European Championships  

Tournament Name: European Championships 2008
Tournament Dates: 16/04/2008-20/04/2008
Location: ,
Category: BWF Events

Winners
Category Winner Runner-up
XD Anthony CLARK / Donna KELLOGG Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA
MD - U39 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN
MS - U39 Kenneth JONASSEN Joachim PERSSON
WD - U39 Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL Gail EMMS / Donna KELLOGG
WS - U39 Huaiwen XU Tine BAUN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 U39 - Evgenij DREMIN / Andrei IVANOV 21-6 / 21-16 Baptiste CAREME / Laurent CONSTANTIN (229*) 20
Round 2 U39 (65*) Ruud BOSCH / Koen RIDDER 21-15 / 22-20 Tomas KOPRIVA / Pavel FLORIAN (439*) 25
Round 2 U39 (64*) Chris ADCOCK / Dean GEORGE 21-10 / 21-17 Magnus Ingi HELGASON / Helgi JOHANNESSON - 23
Round 2 U39 (22*) Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK 21-10 / 21-6 Vahur LUKIN / Einar VEEDE - 15
Round 2 U39 (136*) Svetoslav STOYANOV / Erwin KEHLHOFFNER 21-12 / 21-14 Andrew BOWMAN / David GILMOUR - 23
Round 2 U39 (31*) Roman SPITKO / Michael FUCHS 21-15 / 21-13 Konstantin DOBREV / Julian HRISTOV (575*) 29
Round 2 U39 (196*) Steinar KLAUSEN / Hallstein OMA 21-18 / 13-21 / 21-13 Matthew GLEAVE / Alexander SIM - 33
Round 2 U39 - Evgenij DREMIN / Andrei IVANOV 21-15 / 21-11 Jakub BITMAN / Zvonimir DURKINJAK (52*) 22
Round 2 U39 (46*) Robert ADCOCK / Robin MIDDLETON 21-13 / 21-12 Indrek KUUTS / Meelis MAISTE (835*) 20
Round 2 U39 (56*) Jorrit DE RUITER / Jurgen WOUTERS 21-12 / 21-14 Shane RAZI / Anthony DUMARTHERAY (248*) 21
Round 2 U39 (28*) Kristof HOPP / Ingo KINDERVATER 21-13 / 21-12 Valeriy ATRASHCHENKOV / Georgiy NATAROV - 18
Round 2 U39 - Blagovest KISYOV / Stilian MAKARSKI 21-15 / 21-13 MAGEE Daniel / Sam MAGEE (164*) 23
Round 2 U39 (41*) Frederic MAWET / Wouter CLAES 21-19 / 21-16 Thomas BETHELL / Watson BRIGGS (103*) 34
Round 2 U39 (14*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 21-9 / 21-10 Bjarki STEFANSSON / Atli JOHANNESSON (816*) 21
Round 2 U39 (909*) Vitaly KONOV / Dmytro ZAVADSKY W.O. Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO (29*) 0
Round 2 U39 (47*) Adam CWALINA / Wojciech SZKUDLARCZYK W.O. Ilkka NYQVIST / Tuomas PALMQVIST (1044*) 0
Round 2 U39 (9*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-7 / 21-8 Frederik ELSNER / Bror MADSEN - 0
Round 3 U39 (9*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-17 / 21-10 Ruud BOSCH / Koen RIDDER (65*) 26
Round 3 U39 (64*) Chris ADCOCK / Dean GEORGE 21-13 / 21-13 Vitaly KONOV / Dmytro ZAVADSKY (909*) 24
Round 3 U39 (136*) Svetoslav STOYANOV / Erwin KEHLHOFFNER 21-23 / 24-22 / 21-11 Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK (22*) 69
Round 3 U39 (31*) Roman SPITKO / Michael FUCHS 21-14 / 21-9 Steinar KLAUSEN / Hallstein OMA (196*) 22
Round 3 U39 (46*) Robert ADCOCK / Robin MIDDLETON 18-21 / 21-14 / 21-11 Evgenij DREMIN / Andrei IVANOV - 37
