Ukraine Junior International Tournament  

Tournament Name: FZ FORZA Ukraine Junior 2021
Tournament Dates: 13/05/2021-16/05/2021
Location: Ukraine, Dnipro
Category: Junior International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD - U19 Viacheslav YAKOVLEV / Nikita YEROMENKO Volodymyr KOLUZAIEV / Vitaliy REVA
MS - U19 Viacheslav YAKOVLEV Vitaliy REVA
WD - U19 Polina BUHROVA / Mariia STOLIARENKO Polina TKACH / Olga TYKHORSKAYA
WS - U19 Polina BUHROVA Mariia STOLIARENKO
XD - U19 Viacheslav YAKOVLEV / Polina TKACH Oskar MÄNNIK / Ramona ÜPRUS

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 U19 - Oskar MÄNNIK / Rannar ZIRK 21-12 / 21-15 Dmytro SHCHERBATIUK / Maksym YUR - 24
Round 1 U19 - Viacheslav YAKOVLEV / Nikita YEROMENKO 21-7 / 21-6 Anton DRUZHCHENKO / Serhii MARUSHCHAK - 19
Round 1 U19 - Yehor LEONTYEV / Yevhenii STOLOVOI 21-9 / 21-18 Oleksii TITOV / Ivan TSAREGOROTSEV - 22
Round 1 U19 - Danil SEDOV / Fedir TIURIN W.O. Anel HAC GYORKOS / Jaka PERIC MAROVT - 0
Round 1 U19 - YEHOR NECHAI / Danylo SHEVCHUK 19-21 / 21-11 / 21-19 Bogdan BEZOTOSNIJ / Kyrylo KOLESNICHENKO - 35
Round 1 U19 - Danylo BURKOVSKIY / MYKHAILO Politika W.O. Alessandro GOZZINI / Luca ZHOU - 0
Round 1 U19 - Jan BABNIK / Nik ZUPANCIC 21-16 / 21-16 Maksym KRAVCHENKO / Artem LYTVYNENKO - 33
Round 1 U19 - Volodymyr KOLUZAIEV / Vitaliy REVA 21-12 / 21-14 Danylo DUBYNSKYI / Renat YEFIMOV - 26
Quarter-final U19 - Viacheslav YAKOVLEV / Nikita YEROMENKO 17-21 / 21-13 / 21-11 Oskar MÄNNIK / Rannar ZIRK - 36
Quarter-final U19 - Yehor LEONTYEV / Yevhenii STOLOVOI 21-15 / 21-10 Danil SEDOV / Fedir TIURIN - 23
Quarter-final U19 - YEHOR NECHAI / Danylo SHEVCHUK 21-12 / 21-3 Danylo BURKOVSKIY / MYKHAILO Politika - 23
Quarter-final U19 - Volodymyr KOLUZAIEV / Vitaliy REVA 14-21 / 21-12 / 21-14 Jan BABNIK / Nik ZUPANCIC - 39
Semi-final U19 - Viacheslav YAKOVLEV / Nikita YEROMENKO 21-16 / 19-21 / 21-12 Yehor LEONTYEV / Yevhenii STOLOVOI - 43
Semi-final U19 - Volodymyr KOLUZAIEV / Vitaliy REVA 21-15 / 21-18 YEHOR NECHAI / Danylo SHEVCHUK - 26
Final U19 - Viacheslav YAKOVLEV / Nikita YEROMENKO 21-12 / 21-12 Volodymyr KOLUZAIEV / Vitaliy REVA - 32
MS
Round 1 U19 - YEHOR NECHAI 17-21 / 21-9 / 21-17 Jan BABNIK - 32
Round 1 U19 - Anton DRUZHCHENKO 21-12 / 22-20 Vladyslav KUNIN - 24
Round 1 U19 - Anel HAC GYORKOS 21-16 / 21-6 ARTEM HONCHAR - 20
Round 1 U19 - Maksym KRAVCHENKO W.O. Jaka PERIC MAROVT - 0
Round 1 U19 - Maksym YUR 16-21 / 21-9 / 21-13 Yegor ROMANIUK - 39
