Swiss Open  

Tournament Name: YONEX Swiss Open 2019
Tournament Dates: 12/03/2019-17/03/2019
Location: Switzerland, Basel
Category: HSBC BWF World Tour Super 300

Winners
Category Winner Runner-up
MD Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO LEE Yang / WANG Chi-Lin
MS SHI Yuqi SAI PRANEETH B.
WD CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA
WS CHEN Yufei Saena KAWAKAMI
XD Mathias BAY-SMIDT / Rikke SØBY Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 74 Mahiro KANEKO / Yunosuke KUBOTA 21-12 / 22-20 Milosz BOCHAT / Adam CWALINA 65 32
Round 1 - Daniel HESS / Josche ZURWONNE 21-15 / 30-29 CHANG Ko-Chi / Fang-Jen LEE 353 41
Round 1 - Pranaav Jerry CHOPRA / Chirag SHETTY 21-15 / 17-21 / 21-19 Fang-Chih LEE / LU Chia Pin - 51
Round 1 97 Krishna Prasad GARAGA / DHRUV KAPILA 21-17 / 19-21 / 21-18 Bjarne GEISS / Jan Colin VÖLKER 84 52
MD
Round 1 58 Arun GEORGE / Sanyam SHUKLA 21-16 / 21-9 LU Ching Yao / YANG Po Han 22 28
Round 1 32 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN 14-21 / 21-19 / 21-19 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 51 54
Round 1 56 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 21-12 / 21-17 LIU Cheng / ZHANG Nan 10 37
Round 1 42 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 21-16 / 21-17 Jelle MAAS / Robin TABELING 30 37
Round 1 4 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-16 / 21-18 Mathias BAY-SMIDT / Lasse MØLHEDE 69 29
Round 1 21 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-18 / 22-20 M.R. ARJUN / Ramchandran SHLOK 45 38
Round 1 89 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-13 / 21-9 Daniel HESS / Josche ZURWONNE - 28
Round 1 97 Krishna Prasad GARAGA / DHRUV KAPILA 21-13 / 21-12 Nicolas A. MUELLER / Julien SCHEIWILLER - 27
Round 1 28 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 23-21 / 18-21 / 21-19 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 46 55
Round 1 16 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 21-16 / 19-21 / 21-13 Akira KOGA / Taichi SAITO 57 62
Round 1 38 David DAUGAARD / Frederik SØGAARD 18-21 / 21-17 / 21-10 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 26 52
Round 1 9 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-14 / 21-17 Mahiro KANEKO / Yunosuke KUBOTA 74 31
Round 1 50 Ben LANE / Sean VENDY 21-9 / 21-12 Phillip CHEW / Ryan CHEW 49 22
Round 1 19 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 14-21 / 21-18 / 21-15 Thom GICQUEL / Ronan LABAR 55 70
Round 1 36 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 21-18 / 23-21 Jones Ralfy JANSEN / Peter KAESBAUER - 40
Round 1 - Pranaav Jerry CHOPRA / Chirag SHETTY 21-16 / 21-18 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 7 44
Round 2 32 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN 21-17 / 21-13 Arun GEORGE / Sanyam SHUKLA 58 32
Round 2 42 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 21-8 / 21-10 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 56 31
Round 2 4 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 16-21 / 21-19 / 21-17 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21 50
Round 2 89 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-13 / 21-17 Krishna Prasad GARAGA / DHRUV KAPILA 97 29
Round 2 28 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-19 / 10-21 / 22-20 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 16 58