Round 3 U39 (28*) Kristof HOPP / Ingo KINDERVATER 21-15 / 22-20 Jorrit DE RUITER / Jurgen WOUTERS (56*) 30
Round 3 U39 (41*) Frederic MAWET / Wouter CLAES 21-19 / 21-7 Blagovest KISYOV / Stilian MAKARSKI - 27
Round 3 U39 (14*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 21-14 / 21-9 Adam CWALINA / Wojciech SZKUDLARCZYK (47*) 24
Quarter-final U39 (9*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-11 / 21-12 Chris ADCOCK / Dean GEORGE (64*) 26
Quarter-final U39 (136*) Svetoslav STOYANOV / Erwin KEHLHOFFNER 21-15 / 16-21 / 21-15 Roman SPITKO / Michael FUCHS (31*) 50
Quarter-final U39 (28*) Kristof HOPP / Ingo KINDERVATER 21-17 / 21-11 Robert ADCOCK / Robin MIDDLETON (46*) 30
Quarter-final U39 (14*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 21-11 / 21-10 Frederic MAWET / Wouter CLAES (41*) 27
Semi-final U39 (9*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 22-20 / 21-13 Svetoslav STOYANOV / Erwin KEHLHOFFNER (136*) 37
Semi-final U39 (14*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 21-23 / 21-16 / 21-8 Kristof HOPP / Ingo KINDERVATER (28*) 49
Final U39 (9*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-19 / 21-16 Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN (14*) 38
MS
Round 1 U39 (7*) Kenneth JONASSEN 21-8 / 21-14 Craig GODDARD (206*) 26
Round 1 U39 (114*) Henri HURSKAINEN 21-8 / 21-8 Tauno TOOMING (638*) 23
Round 1 U39 (91*) Erwin KEHLHOFFNER 21-13 / 21-10 Jan FROHLICH (84*) 27
Round 1 U39 (77*) Kestutis NAVICKAS 21-12 / 21-10 Hubert PACZEK (836*) 29
Round 1 U39 (32*) Andrew SMITH 21-18 / 21-17 Rafal HAWEL (195*) 27
Round 1 U39 (90*) Stanislav PUKHOV 21-9 / 21-14 Michal MATEJKA (141*) 20
Round 1 U39 (51*) Scott EVANS 21-6 / 21-16 Blagovest KISYOV (259*) 23
Round 1 U39 (143*) Sven Eric KASTENS 21-11 / 21-10 Koen RIDDER (158*) 22
Round 1 U39 (33*) Marc ZWIEBLER 21-7 / 21-9 Aleksei KONAKH (305*) 18
Round 1 U39 (148*) Dieter DOMKE 21-19 / 21-10 Marco VASCONCELOS (63*) 24
Round 1 U39 (48*) Peter MIKKELSEN 21-14 / 13-3 Ret. Magnus Ingi HELGASON (634*) 18
Round 1 U39 (98*) Brice LEVERDEZ 21-5 / 21-15 Luka ZDENJAK (351*) 26
Round 1 U39 (38*) Dicky PALYAMA 21-13 / 21-16 Mattias WIGARDT (151*) 30
Round 1 U39 (169*) Andrei IVANOV 16-21 / 21-18 / 21-17 Luka PETRIC (119*) 56
Round 1 U39 (68*) Jan O JORGENSEN 21-17 / 21-16 Vladislav DRUZCHENKO (55*) 30
Round 1 U39 (73*) Jurgen KOCH 21-15 / 21-16 Tuomas PALMQVIST (345*) 31
Round 1 U39 (150*) Valeriy ATRASHCHENKOV 21-16 / 21-9 Alexander SIM (263*) 25
Round 1 U39 (45*) Bjoern JOPPIEN 21-16 / 21-8 Rune MASSING (142*) 28
Round 1 U39 (107*) Christian BOESIGER 21-15 / 17-21 / 21-17 Yuhan TAN (88*) 47
Round 1 U39 (36*) Eric PANG 21-10 / 21-4 Bror MADSEN - 19
Round 1 U39 (64*) Ville LANG 21-17 / 21-10 Simon MAUNOURY (96*) 29
Round 1 U39 (65*) Rajiv OUSEPH 21-14 / 18-21 / 21-13 Henrik TOTH (159*) 42
Round 1 U39 (113*) Dmytro ZAVADSKY 21-9 / 21-7 Georgios CHARALAMBIDIS (321*) 20
