France U17 Open  

Tournament Name: YONEX France U17 Open 2022
Tournament Dates: 14/07/2022-16/07/2022
Location: France, Aire sur la Lys
Category:

Winners
Category Winner Runner-up
MD - U17 Jia Bin LEE / Jason OU Nicolas FOUQUET / Ewan GOULIN
MS - U17 Ewan GOULIN Jia Bin LEE
WD - U17 Matilda FRANKLIN / Yulia TANG Heili MERISALU / Emilia SHAPOVALOVA
WS - U17 Varsha KUMAR Constanze WINNEFELD
XD - U17 Jason OU / Yulia TANG Jia Bin LEE / Lucy BRIERLEY

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 U17 - David NG / James SONG 19-21 / 21-4 / 21-13 Rene LEEMAN / Rasmus TALTS - 0
Round 1 U17 - Nathan BOUILLOT / Alexis MINEZ 21-13 / 21-11 Gino MONOPOLI / Luuk VINGERHOED - 0
Round 1 U17 - Lenny BONNIERE / Gaspard LERICHE 21-16 / 21-15 Arden Quan LEE / Stanley XING - 0
Round 1 U17 - Jia Bin LEE / Jason OU 21-12 / 21-6 Mats WOHLERS / Thore Felix WOHLERS - 0
Round 1 U17 - Paul MASSIAS / Luc THALMANN 21-16 / 21-14 Raphael MAHO / Tim SCHMITZ - 0
Round 1 U17 - Sumedh Reddy CHITTAMURU / Dillon CHONG 21-14 / 18-21 / 21-15 Linus EMMERICH / Leon KASCHURA - 0
Round 1 U17 - Siim SAARSE / Andrei SCHMIDT 20-22 / 21-17 / 21-14 Raul BERGUA / Gonzalo ISABAL - 0
Round 1 U17 - Rafael CRESDEE / Daniel WYKES 21-18 / 21-16 Vin ASSMUS / Tebbe MONSEES - 0
Round 1 U17 - Maxance LIRAUD / Valentin ROULLEAU 21-13 / 18-21 / 21-15 Thomas MABBE / Roel PIPELEERS - 0
Round 2 U17 - Philipp EULER / Danial Iman MARZUAN 24-22 / 13-21 / 21-17 David NG / James SONG - 0
Round 2 U17 - Nathan BOUILLOT / Alexis MINEZ 21-13 / 24-22 Alenjandro GALLEGO / Alejandro YAGÜES - 0
Round 2 U17 - Hugo CHANTHAKESONE / Nolan CHANTHAKESONE 21-17 / 21-18 Lenny BONNIERE / Gaspard LERICHE - 0
Round 2 U17 - Jia Bin LEE / Jason OU 21-11 / 21-13 Alexandre BLANCHET-BARDON / Theo PINCEBOURDE - 0
Round 2 U17 - Sumedh Reddy CHITTAMURU / Dillon CHONG 21-14 / 21-17 Paul MASSIAS / Luc THALMANN - 0
Round 2 U17 - Casper SPAANS / Joep STROOPER 21-15 / 22-24 / 21-16 Siim SAARSE / Andrei SCHMIDT - 0
Round 2 U17 - Arnaud BOSCHUNG / Felix EKSTRAND 21-18 / 18-21 / 21-19 Rafael CRESDEE / Daniel WYKES - 0
Round 2 U17 - Nicolas FOUQUET / Ewan GOULIN 21-9 / 21-8 Maxance LIRAUD / Valentin ROULLEAU - 0
Quarter-final U17 - Philipp EULER / Danial Iman MARZUAN 21-8 / 21-19 Nathan BOUILLOT / Alexis MINEZ - 0
Quarter-final U17 - Jia Bin LEE / Jason OU 21-13 / 21-13 Hugo CHANTHAKESONE / Nolan CHANTHAKESONE - 0
Quarter-final U17 - Sumedh Reddy CHITTAMURU / Dillon CHONG 16-21 / 21-19 / 21-16 Casper SPAANS / Joep STROOPER - 0
Quarter-final U17 - Nicolas FOUQUET / Ewan GOULIN 21-12 / 21-6 Arnaud BOSCHUNG / Felix EKSTRAND - 0
Semi-final U17 - Jia Bin LEE / Jason OU 14-21 / 21-17 / 21-19 Philipp EULER / Danial Iman MARZUAN - 51
Semi-final U17 - Nicolas FOUQUET / Ewan GOULIN 21-16 / 23-25 / 21-14 Sumedh Reddy CHITTAMURU / Dillon CHONG - 52
Final U17 - Jia Bin LEE / Jason OU 16-21 / 21-18 / 21-19 Nicolas FOUQUET / Ewan GOULIN - 0
MS
Round 1 U17 - Gonzalo ISABAL W.O. Felix MA - 0
Round 1 U17 - Leon KASCHURA 21-9 / 21-9 Dimitri LEROY - 21
Round 1 U17 - Nolan CHANTHAKESONE 16-21 / 21-14 / 21-15 Mats WOHLERS - 35
Round 1 U17 - Lander VAN COILLIE 21-15 / 21-15 Gino MONOPOLI - 32
Round 1 U17 - Rafael CRESDEE 21-13 / 21-17 Valentin ROULLEAU - 26
Round 1 U17 - Rasmus TALTS 21-17 / 21-18 Lenny BONNIERE - 27
Round 1 U17 - Sumedh Reddy CHITTAMURU 21-15 / 21-14 Felix EKSTRAND - 29
Round 1 U17 - Hugo CHANTHAKESONE 21-11 / 24-22 Alejandro YAGÜES - 33
Round 1 U17 2360 Andrei SCHMIDT 21-15 / 21-10 Maxance LIRAUD - 26
Round 1 U17 - Thomas MABBE 21-15 / 21-16 Tim SCHMITZ - 23
Round 1 U17 - Alexandre BLANCHET-BARDON 15-21 / 21-10 / 21-12 Stanley XING - 56
Round 1 U17 - Mathis DERVAUX 22-20 / 21-14 Joep STROOPER - 46
Round 1 U17 - Linus EMMERICH 21-17 / 17-21 / 21-18 Roel PIPELEERS - 42
Round 1 U17 - Raul BERGUA 21-7 / 21-13 Tebbe MONSEES - 28
Round 1 U17 - Jia Bin LEE 21-18 / 21-16 Paul MASSIAS - 0
Round 1 U17 - James SONG 21-6 / 21-5 Calin-Sabin CAMPANU - 0
Round 1 U17 - Siim SAARSE 21-13 / 22-20 David NG - 0
Round 1 U17 - Gaspard LERICHE 21-12 / 21-15 AARYA RAMACHANDRA - 0
Round 2 U17 - Raphael MAHO 21-12 / 19-21 / 21-14 Leon KASCHURA - 0
Round 2 U17 - Nolan CHANTHAKESONE 21-23 / 21-17 / 21-14 Casper SPAANS - 0
Round 2 U17 - Ewan GOULIN 21-18 / 21-15 Lander VAN COILLIE - 0
Round 2 U17 - Rafael CRESDEE 19-21 / 21-7 / 21-10 Thore Felix WOHLERS - 0
Round 2 U17 - Gonzalo ISABAL 21-19 / 21-17 Danial Iman MARZUAN - 0
Round 2 U17 - Jason OU 21-11 / 21-8 Rasmus TALTS - 0
Round 2 U17 - Alexis MINEZ 21-10 / 21-11 Sumedh Reddy CHITTAMURU - 0
Round 2 U17 2360 Andrei SCHMIDT 16-21 / 21-18 / 21-17 Hugo CHANTHAKESONE - 0
Round 2 U17 - Alexandre BLANCHET-BARDON 21-10 / 21-9 Thomas MABBE - 0
Round 2 U17 - Mathis DERVAUX 21-18 / 17-21 / 21-11 Alenjandro GALLEGO - 0
Round 2 U17 - Linus EMMERICH 21-12 / 24-26 / 21-10 Luc THALMANN - 0
Round 2 U17 - Nathan BOUILLOT 11-21 / 21-14 / 21-17 Raul BERGUA - 0
Round 2 U17 - Jia Bin LEE 21-10 / 21-9 Arnaud BOSCHUNG - 0
Round 2 U17 - James SONG 21-12 / 21-17 Rene LEEMAN 2206 0
Round 2 U17 - Daniel WYKES 21-5 / 21-16 Siim SAARSE - 0
Round 2 U17 - Dillon CHONG 21-12 / 21-16 Gaspard LERICHE - 0
Round 3 U17 - Raphael MAHO 21-18 / 16-21 / 21-14 Nolan CHANTHAKESONE - 0
Round 3 U17 - Ewan GOULIN 21-11 / 21-16 Rafael CRESDEE - 0
Round 3 U17 - Jason OU 21-12 / 21-7 Gonzalo ISABAL - 0
Round 3 U17 - Alexis MINEZ 21-13 / 21-7 Andrei SCHMIDT 2360 0
Round 3 U17 - Mathis DERVAUX 21-11 / 19-21 / 21-18 Alexandre BLANCHET-BARDON - 0
Round 3 U17 - Nathan BOUILLOT 21-7 / 21-5 Linus EMMERICH - 0
Round 3 U17 - Jia Bin LEE 21-17 / 18-21 / 21-18 James SONG - 0
Round 3 U17 - Dillon CHONG 21-16 / 21-10 Daniel WYKES - 0
Quarter-final U17 - Ewan GOULIN 21-9 / 15-21 / 21-17 Raphael MAHO - 2
Quarter-final U17 - Jason OU 21-18 / 21-18 Alexis MINEZ - 0
Quarter-final U17 - Nathan BOUILLOT 26-24 / 15-21 / 21-15 Mathis DERVAUX - 10
Quarter-final U17 - Jia Bin LEE 21-16 / 21-14 Dillon CHONG - 0
Semi-final U17 - Ewan GOULIN 21-16 / 21-12 Jason OU - 0
Semi-final U17 - Jia Bin LEE 21-13 / 21-15 Nathan BOUILLOT - 0
Final U17 - Ewan GOULIN 20-22 / 21-15 / 21-13 Jia Bin LEE - 0
WD
Round 1 U17 - Luna MARQUORDT / WILLE Florine 15-21 / 21-9 / 21-13 Hattie HERBERT / Katie OVENDEN - 35
Round 1 U17 - Matilda FRANKLIN / Yulia TANG 21-10 / 21-12 Talia BONANNO / Jade BRAECKMAN - 24
Round 1 U17 - Marine BOURIEZ / Noémie CAURA 22-20 / 13-21 / 21-16 Emily CHEN / Maria MITCHELL - 40
Round 2 U17 - Noemie BRAND / Nadja-Christine REIHLE 25-23 / 21-11 Maike IFFLAND / Nina STEFFES - 0
Round 2 U17 - Luna MARQUORDT / WILLE Florine 23-21 / 19-21 / 21-18 Maeve DELANNOY SEILLIER / Flora MIAS - 0
Round 2 U17 - Heili MERISALU / Emilia SHAPOVALOVA 14-21 / 21-18 / 21-15 Eva BOUVILLE / Monitosita TOUCH - 0
Round 2 U17 - Lucy BRIERLEY / Grace SACHDEVA 23-21 / 21-14 Clara RAFFIN / Aurore TOUZE - 0
Round 2 U17 - Matilda FRANKLIN / Yulia TANG 21-13 / 21-14 Laura-Liis KALE / Karolina PINTŠUK - 0
Round 2 U17 - Clara AYUSO THEVENET / Charline VANHULLE 21-16 / 19-21 / 21-19 Sterre BANG / Inger POTHUIZEN - 0
Round 2 U17 - Sofie CHONG / Kayleigh Ann WILLIAMS 21-17 / 16-21 / 21-18 Marine BOURIEZ / Noémie CAURA - 0
Round 2 U17 - Isabel KLEBAN / Constanze WINNEFELD 21-18 / 21-14 Varsha KUMAR / Carly STEVENSON - 0
Quarter-final U17 - Luna MARQUORDT / WILLE Florine W.O. Noemie BRAND / Nadja-Christine REIHLE - 0
Quarter-final U17 - Heili MERISALU / Emilia SHAPOVALOVA 21-15 / 26-24 Lucy BRIERLEY / Grace SACHDEVA - 0
Quarter-final U17 - Matilda FRANKLIN / Yulia TANG 21-16 / 21-17 Clara AYUSO THEVENET / Charline VANHULLE - 0
Quarter-final U17 - Isabel KLEBAN / Constanze WINNEFELD 21-14 / 21-19 Sofie CHONG / Kayleigh Ann WILLIAMS - 0
Semi-final U17 - Heili MERISALU / Emilia SHAPOVALOVA 23-21 / 20-22 / 21-15 Luna MARQUORDT / WILLE Florine - 47
Semi-final U17 - Matilda FRANKLIN / Yulia TANG 21-10 / 21-9 Isabel KLEBAN / Constanze WINNEFELD - 28
Final U17 - Matilda FRANKLIN / Yulia TANG 21-13 / 21-15 Heili MERISALU / Emilia SHAPOVALOVA - 0
WS
Round 1 U17 - Sofie CHONG W.O. Laura VÈGH - 0
Round 1 U17 - Talia BONANNO 21-16 / 21-19 Katie OVENDEN - 0
Round 1 U17 - Grace SACHDEVA 21-12 / 21-14 Lisa Paula BONNEMANN - 0
Round 1 U17 - Yulia TANG 21-12 / 21-9 Lily Rose TRIOLIER - 0
Round 1 U17 - Matilda FRANKLIN 18-21 / 21-10 / 21-10 Laura-Liis KALE - 0
Round 1 U17 - Maeve DELANNOY SEILLIER 21-16 / 17-21 / 21-12 Nadja-Christine REIHLE - 0
Round 1 U17 - Eva BOUVILLE 21-16 / 21-15 Jade BRAECKMAN - 0
Round 1 U17 - WILLE Florine 21-7 / 21-3 Nina STEFFES - 0
Round 1 U17 - Prarthana REDDY 21-11 / 21-10 Aurore TOUZE - 0
Round 1 U17 - Marine BOURIEZ 21-15 / 21-19 Heili MERISALU - 0
Round 1 U17 - Monitosita TOUCH 21-7 / 21-9 Hattie HERBERT - 0
Round 1 U17 - Maria MITCHELL 21-8 / 21-8 Meare VAN DALM, - 0
Round 1 U17 - Emily CHEN 21-6 / 21-18 Sterre BANG - 0
Round 1 U17 - Flora MIAS 21-14 / 27-25 Carly STEVENSON - 0
Round 1 U17 - Maike IFFLAND 21-18 / 21-17 Karolina PINTŠUK - 0
Round 2 U17 - Prarthana REDDY W.O. Ida SCHARSITZKE - 0
Round 2 U17 - Maike IFFLAND W.O. Aurelia WULANDOKO - 0
Round 2 U17 - Varsha KUMAR 21-4 / 21-18 Clara RAFFIN - 0
Round 2 U17 - Noémie CAURA 21-15 / 21-15 Talia BONANNO - 0
Round 2 U17 - Noemie BRAND 16-21 / 22-20 / 21-13 Grace SACHDEVA - 0
Round 2 U17 - Yulia TANG 20-22 / 21-13 / 21-11 Emma MILNER - 0
Round 2 U17 - Matilda FRANKLIN 21-12 / 21-15 Katharina NILGES - 0
Round 2 U17 - Charline VANHULLE 21-11 / 21-13 Maeve DELANNOY SEILLIER - 0
Round 2 U17 - Emilia SHAPOVALOVA 20-22 / 24-22 / 21-19 Eva BOUVILLE - 0
Round 2 U17 - WILLE Florine 21-8 / 21-12 Luna MARQUORDT - 0
Round 2 U17 - Clara AYUSO THEVENET 21-12 / 21-19 Sofie CHONG - 0
Round 2 U17 - Esmeralda VAN DRUNEN 21-13 / 19-21 / 21-16 Marine BOURIEZ - 0
Round 2 U17 - Lucy BRIERLEY 21-19 / 21-10 Monitosita TOUCH - 0
Round 2 U17 - Constanze WINNEFELD 16-21 / 22-20 / 21-14 Maria MITCHELL - 0
Round 2 U17 - Emily CHEN 21-14 / 21-12 Isabel KLEBAN - 0
Round 2 U17 - Inger POTHUIZEN 15-21 / 21-17 / 21-15 Flora MIAS - 0
Round 3 U17 - Varsha KUMAR 21-8 / 21-6 Noémie CAURA - 0
Round 3 U17 - Yulia TANG 21-12 / 21-8 Noemie BRAND - 0
Round 3 U17 - Matilda FRANKLIN 27-25 / 25-27 / 21-16 Charline VANHULLE - 0
Round 3 U17 - WILLE Florine 21-13 / 21-18 Emilia SHAPOVALOVA - 0
Round 3 U17 - Clara AYUSO THEVENET 21-14 / 21-16 Prarthana REDDY - 0
Round 3 U17 - Lucy BRIERLEY 22-20 / 21-9 Esmeralda VAN DRUNEN - 0
Round 3 U17 - Constanze WINNEFELD 21-16 / 21-13 Emily CHEN - 0
Round 3 U17 - Inger POTHUIZEN 21-16 / 21-12 Maike IFFLAND - 0
Quarter-final U17 - Varsha KUMAR 21-17 / 21-14 Yulia TANG - 38
Quarter-final U17 - WILLE Florine 21-17 / 21-16 Matilda FRANKLIN - 42
Quarter-final U17 - Clara AYUSO THEVENET 21-19 / 8-21 / 21-19 Lucy BRIERLEY - 42
Quarter-final U17 - Constanze WINNEFELD 21-7 / 21-16 Inger POTHUIZEN - 24
Semi-final U17 - Varsha KUMAR 21-17 / 21-11 WILLE Florine - 0
Semi-final U17 - Constanze WINNEFELD 21-18 / 21-13 Clara AYUSO THEVENET - 0
Final U17 - Varsha KUMAR 21-14 / 16-21 / 21-13 Constanze WINNEFELD - 0
XD
Round 1 U17 - Joep STROOPER / Inger POTHUIZEN 21-17 / 17-21 / 21-14 Gaspard LERICHE / Clara RAFFIN - 0
Round 1 U17 - AARYA RAMACHANDRA / Grace SACHDEVA 21-9 / 21-11 Vin ASSMUS / Luna MARQUORDT - 0
Round 1 U17 - Dillon CHONG / WILLE Florine 21-10 / 21-12 Casper SPAANS / Jade BRAECKMAN - 0
Round 2 U17 - Danial Iman MARZUAN / Isabel KLEBAN 22-20 / 21-16 Mathis DERVAUX / Marine BOURIEZ - 0
Round 2 U17 - Rasmus TALTS / Emilia SHAPOVALOVA 25-23 / 23-21 Maxance LIRAUD / Lily Rose TRIOLIER - 0
Round 2 U17 - Nicolas FOUQUET / Clara AYUSO THEVENET 21-19 / 21-12 Sumedh Reddy CHITTAMURU / Matilda FRANKLIN - 0
Round 2 U17 - Jason OU / Yulia TANG 21-9 / 21-8 Tim SCHMITZ / Nina STEFFES - 0
Round 2 U17 - Ewan GOULIN / Monitosita TOUCH 21-17 / 21-16 Daniel WYKES / Maria MITCHELL - 0
Round 2 U17 - Theo PINCEBOURDE / Flora MIAS 21-15 / 23-25 / 21-17 Rene LEEMAN / Laura-Liis KALE - 0
Round 2 U17 - Nolan CHANTHAKESONE / Noemie BRAND 21-11 / 21-8 Luuk VINGERHOED / Meare VAN DALM, - 0
Round 2 U17 - Jia Bin LEE / Lucy BRIERLEY 21-17 / 21-9 Hugo CHANTHAKESONE / Katie OVENDEN - 0
Round 2 U17 - Arden Quan LEE / Emma MILNER 21-16 / 21-17 Tebbe MONSEES / Nadja-Christine REIHLE - 0
Round 2 U17 - Joep STROOPER / Inger POTHUIZEN 21-18 / 21-11 Rafael CRESDEE / Hattie HERBERT - 0
Round 2 U17 - Lenny BONNIERE / Eva BOUVILLE 21-17 / 21-23 / 21-7 AARYA RAMACHANDRA / Grace SACHDEVA - 0
Round 2 U17 - Philipp EULER / Constanze WINNEFELD 21-10 / 21-18 Siim SAARSE / Karolina PINTŠUK - 0
Round 2 U17 - Dillon CHONG / WILLE Florine 22-24 / 21-11 / 23-21 Leon KASCHURA / Katharina NILGES - 0
Round 2 U17 - David NG / Emily CHEN 17-21 / 21-12 / 23-21 Nathan BOUILLOT / Aurore TOUZE - 0
Round 2 U17 - Linus EMMERICH / Maike IFFLAND 21-19 / 21-10 Gino MONOPOLI / Sterre BANG - 0
Round 2 U17 - Andrei SCHMIDT / Heili MERISALU 21-19 / 18-21 / 21-19 James SONG / Sofie CHONG - 0
Round 3 U17 - Danial Iman MARZUAN / Isabel KLEBAN 21-9 / 21-13 Rasmus TALTS / Emilia SHAPOVALOVA - 23
Round 3 U17 - Jason OU / Yulia TANG 21-9 / 21-13 Nicolas FOUQUET / Clara AYUSO THEVENET - 23
Round 3 U17 - Ewan GOULIN / Monitosita TOUCH 21-10 / 21-17 Theo PINCEBOURDE / Flora MIAS - 23
Round 3 U17 - Joep STROOPER / Inger POTHUIZEN 21-17 / 21-11 Nolan CHANTHAKESONE / Noemie BRAND - 32
Round 3 U17 - Jia Bin LEE / Lucy BRIERLEY 21-17 / 21-15 Lenny BONNIERE / Eva BOUVILLE - 17
Round 3 U17 - Arden Quan LEE / Emma MILNER 22-20 / 22-20 Philipp EULER / Constanze WINNEFELD - 26
Round 3 U17 - Dillon CHONG / WILLE Florine 23-21 / 21-16 David NG / Emily CHEN - 30
Round 3 U17 - Andrei SCHMIDT / Heili MERISALU 21-8 / 21-17 Linus EMMERICH / Maike IFFLAND - 24
Quarter-final U17 - Jason OU / Yulia TANG 22-24 / 21-14 / 21-16 Danial Iman MARZUAN / Isabel KLEBAN - 0
Quarter-final U17 - Ewan GOULIN / Monitosita TOUCH 21-15 / 19-21 / 21-14 Joep STROOPER / Inger POTHUIZEN - 0
Quarter-final U17 - Jia Bin LEE / Lucy BRIERLEY 21-13 / 23-21 Arden Quan LEE / Emma MILNER - 0
Quarter-final U17 - Dillon CHONG / WILLE Florine 21-15 / 21-12 Andrei SCHMIDT / Heili MERISALU - 0
Semi-final U17 - Jason OU / Yulia TANG 21-16 / 18-21 / 21-15 Ewan GOULIN / Monitosita TOUCH - 0
Semi-final U17 - Jia Bin LEE / Lucy BRIERLEY 24-22 / 21-16 Dillon CHONG / WILLE Florine - 0
Final U17 - Jason OU / Yulia TANG 21-14 / 21-18 Jia Bin LEE / Lucy BRIERLEY - 0

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 24 59 11 45.8% 2150 89.58 00:04:17 20.87 0 0.0%
MS 48 112 16 33.3% 3955 82.4 00:09:05 9.07 0 0.0%
WD 17 41 7 41.2% 1532 90.12 00:10:14 8.8 0 0.0%
WS 43 97 11 25.6% 3444 80.09 00:03:24 23.59 0 0.0%
XD 34 77 9 26.5% 2837 83.44 00:05:49 14.33 0 0.0%
Total 166 386 54 32.5% 13918 83.84 00:06:22 13.17 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
England 43 23 65.1%
39 37 51.3%
France 39 38 50.6%
Switzerland 7 7 50.0%
Estonia 12 15 44.4%
Belgium 3 4 42.9%
Netherlands 11 15 42.3%
U.S.A. 2 3 40.0%
Germany 10 23 30.3%
Romania 0 1 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Ewan GOULIN Jia Bin LEE 20-22 / 21-15 / 21-13
2021 Ben HAMMOND Baptiste ROLIN 21-16 / 21-18
2020 Simon BARON-VEZILIER Charles FOUYN 21-7 / 21-8
2019 Christopher VITTORIANI Ethan ROSE 21-19 / 21-15
2018 Georgii LEBEDEV Thomas FOURCADE 21-18 / 21-15
2017 Christo POPOV Victor LINDAHL 21-11 / 21-12