Round 2 9 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-14 / 21-18 David DAUGAARD / Frederik SØGAARD 38 33
Round 2 19 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 22-20 / 21-16 Ben LANE / Sean VENDY 50 49
Round 2 - Pranaav Jerry CHOPRA / Chirag SHETTY 18-21 / 21-14 / 21-13 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 36 49
Quarter-final 42 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 18-21 / 22-20 / 21-15 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN 32 77
Quarter-final 89 LEE Yang / WANG Chi-Lin 24-26 / 21-7 / 21-12 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 4 48
Quarter-final 9 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-10 / 21-17 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 28 28
Quarter-final 19 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-11 / 28-26 Pranaav Jerry CHOPRA / Chirag SHETTY - 63
Semi-final 89 LEE Yang / WANG Chi-Lin 22-20 / 13-21 / 22-20 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 42 75
Semi-final 9 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-16 / 21-19 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 19 46
Final 9 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-19 / 21-16 LEE Yang / WANG Chi-Lin 89 40
MS (qual)
Round 1 87 Felix BURESTEDT 21-13 / 16-21 / 21-15 Kai SCHAEFER 112 63
Round 1 81 Eetu HEINO 12-21 / 21-17 / 21-10 Tobias KUENZI 216 46
Round 1 80 Koki WATANABE 21-12 / 21-10 KAN Chao Yu 309 23
Round 1 96 Kalle KOLJONEN 21-9 / 21-6 Luka WRABER 101 32
Round 1 92 Raul MUST 21-17 / 22-20 Luís Enrique PEÑALVER 77 37
Round 1 227 Arnaud MERKLE 21-10 / 0-0 Ret. Alexander ROOVERS 82 11
Round 1 97 Lucas CLAERBOUT 21-17 / 20-22 / 21-12 Jason Anthony HO-SHUE 69 71
Round 1 179 Fabio CAPONIO 21-18 / 21-19 Milan LUDIK 85 37
Round 2 87 Felix BURESTEDT 21-18 / 21-14 Eetu HEINO 81 37
Round 2 96 Kalle KOLJONEN 22-20 / 21-17 Koki WATANABE 80 40
Round 2 92 Raul MUST 21-19 / 21-17 Arnaud MERKLE 227 41
Round 2 97 Lucas CLAERBOUT 21-15 / 21-4 Fabio CAPONIO 179 33
MS
Round 1 2 SHI Yuqi 21-10 / 21-23 / 21-17 Vladimir MALKOV 62 55
Round 1 60 Ygor COELHO 11-21 / 21-17 / 21-18 Kalle KOLJONEN 96 54
Round 1 29 Mark CALJOUW 17-21 / 21-10 / 21-17 Tommy SUGIARTO 9 64
Round 1 50 PARUPALLI Kashyap 21-19 / 21-17 Felix BURESTEDT 87 47
Round 1 8 Anthony Sinisuka GINTING 21-19 / 21-14 Thomas ROUXEL 57 41
Round 1 23 LIEW Daren 21-12 / 21-19 Toma Junior POPOV 59 37
Round 1 16 LIN Dan 21-11 / 21-6 Christian KIRCHMAYR 156 30
Round 1 28 LEE Dong Keun 21-18 / 21-14 Rasmus GEMKE 25 59
Round 1 22 SAI PRANEETH B. 11-5 Ret. Rajiv OUSEPH 30 6
Round 1 14 Sameer VERMA 21-18 / 21-15 Ajay JAYARAM 55 33
Round 1 68 LIN Yu Hsien 21-10 / 22-20 Victor SVENDSEN 53 46
Round 1 52 Lucas CORVEE 21-19 / 21-19 Toby PENTY 63 47
Round 1 47 Subhankar DEY 21-19 / 21-17 Lucas CLAERBOUT 97 48
Round 1 10 Jonatan CHRISTIE 21-9 / 21-17 LEE Zii Jia 20 29
Round 1 31 HUANG Yuxiang 24-22 / 21-16 Raul MUST 92 38
Round 1 5 CHEN Long 21-12 / 21-11 Yu IGARASHI 45 41
Round 2 2 SHI Yuqi 16-21 / 21-15 / 21-11 Ygor COELHO 60 51
Round 2 29 Mark CALJOUW 21-15 / 21-16 PARUPALLI Kashyap 50 41
Round 2 8 Anthony Sinisuka GINTING 21-13 / 21-17 LIEW Daren 23 38
Round 2 16 LIN Dan 21-19 / 21-17 LEE Dong Keun 28 60
