European Championships  

Tournament Name: 2018 European Championships
Tournament Dates: 24/04/2018-29/04/2018
Location: Spain, Huelva
Category: Continental Individual Championships

Winners
Category Winner Runner-up
MD Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING
MS Viktor AXELSEN Rajiv OUSEPH
WD Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA Emilie LEFEL / Anne TRAN
WS Carolina MARIN Evgeniya KOSETSKAYA
XD Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 38 Jelle MAAS / Robin TABELING 21-16 / 19-21 / 29-27 Alexander DUNN / Adam HALL 49 65
Round 1 27 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 21-10 / 21-11 Milan DRATVA / Matej HLINICAN 142 24
Round 1 62 Evgenij DREMIN / Denis GRACHEV 21-23 / 21-15 / 22-20 Eloi ADAM / Samy CORVEE 122 53
Round 1 12 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-14 / 21-12 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 51 31
Round 1 103 Peyo BOICHINOV / Ivan PANEV 21-12 / 21-17 Alexander BASS / Shai GEFFEN 139 29
Round 1 20 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-12 / 21-17 Lukas OSELE / Kevin STROBL 105 29
Round 1 48 Konstantin ABRAMOV / Alexandr ZINCHENKO 21-13 / 21-18 Pawel PRADZINSKI / Jan RUDZINSKI 252 31
Round 1 155 Nhat NGUYEN / Paul REYNOLDS 20-22 / 22-20 / 21-12 Kristjan KALJURAND / Raul KÄSNER 145 52
Round 1 22 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 15-21 / 21-15 / 24-22 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 40 62
Round 1 50 Milosz BOCHAT / Adam CWALINA 21-12 / 21-12 Magnus CHRISTENSEN / Fredrik KRISTENSEN 146 27
Round 1 11 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-14 / 21-12 Dominik STIPSITS / Roman ZIRNWALD 115 25
Round 1 124 Thom GICQUEL / Ronan LABAR 21-19 / 21-18 Daniel BENZ / Andreas HEINZ 78 43
Round 1 32 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-9 / 21-11 Javier SUAREZ / Alberto ZAPICO 347 23
Round 1 36 Peter BRIGGS / Tom WOLFENDEN 21-13 / 21-10 Giovanni GRECO / Rosario MADDALONI 462 24
Round 1 6 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-13 / 21-12 Daniel NIKOLOV / Ivan RUSEV 101 29
Round 1 45 Ben LANE / Sean VENDY W.O. Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 2 0
Round 2 38 Jelle MAAS / Robin TABELING 24-22 / 21-12 Ben LANE / Sean VENDY 45 40
Round 2 27 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 17-21 / 24-22 / 22-20 Evgenij DREMIN / Denis GRACHEV 62 61
Round 2 12 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-11 / 21-11 Peyo BOICHINOV / Ivan PANEV 103 23
Round 2 20 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-12 / 21-17 Konstantin ABRAMOV / Alexandr ZINCHENKO 48 44
Round 2 22 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 21-12 / 21-7 Nhat NGUYEN / Paul REYNOLDS 155 28
Round 2 11 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-19 / 21-10 Milosz BOCHAT / Adam CWALINA 50 36
Round 2 32 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-16 / 21-8 Thom GICQUEL / Ronan LABAR 124 29
Round 2 6 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 22-20 / 21-13 Peter BRIGGS / Tom WOLFENDEN 36 43
