Malaysia Open  

Tournament Name: Proton Malaysia Super Series 2007
Tournament Dates: 16/01/2007-21/01/2007
Location: , Malaysia
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD Kien Keat KOO / TAN Boon Heong Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA
MS Peter Hoeg GADE BAO Chunlai
WD GAO Ling / HUANG Sui Greysia POLII / Vita MARISSA
WS ZHU Lin Mew Choo WONG
XD ZHENG Bo / GAO Ling Nathan ROBERTSON / Gail EMMS

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 (70*) HUI Wai Ho / PUTRA Alroy Tanama 21-13 / 21-18 Chung Chiat KHOO / Mohd Razif ABDUL LATIF (31*) 22
Round 1 (26*) Soon Hock ONG / Bin Shen TAN 21-18 / 16-21 / 21-14 JEON Jun Bum / YOO Yeon Seong (50*) 46
Round 1 (49*) Chris LANGRIDGE / David LINDLEY 19-21 / 21-17 / 21-10 Mohd Razif ABDUL RAHMAN / Ying Jin GOH (63*) 41
Round 1 (43*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-10 / 21-8 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO (42*) 17
Round 1 (19*) Choon Eng CHEW / Chieng Hun HONG 21-8 / 21-11 Mohd Nazree LATIFI / Muhamad HASHIM (252*) 17
Round 1 (58*) John GORDON / Daniel A SHIRLEY 20-22 / 21-18 / 21-14 CHAN Peng Soon / Hun Pin CHANG (61*) 39
Round 1 (30*) Ross SMITH / Glenn WARFE 21-17 / 21-19 Kok Leong AU / Azrihanif AZAHAR (100*) 26
Round 2 - HWANG Ji Man / CHO Gun Woo 21-15 / 21-12 HUI Wai Ho / PUTRA Alroy Tanama (70*) 20
Round 2 (26*) Soon Hock ONG / Bin Shen TAN 21-9 / 15-21 / 21-16 Chris LANGRIDGE / David LINDLEY (49*) 44
Round 2 (43*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-15 / 19-21 / 21-10 Choon Eng CHEW / Chieng Hun HONG (19*) 38
Round 2 (30*) Ross SMITH / Glenn WARFE 21-18 / 21-11 John GORDON / Daniel A SHIRLEY (58*) 23
MD
Round 1 (1*) CAI Yun / FU Haifeng 21-15 / 12-21 / 21-10 Mathias BOE / Joachim FISCHER NIELSEN (83*) 41
Round 1 (26*) Soon Hock ONG / Bin Shen TAN 26-24 / 21-10 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (12*) 34
Round 1 (11*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 21-9 / 21-12 Kristof HOPP / Ingo KINDERVATER (37*) 14
Round 1 (25*) Ashley BREHAUT / Aji Basuki SINDORO 21-18 / 21-16 Ross SMITH / Glenn WARFE (30*) 28
Round 1 (6*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-12 / 21-16 Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV (29*) 23
Round 1 (22*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-17 / 18-21 / 21-13 Rian SUKMAWAN / Eng HIAN (13*) 45
Round 1 (9*) Anthony CLARK / Robert BLAIR 21-14 / 21-19 NJOTO Albertus Susanto / WIRATAMA Yohan Hadikusumo (23*) 24
Round 1 (28*) Roman SPITKO / Michael FUCHS 7-21 / 21-14 / 22-20 Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI (41*) 37
Round 1 (21*) Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO 18-21 / 21-19 / 21-13 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA (15*) 42
Round 1 (43*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-12 / 21-19 Chong Ming CHAN / Thien How HOON (746*) 27
Round 1 (32*) Anders KRISTIANSEN / Simon MOLLYHUS 18-21 / 21-15 / 21-17 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (4*) 43
Round 1 (5*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 21-13 / 21-17 HWANG Ji Man / CHO Gun Woo - 23
Round 1 (3*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-15 / 21-17 SHEN Ye / HE Hanbin (16*) 24