Round 2 22 SAI PRANEETH B. 21-14 / 22-20 Sameer VERMA 14 47
Round 2 52 Lucas CORVEE 21-19 / 21-23 / 21-15 LIN Yu Hsien 68 74
Round 2 47 Subhankar DEY 12-21 / 22-20 / 21-17 Jonatan CHRISTIE 10 71
Round 2 5 CHEN Long 21-15 / 16-21 / 21-11 HUANG Yuxiang 31 69
Quarter-final 2 SHI Yuqi 21-17 / 21-9 Mark CALJOUW 29 32
Quarter-final 8 Anthony Sinisuka GINTING 14-21 / 21-8 / 21-11 LIN Dan 16 59
Quarter-final 22 SAI PRANEETH B. 21-13 / 21-11 Lucas CORVEE 52 35
Quarter-final 5 CHEN Long 21-18 / 21-17 Subhankar DEY 47 52
Semi-final 2 SHI Yuqi 21-9 / 21-17 Anthony Sinisuka GINTING 8 41
Semi-final 22 SAI PRANEETH B. 21-18 / 21-13 CHEN Long 5 46
Final 2 SHI Yuqi 19-21 / 21-18 / 21-12 SAI PRANEETH B. 22 68
WD (qual)
Round 1 88 Kati-Kreet MARRAN / Helina RÜÜTEL 17-21 / 21-15 / 21-15 Julie FRANCONVILLE / Caroline RACLOZ - 47
Round 1 176 Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW 21-14 / 21-14 Eva JANSSENS / Kilasu OSTERMEYER 153 35
Round 1 - Alexandra BØJE / Mette POULSEN 21-7 / 21-9 Sharone BAUER / Juliette MOINARD - 26
Round 1 303 Judith PETRIKOWSKI / Franziska VOLKMANN 21-17 / 21-16 Nikoletta BUKOVICZKI / Daniella GONDA 72 32
WD
Round 1 4 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-5 / 21-5 Judith PETRIKOWSKI / Franziska VOLKMANN 303 23
Round 1 40 Agatha IMANUELA / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 21-5 / 21-10 Emily KAN / Isabel ZHONG 50 22
Round 1 25 LI Wenmei / ZHENG Yu 21-10 / 21-17 Sayaka HOBARA / Natsuki SONE 100 43
Round 1 67 Akane ARAKI / Riko IMAI 21-8 / 21-11 Silvia GARINO / Lisa IVERSEN 75 19
Round 1 13 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 19-21 / 21-11 / 21-10 Annabella JÄGER / Stine KÜSPERT 109 52
Round 1 44 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 21-6 / 21-10 Alzbeta BASOVA / Michaela FUCHSOVA 74 25
Round 1 118 Nadia FANKHAUSER / Iris TABELING 12-21 / 21-15 / 21-16 Pooja DANDU / SANJANA SANTOSH 68 58
Round 1 23 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-16 / 21-17 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 83 42
Round 1 33 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 21-17 / 14-21 / 23-21 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 36 91
Round 1 - Alexandra BØJE / Mette POULSEN 21-19 / 17-21 / 22-20 CHENG Chi Ya / LEE Chih Chen 329 73
Round 1 62 CHEN Lu / XU Ya 21-14 / 20-22 / 21-14 Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW 176 67
Round 1 14 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 21-10 / 21-10 Amalie MAGELUND / Freja RAVN 73 31
Round 1 55 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 21-11 / 21-13 Kati-Kreet MARRAN / Helina RÜÜTEL 88 27
Round 1 38 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 21-13 / 25-23 Emilie LEFEL / Anne TRAN 18 49
Round 1 31 Yulfira BARKAH / Jauza Fadhila SUGIARTO 21-13 / 21-19 Miki KASHIHARA / Miyuki KATO 69 37
Round 1 8 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-18 / 21-12 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 57 40
Round 2 4 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-17 / 21-14 Agatha IMANUELA / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 40 36
Round 2 25 LI Wenmei / ZHENG Yu 21-19 / 16-21 / 21-16 Akane ARAKI / Riko IMAI 67 58
Round 2 13 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-17 / 21-18 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 44 42
