German Open  

Tournament Name: YONEX German Open 2007
Tournament Dates: 27/02/2007-04/03/2007
Location: ,
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
XD ZHENG Bo / GAO Ling XU Chen / ZHAO Tingting
MD - U39 LEE Jae Jin / HWANG Ji Man CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae
WD - U39 Manjusha KANWAR / ZHANG Jiewen DU Jing / YU Yang (F)
WS - U39 Nicolaj KNUDSEN Huaiwen XU

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Semi-final U39 (82*) LIM Khim Wah / Hee Chun MAK 21-15 / 21-9 Daniel BENZ / Felix SCHOPPMANN (192*) 17
Semi-final U39 - Watson BRIGGS / Matthew HONEY 21-13 / 21-11 Gregory SCHNEIDER / Benjamin WAHNHOFF (874*) 19
Semi-final U39 - Lingga LIE / Devin Lahardi FITRIAWAN 21-11 / 21-13 Mathew FOGARTY / Dean SCHOPPE (102*) 19
Semi-final U39 (90*) Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 21-10 / 21-10 Ian MAYWALD / WU Yunyong - 18
Semi-final U39 - Chong Ming CHAN / Kah Hung TSEN 21-8 / 21-15 Alexander ROOVERS / Marian UFERMANN - 18
Semi-final U39 (86*) Erick ANGUIANO / Pedro YANG 21-7 / 21-9 Christos COUCAS / christian LANGEN - 14
Semi-final U39 (77*) Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Vountus Indra MAWAN 21-16 / 18-21 / 21-14 Jan Soeren SCHULZ / Christoph SCHNAASE - 37
Semi-final U39 (91*) Ruud BOSCH / Koen RIDDER 21-6 / 21-16 Matthias KUCHENBECKER / Florian KIRCH - 18
Final U39 (82*) LIM Khim Wah / Hee Chun MAK 21-9 / 10-9 Watson BRIGGS / Matthew HONEY - 23
Final U39 (90*) Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 21-17 / 21-18 Lingga LIE / Devin Lahardi FITRIAWAN - 19
Final U39 - Chong Ming CHAN / Kah Hung TSEN 21-11 / 21-11 Erick ANGUIANO / Pedro YANG (86*) 20
Final U39 (77*) Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Vountus Indra MAWAN 21-17 / 20-22 / 21-14 Ruud BOSCH / Koen RIDDER (91*) 33
MD
Round 1 U39 (3*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-11 / 21-13 Chung Chiat KHOO / Mohd Razif ABDUL LATIF (31*) 19
Round 1 U39 (45*) Chris LANGRIDGE / David LINDLEY 21-19 / 13-21 / 24-22 John GORDON / Daniel A SHIRLEY (79*) 57
Round 1 U39 (174*) GUO Zhendong / HE Hanbin 21-17 / 12-21 / 21-14 Dean GEORGE / Chris TONKS (57*) 46
Round 1 U39 (22*) K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 19-21 / 21-12 / 23-21 Kristof HOPP / Ingo KINDERVATER (39*) 41
Round 1 U39 - Chong Ming CHAN / Kah Hung TSEN 21-11 / 21-7 Watson BRIGGS / Matthew HONEY - 22
Round 1 U39 (51*) Keishi KAWAGUCHI / Naoki KAWAMAE 21-19 / 18-21 / 21-19 Jacob CHEMNITZ / Mikkel DELBO LARSEN (136*) 39
Round 1 U39 - Sigit BUDIARTO / Fran KURNIAWAN 21-18 / 21-14 Johannes SCHOETTLER / Tim DETTMANN (71*) 25
Round 1 U39 (54*) Mike BERES / William MILROY 21-15 / 20-22 / 21-13 Richard EIDESTEDT / Andrew ELLIS (65*) 48
Round 1 U39 (82*) LIM Khim Wah / Hee Chun MAK 22-20 / 23-21 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO (90*) 34
Round 1 U39 (12*) LEE Jae Jin / HWANG Ji Man 16-21 / 21-17 / 21-16 Rasmus MANGOR ANDERSEN / Peter BUUR STEFFENSEN (70*) 39
Round 1 U39 (50*) Robert ADCOCK / Robin MIDDLETON 21-16 / 12-21 / 21-18 CHAN Peng Soon / Hun Pin CHANG (58*) 35
Round 1 U39 - Howard BACH / Florence YONG 20-22 / 21-13 / 21-19 Roman SPITKO / Michael FUCHS (27*) 45
Round 1 U39 - YOO Yeon Seong / HAN Sang Hoon 21-7 / 21-17 Andrew BOWMAN / Jorrit DE RUITER - 22