Round 1 (20*) Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL 9-21 / 21-17 / 21-18 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Teik Chai GAN (8*) 43
Round 1 (2*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 19-21 / 21-17 / 21-10 Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK (48*) 48
Round 1 (7*) Woon Fui LIN / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI W.O. GUO Zhendong / XIE Zhongbo (24*) 0
Round 2 (26*) Soon Hock ONG / Bin Shen TAN 25-23 / 21-17 CAI Yun / FU Haifeng (1*) 39
Round 2 (11*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 21-16 / 21-15 Ashley BREHAUT / Aji Basuki SINDORO (25*) 26
Round 2 (6*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-13 / 21-19 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN (22*) 30
Round 2 (9*) Anthony CLARK / Robert BLAIR 21-18 / 16-21 / 21-11 Roman SPITKO / Michael FUCHS (28*) 43
Round 2 (21*) Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO 21-12 / 21-11 Woon Fui LIN / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI (7*) 26
Round 2 (43*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-18 / 21-19 Anders KRISTIANSEN / Simon MOLLYHUS (32*) 30
Round 2 (3*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-11 / 21-13 Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO (5*) 21
Round 2 (2*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 21-17 / 13-21 / 21-17 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (20*) 43
Quarter-final (11*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 21-18 / 21-11 Soon Hock ONG / Bin Shen TAN (26*) 26
Quarter-final (6*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 14-21 / 21-19 / 21-18 Anthony CLARK / Robert BLAIR (9*) 53
Quarter-final (43*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-13 / 21-17 Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO (21*) 29
Quarter-final (3*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 17-21 / 21-16 / 30-28 Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN (2*) 50
Semi-final (43*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-19 / 21-16 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN (3*) 29
Semi-final (11*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA W.O. CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae (6*) 0
Final (43*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-15 / 21-18 Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA (11*) 34
MS (qual)
Round 1 (60*) KHRISHNAN Yogendran 21-15 / 17-21 / 21-16 HWANG Jung Woon (57*) 60
Round 1 (45*) Sony Dwi KUNCORO 21-13 / 21-17 Kennevic ASUNCION (78*) 24
Round 1 (65*) Wee Chung PEI 21-15 / 21-12 Joseph ROGERS (291*) 23
Round 1 (43*) ismail SAMAN 21-14 / 21-16 Adnan FAUZI (143*) 30
Round 1 (99*) Choong Hann WONG 21-9 / 21-16 Nicholas KIDD (58*) 35
Round 1 (93*) Kenn LIM 21-10 / 18-21 / 21-15 Roman SPITKO (54*) 50
Round 1 (121*) CHONG Wei Feng 10-21 / 21-16 / 28-26 Jeffer ROSOBIN (56*) 62
Round 1 (107*) LIEW Daren 21-18 / 17-21 / 22-20 JUNG Hoon Min (74*) 52
Round 1 (34*) Anup SRIDHAR 21-12 / 21-12 Beryno Jiann Tze WONG (82*) 25
Round 1 (217*) Muhamad HASHIM 21-17 / 21-16 Eric GO (96*) 23
Round 1 (71*) Tien Minh NGUYEN 21-14 / 21-8 Bobby MILROY (46*) 26
