Anders ANTONSEN 13-21 / 21-15 / 21-16 LEE Cheuk Yiu 31 77
Quarter-final 1 Kento MOMOTA 21-13 / 20-22 / 21-15 Anthony Sinisuka GINTING 8 89
Quarter-final 23 SAI PRANEETH B. 21-12 / 21-15 Tommy SUGIARTO 18 36
Quarter-final 27 Jan O JORGENSEN 11-21 / 21-14 / 21-13 Rasmus GEMKE 26 58
Quarter-final 7 Jonatan CHRISTIE 21-12 / 21-14 Anders ANTONSEN 9 47
Semi-final 1 Kento MOMOTA 21-18 / 21-12 SAI PRANEETH B. 23 45
Semi-final 7 Jonatan CHRISTIE 21-14 / 21-14 Jan O JORGENSEN 27 45
Final 1 Kento MOMOTA 21-16 / 21-13 Jonatan CHRISTIE 7 44
WD
Round 1 2 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-11 / 21-18 Yulfira BARKAH / Jauza Fadhila SUGIARTO 29 39
Round 1 14 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-19 / 21-11 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 30 42
Round 1 12 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-13 / 22-20 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 8 38
Round 1 10 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-18 / 17-21 / 21-18 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 20 67
Round 1 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-13 / 21-13 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 27 38
Round 1 122 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 21-17 / 21-16 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 17 43
Round 1 7 DU Yue / LI Yinhui 21-18 / 15-21 / 22-20 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 16 84
Round 1 109 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 21-9 / 18-21 / 21-11 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 33 62
Round 1 23 DONG Wenjing / FENG Xueying 21-19 / 21-16 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 37 42
Round 1 5 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-14 / 21-13 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 25 31
Round 1 13 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-16 / 21-14 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 22 43
Round 1 4 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-17 / 21-17 NG Tsz Yau / YUEN Sin Ying 38 37
Round 1 15 LI Wenmei / ZHENG Yu 21-17 / 16-21 / 21-16 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 24 61
Round 1 6 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-15 / 21-14 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 18 44
Round 1 35 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 21-15 / 21-17 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 32 54
Round 1 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-8 / 21-8 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 21 33
Round 2 2 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-18 / 21-19 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 14 43
Round 2 12 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 16-21 / 21-12 / 21-13 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 10 58
Round 2 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-17 / 21-13 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 122 46
Round 2 7 DU Yue / LI Yinhui 21-12 / 21-18 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 109 48
Round 2 5 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-17 / 21-17 DONG Wenjing / FENG Xueying 23 48
Round 2 13 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-19 / 19-21 / 21-16 CHEN Qingchen / JIA Yifan 4 86
Round 2 15 LI Wenmei / ZHENG Yu 15-21 / 21-19 / 21-19 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 6 77
Round 2 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-15 / 21-2 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 35 42
Quarter-final 2 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 23-21 / 21-18 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 12 41
Quarter-final 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-16 / 21-18 DU Yue / LI Yinhui 7 55
Quarter-final 13 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-12 / 21-12 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 5 51
Quarter-final 15 LI Wenmei / ZHENG Yu 21-16 / 21-14 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 1 46
Semi-final 2 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-16 / 21-19 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 3 50
Semi-final 13 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-16 / 21-11 LI Wenmei / ZHENG Yu 15 41
