Chinese Taipei Open  

Tournament Name: Chinese Taipei Open 2007
Tournament Dates: 18/09/2007-23/09/2007
Location: Chinese Taipei, Taipei
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD Markis KIDO / Hendra SETIAWAN Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN
MS Sony Dwi KUNCORO Taufik HIDAYAT
WD CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin Vita MARISSA / Liliyana NATSIR
WS WANG Chen PI Hongyan
XD Flandy LIMPELE / Vita MARISSA Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - LIAO Min Chun / WANG Chia Min 21-7 / 21-8 Alfredo MAILON / Reczon SALVALEON - 15
Round 1 (220*) GOH V Shem / Jian Guo ONG 21-13 / 21-8 TSAI Jai-Lin / LEE Jen Wei - 20
Round 1 - CHENG Jen Yo / HUANG Shih-Chung 21-16 / 21-18 Yen Hui Kendrick LEE / Ronald SUSILO (271*) 19
Round 1 - CHENG Hao Yu / LIN Wei Hsiang 21-10 / 13-21 / 22-20 CHENG Po Hsuan / Revandra Ario MOZAN - 30
Round 2 - LIAO Min Chun / WANG Chia Min 21-14 / 13-21 / 21-12 LEUNG Chun Yiu / LO Lok Kei (143*) 31
Round 2 (220*) GOH V Shem / Jian Guo ONG 20-22 / 21-17 / 21-14 Mohd Lutfi Zaim ABDUL KHALID / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI - 38
Round 2 (173*) CHEN Hung Ling / LIN Yen Jui 21-19 / 21-11 CHENG Jen Yo / HUANG Shih-Chung - 26
Round 2 - CHENG Hao Yu / LIN Wei Hsiang 16-21 / 21-11 / 21-9 Fang Yang LIM / Mohamad Arif Ab Latif ARIF - 25
MD
Round 1 (3*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-14 / 21-9 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / Yohan HADIKUSUMO WIRATAMA - 20
Round 1 (14*) Soon Hock ONG / Bin Shen TAN 21-11 / 21-13 CHENG Hao Yu / LIN Wei Hsiang - 21
Round 1 (12*) Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO 15-21 / 21-19 / 21-10 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu (51*) 45
Round 1 (21*) Anders KRISTIANSEN / Simon MOLLYHUS 21-10 / 21-15 Ross SMITH / Glenn WARFE (42*) 25
Round 1 (79*) Yonathan Suryatama DASUKI / Rian SUKMAWAN 21-18 / 21-19 LEE Jae Jin / HWANG Ji Man (9*) 35
Round 1 (87*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-11 / 21-12 CHAN Peng Soon / Hun Pin CHANG (60*) 22
Round 1 (19*) Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI 21-9 / 21-13 Keishi KAWAGUCHI / Naoki KAWAMAE (26*) 22
Round 1 (54*) HU Chung Shien / TSAI Chia Hsin 21-17 / 21-12 LIAO Min Chun / WANG Chia Min - 15
Round 1 (49*) HUI Wai Ho / PUTRA Alroy Tanama 18-21 / 21-18 / 21-17 CHEN Hung Ling / LIN Yen Jui (173*) 46
Round 1 (20*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 21-13 / 21-13 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (11*) 30
Round 1 (33*) Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL 21-18 / 21-15 Ashley BREHAUT / Aji Basuki SINDORO (22*) 33
Round 1 (8*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 21-7 / 18-21 / 21-14 Choon Eng CHEW / Chieng Hun HONG (40*) 45
Round 1 (52*) Chung Chiat KHOO / Mohd Razif ABDUL LATIF 21-19 / 19-21 / 22-20 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO (41*) 50
Round 1 (10*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 26-24 / 21-10 Howard BACH / Khan bob MALAYTHONG (17*) 31
Round 1 (25*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA 17-21 / 21-16 / 21-11 CHIEN Yu Hsun / LIN Yu Lang (48*) 45
Round 1 (5*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-10 / 17-21 / 21-16 GOH V Shem / Jian Guo ONG (220*) 35
Round 2 (3*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-10 / 21-12 Soon Hock ONG / Bin Shen TAN (14*) 25
Round 2 (12*) Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO 21-13 / 17-21 / 21-15 Anders KRISTIANSEN / Simon MOLLYHUS (21*) 55
Round 2 (87*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 23-21 / 21-10 Yonathan Suryatama DASUKI / Rian SUKMAWAN (79*) 35
Round 2 (19*) Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI 21-14 / 21-14 HU Chung Shien / TSAI Chia Hsin (54*) 23
Round 2 (20*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 21-14 / 21-19 HUI Wai Ho / PUTRA Alroy Tanama (49*) 28
Round 2 (8*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 22-20 / 21-18 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (33*) 28
Round 2 (10*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-18 / 21-18 Chung Chiat KHOO / Mohd Razif ABDUL LATIF (52*) 34
Round 2 (5*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-12 / 21-14 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA (25*) 27
Quarter-final (3*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-11 / 19-21 / 21-17 Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO (12*) 43
Quarter-final (19*) Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI 21-18 / 14-21 / 21-18 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN (87*) 60
Quarter-final (20*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 21-19 / 21-14 Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO (8*) 30
Quarter-final (10*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-16 / 13-21 / 24-22 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae (5*) 65
Semi-final (3*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 14-21 / 21-13 / 21-15 Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI (19*) 35
Semi-final (10*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 22-24 / 21-19 / 21-9 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI (20*) 55
Final (3*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-17 / 21-12 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN (10*) 31
MS (qual)
Round 1 - HSUEH Hsuan Yi 22-20 / 21-17 CHU Han Chou (1146*) 38
Round 1 - YANG Thang Feng 22-20 / 21-23 / 21-19 FANG Yao Ting - 50
MS
Round 1 (2*) CHEN Hong 23-21 / 23-21 Kenn LIM (92*) 35
Round 1 (102*) Andreas ADITYAWARMAN 21-16 / 16-21 / 21-19 Raju RAI (104*) 43
Round 1 (33*) Andrew SMITH 21-11 / 21-8 CHENG FU PAO - 17
Round 1 (23*) CHAN Yan Kit 21-9 / 15-21 / 24-22 Kwong Beng CHAN (129*) 50
Round 1 (5*) Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-11 CHENG Ching Hung (402*) 23
Round 1 (101*) Poompat SAPKULCHANANART 21-8 / 21-16 Wee Chung PEI (122*) 32
Round 1 (12*) Muhammad Hafiz HASHIM 21-18 / 21-9 Koichi SAEKI (87*) 38
Round 1 (107*) LIAO Sheng Shiun 21-13 / 21-12 PARUPALLI Kashyap (118*) 25
Round 1 (6*) Peter Hoeg GADE 21-15 / 21-12 Kenichi TAGO (62*) 32
Round 1 (27*) Yen Hui Kendrick LEE 21-15 / 21-9 CHIN Sheng-Ming - 25
Round 1 - CHANG Jeng-Shyuang 21-18 / 11-21 / 21-16 CHANG Chia-Hung - 35
Round 1 (26*) LEE Hyun Il 21-7 / 17-21 / 21-7 Andre Kurniawan TEDJONO (39*) 40
Round 1 (20*) Shoji SATO 21-12 / 21-11 FANG Yao Ting - 25
Round 1 (381*) Fang Yang LIM 20-22 / 21-10 / 21-14 Kennevic ASUNCION (137*) 48
Round 1 (19*) Dicky PALYAMA 21-16 / 21-14 SHIH Kuei Chun (436*) 30
Round 1 (30*) Sairul Amar AYOB 16-21 / 21-17 / 21-10 Tanongsak SAENSOMBOONSUK (230*) 41
Round 1 - HSUEH Hsuan Yi 16-21 / 21-9 / 21-10 Manuela MAINER - 40
Round 1 (18*) Choong Hann WONG 21-17 / 21-15 Pakkawat VILAILAK (203*) 35
Round 1 - LEE Chen Yen 21-2 / 21-6 Alfredo MAILON (644*) 18
Round 1 (25*) Kay Bin YEOH 21-18 / 15-21 / 22-20 Ronald SUSILO (16*) 60
Round 1 (28*) Joachim PERSSON 23-21 / 21-13 FENG Sheng Jie - 16
Round 1 (15*) PARK Sung Hwan 21-10 / 21-13 Chun Seang TAN (36*) 30
Round 1 (38*) Sho SASAKI 21-12 / 21-15 CHOU Tien Chen (828*) 26
Round 1 (11*) Sony Dwi KUNCORO 21-17 / 21-11 WONG Wai Hong (237*) 33
Round 1 (132*) Mohamad Arif Ab Latif ARIF 21-18 / 21-14 LEE Cheol Ho (41*) 30
Round 1 (13*) Simon SANTOSO 21-7 / 21-13 Brice LEVERDEZ (108*) 20
Round 1 (73*) HSIEH Yu Hsing 21-11 / 21-14 Jeff THO (89*) 25
Round 1 (10*) Boonsak PONSANA 21-13 / 21-18 Muhammad Roslin HASHIM (24*) 40
Round 1 (35*) Eric PANG 21-11 / 21-4 HSU Jen Hao - 22
Round 1 (17*) NG Wei 21-14 / 21-13 LIEW Daren (117*) 35
Round 1 (43*) Yousuke NAKANISHI 21-4 / 21-9 Eric GO (79*) 25
Round 1 (4*) LEE Chong Wei 21-10 / 21-16 Ari Yuli Wahyu HARTANTO (78*) 25
Round 2 (2*) CHEN Hong 21-11 / 21-17 Andreas ADITYAWARMAN (102*) 25
Round 2 (23*) CHAN Yan Kit 21-14 / 19-21 / 21-9 Andrew SMITH (33*) 38
Round 2 (5*) Taufik HIDAYAT 26-24 / 19-21 / 21-18 Poompat SAPKULCHANANART (101*) 52
Round 2 (12*) Muhammad Hafiz HASHIM 21-9 / 21-14 LIAO Sheng Shiun (107*) 25
Round 2 (6*) Peter Hoeg GADE 21-10 / 21-9 Yen Hui Kendrick LEE (27*) 30
Round 2 (26*) LEE Hyun Il 21-6 / 21-19 CHANG Jeng-Shyuang - 24
Round 2 (20*) Shoji SATO 22-20 / 21-19 Fang Yang LIM (381*) 35
Round 2 (30*) Sairul Amar AYOB 21-9 / 21-12 Dicky PALYAMA (19*) 25
Round 2 (18*) Choong Hann WONG 21-14 / 21-11 HSUEH Hsuan Yi - 29
Round 2 (25*) Kay Bin YEOH 21-15 / 21-9 LEE Chen Yen - 28
Round 2 (15*) PARK Sung Hwan 17-21 / 26-24 / 21-5 Joachim PERSSON (28*) 51
Round 2 (11*) Sony Dwi KUNCORO 21-8 / 19-21 / 21-17 Sho SASAKI (38*) 60
Round 2 (13*) Simon SANTOSO 21-10 / 21-9 Mohamad Arif Ab Latif ARIF (132*) 27
Round 2 (10*) Boonsak PONSANA 21-9 / 21-16 HSIEH Yu Hsing (73*) 27
Round 2 (17*) NG Wei 21-15 / 21-13 Eric PANG (35*) 36
Round 2 (4*) LEE Chong Wei 21-9 / 21-13 Yousuke NAKANISHI (43*) 25
Round 3 (2*) CHEN Hong 21-15 / 19-21 / 21-12 CHAN Yan Kit (23*) 45
Round 3 (5*) Taufik HIDAYAT 21-12 / 21-15 Muhammad Hafiz HASHIM (12*) 30
Round 3 (26*) LEE Hyun Il 27-25 / 21-14 Peter Hoeg GADE (6*) 47
Round 3 (20*) Shoji SATO 14-21 / 22-20 / 21-13 Sairul Amar AYOB (30*) 50
Round 3 (18*) Choong Hann WONG 21-16 / 21-13 Kay Bin YEOH (25*) 40
Round 3 (11*) Sony Dwi KUNCORO 21-16 / 9-21 / 21-13 PARK Sung Hwan (15*) 55
Round 3 (13*) Simon SANTOSO 21-19 / 21-12 Boonsak PONSANA (10*) 37
Round 3 (4*) LEE Chong Wei 21-9 / 21-16 NG Wei (17*) 37
Quarter-final (5*) Taufik HIDAYAT 21-16 / 22-20 CHEN Hong (2*) 38
Quarter-final (26*) LEE Hyun Il 21-18 / 21-13 Shoji SATO (20*) 41
Quarter-final (11*) Sony Dwi KUNCORO 21-16 / 21-11 Choong Hann WONG (18*) 25
Quarter-final (13*) Simon SANTOSO 21-16 / 12-21 / 21-13 LEE Chong Wei (4*) 58
Semi-final (5*) Taufik HIDAYAT 21-13 / 17-21 / 21-15 LEE Hyun Il (26*) 55
Semi-final (11*) Sony Dwi KUNCORO 23-25 / 21-19 / 21-15 Simon SANTOSO (13*) 75
Final (11*) Sony Dwi KUNCORO 18-21 / 21-6 / 21-13 Taufik HIDAYAT (5*) 62
WD (qual)
Round 1 (196*) CHENG Wan Hui / PENG Hsiao Chu 21-9 / 21-18 KAO Hua / WU Yun Ting (604*) 28
Round 1 (221*) TSAI Pei-Ling / YANG Chia Chen 22-20 / 21-13 HSIEH Pei Chen / LEE Tai An (243*) 22
Round 1 - CHEN Hung Yu / HUANG Mei Ching 21-19 / 18-21 / 21-16 Li LI / Aiying XING (157*) 56
WD
Round 1 - CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-6 / 21-11 WONG Sin Yee / FUNG Ying - 17
Round 1 (26*) Fiona MCKEE / Charmaine REID 21-15 / 21-11 CHEN Hung Yu / HUANG Mei Ching - 24
Round 1 - KIM Min Jung / Min Jung KIM 21-16 / 21-16 Aki AKAO / Tomomi MATSUDA (12*) 30
Round 1 (375*) GOH Liu Ying / Hui Lin NG 21-13 / 21-12 Richi Puspita DILI / (CJ) YULIANTI (76*) 22
Round 1 (7*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-5 / 21-11 Eva LEE / Mesinee MANGKALAKIRI (27*) 20
Round 1 (16*) Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL 25-23 / 21-14 CHANG Yun Ju / CHENG Hsiao Yun (111*) 33
Round 1 (15*) Endang NURSUGIANTI / Rani MUNDIASTI 21-8 / 21-12 NG Ka Shun / MONG Kwan Yi (428*) 23
Round 1 (17*) Nicole GRETHER / Juliane SCHENK 21-13 / 21-9 CHENG Wan Hui / PENG Hsiao Chu (196*) 27
Round 1 (96*) Nitya Krishinda MAHESWARI / Lita NURLITA 21-14 / 21-18 CHOU Chia Chi / KU Pei-Ting (21*) 37
Round 1 (14*) Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-10 / 21-16 CHAU Hoi Wah / KOON Wai Chee (71*) 40
Round 1 (49*) Vita MARISSA / Liliyana NATSIR 22-20 / 21-6 Chew Yen FONG / Hing Yau MOOI (82*) 20
Round 1 (10*) Yanmei JIANG / Yujia LI 21-12 / 21-8 LIU Shu Chih / WANG Pie Rong (255*) 25
Round 1 (66*) Chiou Hwee HAW / Pek Siah LIM 21-18 / 21-13 Shendy Puspa IRAWATI / Meiliana JAUHARI (44*) 27
Round 1 - Kyung Won LEE / LEE Hyo Jung 21-18 / 21-13 WONG Man Ching / LAM Sin Ying (660*) 24
Round 1 (221*) TSAI Pei-Ling / YANG Chia Chen W.O. Tania LUIZ / Eugenia TANAKA (331*) 0
Round 1 (5*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 21-7 / 21-11 Amelia Alicia ANSCELLY / Sook Chin CHONG (73*) 25
Round 2 - CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-8 / 21-11 Fiona MCKEE / Charmaine REID (26*) 23
Round 2 - KIM Min Jung / Min Jung KIM 21-13 / 21-16 GOH Liu Ying / Hui Lin NG (375*) 25
Round 2 (7*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-10 / 21-9 Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL (16*) 25
Round 2 (17*) Nicole GRETHER / Juliane SCHENK 21-18 / 23-21 Endang NURSUGIANTI / Rani MUNDIASTI (15*) 46
Round 2 (14*) Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 17-21 / 21-15 / 21-17 Nitya Krishinda MAHESWARI / Lita NURLITA (96*) 75
Round 2 (49*) Vita MARISSA / Liliyana NATSIR 21-13 / 21-17 Yanmei JIANG / Yujia LI (10*) 25
Round 2 - Kyung Won LEE / LEE Hyo Jung 21-17 / 21-13 Chiou Hwee HAW / Pek Siah LIM (66*) 30
Round 2 (5*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 21-13 / 21-10 TSAI Pei-Ling / YANG Chia Chen (221*) 30
Quarter-final - CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-16 / 21-13 KIM Min Jung / Min Jung KIM - 27
Quarter-final (7*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 22-20 / 21-16 Nicole GRETHER / Juliane SCHENK (17*) 42
Quarter-final (49*) Vita MARISSA / Liliyana NATSIR 21-16 / 9-21 / 21-16 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA (14*) 45
Quarter-final - Kyung Won LEE / LEE Hyo Jung 21-19 / 21-18 Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA (5*) 36
Semi-final - CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 23-21 / 15-21 / 21-18 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (7*) 50
Semi-final (49*) Vita MARISSA / Liliyana NATSIR 21-16 / 21-17 Kyung Won LEE / LEE Hyo Jung - 31
Final - CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-15 / 17-21 / 21-18 Vita MARISSA / Liliyana NATSIR (49*) 46
WS (qual)
Round 1 (405*) HUNG Shih Han 21-14 / 21-17 WONG Sin Yee (168*) 23
Round 1 (214*) CHIU Yi Ju 21-14 / 24-22 TEE Jing Yi (299*) 33
Round 1 - LIU I Chun 21-14 / 18-21 / 21-13 LIU Hsiao-Jo - 37
Round 1 (813*) CHEN Shih Ying 21-6 / 21-19 CHOU Yu Ting - 21
Round 1 (333*) FUNG Ying 21-17 / 15-21 / 21-19 HUNG Shih Chieh - 40
Round 1 - YANG Shu Rou W.O. CHIEN Yu Chin (297*) 0
Round 1 (193*) CHANG Hsin Yun 14-21 / 21-18 / 21-10 CHIANG Pei Hsin (272*) 34
Round 2 (44*) KIM Moon Hi 12-21 / 21-15 / 21-15 CHEN Hsiao Huan - 40
Round 2 (405*) HUNG Shih Han 21-16 / 18-21 / 21-19 Sylvina KURNIAWAN (95*) 45
Round 2 (214*) CHIU Yi Ju 21-10 / 21-16 NG Ka Shun (184*) 23
Round 2 (133*) HUANG Chia-Hsin 13-21 / 21-18 / 21-10 LIU I Chun - 40
Round 2 (32*) JUN Jae Youn 21-15 / 21-12 CHEN Shih Ying (813*) 25
Round 2 (333*) FUNG Ying 21-19 / 21-17 Melicia KURNIAWAN (123*) 15
Round 2 (153*) MONG Kwan Yi 21-12 / 14-21 / 21-6 YANG Shu Rou - 35
Round 2 (76*) Mizuki FUJII 21-12 / 21-13 CHANG Hsin Yun (193*) 24
Round 3 (44*) KIM Moon Hi 21-9 / 21-14 HUNG Shih Han (405*) 22
Round 3 (214*) CHIU Yi Ju 21-15 / 21-17 HUANG Chia-Hsin (133*) 30
Round 3 (32*) JUN Jae Youn 21-11 / 21-6 FUNG Ying (333*) 20
Round 3 (153*) MONG Kwan Yi 21-8 / 21-15 Mizuki FUJII (76*) 27
WS
Round 1 (4*) WANG Chen 21-15 / 21-12 Kanako YONEKURA (45*) 25
Round 1 (47*) Charmaine REID 13-21 / 21-16 / 21-16 Eva LEE (42*) 52
Round 1 (18*) Juliane SCHENK 10-21 / 21-13 / 21-16 Tine BAUN (11*) 40
Round 1 (22*) Julia Pei Xian WONG 14-21 / 21-18 / 21-13 PAI Hsiao Ma (35*) 55
Round 1 (13*) YAO Jie 21-19 / 11-21 / 21-12 Yu HIRAYAMA (33*) 50
Round 1 (23*) Aiying XING 12-21 / 21-9 / 24-22 CHIU Yi Ju (214*) 54
Round 1 (16*) Maria Kristin YULIANTI 21-11 / 21-19 Tracey HALLAM (17*) 32
Round 1 (39*) Salakjit PONSANA 21-13 / 21-14 KIM Moon Hi (44*) 33
Round 1 (38*) Adrianti FIRDASARI 21-10 / 21-13 Soratja CHANSRISUKOT (53*) 25
Round 1 (12*) YIP Pui Yin 21-18 / 21-11 CHENG Shao Chieh (19*) 32
Round 1 (25*) Li LI 21-12 / 21-16 Anu NIEMINEN (36*) 30
Round 1 (9*) Mew Choo WONG 23-21 / 21-15 JANG(F) Soo Young (52*) 37
Round 1 (30*) ZHOU Mi 21-11 / 21-16 JUN Jae Youn (32*) 35
Round 1 (29*) Judith MEULENDIJKS 21-10 / 21-14 Kaori MORI (15*) 30
Round 1 (46*) Molthila KITJANON 21-19 / 21-11 Mizuki FUJII (76*) 30
Round 1 (6*) PI Hongyan 21-14 / 21-11 Saina NEHWAL (21*) 26
Round 2 (4*) WANG Chen 21-3 / 21-7 Charmaine REID (47*) 20
Round 2 (18*) Juliane SCHENK 21-16 / 21-17 Julia Pei Xian WONG (22*) 35
Round 2 (13*) YAO Jie 10-21 / 21-13 / 21-19 Aiying XING (23*) 50
Round 2 (16*) Maria Kristin YULIANTI 13-21 / 21-13 / 21-19 Salakjit PONSANA (39*) 50
Round 2 (12*) YIP Pui Yin 21-17 / 10-21 / 21-15 Adrianti FIRDASARI (38*) 50
Round 2 (9*) Mew Choo WONG 23-21 / 21-4 Li LI (25*) 30
Round 2 (29*) Judith MEULENDIJKS 21-19 / 23-21 ZHOU Mi (30*) 40
Round 2 (6*) PI Hongyan 21-14 / 21-13 Molthila KITJANON (46*) 33
Quarter-final (4*) WANG Chen 21-3 / 21-7 Juliane SCHENK (18*) 20
Quarter-final (13*) YAO Jie 16-21 / 21-13 / 21-11 Maria Kristin YULIANTI (16*) 51
Quarter-final (12*) YIP Pui Yin 21-15 / 21-14 Mew Choo WONG (9*) 36
Quarter-final (6*) PI Hongyan 20-22 / 21-5 / 21-13 Judith MEULENDIJKS (29*) 60
Semi-final (4*) WANG Chen 21-14 / 23-21 YAO Jie (13*) 38
Semi-final (6*) PI Hongyan 21-15 / 21-16 YIP Pui Yin (12*) 40
Final (4*) WANG Chen 21-18 / 14-21 / 26-24 PI Hongyan (6*) 63
XD (qual)
Round 1 (268*) Yonathan Suryatama DASUKI / Meiliana JAUHARI 24-26 / 21-19 / 21-16 Mohd Lutfi Zaim ABDUL KHALID / GOH Liu Ying (295*) 32
Round 1 - WANG Chia Min / WANG Pie Rong 21-19 / 20-22 / 21-11 TEE Jing Yi / GOH V Shem - 30
XD
Round 1 (2*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-11 / 21-15 HUI Wai Ho / WONG Man Ching (820*) 20
Round 1 (13*) Howard BACH / Eva LEE 21-15 / 21-10 WOON Khe Wei / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI - 28
Round 1 (184*) LEE Jae Jin / HWANG Yu Mi 22-20 / 21-17 Yonathan Suryatama DASUKI / Meiliana JAUHARI (268*) 22
Round 1 (43*) CHEN Hung Ling / CHOU Chia Chi 21-11 / 21-8 LO Lok Kei / NG Ka Shun - 22
Round 1 (9*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-10 / 22-20 TSAI Chia Hsin / CHENG Shao Chieh (74*) 17
Round 1 (40*) PUTRA Alroy Tanama / KOON Wai Chee 21-16 / 21-19 CHAN Peng Soon / Amelia Alicia ANSCELLY - 22
Round 1 (24*) Devin Lahardi FITRIAWAN / Lita NURLITA 21-16 / 21-23 / 21-15 Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION (30*) 48
Round 1 (28*) Hendra WIJAYA / Yanmei JIANG 21-13 / 15-21 / 21-14 Tadashi OHTSUKA / Satoko SUETSUNA (45*) 35
Round 1 (21*) Keita MASUDA / Miyuki MAEDA 21-16 / 21-18 CHAU Hoi Wah / Yohan HADIKUSUMO WIRATAMA - 30
Round 1 (113*) HAN Sang Hoon / LEE Hyo Jung 21-17 / 21-16 WANG Chia Min / WANG Pie Rong - 25
Round 1 - FANG Chieh Min / CHIEN Yu Chin 21-19 / 25-23 LIM Khim Wah / Hui Lin NG - 31
Round 1 (8*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 22-20 / 21-14 (CJ) YULIANTI / Sunder A SHETTY - 23
Round 1 (44*) Jonas RASMUSSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN 21-15 / 21-17 Mohd Razif ABDUL LATIF / Sook Chin CHONG (210*) 28
Round 1 (123*) Lingga LIE / Nitya Krishinda MAHESWARI 21-11 / 21-13 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI (12*) 25
Round 1 (20*) HSIEH Yu Hsing / CHIEN Yu Chin 21-17 / 21-13 LEUNG Chun Yiu / LAM Sin Ying - 22
Round 1 (7*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 21-7 / 18-21 / 22-20 KIM Min Jung / LEE Yong Dae - 40
Round 2 (2*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-8 / 21-13 Howard BACH / Eva LEE (13*) 17
Round 2 (184*) LEE Jae Jin / HWANG Yu Mi 21-12 / 21-16 CHEN Hung Ling / CHOU Chia Chi (43*) 25
Round 2 (9*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-17 / 19-21 / 21-15 PUTRA Alroy Tanama / KOON Wai Chee (40*) 39
Round 2 (28*) Hendra WIJAYA / Yanmei JIANG 21-16 / 21-7 Devin Lahardi FITRIAWAN / Lita NURLITA (24*) 32
Round 2 (113*) HAN Sang Hoon / LEE Hyo Jung 21-13 / 21-11 Keita MASUDA / Miyuki MAEDA (21*) 27
Round 2 (8*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 25-23 / 21-15 / 25-23 FANG Chieh Min / CHIEN Yu Chin - 55
Round 2 (12*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI 21-12 / 21-14 Jonas RASMUSSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN (44*) 28
Round 2 (7*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 21-13 / 21-11 HSIEH Yu Hsing / CHIEN Yu Chin (20*) 27
Quarter-final (2*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-16 / 21-10 LEE Jae Jin / HWANG Yu Mi (184*) 24
Quarter-final (9*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-13 / 25-23 Hendra WIJAYA / Yanmei JIANG (28*) 36
Quarter-final (113*) HAN Sang Hoon / LEE Hyo Jung 21-18 / 21-12 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM (8*) 30
Quarter-final (7*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 18-21 / 21-18 / 21-17 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI (12*) 45
Semi-final (9*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 16-21 / 21-15 / 21-13 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR (2*) 46
Semi-final (7*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 21-18 / 21-4 HAN Sang Hoon / LEE Hyo Jung (113*) 25
Final (7*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 21-18 / 25-23 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL (9*) 39
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 74 12 38.7% 2687 86.68 00:35:17 2.46 2 6.5%
MS 63 145 19 30.2% 5086 80.73 00:35:44 2.26 4 6.3%
WD 30 64 4 13.3% 2251 75.03 00:31:40 2.37 1 3.3%
WS 31 73 11 35.5% 2573 83 00:38:46 2.14 2 6.5%
XD 31 69 7 22.6% 2525 81.45 00:30:06 2.71 0 0.0%
Total 186 425 53 28.5% 15122 81.3 00:34:34 2.35 9 4.8%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 3 1 75.0%
Indonesia 47 21 69.1%
France 4 2 66.7%
Germany 2 1 66.7%
Denmark 16 9 64.0%
Netherlands 7 4 63.6%
Korea 22 13 62.9%
Canada 4 3 57.1%
Hong Kong 19 20 48.7%
Thailand 8 9 47.1%
Malaysia 29 34 46.0%
Singapore 8 11 42.1%
Japan 13 18 41.9%
Chinese Taipei 35 52 40.2%
England 1 2 33.3%
U.S.A. 1 7 12.5%
Spain 0 1 0.0%
Finland 0 1 0.0%
India 0 2 0.0%
Australia 0 4 0.0%
Philippines 0 4 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 CHOU Tien Chen Kodai NARAOKA 14-21 / 21-10 / 21-6
2019 CHOU Tien Chen HEO Kwang Hee 21-12 / 21-13
2018 LEE Zii Jia Riichi TAKESHITA 21-17 / 16-21 / 21-11
2017 CHOU Tien Chen WANG Tzu Wei 18-21 / 21-19 / 21-15
2016 CHOU Tien Chen QIAO Bin 21-18 / 21-17
2015 CHEN Long CHOU Tien Chen 15-21 / 21-9 / 21-6
2014 LIN Dan WANG Zhengming 21-19 / 21-14
2013 SON Wan Ho Tien Minh NGUYEN 19-21 / 21-9 / 21-18
2012 Tien Minh NGUYEN CHOU Tien Chen 21-11 / 21-17
2011 Tommy SUGIARTO Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-15 / 15-21 / 21-17
2010 Simon SANTOSO SON Wan Ho 21-14 / 21-11
2009 Tien Minh NGUYEN Choong Hann WONG 21-11 / 21-14
2008 Simon SANTOSO Muhammad Roslin HASHIM 21-18 / 13-21 / 21-10
2007 Sony Dwi KUNCORO Taufik HIDAYAT 18-21 / 21-6 / 21-13
2006 LIN Dan LEE Chong Wei 21-18 / 12-21 / 21-11
2005 LEE Hyun Il SHON Seung Mo 15-13 / 15-6
2004 LEE Chong Wei Beng Hong KUAN 15-4 / 15-10
2003 Choong Hann WONG Sony Dwi KUNCORO 3-15 / 15-7 / 15-4
2002 Taufik HIDAYAT HARIYANTO Agus 15-10 / 15-8
2000 Peter Hoeg GADE Choong Hann WONG 15-9 / 15-5
1999 PERMADI Fung Rashid SIDEK 17-16 / 5-15 / 15-6
1997 Peter Hoeg GADE Poul-Erik HOYER 15-10 / 18-15
1996 DONG Jiong Rashid SIDEK 15-11 / 15-4
1995 Hermawan SUSANTO LEE Kwang Jin 15-2 / 18-13
1994 Harijanto ARBI Thomas STUER-LAURIDSEN 15-3 / 15-2
1993 Harijanto ARBI Thomas STUER-LAURIDSEN 15-18 / 15-6 / 15-5
1992 Ardy B WIRANATA Hermawan SUSANTO 8-15 / 15-0 / 15-7
1991 Hermawan SUSANTO Ardy B WIRANATA 15-18 / 15-11 / 15-7
1990 WU Chun-Sheng LIAO Gwo-Hwa 18-17 / 7-15 / 15-11
1989 Morten FROST HANSEN Eddy KURNIAWAN 15-12 / 15-3