Round 2 23 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-14 / 21-17 Nadia FANKHAUSER / Iris TABELING 118 33
Round 2 - Alexandra BØJE / Mette POULSEN 21-12 / 21-16 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 33 44
Round 2 14 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 21-7 / 21-12 CHEN Lu / XU Ya 62 40
Round 2 38 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 24-22 / 21-11 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 55 42
Round 2 8 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 22-20 / 21-12 Yulfira BARKAH / Jauza Fadhila SUGIARTO 31 45
Quarter-final 25 LI Wenmei / ZHENG Yu 18-21 / 21-14 / 21-14 CHEN Qingchen / JIA Yifan 4 57
Quarter-final 13 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-17 / 21-17 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 23 43
Quarter-final 14 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 21-10 / 21-14 Alexandra BØJE / Mette POULSEN - 44
Quarter-final 8 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-14 / 21-10 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 38 32
Semi-final 13 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 22-20 / 14-21 / 21-17 LI Wenmei / ZHENG Yu 25 81
Semi-final 14 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 21-19 / 21-10 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 8 45
Final 14 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 21-16 / 21-13 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 13 44
WS (qual)
Round 1 144 Daniella GONDA 21-13 / 21-15 Julie FRANCONVILLE - 24
Round 1 447 Jenjira STADELMANN 21-17 / 21-14 Katerina TOMALOVA 140 28
Round 1 110 Riya MOOKERJEE 21-15 / 21-10 Laura SAROSI 137 30
Round 1 115 Clara AZURMENDI 21-10 / 21-14 Ayla HUSER 154 25
WS
Round 1 2 CHEN Yufei 21-14 / 21-11 QI Xuefei 85 30
Round 1 71 Kristin KUUBA 21-12 / 21-23 / 21-9 Vaishnavi Reddy JAKKA 63 46
Round 1 13 Michelle LI 21-14 / 21-11 Vrushali GUMMADI 107 29
Round 1 110 Riya MOOKERJEE 21-23 / 21-15 / 21-8 Linda ZETCHIRI 62 53
Round 1 10 SUNG Ji Hyun 23-21 / 19-21 / 12-3 Ret. Sabrina JAQUET 57 67
Round 1 74 Brittney TAM 21-14 / 25-23 Soraya DE VISCH EIJBERGEN 66 35
Round 1 34 Evgeniya KOSETSKAYA 21-17 / 21-15 Chloe BIRCH 43 27
Round 1 97 Mariya MITSOVA 21-13 / 21-19 Martina REPISKA 98 34
Round 1 81 Fabienne DEPREZ 21-17 / 11-21 / 21-19 LEE Chia Hsin 49 41
Round 1 39 Saena KAWAKAMI 21-10 / 21-10 Sara PEÑALVER 92 27
Round 1 80 Lianne TAN 21-10 / 21-12 Natalia PERMINOVA 89 29
Round 1 115 Clara AZURMENDI 21-4 / 21-6 Isabel ZHONG 109 17
Round 1 60 Julie Dawall JAKOBSEN 21-14 / 21-17 Jenjira STADELMANN 447 32
Round 1 12 Beiwen ZHANG 21-8 / 21-13 Ksenia POLIKARPOVA 61 25
Round 1 41 Ayumi MINE 21-6 / 21-7 Daniella GONDA 144 24
Round 1 44 Yvonne LI 23-21 / 21-19 Irina Amalie ANDERSEN 94 48
Round 2 2 CHEN Yufei 21-12 / 20-22 / 21-13 Kristin KUUBA 71 53
Round 2 110 Riya MOOKERJEE 18-16 Ret. Michelle LI 13 19
Round 2 10 SUNG Ji Hyun 21-18 / 21-11 Brittney TAM 74 33
Round 2 34 Evgeniya KOSETSKAYA 21-18 / 21-19 Mariya MITSOVA 97 33
Round 2 39 Saena KAWAKAMI 21-6 / 21-9 Fabienne DEPREZ 81 26
Round 2 115 Clara AZURMENDI 21-7 / 18-21 / 22-20 Lianne TAN 80 50
Round 2 12 Beiwen ZHANG 21-7 / 21-16 Julie Dawall JAKOBSEN 60 29
Round 2 41 Ayumi MINE 21-11 / 21-16 Yvonne LI 44 39