Round 1 U19 - Ivan TSAREGOROTSEV 21-19 / 11-21 / 21-10 Nik ZUPANCIC - 40
Round 1 U19 - Yehor LEONTYEV 21-8 / 21-11 Bogdan BEZOTOSNIJ - 20
Round 2 U19 - Mykhailo VYSHNEVYI 21-13 / 21-13 Rannar ZIRK - 35
Round 2 U19 - Danylo DUBYNSKYI 21-9 / 21-10 Salim ATABAEV - 20
Round 2 U19 - Yevhenii STOLOVOI 21-12 / 21-18 MYKHAILO Politika - 24
Round 2 U19 - YEHOR NECHAI 21-14 / 21-16 Renat YEFIMOV - 33
Round 2 U19 - Viacheslav YAKOVLEV 21-10 / 21-12 Serhii MARUSHCHAK - 20
Round 2 U19 - Danylo SHEVCHUK 21-8 / 21-9 Anton DRUZHCHENKO - 22
Round 2 U19 - Alessandro GOZZINI 21-11 / 21-10 Danylo BURKOVSKIY - 20
Round 2 U19 - Anel HAC GYORKOS 21-17 / 21-18 Dmytro SHCHERBATIUK - 35
Round 2 U19 - Maksym KRAVCHENKO 21-19 / 21-18 Danil SEDOV - 32
Round 2 U19 - Volodymyr KOLUZAIEV 14-21 / 21-5 / 21-9 Oleksii TITOV - 39
Round 2 U19 - Maksym YUR 21-15 / 21-18 Mykyta POKYDKO - 26
Round 2 U19 - Denys SLOBODIANYK W.O. Luca ZHOU - 0
Round 2 U19 - Ivan TSAREGOROTSEV 21-15 / 21-15 Nikita YEROMENKO - 32
Round 2 U19 - Oskar MÄNNIK 21-10 / 21-14 Fedir TIURIN - 24
Round 2 U19 - Yehor LEONTYEV 21-14 / 21-14 Kyrylo KOLESNICHENKO - 20
Round 2 U19 - Vitaliy REVA 21-8 / 21-11 Artem LYTVYNENKO - 17
Round 3 U19 - Mykhailo VYSHNEVYI 21-16 / 21-4 Danylo DUBYNSKYI - 27
Round 3 U19 - Yevhenii STOLOVOI 21-13 / 21-15 YEHOR NECHAI - 31
Round 3 U19 - Viacheslav YAKOVLEV 21-14 / 21-15 Danylo SHEVCHUK - 30
Round 3 U19 - Alessandro GOZZINI 21-7 / 21-16 Anel HAC GYORKOS - 24
Round 3 U19 - Volodymyr KOLUZAIEV 21-9 / 21-7 Maksym KRAVCHENKO - 19
Round 3 U19 - Maksym YUR 21-9 / 21-8 Denys SLOBODIANYK - 19
Round 3 U19 - Ivan TSAREGOROTSEV 21-19 / 19-21 / 21-19 Oskar MÄNNIK - 52
Round 3 U19 - Vitaliy REVA 21-16 / 21-17 Yehor LEONTYEV - 28
Quarter-final U19 - Yevhenii STOLOVOI 13-21 / 22-20 / 21-18 Mykhailo VYSHNEVYI - 54
Quarter-final U19 - Viacheslav YAKOVLEV 21-19 / 21-15 Alessandro GOZZINI - 28
Quarter-final U19 - Volodymyr KOLUZAIEV 21-12 / 21-14 Maksym YUR - 24
Quarter-final U19 - Vitaliy REVA 21-11 / 12-21 / 21-9 Ivan TSAREGOROTSEV - 37
Semi-final U19 - Viacheslav YAKOVLEV 21-17 / 21-16 Yevhenii STOLOVOI - 31
Semi-final U19 - Vitaliy REVA 21-10 / 13-21 / 21-19 Volodymyr KOLUZAIEV - 52
Final U19 - Viacheslav YAKOVLEV 21-6 / 21-17 Vitaliy REVA - 27
WD
Round 1 U19 - Oleksandra BOTSMAN / Daria KOSHECHKINA 21-17 / 21-15 Paola GINGA / Oleksandra KYSELYOVA - 28
Round 1 U19 - Anja JORDAN / Lina PIPAN 14-21 / 21-19 / 21-16 Raiia ALMALALHA / Anastasiia ALYMOVA - 41