Final 13 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-12 / 21-12 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 2 43
WS
Round 1 1 TAI Tzu Ying 21-17 / 21-19 Beiwen ZHANG 10 31
Round 1 16 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-15 / 21-17 Line Højmark KJAERSFELDT 19 32
Round 1 29 KIM Ga Eun 21-15 / 21-13 Ratchanok INTANON 7 35
Round 1 14 Michelle LI 21-11 / 21-14 CHEUNG Ngan Yi 27 33
Round 1 3 Nozomi OKUHARA 21-9 / 21-17 Saena KAWAKAMI 30 40
Round 1 13 Mia BLICHFELDT 21-18 / 6-21 / 21-13 Sayaka TAKAHASHI 15 53
Round 1 6 HE Bingjiao 21-11 / 21-15 CAI Yanyan 17 30
Round 1 24 Nitchaon JINDAPOL 21-7 / 21-16 DENG Joy Xuan (36*) 33
Round 1 20 Aya OHORI 21-18 / 21-19 Kirsty GILMOUR 25 46
Round 1 5 PUSARLA V. Sindhu 21-9 / 21-17 HAN Yue 12 37
Round 1 21 CHEN Xiaoxin 21-12 / 21-11 YEO Jia Min 32 33
Round 1 2 Akane YAMAGUCHI 21-9 / 21-9 Evgeniya KOSETSKAYA 34 28
Round 1 11 SUNG Ji Hyun 16-21 / 21-19 / 21-12 Pornpawee CHOCHUWONG 18 65
Round 1 23 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-12 / 21-18 YIP Pui Yin 38 40
Round 1 35 Soniia CHEAH 21-18 / 19-21 / 21-17 LI Xuerui 22 53
Round 1 4 CHEN Yufei 21-5 / 21-19 Fitriani FITRIANI 31 32
Round 2 1 TAI Tzu Ying 21-18 / 21-15 Gregoria Mariska TUNJUNG 16 29
Round 2 14 Michelle LI 21-12 / 17-21 / 21-13 KIM Ga Eun 29 62
Round 2 3 Nozomi OKUHARA 21-11 / 21-12 Mia BLICHFELDT 13 39
Round 2 24 Nitchaon JINDAPOL 21-11 / 21-17 HE Bingjiao 6 37
Round 2 5 PUSARLA V. Sindhu 11-21 / 21-10 / 21-13 Aya OHORI 20 61
Round 2 2 Akane YAMAGUCHI 21-15 / 21-14 CHEN Xiaoxin 21 44
Round 2 23 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-16 / 21-14 SUNG Ji Hyun 11 53
Round 2 4 CHEN Yufei 21-7 / 21-16 Soniia CHEAH 35 36
Quarter-final 14 Michelle LI 21-15 / 15-21 / 22-20 TAI Tzu Ying 1 60
Quarter-final 3 Nozomi OKUHARA 16-21 / 21-16 / 21-19 Nitchaon JINDAPOL 24 81
Quarter-final 2 Akane YAMAGUCHI 21-18 / 21-15 PUSARLA V. Sindhu 5 50
Quarter-final 4 CHEN Yufei 21-18 / 15-21 / 21-12 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 23 71
Semi-final 3 Nozomi OKUHARA 21-12 / 21-18 Michelle LI 14 48
Semi-final 2 Akane YAMAGUCHI 21-15 / 21-15 CHEN Yufei 4 42
Final 2 Akane YAMAGUCHI 21-13 / 21-15 Nozomi OKUHARA 3 46
XD
Round 1 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-11 / 21-14 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 20 25
Round 1 18 LU Kai / CHEN Lu 21-11 / 16-21 / 21-7 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 15 48
Round 1 13 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-19 / 21-18 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 10 33
Round 1 9 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-19 / 21-14 Kohei GONDO / Ayane KURIHARA 23 41
Round 1 4 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-17 / 21-8 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA 22 32
Round 1 25 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 21-14 / 21-19 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 33 32
Round 1 6 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-15 / 19-21 / 21-10 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 32 50
Round 1 37 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 21-17 / 21-16 OU Xuanyi / FENG Xueying 27 27
Round 1 19 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-15 / 21-13 Tontowi AHMAD / Winny Oktavina KANDOW 28 36
Round 1 5 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 23-21 / 21-17 HE Jiting / DU Yue 12 46
Round 1 220 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 16-21 / 21-8 / 21-17 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 17 54
Round 1 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-13 / 21-15 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 8 40
Round 1 21 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-18 / 23-21 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 14 37
Round 1 35 Robin TABELING / Selena PIEK 21-13 / 21-17 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 7 31
Round 1 34 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 23-21 / 22-20 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 30 45
Round 1 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-15 / 21-13 LU Ching Yao / LEE Chia Hsin 54 30
Round 2 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-14 / 21-19 LU Kai / CHEN Lu 18 31
Round 2 13 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-23 / 21-13 / 21-13 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 9 66