Round 1 U39 - SHEN Ye / XU Chen 11-21 / 21-18 / 21-9 Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV (34*) 51
Round 1 U39 (20*) Soon Hock ONG / Bin Shen TAN 21-15 / 21-17 Ross SMITH / Glenn WARFE (32*) 23
Round 1 U39 (25*) NJOTO Albertus Susanto / WIRATAMA Yohan Hadikusumo 21-15 / 21-12 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Vountus Indra MAWAN (77*) 20
Round 2 U39 (3*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-10 / 21-11 Chris LANGRIDGE / David LINDLEY (45*) 25
Round 2 U39 (22*) K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 16-21 / 21-19 / 21-18 GUO Zhendong / HE Hanbin (174*) 51
Round 2 U39 - Chong Ming CHAN / Kah Hung TSEN 21-14 / 21-12 Keishi KAWAGUCHI / Naoki KAWAMAE (51*) 22
Round 2 U39 - Sigit BUDIARTO / Fran KURNIAWAN 21-13 / 21-14 Mike BERES / William MILROY (54*) 20
Round 2 U39 (12*) LEE Jae Jin / HWANG Ji Man 21-12 / 21-13 LIM Khim Wah / Hee Chun MAK (82*) 20
Round 2 U39 (50*) Robert ADCOCK / Robin MIDDLETON 21-18 / 21-16 Howard BACH / Florence YONG - 24
Round 2 U39 - YOO Yeon Seong / HAN Sang Hoon 22-20 / 10-21 / 21-14 SHEN Ye / XU Chen - 52
Round 2 U39 (25*) NJOTO Albertus Susanto / WIRATAMA Yohan Hadikusumo 21-16 / 21-15 Soon Hock ONG / Bin Shen TAN (20*) 27
Quarter-final U39 (3*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-9 / 21-15 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS (22*) 21
Quarter-final U39 - Sigit BUDIARTO / Fran KURNIAWAN 13-21 / 21-17 / 21-14 Chong Ming CHAN / Kah Hung TSEN - 45
Quarter-final U39 (12*) LEE Jae Jin / HWANG Ji Man 21-11 / 21-15 Robert ADCOCK / Robin MIDDLETON (50*) 20
Quarter-final U39 (25*) NJOTO Albertus Susanto / WIRATAMA Yohan Hadikusumo 21-17 / 21-15 YOO Yeon Seong / HAN Sang Hoon - 31
Semi-final U39 (3*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-12 / 13-21 / 21-18 Sigit BUDIARTO / Fran KURNIAWAN - 40
Semi-final U39 (12*) LEE Jae Jin / HWANG Ji Man 21-16 / 16-21 / 21-16 NJOTO Albertus Susanto / WIRATAMA Yohan Hadikusumo (25*) 43
Final U39 (12*) LEE Jae Jin / HWANG Ji Man 21-18 / 22-20 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae (3*) 23
MS (qual)
Quarter-final U39 (177*) Vountus Indra MAWAN 21-11 / 19-21 / 21-19 Steffen HOHENBERG - 29
Quarter-final U39 - Markus MEFFERT 21-16 / 21-11 Dean SCHOPPE (256*) 18
Quarter-final U39 (448*) Endra KURNIAWAN 21-7 / 21-6 Markus STOLLBERG - 17
Quarter-final U39 (917*) Dieter DOMKE 19-21 / 21-16 / 21-10 Rune ULSING (128*) 40
Quarter-final U39 (195*) Taufiq Hidayat AKBAR 21-16 / 21-19 Piotr MAZUR (189*) 27
Quarter-final U39 (822*) Jaturong BUTRBHODI 21-7 / 21-8 Christos COUCAS - 15
Quarter-final U39 (281*) Mohamad Arif Ab Latif ARIF 21-12 / 21-12 Kai WALDENBERGER - 18
Quarter-final U39 (150*) Yusuke SHINKAI 21-17 / 21-15 Daniel BENZ (836*) 23
Quarter-final U39 (212*) WU Yunyong 21-17 / 22-20 Ian MAYWALD - 28
Quarter-final U39 (74*) LU Yi 21-9 / 21-1 Sacha KRESIN - 15
Quarter-final U39 (87*) Beryno Jiann Tze WONG 21-12 / 21-6 Benjamin WAHNHOFF (1129*) 18
Quarter-final U39 (115*) Andreas ADITYAWARMAN 21-18 / 21-19 Denis NYENHUIS (955*) 25
Quarter-final U39 (251*) Andrew ELLIS 21-5 / 21-3 Mathew FOGARTY (209*) 9
Quarter-final U39 - Alexander ROOVERS 21-19 / 21-12 Erick ANGUIANO (226*) 25
Semi-final U39 (177*) Vountus Indra MAWAN 21-14 / 21-15 Julien TCHORYK (358*) 17
Semi-final U39 (746*) Sebastian SCHOETTLER 21-13 / 21-7 Markus MEFFERT - 15