Round 1 (36*) Yousuke NAKANISHI 21-12 / 21-10 James CHUA (125*) 26
Round 1 (38*) Chun Seang TAN 21-11 / 21-9 Christopher FLORES (251*) 23
Round 1 (30*) Andrew DABEKA 17-21 / 21-12 / 21-13 Li Qun CHONG (146*) 65
Round 2 (60*) KHRISHNAN Yogendran 21-9 / 21-17 Mohd Nazree LATIFI (164*) 26
Round 2 (45*) Sony Dwi KUNCORO 21-15 / 21-16 Wee Chung PEI (65*) 39
Round 2 (99*) Choong Hann WONG 21-11 / 21-17 ismail SAMAN (43*) 34
Round 2 (93*) Kenn LIM 21-14 / 21-17 CHONG Wei Feng (121*) 31
Round 2 (34*) Anup SRIDHAR 21-13 / 12-21 / 21-16 LIEW Daren (107*) 41
Round 2 (71*) Tien Minh NGUYEN 21-10 / 21-8 Muhamad HASHIM (217*) 20
Round 2 (36*) Yousuke NAKANISHI 21-10 / 21-18 Alan CHAN (92*) 27
Round 2 (38*) Chun Seang TAN 21-15 / 21-16 Andrew DABEKA (30*) 29
Round 3 (45*) Sony Dwi KUNCORO 21-11 / 23-21 KHRISHNAN Yogendran (60*) 34
Round 3 (99*) Choong Hann WONG 21-12 / 17-21 / 21-10 Kenn LIM (93*) 48
Round 3 (34*) Anup SRIDHAR 21-14 / 18-21 / 21-16 Tien Minh NGUYEN (71*) 42
Round 3 (36*) Yousuke NAKANISHI 21-16 / 21-15 Chun Seang TAN (38*) 32
MS
Round 1 (1*) LIN Dan 21-19 / 23-21 Taufik HIDAYAT (8*) 41
Round 1 (20*) PARK Sung Hwan 21-14 / 17-21 / 21-10 Yousuke NAKANISHI (36*) 47
Round 1 (10*) Kenneth JONASSEN 21-11 / 21-11 Yen Hui Kendrick LEE (37*) 28
Round 1 (27*) Chetan ANAND 12-21 / 21-19 / 21-12 Anup SRIDHAR (34*) 39
Round 1 (4*) Peter Hoeg GADE 22-20 / 21-11 Eric PANG (15*) 30
Round 1 (31*) Ronald SUSILO 15-21 / 21-10 / 21-19 Boonsak PONSANA (11*) 53
Round 1 (9*) CHEN Yu 20-22 / 21-14 / 22-20 Dicky PALYAMA (16*) 50
Round 1 (23*) Kay Bin YEOH 21-16 / 12-21 / 21-17 Andrew SMITH (18*) 54
Round 1 (99*) Choong Hann WONG 21-13 / 21-12 John MOODY (39*) 25
Round 1 (7*) CHEN Jin 21-5 / 21-9 CHAN Yan Kit (24*) 20
Round 1 (45*) Sony Dwi KUNCORO 21-18 / 19-21 / 21-17 Tsuen Seng LEE (26*) 66
Round 1 (3*) CHEN Hong 9-21 / 21-13 / 21-18 Muhammad Hafiz HASHIM (12*) 42
Round 1 (35*) Beng Hong KUAN 21-19 / 21-17 NG Wei (21*) 40
Round 1 (5*) BAO Chunlai 21-18 / 21-14 Kasper OEDUM (42*) 34
Round 1 (29*) Przemyslaw WACHA 21-17 / 14-21 / 21-18 Shoji SATO (19*) 52
Round 1 (2*) LEE Chong Wei 21-14 / 21-9 Bjoern JOPPIEN (28*) 25
Round 2 (20*) PARK Sung Hwan 21-14 / 21-17 LIN Dan (1*) 36
Round 2 (10*) Kenneth JONASSEN 21-12 / 21-14 Chetan ANAND (27*) 24
Round 2 (4*) Peter Hoeg GADE 21-13 / 21-10 Ronald SUSILO (31*) 28
Round 2 (9*) CHEN Yu 13-21 / 21-15 / 21-13 Kay Bin YEOH (23*) 50
Round 2 (7*) CHEN Jin 15-21 / 21-18 / 22-20 Choong Hann WONG (99*) 72
Round 2 (3*) CHEN Hong 21-14 / 16-21 / 21-13 Sony Dwi KUNCORO (45*) 53
Round 2 (5*) BAO Chunlai 21-10 / 21-13 Beng Hong KUAN (35*) 28
Round 2 (2*) LEE Chong Wei 21-14 / 21-17 Przemyslaw WACHA (29*) 30
Quarter-final (10*) Kenneth JONASSEN 21-19 / 21-15 PARK Sung Hwan (20*) 35
Quarter-final (4*) Peter Hoeg GADE 21-14 / 21-13 CHEN Yu (9*) 27
Quarter-final (3*) CHEN Hong 19-21 / 22-20 / 21-16 CHEN Jin (7*) 62
Quarter-final (5*) BAO Chunlai 21-14 / 21-18 LEE Chong Wei (2*) 40
Semi-final (4*) Peter Hoeg GADE 21-15 / 16-21 / 21-11 Kenneth JONASSEN (10*) 51
Semi-final (5*) BAO Chunlai W.O. CHEN Hong (3*) 0
Final (4*) Peter Hoeg GADE 21-15 / 17-21 / 21-14 BAO Chunlai (5*) 53
WD
Round 1 (1*) GAO Ling / HUANG Sui 16-21 / 21-6 / 21-14 Aki AKAO / Tomomi MATSUDA (14*) 51