Round 2 U19 - Polina BUHROVA / Mariia STOLIARENKO 21-12 / 21-8 Varvara FROLOVA / Yana SOBKO - 23
Round 2 U19 - MARIA KORIAGINA / Anna KOVALENKO 21-9 / 21-7 Albina ABRAMOVA / Oleksandra MOTORNA - 16
Round 2 U19 - Yevheniia KANTEMYR / Amina LYSENKO 21-17 / 21-13 Sofiia LAVROVA / Anastasiia YEROKHINA - 29
Round 2 U19 - Oleksandra BOTSMAN / Daria KOSHECHKINA 21-15 / 21-15 Kim MATOVIC / Zoja NOVAK - 18
Round 2 U19 - Yana PRYKHODKO / Yelyzaveta TARANOVA 21-15 / 6-21 / 21-13 Anja JORDAN / Lina PIPAN - 36
Round 2 U19 - Polina TKACH / Olga TYKHORSKAYA 21-5 / 21-7 Polina BARANNYK / Daria PALII - 18
Round 2 U19 - Kateryna BOIKO / Daria SHEVCHENKO W.O. Catlyn KRUUS / Ramona ÜPRUS - 0
Quarter-final U19 - Polina BUHROVA / Mariia STOLIARENKO 21-14 / 21-13 MARIA KORIAGINA / Anna KOVALENKO - 17
Quarter-final U19 - Oleksandra BOTSMAN / Daria KOSHECHKINA 15-21 / 21-18 / 21-19 Yevheniia KANTEMYR / Amina LYSENKO - 36
Quarter-final U19 - Polina TKACH / Olga TYKHORSKAYA 21-9 / 21-9 Yana PRYKHODKO / Yelyzaveta TARANOVA - 24
Quarter-final U19 - Kateryna BOIKO / Daria SHEVCHENKO 21-7 / 21-16 Uliana DEREMESHKO / SOFIIA NIKOLAIEVA - 23
Semi-final U19 - Polina BUHROVA / Mariia STOLIARENKO 21-9 / 21-6 Oleksandra BOTSMAN / Daria KOSHECHKINA - 25
Semi-final U19 - Polina TKACH / Olga TYKHORSKAYA W.O. Kateryna BOIKO / Daria SHEVCHENKO - 0
Final U19 - Polina BUHROVA / Mariia STOLIARENKO 21-12 / 21-13 Polina TKACH / Olga TYKHORSKAYA - 31
WS
Round 1 U19 - Anastasiia YEROKHINA 21-17 / 21-11 Lina PIPAN - 24
Round 1 U19 - Sofiia LAVROVA 21-10 / 21-18 Anja JORDAN - 25
Round 2 U19 - Polina BUHROVA 21-12 / 21-19 Yana PRYKHODKO - 25
Round 2 U19 - Anna KOVALENKO 21-11 / 21-7 Albina ABRAMOVA - 20
Round 2 U19 - Yana SOBKO W.O. Alina KOLIANDA - 0
Round 2 U19 - Varvara FROLOVA 21-9 / 15-21 / 21-8 Anastasiia ALYMOVA - 36
Round 2 U19 - Daria SHEVCHENKO W.O. Catlyn KRUUS - 0
Round 2 U19 - Kateryna ZAITSEVA 16-21 / 21-14 / 21-16 MARHARYTA PYLYPCHUK - 33
Round 2 U19 - Amina LYSENKO 21-9 / 21-5 Uliana DEREMESHKO - 17
Round 2 U19 - Anastasiia YEROKHINA 21-5 / 21-5 SOFIIA NIKOLAIEVA - 20
Round 2 U19 - Sofiia LAVROVA 21-15 / 21-7 Kim MATOVIC - 31
Round 2 U19 - Olga TYKHORSKAYA 21-16 / 21-10 Kateryna BOIKO - 21
Round 2 U19 - Daria KOSHECHKINA 21-12 / 21-4 Zoja NOVAK - 19
Round 2 U19 - Yevheniia KANTEMYR 21-5 / 21-8 Polina BARANNYK - 20
Round 2 U19 - Raiia ALMALALHA 21-10 / 21-6 Paola GINGA - 11
Round 2 U19 - Ramona ÜPRUS 21-17 / 21-6 Anastasiia BATEZHENKO - 19
Round 2 U19 - MARIA KORIAGINA 21-9 / 18-21 / 21-18 Yelyzaveta TARANOVA - 35