Semi-final U39 (448*) Endra KURNIAWAN 21-18 / 21-18 Ajay JAYARAM (103*) 28
Semi-final U39 (635*) Saber AFIF 21-10 / 22-20 Matthias KUCHENBECKER (760*) 26
Semi-final U39 (195*) Taufiq Hidayat AKBAR 21-14 / 22-20 Gregory SCHNEIDER (775*) 26
Semi-final U39 (822*) Jaturong BUTRBHODI 21-13 / 21-15 Jon LINDHOLM (938*) 23
Semi-final U39 (281*) Mohamad Arif Ab Latif ARIF 21-14 / 21-18 Sven Eric KASTENS (140*) 22
Semi-final U39 (150*) Yusuke SHINKAI 21-13 / 21-4 Agusriadi Wijaya AMPHIE (309*) 21
Semi-final U39 (74*) LU Yi 21-5 / 21-8 Robert KWEE (820*) 16
Semi-final U39 (87*) Beryno Jiann Tze WONG 21-13 / 21-7 Marius BREUER - 17
Semi-final U39 (83*) Kenn LIM 21-7 / 21-9 Manfred HELMS (1071*) 15
Semi-final U39 (115*) Andreas ADITYAWARMAN 21-18 / 21-9 Raj POPAT (271*) 23
Semi-final U39 (163*) Kenichi TAGO 21-23 / 21-11 / 21-9 Andrew ELLIS (251*) 44
Semi-final U39 (218*) Dharma GUNAWI 21-15 / 21-15 Alexander ROOVERS - 23
Final U39 (746*) Sebastian SCHOETTLER 21-15 / 21-13 Vountus Indra MAWAN (177*) 19
Final U39 (448*) Endra KURNIAWAN 15-21 / 21-14 / 21-6 Saber AFIF (635*) 43
Final U39 (195*) Taufiq Hidayat AKBAR 21-15 / 21-15 Dieter DOMKE (917*) 24
Final U39 (281*) Mohamad Arif Ab Latif ARIF 21-18 / 23-21 Jaturong BUTRBHODI (822*) 35
Final U39 (212*) WU Yunyong 21-15 / 21-16 Yusuke SHINKAI (150*) 28
Final U39 (74*) LU Yi 21-18 / 21-15 Beryno Jiann Tze WONG (87*) 31
Final U39 (115*) Andreas ADITYAWARMAN 18-21 / 28-26 / 21-10 Kenn LIM (83*) 48
Final U39 (163*) Kenichi TAGO 21-16 / 18-21 / 21-14 Dharma GUNAWI (218*) 42
MS
Round 1 U39 (1*) LIN Dan 21-15 / 21-13 Taufiq Hidayat AKBAR (195*) 23
Round 1 U39 (89*) Tommy SUGIARTO 21-19 / 21-10 Mohamad Arif Ab Latif ARIF (281*) 28
Round 1 U39 (14*) Muhammad Roslin HASHIM 21-13 / 21-11 Nathan RICE (64*) 25
Round 1 U39 (56*) Jurgen KOCH 21-12 / 21-7 Jan O JORGENSEN (51*) 23
Round 1 U39 (21*) NG Wei 21-10 / 18-21 / 21-15 Bobby MILROY (48*) 51
Round 1 U39 (92*) Choong Hann WONG 23-21 / 21-16 Raul MUST (95*) 34
Round 1 U39 (35*) Yen Hui Kendrick LEE 21-16 / 21-14 Nikhil KANETKAR (49*) 27
Round 1 U39 (86*) Jan VONDRA 21-13 / 21-17 Pedro YANG (122*) 33
Round 1 U39 (26*) Tsuen Seng LEE 21-8 / 21-18 Aamir GHAFFAR (99*) 32
Round 1 U39 (40*) Chun Seang TAN 21-15 / 21-16 Jeff THO (84*) 26
Round 1 U39 (13*) PARK Sung Hwan 21-8 / 20-22 / 21-13 Marco VASCONCELOS (154*) 44
Round 1 U39 (52*) Ville LANG 21-23 / 22-20 / 21-8 Stefan WOJCIKIEWICZ (50*) 41
Round 1 U39 (31*) Bjoern JOPPIEN 21-13 / 21-16 KHRISHNAN Yogendran (58*) 34
Round 1 U39 (33*) Anup SRIDHAR 18-21 / 21-9 / 23-21 Andreas ADITYAWARMAN (115*) 44
Round 1 U39 (43*) Kasper OEDUM 21-16 / 22-20 PARUPALLI Kashyap (53*) 33
Round 1 U39 (61*) Petr KOUKAL 24-22 / 21-14 Nicholas KIDD (57*) 37
Round 1 U39 (75*) Koichi SAEKI 21-11 / 21-11 Stuart GOMEZ (68*) 22
Round 1 U39 (30*) CHAN Yan Kit 21-18 / 21-18 QIU Yanbo (36*) 33
Round 1 U39 (74*) LU Yi 21-13 / 21-9 Koen RIDDER (123*) 25
Round 1 U39 (71*) Anand PAWAR 19-21 / 21-14 / 21-18 Sairul Amar AYOB (18*) 48
Round 1 U39 (212*) WU Yunyong 21-7 / 21-8 Klaus RAFFEINER (110*) 19
Round 1 U39 (44*) John MOODY 21-13 / 21-13 Kaveh MEHRABI (116*) 25
Round 1 U39 (41*) Jens-Kristian LETH 21-16 / 21-16 Toby HONEY (76*) 31
Round 1 U39 (19*) Przemyslaw WACHA 21-18 / 21-16 Simon SANTOSO (20*) 32