Round 1 - DU Jing / ZHAO Tingting 21-5 / 21-7 Fiona MCKEE / Charmaine REID (21*) 16
Round 1 (19*) Diana DIMOVA / Petya NEDELCHEVA 21-16 / 21-19 Hing Yau MOOI / Yu Hang OOI (70*) 31
Round 1 (25*) Jwala GUTTA / Shruti KURIEN 21-14 / 21-23 / 21-13 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA (39*) 38
Round 1 (27*) Endang NURSUGIANTI / Rani MUNDIASTI 23-21 / 21-14 Suzanne RAYAPPAN / Jenny WALLWORK (46*) 28
Round 1 (43*) Lita NURLITA / Natalia Christine POLUAKAN 21-12 / 25-23 Chew Yen FONG / Phui Leng SEE (83*) 37
Round 1 (20*) Pek Siah LIM / Joanne Swee Ling QUAY 22-20 / 21-13 Joanne NICHOLAS / Natalie MUNT (22*) 28
Round 1 (13*) Yanmei JIANG / Yujia LI 21-14 / 21-12 Chiou Hwee HAW / LIM Yin Loo (63*) 21
Round 1 (12*) Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL 21-10 / 23-25 / 21-14 Nicole GRETHER / Juliane SCHENK (30*) 45
Round 1 - Greysia POLII / Vita MARISSA 19-21 / 21-14 / 21-15 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (8*) 40
Round 1 (34*) Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH 16-21 / 21-12 / 21-11 Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA (16*) 30
Round 1 (11*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 21-15 / 21-10 Gail EMMS / Donna KELLOGG (7*) 25
Round 1 (15*) Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-7 / 21-13 CHAU Hoi Wah / WONG Man Ching (91*) 25
Round 1 (2*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-6 / 21-2 Carina METTE / Birgit OVERZIER (56*) 16
Round 1 (31*) Elodie EYMARD / Weny RASIDI W.O. Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM (23*) 0
Round 1 (32*) HWANG Yu Mi / KIM Min Jung W.O. ZHANG Yawen / WEI Yili (3*) 0
Round 2 (1*) GAO Ling / HUANG Sui 21-8 / 21-8 Elodie EYMARD / Weny RASIDI (31*) 23
Round 2 - DU Jing / ZHAO Tingting 21-11 / 21-11 Diana DIMOVA / Petya NEDELCHEVA (19*) 23
Round 2 (32*) HWANG Yu Mi / KIM Min Jung 21-19 / 21-5 Jwala GUTTA / Shruti KURIEN (25*) 19
Round 2 (27*) Endang NURSUGIANTI / Rani MUNDIASTI 15-21 / 21-7 / 21-17 Lita NURLITA / Natalia Christine POLUAKAN (43*) 61
Round 2 (13*) Yanmei JIANG / Yujia LI 21-9 / 21-19 Pek Siah LIM / Joanne Swee Ling QUAY (20*) 30
Round 2 - Greysia POLII / Vita MARISSA 15-21 / 21-12 / 21-18 Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL (12*) 51
Round 2 (11*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 21-15 / 21-16 Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH (34*) 24
Round 2 (2*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 20-22 / 23-21 / 21-16 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA (15*) 63
Quarter-final (1*) GAO Ling / HUANG Sui 21-15 / 21-9 DU Jing / ZHAO Tingting - 20
Quarter-final (32*) HWANG Yu Mi / KIM Min Jung 15-21 / 21-12 / 21-18 Endang NURSUGIANTI / Rani MUNDIASTI (27*) 53
Quarter-final - Greysia POLII / Vita MARISSA 21-18 / 21-17 Yanmei JIANG / Yujia LI (13*) 31
Quarter-final (11*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 21-15 / 18-21 / 24-22 YANG Wei / ZHANG Jiewen (2*) 60
Semi-final (1*) GAO Ling / HUANG Sui 21-19 / 21-10 HWANG Yu Mi / KIM Min Jung (32*) 36
Semi-final - Greysia POLII / Vita MARISSA 20-22 / 21-17 / 21-13 Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA (11*) 56
Final (1*) GAO Ling / HUANG Sui 19-21 / 21-12 / 21-11 Greysia POLII / Vita MARISSA - 51