Round 1 U39 (31*) Joachim PERSSON 21-6 / 21-12 Stuart GILLILAND (242*) 22
Round 1 U39 (137*) Aamir GHAFFAR 21-19 / 21-15 Misha ZILBERMAN (310*) 24
Round 1 U39 (76*) Pablo ABIAN 21-12 / 21-8 Atli JOHANNESSON (964*) 20
Round 1 U39 (244*) Boris KESSOV 22-20 / 6-21 / 21-16 Gabriel ULLDAHL (338*) 39
Round 1 U39 (153*) Steinar KLAUSEN 19-21 / 21-17 / 21-16 Petr KOUKAL (57*) 49
Round 1 U39 (43*) Richard VAUGHAN 21-11 / 21-8 H Huseyin DURAKCAN (623*) 19
Round 1 U39 (82*) Raul MUST 21-13 / 21-13 Klaus RAFFEINER (125*) 22
Round 1 U39 (15*) Przemyslaw WACHA 21-9 / 21-12 Nathan RICE (126*) 24
Round 1 U39 (101*) Magnus SAHLBERG W.O. Vladimir IVANOV (184*) 0
Round 2 U39 (7*) Kenneth JONASSEN 21-6 / 21-8 Henri HURSKAINEN (114*) 23
Round 2 U39 (91*) Erwin KEHLHOFFNER 11-21 / 21-11 / 23-21 Kestutis NAVICKAS (77*) 49
Round 2 U39 (90*) Stanislav PUKHOV 21-12 / 21-17 Andrew SMITH (32*) 30
Round 2 U39 (51*) Scott EVANS 21-19 / 21-19 Sven Eric KASTENS (143*) 33
Round 2 U39 (148*) Dieter DOMKE 21-15 / 21-13 Marc ZWIEBLER (33*) 24
Round 2 U39 (48*) Peter MIKKELSEN 18-21 / 21-13 / 21-11 Brice LEVERDEZ (98*) 50
Round 2 U39 (38*) Dicky PALYAMA 21-14 / 21-7 Andrei IVANOV (169*) 28
Round 2 U39 (68*) Jan O JORGENSEN 21-11 / 21-15 Jurgen KOCH (73*) 35
Round 2 U39 (150*) Valeriy ATRASHCHENKOV 21-14 / 21-15 Bjoern JOPPIEN (45*) 26
Round 2 U39 (36*) Eric PANG 21-14 / 21-16 Christian BOESIGER (107*) 28
Round 2 U39 (64*) Ville LANG 18-21 / 21-13 / 21-16 Rajiv OUSEPH (65*) 55
Round 2 U39 (31*) Joachim PERSSON 21-17 / 21-16 Dmytro ZAVADSKY (113*) 34
Round 2 U39 (76*) Pablo ABIAN 22-20 / 21-19 Aamir GHAFFAR (137*) 43
Round 2 U39 (153*) Steinar KLAUSEN 21-10 / 16-21 / 21-15 Boris KESSOV (244*) 47
Round 2 U39 (43*) Richard VAUGHAN 21-11 / 14-21 / 21-13 Magnus SAHLBERG (101*) 48
Round 2 U39 (15*) Przemyslaw WACHA 21-15 / 15-21 / 21-11 Raul MUST (82*) 41
Round 3 U39 (7*) Kenneth JONASSEN 21-13 / 21-11 Erwin KEHLHOFFNER (91*) 28
Round 3 U39 (51*) Scott EVANS 19-21 / 21-19 / 21-12 Stanislav PUKHOV (90*) 47
Round 3 U39 (148*) Dieter DOMKE 21-17 / 16-21 / 21-18 Peter MIKKELSEN (48*) 46
Round 3 U39 (68*) Jan O JORGENSEN 21-16 / 10-21 / 21-19 Dicky PALYAMA (38*) 52
Round 3 U39 (36*) Eric PANG 21-17 / 21-17 Valeriy ATRASHCHENKOV (150*) 27
Round 3 U39 (31*) Joachim PERSSON 21-12 / 21-5 Ville LANG (64*) 24
Round 3 U39 (76*) Pablo ABIAN 21-8 / 21-9 Steinar KLAUSEN (153*) 22
Round 3 U39 (15*) Przemyslaw WACHA 21-14 / 21-19 Richard VAUGHAN (43*) 36
Quarter-final U39 (7*) Kenneth JONASSEN 21-9 / 21-14 Scott EVANS (51*) 28
Quarter-final U39 (68*) Jan O JORGENSEN 21-17 / 21-18 Dieter DOMKE (148*) 31
Quarter-final U39 (31*) Joachim PERSSON 11-21 / 21-18 / 21-11 Eric PANG (36*) 49
Quarter-final U39 (15*) Przemyslaw WACHA 21-11 / 21-17 Pablo ABIAN (76*) 23
Semi-final U39 (7*) Kenneth JONASSEN 21-12 / 21-9 Jan O JORGENSEN (68*) 28
Semi-final U39 (31*) Joachim PERSSON 17-21 / 21-9 / 21-10 Przemyslaw WACHA (15*) 49