Round 1 U39 (59*) Kestutis NAVICKAS 12-21 / 21-13 / 21-18 Endra KURNIAWAN (448*) 46
Round 1 U39 (105*) LIEW Daren 22-20 / 21-23 / 21-17 Andrew DABEKA (32*) 51
Round 1 U39 (62*) Rajiv OUSEPH 20-22 / 21-10 / 21-15 Christian LIND THOMSEN (119*) 52
Round 1 U39 (27*) Joachim PERSSON 21-6 / 21-16 Jan FROHLICH (45*) 22
Round 1 U39 (81*) Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-16 / 21-19 Sebastian SCHOETTLER (746*) 24
Round 1 U39 (80*) Erwin KEHLHOFFNER 21-18 / 22-20 Chetan ANAND (24*) 27
Round 1 U39 (67*) Michael CHRISTENSEN 22-24 / 21-14 / 21-16 Roman SPITKO (46*) 51
Round 1 U39 (7*) CHEN Yu 21-17 / 18-21 / 21-13 Kenichi TAGO (163*) 46
Round 2 U39 (1*) LIN Dan 21-12 / 21-19 Tommy SUGIARTO (89*) 33
Round 2 U39 (14*) Muhammad Roslin HASHIM 20-22 / 21-6 / 21-11 Jurgen KOCH (56*) 51
Round 2 U39 (92*) Choong Hann WONG 21-14 / 23-21 NG Wei (21*) 38
Round 2 U39 (35*) Yen Hui Kendrick LEE 21-15 / 21-18 Jan VONDRA (86*) 33
Round 2 U39 (26*) Tsuen Seng LEE 21-14 / 21-11 Chun Seang TAN (40*) 27
Round 2 U39 (13*) PARK Sung Hwan 21-11 / 21-15 Ville LANG (52*) 23
Round 2 U39 (33*) Anup SRIDHAR 21-19 / 21-11 Bjoern JOPPIEN (31*) 28
Round 2 U39 (43*) Kasper OEDUM 21-18 / 21-16 Petr KOUKAL (61*) 34
Round 2 U39 (30*) CHAN Yan Kit 21-17 / 21-13 Koichi SAEKI (75*) 25
Round 2 U39 (74*) LU Yi 18-21 / 21-13 / 21-10 Anand PAWAR (71*) 43
Round 2 U39 (212*) WU Yunyong 21-13 / 21-14 John MOODY (44*) 28
Round 2 U39 (19*) Przemyslaw WACHA 21-19 / 21-17 Jens-Kristian LETH (41*) 31
Round 2 U39 (59*) Kestutis NAVICKAS 21-19 / 21-12 LIEW Daren (105*) 29
Round 2 U39 (27*) Joachim PERSSON 21-8 / 21-15 Rajiv OUSEPH (62*) 24
Round 2 U39 (81*) Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-15 / 21-18 Erwin KEHLHOFFNER (80*) 23
Round 2 U39 (7*) CHEN Yu 21-12 / 21-19 Michael CHRISTENSEN (67*) 29
Round 3 U39 (1*) LIN Dan 21-16 / 23-21 Muhammad Roslin HASHIM (14*) 36
Round 3 U39 (92*) Choong Hann WONG 21-12 / 21-17 Yen Hui Kendrick LEE (35*) 33
Round 3 U39 (13*) PARK Sung Hwan 21-9 / 21-11 Tsuen Seng LEE (26*) 29
Round 3 U39 (33*) Anup SRIDHAR 21-18 / 21-19 Kasper OEDUM (43*) 35
Round 3 U39 (74*) LU Yi 21-16 / 21-8 CHAN Yan Kit (30*) 28
Round 3 U39 (212*) WU Yunyong 22-20 / 21-10 Przemyslaw WACHA (19*) 32
Round 3 U39 (27*) Joachim PERSSON 21-12 / 21-12 Kestutis NAVICKAS (59*) 21
Round 3 U39 (7*) CHEN Yu 21-18 / 21-9 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS (81*) 27
Quarter-final U39 (1*) LIN Dan 21-15 / 21-14 Choong Hann WONG (92*) 29
Quarter-final U39 (33*) Anup SRIDHAR 15-21 / 23-21 / 21-17 PARK Sung Hwan (13*) 49
Quarter-final U39 (212*) WU Yunyong 21-15 / 7-21 / 21-15 LU Yi (74*) 44
Quarter-final U39 (7*) CHEN Yu 21-14 / 18-21 / 21-17 Joachim PERSSON (27*) 47
Semi-final U39 (1*) LIN Dan 21-14 / 21-12 Anup SRIDHAR (33*) 27
Semi-final U39 (7*) CHEN Yu 21-18 / 5-2 Ret. WU Yunyong (212*) 22
WD
Round 1 U39 - Manjusha KANWAR / ZHANG Jiewen 21-11 / 21-10 Nitya Krishinda MAHESWARI / Nadya MELATI (42*) 25
Round 1 U39 (85*) CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-11 / 21-13 Ikue TATANI / Aya WAKISAKA (43*) 28
Round 1 U39 (25*) Joanne NICHOLAS / Natalie MUNT 14-21 / 21-18 / 21-13 Rachel VAN CUTSEN / Paulien VAN DOOREMALEN (45*) 37
Round 1 U39 (125*) JUNG Youn Kyung / HONG Soo Jung 21-19 / 19-21 / 21-17 Yasuyo IMABEPPU / Shizuka MATSUO - 51