Quarter-final 2 CHEN Yufei 21-10 / 21-8 Riya MOOKERJEE 110 25
Quarter-final 10 SUNG Ji Hyun 21-18 / 21-11 Evgeniya KOSETSKAYA 34 39
Quarter-final 39 Saena KAWAKAMI 21-16 / 21-14 Clara AZURMENDI 115 32
Quarter-final 12 Beiwen ZHANG 21-13 / 17-21 / 21-9 Ayumi MINE 41 51
Semi-final 2 CHEN Yufei 21-14 / 21-15 SUNG Ji Hyun 10 37
Semi-final 39 Saena KAWAKAMI 21-19 / 21-17 Beiwen ZHANG 12 40
Final 2 CHEN Yufei 21-9 / 21-16 Saena KAWAKAMI 39 36
XD (qual)
Round 1 176 LU Ching Yao / LEE Chia Hsin 21-14 / 21-18 REDDY B. Sumeeth / Pooja DANDU 178 27
Round 1 - Frederik SØGAARD / Alexandra BØJE 21-9 / 21-11 Hauke GRAALMANN / Annabella JÄGER 234 28
Round 1 108 Alberto ZAPICO / Lorena USLE 21-18 / 21-18 Patrick SCHEIEL / Franziska VOLKMANN 106 32
Round 1 550 Fabien DELRUE / Juliette MOINARD 21-19 / 21-13 Kevin STROBL / Silvia GARINO 188 30
XD
Round 1 35 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 21-15 / 21-17 Jones Ralfy JANSEN / Kilasu OSTERMEYER 507 33
Round 1 101 M.R. ARJUN / MANEESHA K 21-16 / 21-18 PO Li-Wei / CHANG Ching Hui 59 37
Round 1 102 Mathias BAY-SMIDT / Rikke SØBY 21-15 / 21-15 Nyl YAKURA / Kristen TSAI 77 30
Round 1 72 Alex VLAAR / Mariya MITSOVA 10-21 / 21-18 / 21-18 Fabien DELRUE / Juliette MOINARD 550 50
Round 1 15 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-19 / 21-9 Jan Colin VÖLKER / Eva JANSSENS 316 28
Round 1 30 Ben LANE / Jessica PUGH 21-7 / 21-5 Mathew FOGARTY / Isabel ZHONG 61 19
Round 1 17 LU Kai / CHEN Lu 21-11 / 21-17 Frederik SØGAARD / Alexandra BØJE - 36
Round 1 108 Alberto ZAPICO / Lorena USLE 21-13 / 17-21 / 21-19 DHRUV KAPILA / Kuhoo GARG - 50
Round 1 176 LU Ching Yao / LEE Chia Hsin 21-19 / 21-19 Ronan LABAR / Anne TRAN - 35
Round 1 22 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 17-21 / 21-17 / 24-22 Ruben JILLE / Imke VAN DER AAR 103 53
Round 1 383 LEE Yang / YANG Ching Tun 21-12 / 21-19 CHANG Ko-Chi / LEE Chih Chen 184 30
Round 1 18 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-17 / 21-12 WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 118 29
Round 1 25 Ronald RONALD / Annisa SAUFIKA 16-21 / 21-15 / 21-16 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 32 45
Round 1 19 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-13 / 21-14 Jakub BITMAN / Alzbeta BASOVA 63 25
Round 1 507 Gaetan MITTELHEISSER / Audrey MITTELHEISSER 23-21 / 21-19 Pawel SMILOWSKI / Magdalena SWIERCZYNSKA 55 36
Round 1 11 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 22-20 / 21-19 Jacco ARENDS / Cheryl SEINEN 306 42
Round 2 101 M.R. ARJUN / MANEESHA K 21-16 / 16-21 / 21-15 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 35 55
Round 2 102 Mathias BAY-SMIDT / Rikke SØBY 17-21 / 21-19 / 27-25 Alex VLAAR / Mariya MITSOVA 72 58
Round 2 15 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 18-21 / 21-16 / 24-22 Ben LANE / Jessica PUGH 30 74
Round 2 17 LU Kai / CHEN Lu 21-11 / 21-8 Alberto ZAPICO / Lorena USLE 108 26
Round 2 176 LU Ching Yao / LEE Chia Hsin 22-24 / 22-20 / 21-18 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 22 59
Round 2 18 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-11 / 21-16 LEE Yang / YANG Ching Tun 383 31
Round 2 19 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-14 / 24-22 Ronald RONALD / Annisa SAUFIKA 25 32