Final U39 (7*) Kenneth JONASSEN 21-13 / 21-16 Joachim PERSSON (31*) 36
WD
Round 1 U39 - Mariya DIPTAN / Olena MASHCHENKO 21-15 / 21-18 Karoliine HOIM / Laura VANA (372*) 24
Round 2 U39 (8*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 21-9 / 21-7 Patty STOLZENBACH / Ilse VAESSEN (342*) 22
Round 2 U39 (44*) Christinna PEDERSEN / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 21-17 / 15-21 / 21-11 Elodie EYMARD / Weny RASIDI (37*) 51
Round 2 U39 - Imogen BANKIER / Rita Yuan GAO 21-11 / 21-16 Sinead CHAMBERS / Chloe MAGEE - 25
Round 2 U39 (20*) Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH 21-14 / 21-12 Diana DIMOVA / Petya NEDELCHEVA (41*) 27
Round 2 U39 (65*) Malgorzata JANIACZYK / Agnieszka WOJTKOWSKA 21-15 / 21-18 Petra HOFMANOVA / Sarka KRIZKOVA - 21
Round 2 U39 (24*) Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM 21-9 / 21-15 Mateja CICA / Stasa POZNANOVIC (84*) 26
Round 2 U39 - Mariya DIPTAN / Olena MASHCHENKO 22-20 / 21-19 Maya DOBREVA / Atanaska SPASOVA (74*) 26
Round 2 U39 (28*) Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 21-13 / 21-11 Janet KOEHLER / Annekatrin LILLIE (476*) 27
Round 2 U39 (255*) Sabrina JAQUET / Huwaina RAZI 21-13 / 21-15 Steffi ANNYS / Severine CORVILAIN (60*) 33
Round 2 U39 (25*) Joanne NICHOLAS / Natalie MUNT 21-9 / 21-11 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG (172*) 22
Round 2 U39 (55*) Rachel VAN CUTSEN / Paulien VAN DOOREMALEN 21-7 / 21-13 Ragna INGOLFSDOTTIR / Katrin ATLADOTTIR (347*) 19
Round 2 U39 (21*) Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA 21-13 / 21-18 Saara HYNNINEN / Elina VAISANEN - 23
Round 2 U39 (47*) Elisa CHANTEUR / Laura CHOINET 21-9 / 21-15 Martina BENESOVA / Hanna PROCHAZKOVA - 22
Round 2 U39 - Larisa GRIGA / Elena PRUS W.O. Aile ANJA / Helen KLAOS - 0
Round 2 U39 (18*) Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL W.O. Linda SLOAN / Jillie COOPER (59*) 0
Round 3 U39 (8*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 21-8 / 21-11 Christinna PEDERSEN / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN (44*) 25
Round 3 U39 (20*) Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH 21-18 / 21-18 Malgorzata JANIACZYK / Agnieszka WOJTKOWSKA (65*) 31
Round 3 U39 (24*) Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM 21-12 / 21-16 Larisa GRIGA / Elena PRUS - 28
Round 3 U39 (28*) Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 21-10 / 21-10 Mariya DIPTAN / Olena MASHCHENKO - 22
Round 3 U39 (25*) Joanne NICHOLAS / Natalie MUNT 21-13 / 21-10 Sabrina JAQUET / Huwaina RAZI (255*) 25
Round 3 U39 (21*) Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA 19-21 / 21-14 / 21-11 Rachel VAN CUTSEN / Paulien VAN DOOREMALEN (55*) 42
Round 3 U39 (18*) Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL 21-5 / 21-23 / 21-8 Elisa CHANTEUR / Laura CHOINET (47*) 50
Quarter-final U39 (8*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 21-9 / 21-13 Imogen BANKIER / Rita Yuan GAO - 25