Round 1 U39 (29*) Nicole GRETHER / Juliane SCHENK 17-21 / 21-15 / 21-15 Diana DIMOVA / Petya NEDELCHEVA (19*) 54
Round 1 U39 (22*) Jwala GUTTA / Shruti KURIEN 21-10 / 21-13 Susan DOBSON / Tania LUIZ (88*) 20
Round 1 U39 (23*) HWANG Yu Mi / KIM Min Jung 21-8 / 22-20 Chiou Hwee HAW / LIM Yin Loo (55*) 24
Round 1 U39 (26*) Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM 21-19 / 21-14 Sarah BOK / Liza SMITH (183*) 25
Round 1 U39 (144*) Kathrin PIOTROWSKI / Michaela PEIFFER 21-15 / 21-13 Eva LEE / Mesinee MANGKALAKIRI (33*) 23
Round 1 U39 (15*) PAN Pan / TIAN Qing 21-5 / 21-4 Valerie LOKER / Sarah MACMASTER (46*) 17
Round 1 U39 (254*) Shendy Puspa IRAWATI / Meiliana JAUHARI 21-9 / 21-13 Lisa MALAIHOLLO / Yvonne SIE (115*) 18
Round 1 U39 (4*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 21-13 / 21-11 Elodie EYMARD / Weny RASIDI (30*) 24
Round 1 U39 - Fabio SA / Sandra MARINELLO 21-19 / 21-16 Carina METTE / Birgit OVERZIER (49*) 27
Round 1 U39 (21*) Pek Siah LIM / Joanne Swee Ling QUAY 10-21 / 26-24 / 21-19 Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH (28*) 44
Round 1 U39 - Imogen BANKIER / Suzanne RAYAPPAN 22-20 / 21-16 Lita NURLITA / Natalia Christine POLUAKAN (32*) 30
Round 1 U39 (12*) DU Jing / YU Yang (F) 21-13 / 21-7 Christinna PEDERSEN / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN (57*) 20
Round 2 U39 - Manjusha KANWAR / ZHANG Jiewen 21-11 / 21-9 CHENG Shu / ZHAO Yunlei (85*) 22
Round 2 U39 (125*) JUNG Youn Kyung / HONG Soo Jung 21-15 / 20-22 / 21-19 Joanne NICHOLAS / Natalie MUNT (25*) 55
Round 2 U39 (29*) Nicole GRETHER / Juliane SCHENK 21-15 / 21-6 Jwala GUTTA / Shruti KURIEN (22*) 22
Round 2 U39 (23*) HWANG Yu Mi / KIM Min Jung 19-21 / 21-14 / 21-12 Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM (26*) 40
Round 2 U39 (15*) PAN Pan / TIAN Qing 21-10 / 21-12 Kathrin PIOTROWSKI / Michaela PEIFFER (144*) 25
Round 2 U39 (4*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 21-6 / 21-10 Shendy Puspa IRAWATI / Meiliana JAUHARI (254*) 22
Round 2 U39 - Fabio SA / Sandra MARINELLO 22-20 / 16-21 / 21-16 Pek Siah LIM / Joanne Swee Ling QUAY (21*) 47
Round 2 U39 (12*) DU Jing / YU Yang (F) 21-10 / 21-8 Imogen BANKIER / Suzanne RAYAPPAN - 20
Quarter-final U39 - Manjusha KANWAR / ZHANG Jiewen 21-14 / 24-22 JUNG Youn Kyung / HONG Soo Jung (125*) 33
Quarter-final U39 (23*) HWANG Yu Mi / KIM Min Jung 21-16 / 21-15 Nicole GRETHER / Juliane SCHENK (29*) 37
Quarter-final U39 (4*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 21-11 / 21-18 PAN Pan / TIAN Qing (15*) 32
Quarter-final U39 (12*) DU Jing / YU Yang (F) 21-10 / 21-7 Fabio SA / Sandra MARINELLO - 17
Semi-final U39 - Manjusha KANWAR / ZHANG Jiewen 21-9 / 21-13 HWANG Yu Mi / KIM Min Jung (23*) 28
Semi-final U39 (12*) DU Jing / YU Yang (F) 21-17 / 21-19 LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won (4*) 40
Final U39 - Manjusha KANWAR / ZHANG Jiewen 21-8 / 21-7 DU Jing / YU Yang (F) (12*) 27
WS (qual)
Quarter-final U39 - Fabio SA 21-8 / 22-20 Diana DIMOVA (73*) 21
Quarter-final U39 (105*) Filipa LAMY 21-19 / 21-19 Lisa MALAIHOLLO (182*) 27
Quarter-final U39 (185*) Shruti KURIEN 21-15 / 24-22 Yvonne SIE (278*) 23
Quarter-final U39 (170*) Carola BOTT 13-21 / 26-24 / 23-21 Pia Zebadiah BERNADET (288*) 52
Quarter-final U39 (122*) Kristina GAVNHOLT 16-21 / 21-9 / 21-15 Claudia RIVERO MODENSI (97*) 41