Round 2 11 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-13 / 21-15 Gaetan MITTELHEISSER / Audrey MITTELHEISSER 507 34
Quarter-final 102 Mathias BAY-SMIDT / Rikke SØBY 21-19 / 21-16 M.R. ARJUN / MANEESHA K 101 30
Quarter-final 17 LU Kai / CHEN Lu 21-19 / 21-23 / 21-17 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 15 71
Quarter-final 176 LU Ching Yao / LEE Chia Hsin 21-18 / 22-20 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 18 39
Quarter-final 19 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 19-21 / 21-14 / 21-17 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 11 66
Semi-final 102 Mathias BAY-SMIDT / Rikke SØBY 20-22 / 21-19 / 23-21 LU Kai / CHEN Lu 17 68
Semi-final 19 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-13 / 19-21 / 21-9 LU Ching Yao / LEE Chia Hsin 176 55
Final 102 Mathias BAY-SMIDT / Rikke SØBY 21-18 / 12-21 / 21-16 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 19 56
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 73 11 35.5% 2711 87.45 00:43:56 1.99 5 16.1%
MS 30 69 9 30.0% 2513 83.77 00:48:26 1.73 6 20.0%
WD 31 70 8 25.8% 2481 80.03 00:44:41 1.79 4 12.9%
WS 29 64 6 20.7% 2224 76.69 00:35:10 2.18 0 0.0%
XD 31 75 13 41.9% 2830 91.29 00:42:58 2.12 4 12.9%
Total 152 351 47 30.9% 12759 83.94 00:43:06 1.95 19 12.5%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Korea 12 3 80.0%
China 25 8 75.8%
Indonesia 21 10 67.7%
Sweden 2 1 66.7%
Finland 3 2 60.0%
Estonia 4 3 57.1%
Spain 5 4 55.6%
Bulgaria 5 4 55.6%
Japan 14 12 53.8%
Denmark 14 12 53.8%
India 22 19 53.7%
Malaysia 3 3 50.0%
Brazil 1 1 50.0%
Belgium 1 1 50.0%
England 7 8 46.7%
Chinese Taipei 11 15 42.3%
Canada 4 6 40.0%
U.S.A. 3 5 37.5%
France 7 12 36.8%
Germany 11 19 36.7%
Russia 2 5 28.6%
Netherlands 2 6 25.0%
Italy 1 3 25.0%
Hungary 1 3 25.0%
Switzerland 2 9 18.2%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Viktor AXELSEN Kunlavut VITIDSARN 21-16 / 21-6
2019 SHI Yuqi SAI PRANEETH B. 19-21 / 21-18 / 21-12
2018 Sameer VERMA Jan O JORGENSEN 21-15 / 21-13
2017 LIN Dan SHI Yuqi 21-12 / 21-11
2016 PRANNOY H. S. Marc ZWIEBLER 21-18 / 21-15
2015 KIDAMBI Srikanth Viktor AXELSEN 21-15 / 12-21 / 21-14
2014 Viktor AXELSEN TIAN Houwei 21-7 / 16-21 / 25-23
2013 WANG Zhengming DU Pengyu 21-18 / 21-18
2012 CHEN Jin LEE Hyun Il 14-21 / 21-9 / 21-17
2011 PARK Sung Hwan LEE Hyun Il 17-21 / 21-9 / 21-17
2010 CHEN Jin CHEN Long 12-21 / 21-15 / 21-17
2009 LEE Chong Wei LIN Dan 21-16 / 21-16
2008 LIN Dan LEE Chong Wei 21-13 / 21-18
2007 CHEN Jin Simon SANTOSO 21-16 / 21-10
2006 LEE Chong Wei XIA Xuanze 15-8 / 15-0
2005 Muhammad Hafiz HASHIM Peter Hoeg GADE 17-14 / 15-10
2004 LIN Dan BAO Chunlai 15-12 / 15-6
2003 LEE Hyun Il Anders BOESEN 15-10 / 15-2
2002 Marleve MAINAKY James CHUA 2-7 / 7-5 / 7-3
2001 Muhammad Roslin HASHIM Tsuen Seng LEE 1-7 / 7-4 / 7-4
2000 XIA Xuanze JI Xinpeng 15-8 / 15-6
1999 PERMADI Fung Marleve MAINAKY 15-13 / 15-0
1998 Peter Hoeg GADE SUN Jun 15-12 / 8-15 / 15-11
1997 DONG Jiong Poul-Erik HOYER 17-15 / 15-11
1996 Poul-Erik HOYER Thomas JOHANSSON 15-9 / 16-17 / 15-10
1995 Jens OLSSON . HENDRAWAN 15-9 / 15-9
1994 Thomas STUER-LAURIDSEN Poul-Erik HOYER 17-18 / 17-16 / 15-3
1993 PERMADI Fung Peter KNOWLES 15-11 / 15-9
1992 Joko SUPRIANTO Harijanto ARBI 15-12 / 18-15
1991 Par-Gunnar JONSSON Ib FREDERIKSEN 18-17 / 3-15 / 15-7
1989 LIU Zhiheng Nils SKEBY 15-7 / 15-13