Round 2 U19 - Mariia STOLIARENKO 21-3 / 21-5 Daria PALII - 6
Round 3 U19 - Polina BUHROVA 21-9 / 21-7 Anna KOVALENKO - 22
Round 3 U19 - Yana SOBKO 21-7 / 16-21 / 21-12 Varvara FROLOVA - 34
Round 3 U19 - Daria SHEVCHENKO 21-18 / 16-21 / 21-14 Kateryna ZAITSEVA - 38
Round 3 U19 - Anastasiia YEROKHINA 21-13 / 21-18 Amina LYSENKO - 34
Round 3 U19 - Olga TYKHORSKAYA 19-21 / 21-13 / 21-14 Sofiia LAVROVA - 42
Round 3 U19 - Daria KOSHECHKINA 21-15 / 12-21 / 23-21 Yevheniia KANTEMYR - 42
Round 3 U19 - Ramona ÜPRUS 21-8 / 21-15 Raiia ALMALALHA - 23
Round 3 U19 - Mariia STOLIARENKO 18-21 / 21-17 / 22-20 MARIA KORIAGINA - 59
Quarter-final U19 - Polina BUHROVA 21-7 / 21-17 Yana SOBKO - 25
Quarter-final U19 - Anastasiia YEROKHINA 21-13 / 21-9 Daria SHEVCHENKO - 24
Quarter-final U19 - Olga TYKHORSKAYA 17-21 / 21-13 / 21-12 Daria KOSHECHKINA - 34
Quarter-final U19 - Mariia STOLIARENKO 15-21 / 21-15 / 21-15 Ramona ÜPRUS - 49
Semi-final U19 - Polina BUHROVA 21-15 / 21-19 Anastasiia YEROKHINA - 30
Semi-final U19 - Mariia STOLIARENKO 21-17 / 21-13 Olga TYKHORSKAYA - 33
Final U19 - Polina BUHROVA 21-13 / 21-12 Mariia STOLIARENKO - 32
XD
Round 1 U19 - Oleksii TITOV / Sofiia LAVROVA 14-21 / 21-9 / 21-14 Dmytro SHCHERBATIUK / Oleksandra KYSELYOVA - 37
Round 1 U19 - Serhii MARUSHCHAK / Anastasiia ALYMOVA 22-20 / 21-10 Anton DRUZHCHENKO / Polina BARANNYK - 27
Round 1 U19 - Nik ZUPANCIC / Anja JORDAN 21-13 / 21-12 Maksym KRAVCHENKO / Anastasiia YEROKHINA - 30
Round 1 U19 - Volodymyr KOLUZAIEV / Mariia STOLIARENKO 21-10 / 21-14 Yehor LEONTYEV / Amina LYSENKO - 15
Round 1 U19 - Danylo SHEVCHUK / Yelyzaveta TARANOVA 21-9 / 21-13 Danylo BURKOVSKIY / Anastasiia BATEZHENKO - 23
Round 1 U19 - Rannar ZIRK / Lina PIPAN 21-15 / 21-7 Renat YEFIMOV / Daria PALII - 24
Round 1 U19 - Jan BABNIK / Zoja NOVAK 21-12 / 21-18 Fedir TIURIN / Daria KOSHECHKINA - 26
Round 1 U19 - Anel HAC GYORKOS / Kim MATOVIC 21-7 / 21-6 Salim ATABAEV / Albina ABRAMOVA - 7
Round 1 U19 - Nikita YEROMENKO / Varvara FROLOVA 21-10 / 21-9 Yegor ROMANIUK / Paola GINGA - 24
Round 1 U19 - Yevhenii STOLOVOI / Yevheniia KANTEMYR 21-8 / 21-5 Mykyta POKYDKO / Oleksandra MOTORNA - 19
Round 1 U19 - Vladyslav KUNIN / Raiia ALMALALHA 21-18 / 21-14 Denys SLOBODIANYK / MARHARYTA PYLYPCHUK - 25
Round 1 U19 - YEHOR NECHAI / Yana PRYKHODKO 21-10 / 21-9 ARTEM HONCHAR / Kateryna BOIKO - 25
Round 1 U19 - Danil SEDOV / Oleksandra BOTSMAN 21-9 / 21-8 MYKHAILO Politika / Daria SHEVCHENKO - 23