Quarter-final 38 Jelle MAAS / Robin TABELING 21-19 / 21-13 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 27 38
Quarter-final 12 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-8 / 20-22 / 21-16 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 20 106
Quarter-final 11 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-15 / 21-19 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 22 40
Quarter-final 6 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 13-21 / 21-15 / 21-18 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 32 56
Semi-final 12 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-15 / 21-18 Jelle MAAS / Robin TABELING 38 43
Semi-final 6 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-11 / 19-21 / 21-19 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 11 58
Final 12 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-15 / 0-0 Ret. Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 6 24
MS
Round 1 126 Adam MENDREK 21-14 / 21-14 Duarte Nuno ANJO 122 33
Round 1 66 Sam PARSONS 21-19 / 23-21 Luka WRABER 128 49
Round 1 94 Alexander ROOVERS 21-18 / 14-21 / 21-16 Kalle KOLJONEN 69 68
Round 1 89 Gergely KRAUSZ 21-18 / 21-18 Rosario MADDALONI 79 39
Round 1 265 Collins Valentine FILIMON 21-8 / 16-21 / 21-11 Elias NICOLAOU 451 40
Round 1 104 Emre LALE 21-14 / 21-15 Robert MANN 160 30
Round 1 87 Nhat NGUYEN 21-16 / 21-17 Kari GUNNARSSON 440 36
Round 1 174 Nick FRANSMAN 21-1 / 21-5 Matthew ABELA 555 17
Round 1 125 Jacob NILSSON 21-14 / 22-20 Kai SCHAEFER 93 41
Round 1 206 Christian KIRCHMAYR 21-17 / 22-20 Cristian SAVIN 225 34
Round 1 83 Artem POCHTAROV 21-12 / 21-18 Ivan RUSEV 118 38
Round 1 100 Luís Enrique PEÑALVER 21-19 / 13-21 / 21-13 Zvonimir DURKINJAK 103 55
Round 1 60 Jan O JORGENSEN 21-3 / 21-7 Orkhan GALANDAROV 344 24
Round 1 73 Sergey SIRANT 21-11 / 21-11 Milan LUDIK 96 32
Round 1 169 Miha IVANIC 21-11 / 21-10 Ilias XANTHOU 270 32
Round 1 64 Toby PENTY 21-10 / 21-7 Lucas CLAERBOUT 59 30
Round 2 1 Viktor AXELSEN 21-11 / 21-8 Adam MENDREK 126 33
Round 2 32 Rasmus GEMKE 21-9 / 21-15 Alexander ROOVERS 94 38
Round 2 52 Vladimir MALKOV 21-11 / 21-8 Gergely KRAUSZ 89 33
Round 2 24 Brice LEVERDEZ 17-21 / 21-16 / 21-15 Collins Valentine FILIMON 265 49
Round 2 76 Raul MUST 21-19 / 21-16 Emre LALE 104 37
Round 2 87 Nhat NGUYEN 21-9 / 21-18 Pablo ABIAN 42 43
Round 2 174 Nick FRANSMAN 21-13 / 21-9 Marius MYHRE 136 30
Round 2 125 Jacob NILSSON 21-16 / 21-10 Milan DRATVA 193 34
Round 2 49 Lucas CORVEE 21-16 / 21-11 Christian KIRCHMAYR 206 35
Round 2 83 Artem POCHTAROV 21-17 / 12-21 / 21-12 Eetu HEINO 70 57
Round 2 21 Rajiv OUSEPH 21-19 / 21-8 Luís Enrique PEÑALVER 100 36
Round 2 60 Jan O JORGENSEN 21-9 / 21-15 Michal ROGALSKI 150 28
Round 2 31 Mark CALJOUW 21-19 / 21-19 Sergey SIRANT 73 39
Round 2 54 Misha ZILBERMAN 21-10 / 21-8 Miha IVANIC 169 29
Round 2 15 Anders ANTONSEN 21-12 / 15-21 / 22-20 Toby PENTY 64 64
Round 2 66 Sam PARSONS W.O. Maxime MOREELS 106 0
Round 3 1 Viktor AXELSEN 21-13 / 21-9 Sam PARSONS 66 33
Round 3 32 Rasmus GEMKE 21-13 / 21-18 Vladimir MALKOV 52 50
Round 3 24 Brice LEVERDEZ 21-16 / 21-16 Raul MUST 76 41