WS (qual)
Round 1 (75*) Kamila AUGUSTYN 17-21 / 21-17 / 21-18 Ekaterina VIKULOVA (93*) 39
Round 1 (129*) Jwala GUTTA 21-19 / 18-21 / 21-10 Vina . (152*) 44
Round 1 (57*) KIM Moon Hi 21-11 / 21-8 Shruti KURIEN (197*) 18
Round 2 (65*) LEE Seung Ah 21-13 / 21-17 Weny RASIDI (85*) 29
Round 2 (75*) Kamila AUGUSTYN 21-14 / 21-15 Charmaine REID (50*) 26
Round 2 (68*) Anita Raj KAUR 21-8 / 21-13 Jwala GUTTA (129*) 17
Round 2 (57*) KIM Moon Hi 22-24 / 21-12 / 21-15 Maja TVRDY (54*) 44
Round 3 (65*) LEE Seung Ah 21-14 / 23-21 Miew Kheng WONG (169*) 39
Round 3 (75*) Kamila AUGUSTYN 21-9 / 21-15 Diana DIMOVA (76*) 20
Round 3 (155*) KANG Hae Won 21-15 / 22-20 Anita Raj KAUR (68*) 28
WS
Round 1 (18*) HWANG Hye Youn 21-18 / 21-3 Anna RICE (35*) 29
Round 1 (25*) Li LI 21-10 / 21-14 Kamila AUGUSTYN (75*) 25
Round 1 (5*) ZHU Lin 21-13 / 21-13 Anu NIEMINEN (40*) 30
Round 1 (24*) Julia Pei Xian WONG 21-19 / 21-8 Kaori MORI (10*) 28
Round 1 (59*) Maria Kristin YULIANTI 19-21 / 21-6 / 23-21 Ella DIEHL (20*) 55
Round 1 (12*) Petya NEDELCHEVA 21-14 / 21-9 KANG Hae Won (155*) 27
Round 1 (9*) YAO Jie 21-18 / 21-12 Sara PERSSON (33*) 30
Round 1 (13*) Tine BAUN 16-21 / 21-7 / 21-14 Rachel HINDLEY (45*) 36
Round 1 (26*) Saina NEHWAL 21-10 / 17-21 / 21-18 Judith MEULENDIJKS (23*) 41
Round 1 (14*) Mew Choo WONG 21-18 / 21-10 PI Hongyan (6*) 31
Round 1 (38*) Juliane SCHENK 21-12 / 22-20 KIM Moon Hi (57*) 31
Round 1 (8*) Huaiwen XU 15-21 / 21-17 / 21-5 WANG Lin (44*) 46
Round 1 (15*) YIP Pui Yin 19-21 / 21-17 / 21-19 Yu HIRAYAMA (34*) 59
Round 1 (4*) LU Lan 21-10 / 21-13 Susan EGELSTAFF (29*) 27
Round 1 (65*) LEE Seung Ah 21-16 / 21-15 Aiying XING (32*) 34
Round 1 (11*) Eriko HIROSE 21-10 / 21-16 Sutheaswari MUDUKASAN (36*) 27
Round 2 (18*) HWANG Hye Youn 21-8 / 21-13 Li LI (25*) 23
Round 2 (5*) ZHU Lin 21-8 / 21-16 Julia Pei Xian WONG (24*) 27
Round 2 (12*) Petya NEDELCHEVA 17-21 / 21-19 / 21-17 Maria Kristin YULIANTI (59*) 51
Round 2 (9*) YAO Jie 16-21 / 21-18 / 21-13 Tine BAUN (13*) 45
Round 2 (14*) Mew Choo WONG 21-17 / 21-12 Saina NEHWAL (26*) 35
Round 2 (8*) Huaiwen XU 21-17 / 21-6 Juliane SCHENK (38*) 33
Round 2 (15*) YIP Pui Yin 19-21 / 21-12 / 21-14 LU Lan (4*) 58
Round 2 (11*) Eriko HIROSE 21-13 / 21-16 LEE Seung Ah (65*) 34
Quarter-final (5*) ZHU Lin 21-10 / 21-10 HWANG Hye Youn (18*) 28
Quarter-final (9*) YAO Jie 15-21 / 21-13 / 21-14 Petya NEDELCHEVA (12*) 45
Quarter-final (14*) Mew Choo WONG 15-21 / 21-15 / 22-20 Huaiwen XU (8*) 66
Quarter-final (11*) Eriko HIROSE 15-21 / 21-12 / 21-10 YIP Pui Yin (15*) 45
Semi-final (5*) ZHU Lin 21-8 / 21-11 YAO Jie (9*) 26
Semi-final (14*) Mew Choo WONG 21-18 / 21-19 Eriko HIROSE (11*) 42
Final (5*) ZHU Lin 21-15 / 21-12 Mew Choo WONG (14*) 42
XD (qual)
Round 1 (106*) Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI / Sock Ai OOI 21-13 / 21-18 HUI Wai Ho / CHAU Hoi Wah (80*) 21
Round 1 (322*) Tadashi OHTSUKA / Satoko SUETSUNA 16-21 / 21-19 / 21-8 Hendra WIJAYA / Yanmei JIANG (132*) 38
Round 1 (29*) Teik Chai GAN / Chew Yen FONG 21-18 / 21-8 Michael FUCHS / Carina METTE (217*) 21
Round 2 (106*) Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI / Sock Ai OOI 21-19 / 21-18 Chris LANGRIDGE / Joanne NICHOLAS - 26
Round 2 - Joachim FISCHER NIELSEN / Britta ANDERSEN 18-21 / 21-9 / 21-14 Tadashi OHTSUKA / Satoko SUETSUNA (322*) 47
Round 2 (89*) JEON Jun Bum / KIM Min Jung 21-16 / 17-21 / 21-11 Teik Chai GAN / Chew Yen FONG (29*) 42
XD
Round 1 (1*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-13 / 21-9 CHAN Peng Soon / Chiou Hwee HAW (45*) 16
Round 1 - Lars PAASKE / Mette SCHJOLDAGER 21-14 / 21-16 Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI / Sock Ai OOI (106*) 22
Round 1 (5*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-13 / 21-16 David LINDLEY / Suzanne RAYAPPAN (40*) 23
Round 1 (13*) Kien Keat KOO / Pei Tty WONG 21-18 / 21-18 Alexandr NIKOLAENKO / Nina VISLOVA (100*) 26
Round 1 - Michal LOGOSZ / Natalie MUNT 21-17 / 16-21 / 21-5 Bin Shen TAN / Yu Hang OOI (38*) 39
Round 1 (12*) Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 22-20 / 21-17 JEON Jun Bum / KIM Min Jung (89*) 25
Round 1 (86*) ZHENG Bo / GAO Ling 21-10 / 21-5 Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI (19*) 17
Round 1 (52*) PUTRA Alroy Tanama / KOON Wai Chee 21-18 / 24-26 / 23-21 Kristof HOPP / Birgit OVERZIER (26*) 48
Round 1 - Jonas RASMUSSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN 21-13 / 21-19 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI (14*) 28
Round 1 - ZHANG Jun / ZHAO Tingting 21-19 / 21-13 Vitalij DURKIN / Valeria SOROKINA (103*) 23
Round 1 - Joachim FISCHER NIELSEN / Britta ANDERSEN 21-18 / 21-14 Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION (28*) 23
Round 1 (6*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 21-17 / 21-18 Muhammad RIJAL / Greysia POLII (22*) 29
Round 1 (54*) Robert BLAIR / Jenny WALLWORK 17-21 / 21-15 / 21-15 Keita MASUDA / Miyuki MAEDA (290*) 48
Round 1 (8*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 15-21 / 21-13 / 21-11 Daniel A SHIRLEY / Joanne Swee Ling QUAY (33*) 42
Round 1 (27*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 23-21 / 17-21 / 21-14 LEE Yong Dae / HWANG Yu Mi (9*) 53
Round 1 (4*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-9 / 21-18 Svetoslav STOYANOV / Elodie EYMARD (21*) 24
Round 2 (1*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-12 / 21-12 Lars PAASKE / Mette SCHJOLDAGER - 25
Round 2 (5*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 24-22 / 21-11 Kien Keat KOO / Pei Tty WONG (13*) 41
Round 2 (12*) Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-15 / 21-9 Michal LOGOSZ / Natalie MUNT - 24
Round 2 (86*) ZHENG Bo / GAO Ling 21-14 / 21-12 PUTRA Alroy Tanama / KOON Wai Chee (52*) 23
Round 2 - ZHANG Jun / ZHAO Tingting 21-17 / 21-17 Jonas RASMUSSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN - 35
Round 2 - Joachim FISCHER NIELSEN / Britta ANDERSEN 7-21 / 21-16 / 21-8 Anthony CLARK / Donna KELLOGG (6*) 41
Round 2 (8*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-13 / 16-21 / 21-13 Robert BLAIR / Jenny WALLWORK (54*) 41
Round 2 (27*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 23-21 / 21-19 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM (4*) 33
Quarter-final (1*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-16 / 24-22 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL (5*) 33