Quarter-final U39 (81*) Aditi MUTATKAR 21-4 / 21-13 Astrid HOFFMANN (369*) 17
Quarter-final U39 (152*) Lyddia Yi Yu CHEAH 23-21 / 21-23 / 21-18 Jeanine CICOGNINI (94*) 42
Quarter-final U39 (207*) ZHU Jingjing 21-13 / 21-14 Kim BUSS (572*) 23
Semi-final U39 (102*) Ai GOTO 21-17 / 21-19 Fabio SA - 22
Semi-final U39 (89*) Ekaterina VIKULOVA 15-21 / 22-20 / 21-12 Filipa LAMY (105*) 38
Semi-final U39 (95*) Elena NOZDRAN 21-15 / 21-16 Shruti KURIEN (185*) 23
Semi-final U39 (170*) Carola BOTT 21-18 / 21-15 Sarah MACMASTER (71*) 29
Semi-final U39 (122*) Kristina GAVNHOLT 15-21 / 21-14 / 21-14 Nanna BROSOLAT JENSEN (112*) 38
Semi-final U39 (81*) Aditi MUTATKAR 21-9 / 21-15 Jwala GUTTA (118*) 17
Semi-final U39 (53*) Yoshimi HATAYA 17-21 / 21-17 / 21-12 Lyddia Yi Yu CHEAH (152*) 46
Semi-final U39 (76*) WANG Yihan 21-19 / 20-22 / 21-17 ZHU Jingjing (207*) 50
Final U39 (102*) Ai GOTO 21-12 / 21-8 Ekaterina VIKULOVA (89*) 20
Final U39 (95*) Elena NOZDRAN 21-13 / 21-19 Carola BOTT (170*) 29
Final U39 (122*) Kristina GAVNHOLT 21-14 / 14-21 / 21-14 Aditi MUTATKAR (81*) 41
Final U39 (76*) WANG Yihan 21-13 / 21-17 Yoshimi HATAYA (53*) 31
WS
Round 1 U39 - Nicolaj KNUDSEN 21-3 / 21-10 Jill PITTARD (44*) 21
Round 1 U39 (55*) Rachel VAN CUTSEN 21-16 / 21-13 Simone PRUTSCH (49*) 23
Round 1 U39 (28*) Susan EGELSTAFF 21-11 / 22-24 / 21-13 Camilla SORENSEN (69*) 44
Round 1 U39 (42*) Juliane SCHENK 16-21 / 21-19 / 21-19 Saina NEHWAL (20*) 48
Round 1 U39 (10*) Petya NEDELCHEVA 21-10 / 21-18 Anna RICE (35*) 34
Round 1 U39 (56*) Agnese ALLEGRINI 21-16 / 21-15 Yoana MARTINEZ (64*) 31
Round 1 U39 (16*) HWANG Hye Youn 21-9 / 21-15 Anne Marie PEDERSEN (66*) 25
Round 1 U39 (83*) Weny RASIDI 22-20 / 21-14 Eva LEE (59*) 28
Round 1 U39 (37*) Anu NIEMINEN 21-17 / 21-13 Rachel HINDLEY (63*) 31
Round 1 U39 (18*) Chia-Chi HUANG 21-11 / 21-8 Maja TVRDY (65*) 30
Round 1 U39 (61*) Anita Raj KAUR 21-18 / 21-16 LEE Seung Ah (46*) 32
Round 1 U39 (9*) PI Hongyan 21-16 / 21-10 WANG Lin (31*) 32
Round 1 U39 (58*) Chie UMEZU 16-21 / 21-12 / 21-13 Kristina GAVNHOLT (122*) 43
Round 1 U39 (77*) Atu ROSALINA 12-21 / 21-17 / 21-18 Elena NOZDRAN (95*) 44
Round 1 U39 (34*) Sara PERSSON 21-14 / 21-13 Ai GOTO (102*) 28
Round 1 U39 (8*) Huaiwen XU 21-18 / 21-17 WANG Yihan (76*) 37
Round 2 U39 - Nicolaj KNUDSEN 21-12 / 21-13 Rachel VAN CUTSEN (55*) 25
Round 2 U39 (42*) Juliane SCHENK 17-21 / 21-12 / 21-7 Susan EGELSTAFF (28*) 41
Round 2 U39 (10*) Petya NEDELCHEVA 21-8 / 21-9 Agnese ALLEGRINI (56*) 27
Round 2 U39 (16*) HWANG Hye Youn 21-14 / 21-5 Weny RASIDI (83*) 28
Round 2 U39 (18*) Chia-Chi HUANG 21-12 / 21-14 Anu NIEMINEN (37*) 36
Round 2 U39 (9*) PI Hongyan 21-16 / 21-12 Anita Raj KAUR (61*) 29
Round 2 U39 (58*) Chie UMEZU 21-14 / 21-13 Atu ROSALINA (77*) 29
Round 2 U39 (8*) Huaiwen XU 21-19 / 21-10 Sara PERSSON (34*) 35
Quarter-final U39 - Nicolaj KNUDSEN 10-21 / 21-10 / 21-13 Juliane SCHENK (42*) 44
Quarter-final U39 (10*) Petya NEDELCHEVA 9-21 / 21-16 / 21-18 HWANG Hye Youn (16*) 48
Quarter-final U39 (9*) PI Hongyan 21-6 / 21-10 Chia-Chi HUANG (18*) 29
Quarter-final U39 (8*) Huaiwen XU 21-14 / 21-12 Chie UMEZU (58*) 39
Semi-final U39 - Nicolaj KNUDSEN 21-6 / 21-9 Petya NEDELCHEVA (10*) 23
Semi-final U39 (8*) Huaiwen XU 17-21 / 21-15 / 21-19 PI Hongyan (9*) 65
Final U39 - Nicolaj KNUDSEN 19-21 / 21-12 / 21-19 Huaiwen XU (8*) 61
XD (qual)
Semi-final (189*) Ruud BOSCH / Paulien VAN DOOREMALEN 21-15 / 21-18 Felix SCHOPPMANN / Johanna GOLISZEWSKI (154*) 18
Semi-final (221*) Chris LANGRIDGE / Joanne NICHOLAS 21-7 / 21-18 Hendrik WESTERMEYER / Laura UFERMANN - 20
Semi-final (476*) Mikkel DELBO LARSEN / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 21-18 / 21-18 Denis NYENHUIS / Michaela PEIFFER - 22
Final (168*) Jorrit DE RUITER / Ilse VAESSEN 10-21 / 21-19 / 21-16 Ruud BOSCH / Paulien VAN DOOREMALEN (189*) 39
Final (476*) Mikkel DELBO LARSEN / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 21-15 / 21-11 Konstantin DUBS / Vlada CHERNJAVSKAYA - 18
Final (65*) Rasmus MANGOR ANDERSEN / Anastasia RUSSKIKH 21-15 / 17-21 / 21-10 Mohd Razif ABDUL LATIF / LIM Yin Loo (479*) 31
XD
Round 1 (6*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-16 / 21-18 Devin Lahardi FITRIAWAN / Lita NURLITA - 29
Round 1 - HAN Sang Hoon / HWANG Yu Mi 21-8 / 21-19 Jacob CHEMNITZ / Christinna PEDERSEN - 24
Round 1 (19*) ZHENG Bo / GAO Ling 21-15 / 21-13 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung (309*) 27
Round 1 (476*) Mikkel DELBO LARSEN / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 19-21 / 21-17 / 21-16 Howard BACH / Eva LEE (28*) 34
Round 1 (24*) Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI 21-12 / 21-19 CHAN Peng Soon / Chiou Hwee HAW (43*) 25
Round 1 (42*) Watson BRIGGS / Imogen BANKIER 21-11 / 21-16 Mike BERES / Valerie LOKER (39*) 23
Round 1 - LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 21-10 / 21-10 Jorrit DE RUITER / Ilse VAESSEN (168*) 19
Round 1 (221*) Chris LANGRIDGE / Joanne NICHOLAS 21-14 / 21-16 Ross SMITH / Tania LUIZ (53*) 24
Round 1 (203*) Michael FUCHS / Carina METTE 23-21 / 21-15 Andrew BOWMAN / Natalie MUNT - 24
Round 1 (77*) XU Chen / ZHAO Tingting 21-19 / 19-21 / 21-15 Tim DETTMANN / Annekatrin LILLIE (85*) 48
Round 1 (69*) Robin MIDDLETON / Liza SMITH 21-14 / 21-8 Glenn WARFE / Susan DOBSON (38*) 20
Round 1 (25*) Daniel A SHIRLEY / Joanne Swee Ling QUAY 16-21 / 21-14 / 21-15 Robert ADCOCK / Sarah BOK (134*) 31
Round 1 (145*) HWANG Ji Man / JUNG Youn Kyung 21-8 / 21-17 Lingga LIE / Nitya Krishinda MAHESWARI - 21
Round 1 (59*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-9 / 21-6 Florence YONG / Mesinee MANGKALAKIRI - 15
Round 1 (34*) David LINDLEY / Suzanne RAYAPPAN 21-13 / 21-10 Kristof HOPP / Birgit OVERZIER (30*) 19
Round 1 (22*) Svetoslav STOYANOV / Elodie EYMARD 11-21 / 21-13 / 21-12 Rasmus MANGOR ANDERSEN / Anastasia RUSSKIKH (65*) 40
Round 2 (6*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 13-21 / 21-16 / 21-17 HAN Sang Hoon / HWANG Yu Mi - 54
Round 2 (19*) ZHENG Bo / GAO Ling 21-13 / 21-11 Mikkel DELBO LARSEN / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN (476*) 24
Round 2 (24*) Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI 18-21 / 21-13 / 21-10 Watson BRIGGS / Imogen BANKIER (42*) 41
Round 2 - LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 21-10 / 21-11 Chris LANGRIDGE / Joanne NICHOLAS (221*) 22
Round 2 (77*) XU Chen / ZHAO Tingting 21-10 / 21-15 Michael FUCHS / Carina METTE (203*) 27
Round 2 (25*) Daniel A SHIRLEY / Joanne Swee Ling QUAY 22-20 / 24-22 Robin MIDDLETON / Liza SMITH (69*) 33
Round 2 (145*) HWANG Ji Man / JUNG Youn Kyung 22-20 / 14-21 / 22-20 HE Hanbin / YU Yang (F) (59*) 51
Round 2 (34*) David LINDLEY / Suzanne RAYAPPAN 21-16 / 21-18 Svetoslav STOYANOV / Elodie EYMARD (22*) 26
Quarter-final (19*) ZHENG Bo / GAO Ling 21-19 / 21-14 Nathan ROBERTSON / Gail EMMS (6*) 33
Quarter-final - LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 22-20 / 21-10 Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI (24*) 28
Quarter-final (77*) XU Chen / ZHAO Tingting 21-7 / 21-10 Daniel A SHIRLEY / Joanne Swee Ling QUAY (25*) 22
Quarter-final (34*) David LINDLEY / Suzanne RAYAPPAN 18-21 / 21-17 / 21-18 HWANG Ji Man / JUNG Youn Kyung (145*) 46
Semi-final (19*) ZHENG Bo / GAO Ling 21-9 / 21-17 LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung - 34
Semi-final (77*) XU Chen / ZHAO Tingting 21-18 / 19-21 / 21-16 David LINDLEY / Suzanne RAYAPPAN (34*) 48
Final (19*) ZHENG Bo / GAO Ling 21-11 / 21-10 XU Chen / ZHAO Tingting (77*) 26
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 76 14 45.2% 2760 89.03 00:33:14 2.68 0 0.0%
MS 61 137 15 24.6% 4945 81.07 00:33:12 2.44 0 0.0%
WD 31 69 7 22.6% 2398 77.35 00:30:08 2.57 0 0.0%
WS 31 71 9 29.0% 2454 79.16 00:35:10 2.25 2 6.5%
XD 31 71 9 29.0% 2524 81.42 00:30:15 2.69 0 0.0%
Total 185 424 54 29.2% 15081 81.52 00:32:31 2.51 2 1.1%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 44 13 77.2%
Korea 30 12 71.4%
Hong Kong 6 3 66.7%
Thailand 2 1 66.7%
Singapore 2 1 66.7%
Poland 2 1 66.7%
Lithuania 2 1 66.7%
Ukraine 2 1 66.7%
Czech Republic 5 3 62.5%
India 16 12 57.1%
Malaysia 30 24 55.6%
Japan 11 9 55.0%
Denmark 18 17 51.4%
Portugal 4 4 50.0%
Italy 4 4 50.0%
Bulgaria 3 3 50.0%
Finland 2 2 50.0%
England 14 15 48.3%
Indonesia 12 13 48.0%
France 6 7 46.2%
New Zealand 3 4 42.9%
Sweden 2 3 40.0%
Scotland 4 8 33.3%
Austria 1 2 33.3%
Russia 1 2 33.3%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Kunlavut VITIDSARN Lakshya SEN 21-18 / 21-15
2019 Kento MOMOTA Kenta NISHIMOTO 21-10 / 21-16
2018 CHOU Tien Chen NG Ka Long Angus 21-19 / 18-21 / 21-18
2017 CHOU Tien Chen WANG Tzu Wei 21-16 / 21-14
2016 LIN Dan CHOU Tien Chen 15-21 / 21-17 / 21-17
2015 Jan O JORGENSEN Dionysius Hayom RUMBAKA 21-12 / 21-13
2014 Arvind BHAT Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 24-22 / 19-21 / 21-11
2013 CHEN Long Tommy SUGIARTO 21-17 / 21-11
2012 LIN Dan Simon SANTOSO 21-11 / 21-11
2011 LIN Dan CHEN Jin 21-19 / 21-11
2010 BAO Chunlai CHEN Long 21-13 / 21-10
2009 BAO Chunlai GONG Weijie 21-18 / 21-14
2008 LEE Hyun Il Sho SASAKI 22-20 / 21-5
2006 CHEN Jin CHEN Hong 15-3 / 15-7
2005 LIN Dan Muhammad Hafiz HASHIM 15-8 / 15-8
2004 LIN Dan XIA Xuanze 17-16 / 15-9
2003 LEE Hyun Il LIN Dan 15-4 / 15-4
2002 Niels Christian KALDAU Bjoern JOPPIEN 15-6 / 15-11
2001 Kenneth JONASSEN Niels Christian KALDAU 7-1 / 7-8 / 8-6
2000 Vladislav DRUZCHENKO HARIYANTO Agus 17-15 / 15-4
1999 XIA Xuanze PULLELA Gopichand 15-3 / 13-15 / 15-4
1997 Peter Hoeg GADE Poul-Erik HOYER 12-15 / 15-12 / 15-12
1996 Rashid SIDEK Ewe Hock ONG 15-11 / 15-2
1995 Joko SUPRIANTO Poul-Erik HOYER 17-14 / 15-11
1994 Poul-Erik HOYER Jens OLSSON 15-3 / 15-9
1993 Thomas STUER-LAURIDSEN Allan BUDI KUSUMA 15-5 / 15-2
1992 Allan BUDI KUSUMA Joko SUPRIANTO 15-11 / 15-2
1991 Poul-Erik HOYER Hermawan SUSANTO 15-8 / 15-8
1990 PERMADI Fung Jens Peter NIERHOFF W.O.
1989 Morten FROST HANSEN Stephen J. BADDELEY 15-6 / 15-4