Round 2 U19 - Viacheslav YAKOVLEV / Polina TKACH 22-20 / 21-16 Oleksii TITOV / Sofiia LAVROVA - 32
Round 2 U19 - Nik ZUPANCIC / Anja JORDAN 21-16 / 21-11 Serhii MARUSHCHAK / Anastasiia ALYMOVA - 21
Round 2 U19 - Vitaliy REVA / Yana SOBKO 21-10 / 15-21 / 21-19 Volodymyr KOLUZAIEV / Mariia STOLIARENKO - 52
Round 2 U19 - Rannar ZIRK / Lina PIPAN 21-19 / 21-14 Danylo SHEVCHUK / Yelyzaveta TARANOVA - 26
Round 2 U19 - Jan BABNIK / Zoja NOVAK 21-17 / 18-21 / 21-18 Anel HAC GYORKOS / Kim MATOVIC - 36
Round 2 U19 - Yevhenii STOLOVOI / Yevheniia KANTEMYR 15-21 / 21-18 / 21-16 Nikita YEROMENKO / Varvara FROLOVA - 40
Round 2 U19 - YEHOR NECHAI / Yana PRYKHODKO 21-15 / 21-15 Vladyslav KUNIN / Raiia ALMALALHA - 26
Round 2 U19 - Oskar MÄNNIK / Ramona ÜPRUS 21-16 / 21-12 Danil SEDOV / Oleksandra BOTSMAN - 29
Quarter-final U19 - Viacheslav YAKOVLEV / Polina TKACH 21-11 / 21-9 Nik ZUPANCIC / Anja JORDAN - 25
Quarter-final U19 - Vitaliy REVA / Yana SOBKO 21-4 / 21-13 Rannar ZIRK / Lina PIPAN - 22
Quarter-final U19 - Yevhenii STOLOVOI / Yevheniia KANTEMYR 21-19 / 21-15 Jan BABNIK / Zoja NOVAK - 22
Quarter-final U19 - Oskar MÄNNIK / Ramona ÜPRUS 21-8 / 21-10 YEHOR NECHAI / Yana PRYKHODKO - 16
Semi-final U19 - Viacheslav YAKOVLEV / Polina TKACH 21-14 / 21-7 Vitaliy REVA / Yana SOBKO - 22
Semi-final U19 - Oskar MÄNNIK / Ramona ÜPRUS 23-21 / 23-21 Yevhenii STOLOVOI / Yevheniia KANTEMYR - 26
Final U19 - Viacheslav YAKOVLEV / Polina TKACH 21-19 / 11-21 / 21-19 Oskar MÄNNIK / Ramona ÜPRUS - 43
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 13 30 4 30.8% 1029 79.15 00:29:18 2.7 0 0.0%
MS 36 80 8 22.2% 2739 76.08 00:29:22 2.59 0 0.0%
WD 14 31 3 21.4% 1034 73.86 00:26:04 2.83 0 0.0%
WS 31 72 10 32.3% 2415 77.9 00:28:29 2.73 0 0.0%
XD 28 61 5 17.9% 2091 74.68 00:26:32 2.81 0 0.0%
Total 122 274 30 24.6% 9308 76.3 00:28:06 2.71 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Italy 2 1 66.7%
Estonia 9 6 60.0%
Ukraine 102 100 50.5%
Slovenia 9 13 40.9%
Moldova 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Viacheslav YAKOVLEV Vitaliy REVA 21-6 / 21-17
2019 Andrei DON Danylo SHEVCHENKO 11-21 / 21-9 / 21-18
2018 DANYLO BOSNIUK Ivan MEDYNSKIY 21-11 / 19-21 / 21-19
2017 DANYLO BOSNIUK Cristian SAVIN 20-22 / 21-14 / 21-11
2016 DANYLO BOSNIUK Oleksandar SHMUNDYAK 21-13 / 21-18
2014 Oleksandar SHMUNDYAK Oleksandr KOLESNIK 11-7 / 3-11 / 11-4 / 11-4
2013 ZINUKHOV Andriy Sergey MOLODOV 21-15 / 19-21 / 21-19
2012 SInan ZORLU Enis SESALAN 21-6 / 21-10
2011 Kyrylo LEONOV MAKAROV Sergiy 21-13 / 21-15