Quarter-final (86*) ZHENG Bo / GAO Ling 21-9 / 21-12 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA (12*) 24
Quarter-final - Joachim FISCHER NIELSEN / Britta ANDERSEN 21-12 / 10-21 / 23-21 ZHANG Jun / ZHAO Tingting - 50
Quarter-final (8*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 16-21 / 21-10 / 21-13 Flandy LIMPELE / Vita MARISSA (27*) 47
Semi-final (86*) ZHENG Bo / GAO Ling 21-8 / 21-9 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR (1*) 25
Semi-final (8*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-17 / 21-16 Joachim FISCHER NIELSEN / Britta ANDERSEN - 36
Final (86*) ZHENG Bo / GAO Ling 21-12 / 14-21 / 21-15 Nathan ROBERTSON / Gail EMMS (8*) 55
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 69 11 37.9% 2545 87.76 00:33:37 2.61 0 0.0%
MS 30 74 14 46.7% 2661 88.7 00:41:10 2.15 3 10.0%
WD 29 70 12 41.4% 2479 85.48 00:35:35 2.4 3 10.3%
WS 31 73 11 35.5% 2551 82.29 00:37:17 2.21 1 3.2%
XD 31 72 10 32.3% 2584 83.35 00:32:52 2.54 0 0.0%
Total 150 358 58 38.7% 12820 85.47 00:36:07 2.37 7 4.7%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 34 11 75.6%
Vietnam 2 1 66.7%
Denmark 22 12 64.7%
U.S.A. 3 2 60.0%
Korea 17 12 58.6%
Indonesia 21 15 58.3%
Poland 7 6 53.8%
India 7 6 53.8%
Japan 13 12 52.0%
Australia 3 3 50.0%
Bulgaria 3 3 50.0%
Malaysia 42 44 48.8%
England 8 10 44.4%
Netherlands 3 4 42.9%
Thailand 2 3 40.0%
Hong Kong 4 8 33.3%
Singapore 4 8 33.3%
Scotland 1 2 33.3%
Germany 4 10 28.6%
New Zealand 1 6 14.3%
Russia 1 7 12.5%
Canada 1 7 12.5%
Sweden 0 1 0.0%
Finland 0 1 0.0%
Slovenia 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Kento MOMOTA 21-4 / 21-7
2019 LIN Dan CHEN Long 9-21 / 21-17 / 21-11
2018 LEE Chong Wei Kento MOMOTA 21-17 / 23-21
2017 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-14
2016 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-8
2015 CHEN Long LIN Dan 20-22 / 21-13 / 21-11
2014 LEE Chong Wei Tommy SUGIARTO 21-19 / 21-9
2013 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 21-7 / 21-8
2012 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-6 / 21-13
2011 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-8 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-13 / 21-7
2009 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 21-14 / 21-13
2008 LEE Chong Wei LEE Hyun Il 21-15 / 11-21 / 21-17
2007 Peter Hoeg GADE BAO Chunlai 21-15 / 17-21 / 21-14
2006 LEE Chong Wei LIN Dan 21-18 / 18-21 / 23-21
2005 LEE Chong Wei LIN Dan 17-15 / 9-15 / 15-9
2004 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 15-3 / 15-12
2003 CHEN Hong LEE Chong Wei 15-9 / 15-5
2002 James CHUA Ewe Hock ONG 15-10 / 15-6
2001 Ewe Hock ONG Rony AGUSTINUS 3-7 / 7-2 / 7-0
2000 Taufik HIDAYAT XIA Xuanze 15-10 / 17-14
1999 LUO Yigang Choong Hann WONG 17-16 / 17-15
1998 Peter Hoeg GADE Jeffer ROSOBIN 15-5 / 15-12
1997 Hermawan SUSANTO Peter Hoeg GADE 15-11 / 15-11
1996 Ewe Hock ONG Indra WIJAYA 1-15 / 15-1 / 15-7
1995 Allan BUDI KUSUMA Ardy B WIRANATA 15-5 / 15-8
1994 Joko SUPRIANTO Rashid SIDEK 15-3 / 15-5
1993 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 11-15 / 15-5 / 17-14
1992 Rashid SIDEK Thomas STUER-LAURIDSEN 15-5 / 15-7
1991 Rashid SIDEK Kok Keong FOO 15-4 / 15-5
1990 Rashid SIDEK Kok Keong FOO 18-17 / 15-6
1989 XIONG Guobao Jianhua ZHAO 15-11 / 15-8