Round 2 4 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-16 / 21-17 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 25 39
Round 2 6 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-11 / 21-13 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 37 25
Round 2 5 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-18 / 21-11 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 19 42
Round 2 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 23-21 / 21-17 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 220 57
Round 2 21 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 26-24 / 27-29 / 21-16 Robin TABELING / Selena PIEK 35 61
Round 2 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-11 / 21-7 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 34 25
Quarter-final 13 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-17 / 15-21 / 21-19 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 1 55
Quarter-final 6 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-15 / 21-15 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 4 31
Quarter-final 5 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-18 / 22-20 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 3 56
Quarter-final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-10 / 21-18 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21 29
Semi-final 6 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-15 / 21-18 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 13 36
Semi-final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-10 / 21-6 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 5 31
Final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-17 / 21-16 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 6 42

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 74 12 38.7% 2749 88.68 00:43:33 2.04 4 12.9%
MS 31 72 10 32.3% 2608 84.13 00:52:25 1.6 7 22.6%
WD 31 69 7 22.6% 2509 80.94 00:49:27 1.64 6 19.4%
WS 31 70 8 25.8% 2472 79.74 00:44:31 1.79 6 19.4%
XD 31 68 6 19.4% 2508 80.9 00:39:46 2.03 2 6.5%
Total 155 353 43 27.7% 12846 82.88 00:45:57 1.8 25 16.1%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 29 16 64.4%
Japan 35 20 63.6%
Korea 12 9 57.1%
Denmark 9 8 52.9%
China 25 25 50.0%
Canada 3 3 50.0%
India 9 10 47.4%
Thailand 10 14 41.7%
France 2 3 40.0%
Germany 2 3 40.0%
Malaysia 8 13 38.1%
Chinese Taipei 4 8 33.3%
Hong Kong 4 8 33.3%
England 1 3 25.0%
Russia 1 4 20.0%
Netherlands 1 4 20.0%
Scotland 0 1 0.0%
U.S.A. 0 1 0.0%
Ireland 0 1 0.0%
Singapore 0 1 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Kenta NISHIMOTO CHOU Tien Chen 21-19 / 21-23 / 21-17
2019 Kento MOMOTA Jonatan CHRISTIE 21-16 / 21-13
2018 Kento MOMOTA Khosit PHETPRADAB 21-14 / 21-11
2017 Viktor AXELSEN LEE Chong Wei 21-14 / 19-21 / 21-14
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 21-18 / 15-21 / 21-16
2015 LIN Dan Viktor AXELSEN 21-19 / 16-21 / 21-19
2014 LEE Chong Wei HU Yun 21-14 / 21-12
2013 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 23-21 / 21-17
2012 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-18 / 21-18
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-8 / 10-21 / 21-19
2010 LEE Chong Wei LIN Dan 22-20 / 16-21 / 21-17
2009 BAO Chunlai Taufik HIDAYAT 21-15 / 21-12
2008 Sony Dwi KUNCORO LEE Chong Wei 21-17 / 21-11
2007 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 22-20 / 19-21 / 21-19
2006 LIN Dan Taufik HIDAYAT 16-21 / 21-16 / 21-3
2005 LIN Dan CHEN Hong 15-4 / 2-0
2004 Ronald SUSILO BAO Chunlai 15-13 / 15-6
2003 XIA Xuanze LIN Dan 15-12 / 15-10
2002 LEE Hyun Il XIA Xuanze 8-7 / 7-5 / 0-7
2001 Muhammad Roslin HASHIM LEE Hyun Il 15-11 / 15-6
2000 JI Xinpeng HENDRAWAN 6-15 / 17-15 / 15-4
1999 Peter Hoeg GADE SUN Jun 15-3 / 15-10
1998 Peter Hoeg GADE LUO Yigang 15-3 / 15-11
1997 Peter RASMUSSEN PARK Sung Woo 15-3 / 15-1
1996 Joko SUPRIANTO Harijanto ARBI 15-12 / 14-18 / 15-4
1995 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-8
1994 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 12-15 / 15-6 / 15-3
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-12
1992 Ardy B WIRANATA Jianhua ZHAO 11-15 / 15-7 / 15-10
1991 Ardy B WIRANATA WU Wenkai 12-15 / 15-4 / 15-7
1990 Morten FROST HANSEN Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-4
1989 YANG Yang Kok Keong FOO 15-2 / 15-10