Denmark Open  

Tournament Name: Denmark Open 2022 presented by VICTOR
Tournament Dates: 18/10/2022-23/10/2022
Location: Denmark, Odense
Category: HSBC BWF World Tour Super 750

Winners
Category Winner Runner-up
MD Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO
MS SHI Yuqi LEE Zii Jia
WD CHEN Qingchen / JIA Yifan BAEK Ha Na / LEE So Hee
WS HE Bingjiao CHEN Yufei
XD ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong FENG Yanzhe / HUANG Dongping

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 23 Jeppe BAY / Lasse MØLHEDE 21-15 / 21-14 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 1 33
Round 1 - LEE Yang / LU Chen 21-18 / 21-14 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 10 38
Round 1 9 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-18 / 22-20 LIANG Weikeng / WANG Chang 44 36
Round 1 17 LIU Yuchen / OU Xuanyi 21-16 / 14-21 / 21-16 Supak JOMKOH / Kittinupong KEDREN 25 49
Round 1 5 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-16 / 21-15 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 39 26
Round 1 28 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-11 / 21-14 Ben LANE / Sean VENDY 13 40
Round 1 6 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-6 / 19-21 / 21-8 Ruben JILLE / Ties VAN DER LECQ 33 38
Round 1 19 CHOI SolGyu / KIM Won Ho 21-13 / 19-21 / 21-13 TAN Kian Meng / TAN Wee Kiong 46 58
Round 1 14 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 22-20 / 21-15 MAN Wei Chong / Kai Wun TEE 22 33
Round 1 8 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-15 / 21-19 Min Hyuk KANG / SEO Seung Jae 26 44
Round 1 42 Lucas CORVEE / Ronan LABAR 18-21 / 21-14 / 23-21 Christopher GRIMLEY / Matthew GRIMLEY 38 60
Round 1 4 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-18 / 21-19 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 11 36
Round 1 53 Daniel LUNDGAARD / Mathias THYRRI 21-19 / 22-20 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 20 48
Round 1 15 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 21-19 / 17-21 / 21-16 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 7 74
Round 1 31 Alexander DUNN / Adam HALL 21-14 / 15-21 / 21-18 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 32 51
Round 1 3 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-17 / 21-15 Akira KOGA / Taichi SAITO 18 39
Round 2 - LEE Yang / LU Chen 26-28 / 21-16 / 21-17 Jeppe BAY / Lasse MØLHEDE 23 72
Round 2 9 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-17 / 21-16 LIU Yuchen / OU Xuanyi 17 39
Round 2 28 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-19 / 21-17 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 5 35
Round 2 6 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-17 / 21-17 CHOI SolGyu / KIM Won Ho 19 39
Round 2 8 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-14 / 21-16 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 14 36
Round 2 4 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-13 / 21-18 Lucas CORVEE / Ronan LABAR 42 31
Round 2 15 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 22-20 / 21-14 Daniel LUNDGAARD / Mathias THYRRI 53 44
Round 2 3 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-14 / 21-9 Alexander DUNN / Adam HALL 31 29
Quarter-final 9 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 18-21 / 21-19 / 21-13 LEE Yang / LU Chen - 63
Quarter-final 6 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-12 / 21-15 LU Ching Yao / YANG Po Han 28 36
Quarter-final 4 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-16 / 21-19 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 8 41
Quarter-final 3 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 15-21 / 22-20 / 22-20 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 15 56
Semi-final 6 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-16 / 22-20 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 9 45
Semi-final 3 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-17 / 13-21 / 21-17 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 4 51
Final 6 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-19 / 28-26 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 3 47
MS
Round 1 12 Rasmus GEMKE 21-18 / 21-14 Kenta NISHIMOTO 16 53
Round 1 5 LOH Kean Yew 21-13 / 22-20 Sitthikom THAMMASIN 36 42
Round 1 11 KIDAMBI Srikanth 17-21 / 21-14 / 21-12 NG Ka Long Angus 14 56
Round 1 3 LEE Zii Jia 21-15 / 21-10 Mark CALJOUW 25 36
Round 1 15 Kanta TSUNEYAMA 21-13 / 16-21 / 21-18 Chico Aura DWI WARDOYO 26 76
Round 1 7 Jonatan CHRISTIE 21-8 / 19-21 / 21-18 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 20 66
Round 1 17 LEE Cheuk Yiu 21-18 / 21-16 Nhat NGUYEN 28 50
Round 1 1 Viktor AXELSEN 21-16 / 21-8 Kunlavut VITIDSARN 10 38
Round 1 18 WANG Tzu Wei 21-16 / 21-18 LIEW Daren 29 42
Round 1 4 CHOU Tien Chen 21-12 / 21-17 Kantaphon WANGCHAROEN 30 42
Round 1 27 Brian YANG 21-16 / 21-18 Shesar Hiren RHUSTAVITO 23 39
Round 1 44 SHI Yuqi W.O. Anders ANTONSEN 2 0
Round 1 13 PRANNOY H. S. 21-13 / 22-20 ZHAO Junpeng 19 43
Round 1 8 Lakshya SEN 21-16 / 21-12 Anthony Sinisuka GINTING 6 39
Round 1 24 Kodai NARAOKA 21-12 / 21-15 Toma Junior POPOV 22 48
Round 1 21 LU Guangzu 21-11 / 26-24 LI Shifeng 35 59
Round 2 1 Viktor AXELSEN 21-15 / 21-19 Rasmus GEMKE 12 49
Round 2 5 LOH Kean Yew 21-13 / 21-15 KIDAMBI Srikanth 11 35
Round 2 3 LEE Zii Jia 21-5 / 21-19 Kanta TSUNEYAMA 15 36
Round 2 7 Jonatan CHRISTIE 17-21 / 21-9 / 21-19 LEE Cheuk Yiu 17 67
Round 2 4 CHOU Tien Chen 13-21 / 21-17 / 21-10 WANG Tzu Wei 18 70
Round 2 44 SHI Yuqi 22-20 / 21-18 Brian YANG 27 46
Round 2 8 Lakshya SEN 21-9 / 21-18 PRANNOY H. S. 13 39
Round 2 24 Kodai NARAOKA 21-11 / 21-18 LU Guangzu 21 58
Quarter-final 5 LOH Kean Yew 21-17 / 21-10 Viktor AXELSEN 1 30
Quarter-final 3 LEE Zii Jia 21-16 / 18-21 / 21-18 Jonatan CHRISTIE 7 67
Quarter-final 44 SHI Yuqi 25-23 / 21-12 CHOU Tien Chen 4 49
Quarter-final 24 Kodai NARAOKA 21-17 / 21-12 Lakshya SEN 8 46
Semi-final 3 LEE Zii Jia 21-18 / 21-15 LOH Kean Yew 5 40
Semi-final 44 SHI Yuqi 21-15 / 9-21 / 24-22 Kodai NARAOKA 24 77
Final 44 SHI Yuqi 21-18 / 16-21 / 21-12 LEE Zii Jia 3 64
WD
Round 1 2 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-7 / 21-17 YEUNG Nga Ting / YEUNG Pui Lam 39 36
Round 1 11 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 21-16 / 21-14 Supissara PAEWSAMPRAN / Puttita SUPAJIRAKUL 58 34
Round 1 19 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 21-16 / 21-17 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 9 42
Round 1 12 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 21-16 / 21-11 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 10 42
Round 1 7 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-14 / 20-22 / 21-9 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 21 74
Round 1 - LEE Yu Lim / SHIN Seung Chan 21-14 / 21-8 Mariia STOLIARENKO / Yelyzaveta ZHARKA 49 30
Round 1 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-15 / 21-14 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 25 47
Round 1 31 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 21-15 / 21-15 Alexandra BØJE / Amalie MAGELUND 906 35
Round 1 13 DU Yue / LI Wenmei 21-16 / 21-14 Margot LAMBERT / Anne TRAN 37 43
Round 1 24 Apriyani RAHAYU / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 21-16 / 21-9 Kati-Kreet MARRAN / Helina RÜÜTEL 48 31
Round 1 20 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 21-17 / 21-16 Debora JILLE / Cheryl SEINEN 32 44
Round 1 4 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-10 / 16-21 / 21-17 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 15 61
Round 1 17 Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 21-19 / 21-17 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 26 57
Round 1 - BAEK Ha Na / LEE So Hee 21-23 / 21-17 / 21-11 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 6 80
Round 1 36 Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE 21-13 / 21-15 Clara AZURMENDI / Beatriz CORRALES 45 33
Round 1 1 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-13 / 21-18 Febriana Dwipuji KUSUMA / Amalia Cahaya PRATIWI 27 46
Round 2 2 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-18 / 20-22 / 21-17 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 11 73
Round 2 12 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 21-11 / 21-13 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 19 34
Round 2 7 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-18 / 17-21 / 21-19 LEE Yu Lim / SHIN Seung Chan - 84
Round 2 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 23-21 / 21-13 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 31 47
Round 2 24 Apriyani RAHAYU / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 21-13 / 6-1 Ret. DU Yue / LI Wenmei 13 22
Round 2 4 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-18 / 17-21 / 21-12 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 20 68
Round 2 - BAEK Ha Na / LEE So Hee 21-9 / 21-17 Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 17 45
Round 2 1 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-13 / 21-7 Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE 36 33
Quarter-final 2 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-15 / 22-20 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 12 51
Quarter-final 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-18 / 13-21 / 21-11 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 7 76
Quarter-final 4 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 17-21 / 21-14 / 21-12 Apriyani RAHAYU / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 24 67
Quarter-final - BAEK Ha Na / LEE So Hee 16-21 / 21-15 / 21-16 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 1 78
Semi-final 2 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-17 / 21-15 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 8 43
Semi-final - BAEK Ha Na / LEE So Hee 15-21 / 21-18 / 21-14 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 4 75
Final 2 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-12 / 21-15 BAEK Ha Na / LEE So Hee - 40
WS
Round 1 1 Akane YAMAGUCHI 21-11 / 21-10 Line Højmark KJAERSFELDT 24 31
Round 1 11 WANG Zhiyi 21-13 / 21-12 Iris WANG 26 42
Round 1 9 HE Bingjiao 21-14 / 21-19 Gregoria Mariska TUNJUNG 21 40
Round 1 33 Wen Chi HSU 21-19 / 18-21 / 21-12 Phittayaporn CHAIWAN 18 67
Round 1 5 Carolina MARIN 21-18 / 21-14 Mia BLICHFELDT 15 50
Round 1 19 HAN Yue 21-18 / 21-17 KIM Ga Eun 25 41
Round 1 10 Nozomi OKUHARA 21-17 / 21-10 Lianne TAN 35 37
Round 1 40 PAI Yu Po 12-21 / 21-12 / 21-11 Line CHRISTOPHERSEN 17 52
Round 1 8 Pornpawee CHOCHUWONG W.O. Beiwen ZHANG 22 0
Round 1 23 Yvonne LI 21-18 / 22-20 Julie Dawall JAKOBSEN 36 42
Round 1 13 Michelle LI 21-16 / 21-6 Clara AZURMENDI 37 30
Round 1 4 CHEN Yufei 21-12 / 21-12 Supanida KATETHONG 27 36
Round 1 30 ZHANG Yiman 21-17 / 19-21 / 21-11 Saina NEHWAL 32 48
Round 1 7 Ratchanok INTANON 21-14 / 21-12 Kirsty GILMOUR 16 35
Round 1 31 Aya OHORI 21-5 / 21-13 YEO Jia Min 20 31
Round 1 2 TAI Tzu Ying 21-16 / 21-15 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 12 41
Round 2 1 Akane YAMAGUCHI 21-14 / 20-22 / 25-23 WANG Zhiyi 11 76
Round 2 9 HE Bingjiao 16-21 / 21-14 / 21-10 Wen Chi HSU 33 59
Round 2 19 HAN Yue 21-15 / 22-20 Carolina MARIN 5 46
Round 2 40 PAI Yu Po 21-11 / 21-19 Nozomi OKUHARA 10 39
Round 2 8 Pornpawee CHOCHUWONG 21-11 / 21-4 Yvonne LI 23 31
Round 2 4 CHEN Yufei 21-11 / 21-11 Michelle LI 13 30
Round 2 7 Ratchanok INTANON 21-18 / 21-12 ZHANG Yiman 30 36
Round 2 2 TAI Tzu Ying 21-18 / 21-16 Aya OHORI 31 40
Quarter-final 9 HE Bingjiao 14-21 / 21-19 / 21-11 Akane YAMAGUCHI 1 53
Quarter-final 19 HAN Yue 21-17 / 16-21 / 21-16 PAI Yu Po 40 59
Quarter-final 4 CHEN Yufei 21-17 / 21-19 Pornpawee CHOCHUWONG 8 42
Quarter-final 7 Ratchanok INTANON 10-21 / 22-20 / 21-16 TAI Tzu Ying 2 59
Semi-final 9 HE Bingjiao 21-14 / 21-12 HAN Yue 19 35
Semi-final 4 CHEN Yufei 15-21 / 21-10 / 21-15 Ratchanok INTANON 7 59
Final 9 HE Bingjiao 22-20 / 12-21 / 21-10 CHEN Yufei 4 67
XD
Round 1 1 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-14 / 21-9 Zachariah Josiahno SUMANTI / Hediana JULIMARBELA 38 29
Round 1 - FENG Yanzhe / HUANG Dongping 21-16 / 21-17 CHAN Peng Soon / CHEAH Yee See 59 42
Round 1 8 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-11 / 21-18 Yong JIN / SHIN Seung Chan - 36
Round 1 24 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 21-18 / 21-15 Jones Ralfy JANSEN / Linda EFLER 32 45
Round 1 11 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-18 / 21-19 KIM Won Ho / JEONG Na Eun 58 41
Round 1 40 LEE Chun Hei Reginald / NG Tsz Yau 21-19 / 15-21 / 21-19 GUO Xinwa / ZHANG Shuxian 45 64
Round 1 33 Adam HALL / Julie MACPHERSON 16-21 / 26-24 / 21-13 LEE Yang / LIN Wan Ching - 56
Round 1 16 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 21-17 / 21-11 Callum HEMMING / Jessica PUGH 34 33
Round 1 18 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 21-15 / 8-21 / 21-18 Robin TABELING / Selena PIEK 19 57
Round 1 7 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-13 / 22-24 / 21-12 Young Hyuk KIM / LEE Yu Lim - 64
Round 1 28 Mikkel MIKKELSEN / Rikke SØBY 21-19 / 22-20 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 36 39
Round 1 3 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-11 / 21-11 Rehan Naufal KUSHARJANTO / Lisa Ayu KUSUMAWATI 30 26
Round 1 13 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-18 / 21-11 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 37 27
Round 1 10 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 23-21 / 21-13 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 9 43
Round 1 31 Ishaan BHATNAGAR / Tanisha CRASTO 9-21 / 21-17 / 24-22 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 15 65
Round 1 2 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-18 / 21-7 Ties VAN DER LECQ / Debora JILLE 57 30
Round 2 - FENG Yanzhe / HUANG Dongping 21-19 / 23-21 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 1 53
Round 2 24 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 21-18 / 21-11 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 8 39
Round 2 11 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-13 / 21-5 LEE Chun Hei Reginald / NG Tsz Yau 40 30
Round 2 16 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 21-14 / 21-13 Adam HALL / Julie MACPHERSON 33 31
Round 2 7 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-15 / 23-21 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 18 48
Round 2 3 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-10 / 19-21 / 21-19 Mikkel MIKKELSEN / Rikke SØBY 28 57
Round 2 13 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 18-21 / 24-22 / 22-20 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 10 74
Round 2 2 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-16 / 21-10 Ishaan BHATNAGAR / Tanisha CRASTO 31 31
Quarter-final - FENG Yanzhe / HUANG Dongping 21-9 / 21-14 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 24 34
Quarter-final 16 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 21-19 / 6-21 / 21-18 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 11 52
Quarter-final 3 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 22-20 / 21-13 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 7 39
Quarter-final 13 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-18 / 21-14 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 2 35
Semi-final - FENG Yanzhe / HUANG Dongping 21-9 / 24-22 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 16 44
Semi-final 3 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-16 / 24-22 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 13 35
Final 3 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-19 / 20-22 / 21-19 FENG Yanzhe / HUANG Dongping - 68

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 72 10 32.3% 2718 87.68 00:44:06 1.99 4 12.9%
MS 30 68 8 26.7% 2479 82.63 00:50:04 1.65 7 23.3%
WD 30 70 10 33.3% 2523 84.1 00:51:38 1.63 10 33.3%
WS 30 70 10 33.3% 2488 82.93 00:45:08 1.84 3 10.0%
XD 31 71 9 29.0% 2637 85.06 00:44:06 1.93 5 16.1%
Total 152 351 47 30.9% 12845 84.51 00:46:58 1.8 29 19.1%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 37 14 72.5%
Singapore 3 2 60.0%
Malaysia 15 12 55.6%
Indonesia 17 14 54.8%
Japan 19 16 54.3%
India 8 7 53.3%
Chinese Taipei 12 11 52.2%
Canada 3 3 50.0%
Korea 10 11 47.6%
Thailand 12 14 46.2%
Scotland 3 5 37.5%
France 3 5 37.5%
Hong Kong 2 4 33.3%
Denmark 6 14 30.0%
Germany 2 5 28.6%
Spain 1 3 25.0%
Ukraine 0 1 0.0%
Ireland 0 1 0.0%
Belgium 0 1 0.0%
U.S.A. 0 1 0.0%
Bulgaria 0 1 0.0%
Estonia 0 1 0.0%
England 0 2 0.0%
Netherlands 0 5 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 SHI Yuqi LEE Zii Jia 21-18 / 16-21 / 21-12
2021 Viktor AXELSEN Kento MOMOTA 20-22 / 21-18 / 21-12
2020 Anders ANTONSEN Rasmus GEMKE 18-21 / 21-19 / 21-12
2019 Kento MOMOTA CHEN Long 21-14 / 21-12
2018 Kento MOMOTA CHOU Tien Chen 22-20 / 16-21 / 21-15
2017 KIDAMBI Srikanth LEE Hyun Il 21-10 / 21-5
2016 Tanongsak SAENSOMBOONSUK SON Wan Ho 21-13 / 23-21
2015 CHEN Long Tommy SUGIARTO 21-12 / 21-12
2014 CHEN Long SON Wan Ho 21-19 / 24-22
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 24-22 / 21-19
2012 LEE Chong Wei DU Pengyu 15-21 / 21-12 / 21-19
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-15 / 21-18
2010 Jan O JORGENSEN Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-19
2009 Simon SANTOSO Marc ZWIEBLER 21-14 / 21-6
2008 Peter Hoeg GADE Joachim PERSSON 21-18 / 17-21 / 21-14
2007 LIN Dan BAO Chunlai 21-15 / 21-12
2006 CHEN Hong CHEN Yu W.O.
2005 LEE Chong Wei Muhammad Hafiz HASHIM 17-14 / 15-8
2004 LIN Dan XIA Xuanze 15-12 / 15-11
2003 LIN Dan CHEN Yu 15-4 / 15-6
2002 CHEN Hong Kenneth JONASSEN 15-9 / 9-15 / 15-6
2001 BAO Chunlai LIN Dan 7-5 / 7-1 / 7-0
2000 Peter Hoeg GADE George RIMARCDI 15-11 / 15-12
1999 Poul-Erik HOYER Choong Hann WONG 17-15 / 15-4
1998 Peter Hoeg GADE DONG Jiong 15-8 / 17-14
1997 DONG Jiong Peter Hoeg GADE 15-17 / 15-11 / 15-12
1996 Thomas STUER-LAURIDSEN Ewe Hock ONG 6-15 / 15-7 / 15-12
1995 Poul-Erik HOYER HENDRAWAN 17-18 / 17-14 / 17-15
1994 Poul-Erik HOYER Allan BUDI KUSUMA 17-18 / 15-4 / 15-10
1993 Poul-Erik HOYER Jens OLSSON 15-11 / 15-2
1992 Darren J HALL Poul-Erik HOYER 15-11 / 18-13
1991 Hermawan SUSANTO Poul-Erik HOYER 8-15 / 15-12 / 15-8
1990 Poul-Erik HOYER Morten FROST HANSEN 4-15 / 15-10 / 17-15
1989 Morten FROST HANSEN Jianhua ZHAO 15-12 / 15-13