Round 3 174 Nick FRANSMAN 14-21 / 21-17 / 21-19 Nhat NGUYEN 87 63
Round 3 49 Lucas CORVEE 19-21 / 21-9 / 21-14 Jacob NILSSON 125 62
Round 3 60 Jan O JORGENSEN 21-19 / 21-18 Mark CALJOUW 31 43
Round 3 15 Anders ANTONSEN 21-15 / 19-21 / 21-10 Misha ZILBERMAN 54 81
Round 3 21 Rajiv OUSEPH W.O. Artem POCHTAROV 83 0
Quarter-final 1 Viktor AXELSEN 21-11 / 21-16 Rasmus GEMKE 32 43
Quarter-final 24 Brice LEVERDEZ 22-24 / 21-15 / 21-15 Nick FRANSMAN 174 90
Quarter-final 21 Rajiv OUSEPH 16-21 / 21-18 / 21-11 Lucas CORVEE 49 62
Quarter-final 60 Jan O JORGENSEN W.O. Anders ANTONSEN 15 0
Semi-final 1 Viktor AXELSEN 21-7 / 21-9 Brice LEVERDEZ 24 32
Semi-final 21 Rajiv OUSEPH 21-17 / 18-21 / 21-15 Jan O JORGENSEN 60 56
Final 1 Viktor AXELSEN 21-8 / 21-7 Rajiv OUSEPH 21 31
WD
Round 1 38 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 21-18 / 21-11 Iza SALEHAR / Lia SALEHAR 129 29
Round 1 33 Emilie LEFEL / Anne TRAN 21-18 / 21-7 Elena FERNANDEZ / Lorena USLE 173 27
Round 1 44 Julie FINNE-IPSEN / Rikke SØBY 21-7 / 21-9 Vytaute FOMKINAITE / Gerda VOITECHOVSKAJA 121 22
Round 1 27 Lauren SMITH / Sarah WALKER 21-13 / 21-16 Maryna ILYINSKAYA / Yelyzaveta ZHARKA 70 34
Round 1 59 Emma KARLSSON / Johanna MAGNUSSON 21-8 / 21-10 Anastasiya CHERNIAVSKAYA / Alesia ZAITSAVA 84 22
Round 1 30 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 21-13 / 21-10 Ieva POPE / Monika RADOVSKA 142 29
Round 1 41 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 21-11 / 21-14 Alzbeta BASOVA / Michaela FUCHSOVA 90 30
Round 1 74 Silvia GARINO / Lisa IVERSEN 25-23 / 21-11 Solvår flåten JØRGENSEN / Natalie SYVERTSEN 123 30
Round 1 35 Chloe BIRCH / Jessica PUGH 21-9 / 21-9 Busra UNLU / Ebru YAZGAN 116 23
Round 1 40 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 21-14 / 21-11 Lise JAQUES / Flore VANDENHOUCKE 73 34
Round 1 23 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-17 / 21-19 Kristin KUUBA / Helina RÜÜTEL 60 39
Round 1 92 Jenny NYSTROM / Sonja PEKKOLA 21-15 / 15-21 / 21-16 Sara BOYLE / Rachael DARRAGH 122 52
Round 1 82 Debora JILLE / Imke VAN DER AAR 21-13 / 21-15 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 34 36
Round 1 72 Amanda HOGSTROM / Clara NISTAD 21-13 / 21-9 Nikoletta BUKOVICZKI / Daniella GONDA 138 26
Round 1 12 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-16 / 21-15 Linda EFLER / Olga KONON 99 37
Round 1 69 Bengisu ERCETIN / Nazlican INCI W.O. Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 2 0
Round 2 38 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 21-16 / 21-9 Bengisu ERCETIN / Nazlican INCI 69 33
Round 2 33 Emilie LEFEL / Anne TRAN 21-15 / 21-12 Julie FINNE-IPSEN / Rikke SØBY 44 38
Round 2 27 Lauren SMITH / Sarah WALKER 19-21 / 21-14 / 21-12 Emma KARLSSON / Johanna MAGNUSSON 59 55
Round 2 30 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 21-16 / 22-20 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 41 48
Round 2 35 Chloe BIRCH / Jessica PUGH 21-6 / 21-10 Silvia GARINO / Lisa IVERSEN 74 22
Round 2 23 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-19 / 21-10 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 40 44
Round 2 82 Debora JILLE / Imke VAN DER AAR 21-10 / 21-12 Jenny NYSTROM / Sonja PEKKOLA 92 29
Round 2 12 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-13 / 21-12 Amanda HOGSTROM / Clara NISTAD 72 31
Quarter-final 33 Emilie LEFEL / Anne TRAN 21-18 / 21-11 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 38 36
Quarter-final 30 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 21-10 / 21-10 Lauren SMITH / Sarah WALKER 27 32
Quarter-final 23 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-11 / 21-9 Chloe BIRCH / Jessica PUGH 35 40
Quarter-final 12 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-8 / 21-6 Debora JILLE / Imke VAN DER AAR 82 27
Semi-final 33 Emilie LEFEL / Anne TRAN 17-21 / 21-18 / 21-19 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 30 75
Semi-final 12 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-10 / 21-18 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 23 52
Final 12 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-12 / 21-10 Emilie LEFEL / Anne TRAN 33 43
WS
Round 1 72 Sabrina JAQUET 21-17 / 13-21 / 21-17 Natalia PERMINOVA 57 61
Round 1 66 Mariya MITSOVA 21-12 / 16-21 / 21-9 Zuzana PAVELKOVA 145 52
Round 1 121 Lianne TAN 21-19 / 21-19 Agnes KOROSI 113 33
Round 1 100 Natalya VOYTSEKH 21-15 / 21-18 Vytaute FOMKINAITE 212 26
Round 1 148 Airi MIKKELA 21-12 / 21-10 Martina REPISKA 84 27
Round 1 73 Fabienne DEPREZ 21-15 / 21-11 Dana DANILENKO 312 26
Round 1 83 Yvonne LI 21-6 / 21-3 Eleni CHRISTODOULOU 348 21
Round 1 56 Luise HEIM 21-19 / 21-17 Linda ZETCHIRI 41 51
Round 1 65 Chloe BIRCH 21-18 / 21-11 Maja PAVLINIC 234 29
Round 1 112 Kristin KUUBA 18-21 / 21-11 / 15-8 Ret. Sonia GONCALVES 140 51
Round 1 77 Maria ULITINA 22-20 / 19-21 / 21-14 Jordan HART 129 55
Round 1 103 Alesia ZAITSAVA 19-21 / 21-19 / 21-19 Ayla HUSER 96 59
Round 1 81 Gayle MAHULETTE 21-16 / 21-15 Katerina TOMALOVA 120 34
Round 1 49 Mette POULSEN 21-7 / 21-10 Elisa WIBORG 300 24
Round 1 82 Aliye DEMIRBAG W.O. Clara AZURMENDI 78 0
Round 2 7 Carolina MARIN 21-15 / 21-12 Marie BATOMENE 171 37
Round 2 72 Sabrina JAQUET 12-21 / 21-19 / 21-16 Soraya DE VISCH EIJBERGEN 70 67
Round 2 35 Natalia Koch ROHDE 21-15 / 21-17 Mariya MITSOVA 66 39
Round 2 146 Sara PEÑALVER 21-18 / 21-16 Lianne TAN 121 37
Round 2 20 Mia BLICHFELDT 21-14 / 21-9 Natalya VOYTSEKH 100 30
Round 2 148 Airi MIKKELA 21-14 / 21-11 Lia SALEHAR 286 26
Round 2 40 Neslihan YIGIT 21-14 / 21-15 Fabienne DEPREZ 73 37
Round 2 83 Yvonne LI 21-9 / 21-9 Getter SAAR 119 24
Round 2 56 Luise HEIM 21-9 / 21-10 Rachael DARRAGH 180 31
Round 2 65 Chloe BIRCH 21-16 / 21-19 Beatriz CORRALES 27 38
Round 2 112 Kristin KUUBA 21-7 / 21-14 Ieva POPE 260 24
Round 2 25 Evgeniya KOSETSKAYA 22-20 / 21-14 Maria ULITINA 77 32
Round 2 82 Aliye DEMIRBAG 21-19 / 21-7 Grammatoula SOTIRIOU 474 24
Round 2 31 Line Højmark KJAERSFELDT 21-12 / 14-21 / 21-12 Alesia ZAITSAVA 103 45
Round 2 81 Gayle MAHULETTE 21-10 / 21-17 Johanna MAGNUSSON 293 31
Round 2 17 Kirsty GILMOUR 21-18 / 21-17 Mette POULSEN 49 48
Round 3 7 Carolina MARIN 21-14 / 21-7 Sabrina JAQUET 72 33
Round 3 35 Natalia Koch ROHDE 21-11 / 21-19 Sara PEÑALVER 146 33
Round 3 20 Mia BLICHFELDT 21-15 / 21-13 Airi MIKKELA 148 37
Round 3 83 Yvonne LI 21-6 / 21-7 Neslihan YIGIT 40 23
Round 3 65 Chloe BIRCH 19-21 / 21-15 / 0-0 Ret. Luise HEIM 56 42
Round 3 25 Evgeniya KOSETSKAYA 21-13 / 22-20 Kristin KUUBA 112 32
Round 3 31 Line Højmark KJAERSFELDT 21-14 / 21-16 Aliye DEMIRBAG 82 37
Round 3 17 Kirsty GILMOUR 21-11 / 21-13 Gayle MAHULETTE 81 35
Quarter-final 7 Carolina MARIN 21-17 / 21-10 Natalia Koch ROHDE 35 41
Quarter-final 20 Mia BLICHFELDT 28-26 / 21-12 Yvonne LI 83 46
Quarter-final 25 Evgeniya KOSETSKAYA 21-14 / 21-12 Chloe BIRCH 65 29
Quarter-final 31 Line Højmark KJAERSFELDT 21-14 / 21-16 Kirsty GILMOUR 17 43
Semi-final 7 Carolina MARIN 21-17 / 21-16 Mia BLICHFELDT 20 48
Semi-final 25 Evgeniya KOSETSKAYA 21-10 / 21-14 Line Højmark KJAERSFELDT 31 33
Final 7 Carolina MARIN 21-15 / 21-7 Evgeniya KOSETSKAYA 25 35
XD
Round 1 9 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-16 / 21-10 Pawel SMILOWSKI / Magdalena SWIERCZYNSKA 126 27
Round 1 152 Joachim FISCHER NIELSEN / Alexandra BØJE 21-16 / 23-21 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 68 47
Round 1 20 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 21-16 / 21-7 Dimitar YANAKIEV / Mariya MITSOVA 109 23
Round 1 43 Bastian KERSAUDY / Lea PALERMO 23-21 / 21-12 Jelle MAAS / Imke VAN DER AAR 58 35
Round 1 18 Jacco ARENDS / Selena PIEK 21-14 / 21-11 Oliver SCHALLER / Celine BURKART 72 31
Round 1 146 Milan DRATVA / Martina REPISKA 21-17 / 17-21 / 21-15 Dominik STIPSITS / Antonia MEINKE 122 41
Round 1 19 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-7 / 21-14 Alberto ZAPICO / Lorena USLE 186 25
Round 1 31 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 21-9 / 21-11 Sander MERITS / Kati-Kreet MARRAN 261 23
Round 1 62 Anton KAISTI / Jenny NYSTROM 21-17 / 21-16 Misha ZILBERMAN / Svetlana ZILBERMAN 123 28
Round 1 23 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 21-15 / 21-11 Artem POCHTAROV / Natalya VOYTSEKH 150 27
Round 1 89 Richard EIDESTEDT / Clara NISTAD 21-9 / 21-13 Fredrik KRISTENSEN / Solvår flåten JØRGENSEN 117 26
Round 1 26 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 17-21 / 21-11 / 21-15 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 38 65
Round 1 208 Kevin STROBL / Silvia GARINO 21-6 / 21-13 Uladzimir VARANTSOU / Krestina SILICH 204 18
Round 1 24 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 21-15 / 21-17 Jakub BITMAN / Alzbeta BASOVA 77 39
Round 1 64 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 21-19 / 27-25 Ben LANE / Jessica PUGH 27 45
Round 1 10 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-18 / 21-16 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 32 43
Round 2 9 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-17 / 21-15 Joachim FISCHER NIELSEN / Alexandra BØJE 152 38
Round 2 20 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 21-18 / 21-15 Bastian KERSAUDY / Lea PALERMO 43 34
Round 2 18 Jacco ARENDS / Selena PIEK 21-3 / 21-9 Milan DRATVA / Martina REPISKA 146 20
Round 2 19 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-9 / 23-21 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 31 37
Round 2 23 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 21-12 / 18-21 / 21-19 Anton KAISTI / Jenny NYSTROM 62 50
Round 2 26 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-11 / 21-16 Richard EIDESTEDT / Clara NISTAD 89 36
Round 2 24 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 21-16 / 21-9 Kevin STROBL / Silvia GARINO 208 25
Round 2 10 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 22-20 / 18-21 / 21-9 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 64 61
Quarter-final 9 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-14 / 21-18 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 20 30
Quarter-final 19 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 19-21 / 21-10 / 21-16 Jacco ARENDS / Selena PIEK 18 52
Quarter-final 26 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 24-22 / 21-13 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 23 38
Quarter-final 10 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-16 / 21-18 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 24 42
Semi-final 9 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-17 / 15-21 / 25-23 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 19 63
Semi-final 10 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-16 / 19-21 / 21-12 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 26 76
Final 9 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-18 / 17-21 / 21-18 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 10 66

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 66 8 27.6% 2411 83.14 00:41:06 2.02 4 13.8%
MS 44 100 12 27.3% 3484 79.18 00:42:30 1.86 7 15.9%
WD 30 63 3 10.0% 2145 71.5 00:35:50 2 1 3.3%
WS 43 92 6 14.0% 3226 75.02 00:36:35 2.05 2 4.7%
XD 31 70 8 25.8% 2533 81.71 00:39:04 2.09 5 16.1%
Total 177 391 37 20.9% 13799 77.96 00:39:06 1.99 19 10.7%

Most Consecutive Points in a Set

Players Opponents Category Round Set Streak Details
Viktor AXELSENBrice LEVERDEZMS Semi-final 2 12 View
Nick FRANSMANMatthew ABELAMS Round 1 2 12 View
Nick FRANSMANMatthew ABELAMS Round 1 1 11 View
Miha IVANICIlias XANTHOUMS Round 1 2 10 View
Yvonne LIEleni CHRISTODOULOUWS Round 1 2 10 View
Kristin KUUBAIeva POPEWS Round 2 1 10 View
Natalya VOYTSEKHVytaute FOMKINAITEWS Round 1 2 10 View
Yvonne LINeslihan YIGITWS Round 3 1 10 View
Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSERJakub BITMAN / Alzbeta BASOVAXD Round 1 1 10 View
Luise HEIMRachael DARRAGHWS Round 2 2 10 View

Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Denmark 42 13 76.4%
England 23 11 67.7%
Russia 16 10 61.5%
Netherlands 16 11 59.3%
Germany 17 13 56.7%
France 14 11 56.0%
Bulgaria 7 6 53.8%
Spain 7 7 50.0%
Sweden 5 5 50.0%
Ukraine 4 4 50.0%
Scotland 2 2 50.0%
Romania 1 1 50.0%
Finland 4 5 44.4%
Switzerland 3 4 42.9%
Turkey 3 5 37.5%
Ireland 3 5 37.5%
Estonia 3 6 33.3%
Italy 2 5 28.6%
Hungary 1 3 25.0%
Belarus 1 3 25.0%
Belgium 1 3 25.0%
Slovenia 1 3 25.0%
Israel 1 4 20.0%
Poland 1 4 20.0%
Slovakia 1 4 20.0%
1

Category: