Korea Masters  

Tournament Name: 2022 Gwangju YONEX Korea Masters
Tournament Dates: 12/04/2022-17/04/2022
Location: Korea, Gwangju
Category: HSBC BWF World Tour Super 300

Winners
Category Winner Runner-up
MD KIM Gi Jung / KIM Sa Rang LIU Yuchen / OU Xuanyi
MS JEON Hyeok Jin Kodai NARAOKA
WD KIM So Yeong / KONG Hee Yong BAEK Ha Na / LEE Yu Lim
WS HE Bingjiao CHEN Yufei
XD WANG Yilyu / HUANG Dongping OU Xuanyi / HUANG Yaqiong

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 - HE Jiting / ZHOU Haodong 21-10 / 21-18 Pongsakorn THONGKHAM / Thanawats UDOMSIPRONKUL - 24
Round 1 - Min Hyuk KANG / SEO Seung Jae 21-6 / 21-10 Koceila MAMMERI / Youcef Sabri MEDEL - 26
Round 1 - Jae Hyeon KIM / LEE Yong Dae 18-21 / 21-15 / 21-11 LIU Cheng / ZHANG Nan - 47
Round 1 - KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 17-21 / 21-14 / 21-18 KANG Ji Wook / KIM DukYoung - 55
Round 1 - Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 21-17 / 21-17 KIM Jae Hwan / Young Hyuk KIM - 36
Round 1 - REN Xiangyu / TAN Qiang 21-17 / 21-12 Hwi Tae KIM / Dae Il YUN - 33
Round 1 - GOH V Shem / LOW Juan Shen W.O. Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA - 0
Round 1 - Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 21-19 / 21-15 Ondrej KRÁL / Adam MENDREK - 37
Round 1 - HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean W.O. Ravikrishna PS / Sankar Prasad UDAYAKUMAR - 0
Round 1 - Gwang Min NA / Jin Seong NOH 21-19 / 21-18 Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN / LIM Khim Wah - 43
Round 1 - CHOI SolGyu / KIM Won Ho 21-19 / 21-11 Yong JIN / NA Sung Seung - 37
Round 1 - TAN Kian Meng / TAN Wee Kiong 21-11 / 16-21 / 22-20 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB - 48
Round 1 - Hyun Beom CHOI / Byeong Hun PARK W.O. Danny Bawa CHRISNANTA / Jun Liang Andy KWEK - 0
Round 1 - LIU Yuchen / OU Xuanyi 13-21 / 21-19 / 22-20 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN - 63
Round 1 - JUNG Jae Wook / PARK Kyung Hoon 21-14 / 21-12 Tae Yang SHIN / WANG Chan - 34
Round 1 - KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol W.O. Ishaan BHATNAGAR / Saipratheek. K KRISHNAPRASAD - 0
Round 2 - Min Hyuk KANG / SEO Seung Jae 21-16 / 21-19 HE Jiting / ZHOU Haodong - 45
Round 2 - KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 22-20 / 21-10 Jae Hyeon KIM / LEE Yong Dae - 36
Round 2 - Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 17-21 / 26-24 / 22-20 REN Xiangyu / TAN Qiang - 67
Round 2 - Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 16-21 / 21-14 / 24-22 GOH V Shem / LOW Juan Shen - 64
Round 2 - HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 21-17 / 21-12 Gwang Min NA / Jin Seong NOH - 27
Round 2 - CHOI SolGyu / KIM Won Ho 21-17 / 9-21 / 21-13 TAN Kian Meng / TAN Wee Kiong - 52
Round 2 - LIU Yuchen / OU Xuanyi 21-13 / 21-15 Hyun Beom CHOI / Byeong Hun PARK - 33
Round 2 - KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-13 / 12-21 / 21-19 JUNG Jae Wook / PARK Kyung Hoon - 56
Quarter-final - KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-19 / 21-13 Min Hyuk KANG / SEO Seung Jae - 40
Quarter-final - Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 25-23 / 19-21 / 22-20 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA - 78
Quarter-final - CHOI SolGyu / KIM Won Ho 21-15 / 21-11 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean - 33
Quarter-final - LIU Yuchen / OU Xuanyi 21-17 / 18-21 / 21-13 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol - 61
Semi-final - KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 22-20 / 12-21 / 21-19 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA - 71
Semi-final - LIU Yuchen / OU Xuanyi 21-19 / 21-16 CHOI SolGyu / KIM Won Ho - 48
Final - KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-14 / 21-16 LIU Yuchen / OU Xuanyi - 37
MS
Round 1 - LI Shifeng 21-14 / 20-22 / 21-10 Min Sun JEONG - 71
Round 1 - Kodai NARAOKA 19-21 / 21-12 / 21-13 CHO Geonyeop - 76
Round 1 - WENG Hongyang 21-19 / 21-14 Koceila MAMMERI - 37
Round 1 - Lucas CLAERBOUT 21-11 / 21-6 Suk Chan LEE - 26
Round 1 - Misha ZILBERMAN 18-21 / 21-15 / 21-14 Tae Bin YOO - 65
Round 1 - Kalle KOLJONEN 22-20 / 21-17 Joo Wan KIM - 47
Round 1 - HEO Kwang Hee W.O. Chirag SEN - 0
Round 1 - SOONG Joo Ven 21-8 / 21-18 Jia Heng Jason TEH - 45
Round 1 - Arnaud MERKLE 21-10 / 21-13 Luka WRABER - 35
Round 1 - Sitthikom THAMMASIN 21-12 / 21-17 Jan LOUDA - 43
Round 1 - Youcef Sabri MEDEL W.O. Kiran GEORGE - 0
Round 1 - LU Guangzu 21-13 / 21-19 LEE Dong Keun - 56
Round 1 - JEON Hyeok Jin 21-11 / 21-11 CHEAM June Wei - 35
Round 1 - KIM DongHun 21-16 / 17-21 / 21-16 ZHAO Junpeng - 64
Round 1 - Victor SVENDSEN 9-21 / 21-18 / 21-19 Yun Gyu LEE - 50
Round 1 - SON Wan Ho 21-17 / 21-11 Sang Yong PARK - 40
Round 2 - Kodai NARAOKA 13-21 / 21-12 / 21-14 LI Shifeng - 72
Round 2 - Lucas CLAERBOUT W.O. WENG Hongyang - 0
Round 2 - Misha ZILBERMAN 21-12 / 19-21 / 22-20 Kalle KOLJONEN - 61
Round 2 - SOONG Joo Ven 21-11 / 21-19 HEO Kwang Hee - 40
Round 2 - Sitthikom THAMMASIN 19-21 / 21-14 / 21-13 Arnaud MERKLE - 74
Round 2 - LU Guangzu 21-10 / 21-5 Youcef Sabri MEDEL - 23
Round 2 - JEON Hyeok Jin 23-21 / 21-19 KIM DongHun - 55
Round 2 - SON Wan Ho 21-6 / 21-17 Victor SVENDSEN - 32
Quarter-final - Kodai NARAOKA 21-15 / 21-17 Lucas CLAERBOUT - 56
Quarter-final - SOONG Joo Ven 23-21 / 21-18 Misha ZILBERMAN - 48
Quarter-final - Sitthikom THAMMASIN 16-21 / 21-12 / 21-15 LU Guangzu - 66
Quarter-final - JEON Hyeok Jin 21-3 / 21-16 SON Wan Ho - 42
Semi-final - Kodai NARAOKA 21-17 / 21-23 / 21-11 SOONG Joo Ven - 85
Semi-final - JEON Hyeok Jin 21-18 / 21-15 Sitthikom THAMMASIN - 54
Final - JEON Hyeok Jin 21-17 / 21-16 Kodai NARAOKA - 63
WD
Round 1 - BAEK Ha Na / LEE Yu Lim W.O. Seung Hee LEE / Tae Kyung YOON - 0
Round 1 - ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 21-13 / 21-14 Ji Sun BANG / Min Sol KIM - 36
Round 1 - EOM Hye Won / Bo Ryeong KIM 21-18 / 21-17 KIM Min Ji / Seung Yeon SEONG - 43
Round 1 - Pichamon PHATCHARAPHISUTSIN / Nannapas SUKKLAD W.O. Ornnicha JONGSATHAPORNPARN / Atitaya POVANON - 0
Round 1 - CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 21-18 / 13-21 / 21-17 Yu Jung KIM / Eun Ji LEE - 66
Round 2 - A Young KIM / So Jung KIM W.O. LEE So Hee / SHIN Seung Chan - 0
Round 2 - BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 21-12 / 21-17 Laksika KANLAHA / Phataimas MUENWONG - 54
Round 2 - DU Yue / LI Wenmei 14-21 / 21-12 / 21-12 LIU Xuanxuan / XIA Yuting - 64
Round 2 - ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 21-16 / 21-10 Catherine CHOI / Josephine WU - 34
Round 2 - EOM Hye Won / Bo Ryeong KIM W.O. JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong - 0
Round 2 - Pichamon PHATCHARAPHISUTSIN / Nannapas SUKKLAD W.O. Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki - 0
Round 2 - CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun W.O. Vivian HOO / LIM Chiew Sien - 0
Round 2 - KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-14 / 21-12 Yujia JIN / WONG Jia Ying Crystal - 36
Quarter-final - BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 21-8 / 21-17 A Young KIM / So Jung KIM - 46
Quarter-final - DU Yue / LI Wenmei 21-15 / 21-19 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu - 53
Quarter-final - EOM Hye Won / Bo Ryeong KIM 21-10 / 21-7 Pichamon PHATCHARAPHISUTSIN / Nannapas SUKKLAD - 38
Quarter-final - KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-10 Ret. CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun - 16
Semi-final - BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 21-18 / 19-21 / 21-16 DU Yue / LI Wenmei - 110
Semi-final - KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-18 / 21-9 EOM Hye Won / Bo Ryeong KIM - 42
Final - KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-17 / 21-12 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim - 54
WS
Round 1 - CHEN Yufei 21-17 / 21-10 Yue Yann Jaslyn HOOI - 34
Round 1 - Saena KAWAKAMI 21-8 / 21-17 Yaelle HOYAUX - 31
Round 1 - Asuka TAKAHASHI 21-17 / 21-6 Pornpawee CHOCHUWONG - 36
Round 1 - Lauren LAM 21-19 / 21-17 ZHANG Yiman - 34
Round 1 - GOH Jin Wei 21-12 / 19-21 / 21-11 Phittayaporn CHAIWAN - 55
Round 1 - WANG Zhiyi 21-18 / 21-16 SIM Yu Jin - 46
Round 1 - YEO Jia Min W.O. TANYA HEMANTH - 0
Round 1 - Seong Min KIM 21-8 / 21-9 Catherine CHOI - 25
Round 1 - Ksenia POLIKARPOVA 21-15 / 21-10 Daniella GONDA - 31
Round 1 - LEE Se Yeon 21-12 / 21-11 Tereza ŠVÁBÍKOVÁ - 27
Round 1 - KIM Ga Eun 21-16 / 21-14 Joo Eun KIM - 35
Round 1 - HE Bingjiao 20-22 / 21-8 / 21-13 JEON JUI - 51
Round 1 - Supanida KATETHONG 21-15 / 21-10 Katerina TOMALOVA - 33
Round 1 - THET HTAR THUZAR 22-20 / 21-16 Michelle LI - 35
Round 1 - Aya OHORI 21-9 / 21-16 Ga Eun PARK - 31
Round 1 - Se Young AN 21-10 / 21-16 HAN Yue - 33
Round 2 - CHEN Yufei 21-14 / 21-17 Saena KAWAKAMI - 41
Round 2 - Asuka TAKAHASHI 21-18 / 21-17 Lauren LAM - 38
Round 2 - WANG Zhiyi 20-22 / 21-7 / 21-12 GOH Jin Wei - 56
Round 2 - YEO Jia Min 21-14 / 21-14 Seong Min KIM - 37
Round 2 - LEE Se Yeon 21-10 / 21-12 Ksenia POLIKARPOVA - 27
Round 2 - HE Bingjiao 21-14 / 21-14 KIM Ga Eun - 36
Round 2 - Supanida KATETHONG 12-21 / 21-18 / 21-10 THET HTAR THUZAR - 53
Round 2 - Se Young AN 21-17 / 21-16 Aya OHORI - 41
Quarter-final - CHEN Yufei 21-14 / 21-10 Asuka TAKAHASHI - 35
Quarter-final - WANG Zhiyi 21-13 / 21-13 YEO Jia Min - 32
Quarter-final - HE Bingjiao 21-9 / 21-10 LEE Se Yeon - 28
Quarter-final - Se Young AN 21-8 / 21-14 Supanida KATETHONG - 36
Semi-final - CHEN Yufei 21-7 / 19-21 / 21-17 WANG Zhiyi - 76
Semi-final - HE Bingjiao 21-11 / 21-13 Se Young AN - 37
Final - HE Bingjiao 21-14 / 14-21 / 21-9 CHEN Yufei - 63
XD
Round 1 - WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-17 / 19-21 / 21-10 GUO Xinwa / LIU Xuanxuan - 51
Round 1 - JUNG Jae Wook / Eun Ji LEE 21-13 / 21-15 NA Sung Seung / KIM Min Ji - 29
Round 1 - Tae Yang SHIN / CHANG Ye Na 21-19 / 21-18 Adnan MAULANA / Mychelle Crhystine BANDASO - 37
Round 1 - Yujiro NISHIKAWA / Saori OZAKI 22-24 / 21-19 / 21-12 Jun Liang Andy KWEK / Yujia JIN - 59
Round 1 - Yong JIN / LEE Yu Lim W.O. TAN Kian Meng / LAI Pei Jing - 0
Round 1 - Hiroki MIDORIKAWA / Natsu SAITO W.O. KIM DukYoung / Seung Hee LEE - 0
Round 1 - CHAN Peng Soon / TOH Ee Wei 21-11 / 22-20 SOONG Joo Ven / GOH Jin Wei - 31
Round 1 - ZHENG Siwei / ZHANG Shuxian 21-6 / 21-15 PARK Kyung Hoon / Yu Jung KIM - 24
Round 1 - Young Hyuk KIM / KIM Hye Jeong 21-9 / 21-13 Lucas CLAERBOUT / Yaelle HOYAUX - 26
Round 1 - HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-18 / 19-21 / 21-16 KO Sung Hyun / EOM Hye Won - 59
Round 1 - Misha ZILBERMAN / Svetlana ZILBERMAN W.O. Saipratheek. K KRISHNAPRASAD / REDDY N. Sikki - 0
Round 1 - GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-12 / 21-12 WANG Chan / JUNG Kyung Eun - 27
Round 1 - OU Xuanyi / HUANG Yaqiong 21-16 / 21-5 CHOONG Hon Jian / YAP Cheng Wen - 24
Round 1 - Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI W.O. Adham Hatem ELGAMAL / Doha HANY - 0
Round 1 - Min Hyuk KANG / BAEK Ha Na W.O. KIM Won Ho / JEONG Na Eun - 0
Round 1 - Ty Alexander LINDEMAN / Josephine WU W.O. SEO Seung Jae / CHAE YuJung - 0
Round 2 - WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-12 / 21-18 JUNG Jae Wook / Eun Ji LEE - 35
Round 2 - Yujiro NISHIKAWA / Saori OZAKI 19-21 / 21-14 / 21-18 Tae Yang SHIN / CHANG Ye Na - 68
Round 2 - Yong JIN / LEE Yu Lim 21-16 / 21-14 Hiroki MIDORIKAWA / Natsu SAITO - 38
Round 2 - ZHENG Siwei / ZHANG Shuxian 21-18 / 21-14 CHAN Peng Soon / TOH Ee Wei - 30
Round 2 - HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 22-20 / 23-21 Young Hyuk KIM / KIM Hye Jeong - 37
Round 2 - GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-5 / 21-8 Misha ZILBERMAN / Svetlana ZILBERMAN - 21
Round 2 - OU Xuanyi / HUANG Yaqiong 21-13 / 21-18 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI - 32
Round 2 - Min Hyuk KANG / BAEK Ha Na 21-12 / 21-19 Ty Alexander LINDEMAN / Josephine WU - 34
Quarter-final - WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-4 / 21-6 Yujiro NISHIKAWA / Saori OZAKI - 24
Quarter-final - Yong JIN / LEE Yu Lim 21-14 / 15-21 / 21-18 ZHENG Siwei / ZHANG Shuxian - 59
Quarter-final - GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-16 / 21-11 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han - 32
Quarter-final - OU Xuanyi / HUANG Yaqiong 21-15 / 21-10 Min Hyuk KANG / BAEK Ha Na - 34
Semi-final - WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-12 / 21-8 Yong JIN / LEE Yu Lim - 29
Semi-final - OU Xuanyi / HUANG Yaqiong 21-11 / 21-15 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie - 33
Final - WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-17 / 21-17 OU Xuanyi / HUANG Yaqiong - 44
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 27 65 11 40.7% 2411 89.3 00:45:36 1.96 6 22.2%
MS 28 66 10 35.7% 2364 84.43 00:52:11 1.62 10 35.7%
WD 13 29 3 23.1% 1023 78.69 00:52:00 1.51 3 23.1%
WS 30 66 6 20.0% 2275 75.83 00:39:06 1.94 2 6.7%
XD 25 55 5 20.0% 1946 77.84 00:36:41 2.12 1 4.0%
Total 123 281 35 28.5% 10019 81.46 00:44:22 1.84 22 17.9%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 37 17 68.5%
Japan 13 7 65.0%
Israel 3 3 50.0%
Denmark 1 1 50.0%
U.S.A. 1 1 50.0%
Finland 1 1 50.0%
Myanmar 1 1 50.0%
Korea 45 47 48.9%
Malaysia 9 10 47.4%
Thailand 5 7 41.7%
Singapore 4 7 36.4%
France 2 4 33.3%
Indonesia 2 5 28.6%
Hungary 0 1 0.0%
Austria 0 1 0.0%
Algeria 0 3 0.0%
Canada 0 4 0.0%
Czech Republic 0 4 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 JEON Hyeok Jin Kodai NARAOKA 21-17 / 21-16
2019 Kanta TSUNEYAMA LIN Dan 24-22 / 21-12
2018 SON Wan Ho LEE Zii Jia 21-16 / 21-11
2017 JEON Hyeok Jin KIM MIn Ki 21-17 / 19-21 / 21-12
2016 SON Wan Ho LIEW Daren 21-13 / 21-16
2015 LEE Dong Keun LEE Hyun Il 17-21 / 21-14 / 21-14
2014 LEE Dong Keun LEE Hyun Il 21-18 / 24-22
2013 LEE Hyun Il HONG Ji Hoon 21-18 / 21-12
2012 LEE Dong Keun Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-17 / 21-14
2011 LEE Hyun Il SON Wan Ho 21-18 / 21-16
2010 BAO Chunlai WANG Zhengming 23-21 / 21-18
2009 RHO Ye Wook JONG SOO HWANG 14-21 / 21-14 / 21-14
2008 PARK Sung Hwan LEE Cheol Ho 21-14 / 21-13
2007 SHON Seung Mo Kenichi TAGO 21-15 / 18-21 / 21-10