Quarter-final U39 (24*) Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM 18-21 / 21-17 / 21-18 Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH (20*) 63
Quarter-final U39 (28*) Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 21-15 / 21-12 Joanne NICHOLAS / Natalie MUNT (25*) 29
Quarter-final U39 (18*) Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL 23-21 / 21-13 Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA (21*) 34
Semi-final U39 (8*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 21-18 / 21-7 Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM (24*) 30
Semi-final U39 (18*) Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL 21-19 / 22-20 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA (28*) 42
Final U39 (18*) Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL 21-18 / 21-18 Gail EMMS / Donna KELLOGG (8*) 39
WS
Round 1 U39 (7*) PI Hongyan 21-11 / 21-19 Olga ARKHANGELSKAYA (101*) 34
Round 1 U39 (66*) Camilla SORENSEN 21-19 / 21-17 Maja TVRDY (95*) 35
Round 1 U39 (31*) Elizabeth CANN 21-15 / 21-7 Janet KOEHLER (109*) 24
Round 1 U39 (128*) Nathalie DESCAMPS 21-18 / 21-13 Elina VAISANEN (154*) 29
Round 1 U39 (27*) Judith MEULENDIJKS 21-12 / 21-11 Gabriela BANOVA (343*) 26
Round 1 U39 (72*) Rachel VAN CUTSEN 21-12 / 21-7 Eva SLADEKOVA (136*) 25
Round 1 U39 (40*) Larisa GRIGA 21-10 / 21-9 Sarolta ROHRNBACHER (885*) 21
Round 1 U39 (62*) Simone PRUTSCH 21-16 / 21-16 Emelie FABBEKE (105*) 36
Round 1 U39 (9*) Huaiwen XU 21-12 / 21-12 Kamila AUGUSTYN (82*) 23
Round 1 U39 (137*) Linda SLOAN 14-21 / 21-10 / 23-21 Patty STOLZENBACH (108*) 37
Round 1 U39 (30*) Ella DIEHL 21-11 / 21-12 Petra PETRANOVIC (344*) 25
Round 1 U39 (54*) Olga KONON 21-8 / 21-16 Anna NAREL (186*) 23
Round 1 U39 (20*) Petya NEDELCHEVA 21-8 / 21-13 Akvile STAPUSAITYTE (112*) 31
Round 1 U39 (113*) Martina BENESOVA 21-7 / 21-11 Sinead CHAMBERS (854*) 21
Round 1 U39 (65*) Ragna INGOLFSDOTTIR 19-21 / 21-16 / 21-15 Agnese ALLEGRINI (49*) 57
Round 1 U39 (191*) Sarah WALKER 21-11 / 21-11 Karoliine HOIM (335*) 19
Round 1 U39 (130*) Mariya DIPTAN 21-10 / 21-18 Elisa CHANTEUR (122*) 27
Round 1 U39 (50*) Kati TOLMOFF 21-13 / 21-17 Rachel HOWARD (180*) 27
Round 1 U39 (87*) Elena PRUS 18-21 / 21-19 / 21-14 Anastasia PROKOPENKO (73*) 48
Round 1 U39 (19*) Tracey HALLAM 21-18 / 21-7 Agnieszka WOJTKOWSKA (249*) 25
Round 1 U39 (85*) Nanna BROSOLAT JENSEN 21-14 / 21-11 Emma WENGBERG (150*) 22
Round 1 U39 (39*) Sara PERSSON 21-17 / 21-13 Chloe MAGEE (91*) 29
Round 1 U39 (52*) Jeanine CICOGNINI 21-14 / 21-13 Katrin ATLADOTTIR (459*) 20
Round 1 U39 (17*) Juliane SCHENK 21-10 / 21-9 Saara HYNNINEN (884*) 24
Round 1 U39 (166*) Karina JORGENSEN 21-8 / 21-15 Sara B KVERNO (304*) 23
Round 1 U39 (47*) Susan EGELSTAFF 21-11 / 22-20 Linda ZETCHIRI (94*) 31
Round 1 U39 (317*) Tinna HELGADOTTIR 21-12 / 18-21 / 21-12 Lucia TAVERA (80*) 41
Round 1 U39 (22*) YAO Jie 17-21 / 21-18 / 21-10 Kristina GAVNHOLT (92*) 50
Round 1 U39 (43*) Anu NIEMINEN 21-12 / 21-15 Laura VANA (433*) 25
Round 1 U39 (100*) Weny RASIDI 21-13 / 21-11 Hanna PROCHAZKOVA (458*) 29
Round 1 U39 (6*) Tine BAUN 21-14 / 21-7 Karin SCHNAASE (176*) 25
Round 1 U39 - Kongstad MILLE 21-18 / 19-21 / 21-10 theodora LIGOMENOU (566*) 0
Round 2 U39 (7*) PI Hongyan 21-11 / 21-19 Camilla SORENSEN (66*) 34
Round 2 U39 (31*) Elizabeth CANN 21-12 / 21-16 Nathalie DESCAMPS (128*) 28
Round 2 U39 (27*) Judith MEULENDIJKS 21-16 / 21-14 Rachel VAN CUTSEN (72*) 27
Round 2 U39 (40*) Larisa GRIGA 21-14 / 21-12 Simone PRUTSCH (62*) 32
Round 2 U39 (9*) Huaiwen XU 21-13 / 21-11 Linda SLOAN (137*) 28
Round 2 U39 (30*) Ella DIEHL 21-15 / 21-17 Olga KONON (54*) 43
Round 2 U39 (20*) Petya NEDELCHEVA 21-9 / 21-4 Martina BENESOVA (113*) 23
Round 2 U39 (191*) Sarah WALKER 21-17 / 21-14 Ragna INGOLFSDOTTIR (65*) 23
Round 2 U39 (130*) Mariya DIPTAN 21-16 / 21-16 Kati TOLMOFF (50*) 27
Round 2 U39 (19*) Tracey HALLAM 21-11 / 21-12 Elena PRUS (87*) 25
Round 2 U39 (39*) Sara PERSSON 10-21 / 21-10 / 21-13 Nanna BROSOLAT JENSEN (85*) 49
Round 2 U39 (17*) Juliane SCHENK 21-18 / 21-15 Jeanine CICOGNINI (52*) 31
Round 2 U39 (47*) Susan EGELSTAFF 21-11 / 21-11 Karina JORGENSEN (166*) 25
Round 2 U39 (22*) YAO Jie 21-9 / 21-17 Tinna HELGADOTTIR (317*) 25
Round 2 U39 (6*) Tine BAUN 21-6 / 21-10 Weny RASIDI (100*) 23
Round 2 U39 (43*) Anu NIEMINEN 21-8 / 21-8 Kongstad MILLE - 0
Round 3 U39 (7*) PI Hongyan 21-12 / 21-17 Elizabeth CANN (31*) 39
Round 3 U39 (27*) Judith MEULENDIJKS 23-21 / 21-23 / 21-17 Larisa GRIGA (40*) 64
Round 3 U39 (9*) Huaiwen XU 19-21 / 21-14 / 21-9 Ella DIEHL (30*) 60
Round 3 U39 (20*) Petya NEDELCHEVA 21-18 / 21-14 Sarah WALKER (191*) 36
Round 3 U39 (19*) Tracey HALLAM 21-19 / 21-19 Mariya DIPTAN (130*) 42
Round 3 U39 (17*) Juliane SCHENK 21-16 / 21-18 Sara PERSSON (39*) 39
Round 3 U39 (22*) YAO Jie 21-17 / 21-17 Susan EGELSTAFF (47*) 38
Round 3 U39 (6*) Tine BAUN 21-10 / 21-9 Anu NIEMINEN (43*) 27
Quarter-final U39 (7*) PI Hongyan 21-9 / 21-17 Judith MEULENDIJKS (27*) 36
Quarter-final U39 (9*) Huaiwen XU 22-20 / 21-19 Petya NEDELCHEVA (20*) 44
Quarter-final U39 (6*) Tine BAUN 21-18 / 21-16 YAO Jie (22*) 35
Quarter-final U39 (17*) Juliane SCHENK W.O. Tracey HALLAM (19*) 0
Semi-final U39 (9*) Huaiwen XU 21-11 / 4-21 / 21-18 PI Hongyan (7*) 57
Semi-final U39 (6*) Tine BAUN 21-6 / 16-21 / 21-13 Juliane SCHENK (17*) 43
Final U39 (9*) Huaiwen XU 12-21 / 21-12 / 21-17 Tine BAUN (6*) 50
XD
Round 1 (97*) Dmytro ZAVADSKY / Mariya DIPTAN 21-15 / 21-12 Simon ENKERLI / Sanya HERZIG - 22
Round 1 - Vitaly KONOV / Olena MASHCHENKO 21-11 / 21-12 Bjarki STEFANSSON / Katrin ATLADOTTIR - 17
Round 1 (63*) Watson BRIGGS / Jillie COOPER 21-16 / 19-21 / 21-14 Wojciech SZKUDLARCZYK / Agnieszka WOJTKOWSKA (73*) 47
Round 1 (55*) Baptiste CAREME / Laura CHOINET 21-15 / 21-14 Roman ZIRNWALD / Tina RIEDL (106*) 23
Round 1 - Michael FUCHS / Karin SCHNAASE 21-15 / 8-21 / 21-16 Ants MÄNGEL / Karoliine HOIM (527*) 39
Round 1 (197*) Robin MIDDLETON / Jenny WALLWORK 21-14 / 21-11 Jorrit DE RUITER / Ilse VAESSEN (52*) 26
Round 1 - Rasmus BONDE / Line DAMKJAER KRUSE 21-12 / 21-12 Steinar KLAUSEN / Sara B KVERNO (830*) 22
Round 1 - Carsten MOGENSEN / Helle NIELSEN 21-17 / 21-16 Vladimir METODIEV / Gabriela BANOVA (91*) 26
Round 1 (125*) Evgenij DREMIN / Anastasia RUSSKIKH 21-5 / 21-8 Ilkka NYQVIST / Elina VAISANEN (1056*) 16
Round 1 (107*) Konstantin DOBREV / Maya DOBREVA 18-21 / 21-18 / 21-15 Zvonimir DURKINJAK / Stasa POZNANOVIC (72*) 46
Round 1 - Helgi JOHANNESSON / Tinna HELGADOTTIR 21-13 / 21-13 Vahur LUKIN / Helen KLAOS - 18
Round 1 (37*) Svetoslav STOYANOV / Elodie EYMARD 21-14 / 21-11 Pavel FLORIAN / Martina BENESOVA (93*) 21
Round 1 (75*) Ruud BOSCH / Paulien VAN DOOREMALEN 21-16 / 21-11 Valeriy ATRASHCHENKOV / Elena PRUS (61*) 23
Round 1 (80*) Stilian MAKARSKI / Diana DIMOVA W.O. Magnus Ingi HELGASON / Sara JONSDOTTIR - 0
Round 1 - Matthew GLEAVE / Sinead CHAMBERS W.O. Vitalij DURKIN / Valeria SOROKINA (35*) 0
Round 1 (50*) Wouter CLAES / Nathalie DESCAMPS 21-8 / 0-2 Frederik ELSNER / Kongstad MILLE - 0
Round 1 (54*) Adam CWALINA / Malgorzata JANIACZYK 21-19 / 21-23 / 23-21 Johannes SCHOETTLER / Annekatrin LILLIE - 0
Round 2 (6*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-13 / 21-13 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN - 31
Round 2 (97*) Dmytro ZAVADSKY / Mariya DIPTAN 21-19 / 21-18 Vitaly KONOV / Olena MASHCHENKO - 27
Round 2 (63*) Watson BRIGGS / Jillie COOPER 16-21 / 21-15 / 23-21 Wouter CLAES / Nathalie DESCAMPS (50*) 50
Round 2 (12*) Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-17 / 21-14 Sam MAGEE / Chloe MAGEE (242*) 25
Round 2 (55*) Baptiste CAREME / Laura CHOINET 21-8 / 21-16 Stilian MAKARSKI / Diana DIMOVA (80*) 22
Round 2 (24*) Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI 21-19 / 21-18 Tomas KOPRIVA / Hanna PROCHAZKOVA - 23
Round 2 (197*) Robin MIDDLETON / Jenny WALLWORK 21-18 / 21-16 Michael FUCHS / Karin SCHNAASE - 26
Round 2 - Carsten MOGENSEN / Helle NIELSEN 21-15 / 21-9 Rasmus BONDE / Line DAMKJAER KRUSE - 26
Round 2 (17*) Kristof HOPP / Birgit OVERZIER 21-7 / 21-12 Matthew GLEAVE / Sinead CHAMBERS - 17
Round 2 (125*) Evgenij DREMIN / Anastasia RUSSKIKH 21-11 / 21-10 Konstantin DOBREV / Maya DOBREVA (107*) 22
Round 2 (10*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-9 / 21-10 Aleksei KONAKH / Alesia ZAITSAVA (143*) 18
Round 2 - Helgi JOHANNESSON / Tinna HELGADOTTIR 25-23 / 21-9 Adam CWALINA / Malgorzata JANIACZYK (54*) 23
Round 2 (19*) Robert BLAIR / Imogen BANKIER 21-14 / 21-10 Anthony DUMARTHERAY / Sabrina JAQUET (841*) 19
Round 2 (75*) Ruud BOSCH / Paulien VAN DOOREMALEN 21-16 / 21-11 Svetoslav STOYANOV / Elodie EYMARD (37*) 24
Round 2 (9*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 21-12 / 21-7 Frederic MAWET / Severine CORVILAIN (76*) 19
Round 2 (265*) Misha ZILBERMAN / Svetlana Zilberman (Beliasova) W.O. Alexandr NIKOLAENKO / Nina VISLOVA (38*) 0
Round 3 (6*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-19 / 21-16 Dmytro ZAVADSKY / Mariya DIPTAN (97*) 24
Round 3 (63*) Watson BRIGGS / Jillie COOPER 21-8 / 21-16 Misha ZILBERMAN / Svetlana Zilberman (Beliasova) (265*) 27
Round 3 (12*) Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-8 / 21-16 Baptiste CAREME / Laura CHOINET (55*) 21
Round 3 (24*) Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI 21-15 / 21-12 Robin MIDDLETON / Jenny WALLWORK (197*) 25
Round 3 - Carsten MOGENSEN / Helle NIELSEN 21-15 / 21-9 Kristof HOPP / Birgit OVERZIER (17*) 26
Round 3 (10*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-6 / 21-19 Evgenij DREMIN / Anastasia RUSSKIKH (125*) 25
Round 3 (19*) Robert BLAIR / Imogen BANKIER 21-14 / 21-13 Helgi JOHANNESSON / Tinna HELGADOTTIR - 20
Round 3 (9*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 21-9 / 21-13 Ruud BOSCH / Paulien VAN DOOREMALEN (75*) 25
Quarter-final (6*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-5 / 21-9 Watson BRIGGS / Jillie COOPER (63*) 20
Quarter-final (12*) Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-19 / 21-15 Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI (24*) 33
Quarter-final - Carsten MOGENSEN / Helle NIELSEN 19-21 / 20-13 Ret. Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL (10*) 36
Quarter-final (9*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 13-21 / 21-14 / 21-14 Robert BLAIR / Imogen BANKIER (19*) 46
Semi-final (12*) Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 14-21 / 21-10 / 21-6 Nathan ROBERTSON / Gail EMMS (6*) 47
Semi-final (9*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 21-18 / 21-19 Carsten MOGENSEN / Helle NIELSEN - 38
Final (9*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 16-21 / 22-20 / 21-15 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA (12*) 58
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 65 5 16.7% 2260 75.33 00:28:06 2.68 1 3.3%
MS 61 138 16 26.2% 4749 77.85 00:32:09 2.42 0 0.0%
WD 28 60 4 14.3% 2094 74.79 00:30:28 2.45 1 3.6%
WS 62 136 12 19.4% 4708 75.94 00:31:42 2.4 2 3.2%
XD 44 96 8 18.2% 3309 75.2 00:26:12 2.87 0 0.0%
Total 225 495 45 20.0% 17120 76.09 00:30:07 2.53 4 1.8%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Denmark 47 14 77.0%
England 26 11 70.3%
Wales 2 1 66.7%
Australia 2 1 66.7%
Jersey 2 1 66.7%
Germany 25 15 62.5%
Russia 14 9 60.9%
Spain 3 2 60.0%
France 15 12 55.6%
Netherlands 17 14 54.8%
Ukraine 13 13 50.0%
Poland 13 13 50.0%
Scotland 9 9 50.0%
Norway 3 4 42.9%
Sweden 6 9 40.0%
Belgium 4 6 40.0%
Austria 2 3 40.0%
Finland 4 7 36.4%
Bulgaria 6 12 33.3%
Lithuania 1 2 33.3%
Iceland 4 10 28.6%
Ireland 3 9 25.0%
Switzerland 2 6 25.0%
Italy 1 3 25.0%
Greenland 1 4 20.0%
1

Category: