World Championships  

Tournament Name: 1980 IBF World Championships
Tournament Dates: 27/05/1980-01/06/1980
Location: Indonesia, Jakarta
Category: IBF Event

Winners
Category Winner Runner-up
MD Christian Hadinata / Ade Chandra Hariamanto Kartono / Rudy Heryanto
MS Rudy Hartono Liem Swie King
WD Jane Webster / Nora PERRY Verawaty Wiharjo / Imelda Wiguna
WS Verawaty Wiharjo Ivana Lie
XD Christian Hadinata / Imelda Wiguna Mike Tredgett / Nora PERRY

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Quarter-final - Christian Hadinata / Ade Chandra 15-6 / 15-2 Masao Tsuchida / Yoshitaka Iino - 0
Quarter-final - Misbun SIDEK / Jalani SIDEK 15-9 / 15-11 Ray Stevens / Mike Tredgett - 0
Quarter-final - Hariamanto Kartono / Rudy Heryanto 15-1 / 15-2 Derek Talbot / Kevin R JOLLY - 0
Quarter-final - Flemming Delfs / Steen Skovgaard 15-8 / 11-15 / 15-4 Razif SIDEK / Ong Beng Teong - 0
Semi-final - Christian Hadinata / Ade Chandra 15-9 / 15-10 Misbun SIDEK / Jalani SIDEK - 0
Semi-final - Hariamanto Kartono / Rudy Heryanto 15-7 / 15-7 Flemming Delfs / Steen Skovgaard - 0
Final - Christian Hadinata / Ade Chandra 5-15 / 15-5 / 15-7 Hariamanto Kartono / Rudy Heryanto - 0
MS
Round 1 - Steen FLADBERG 18-13 / 15-7 Pat Tryon - 0
Round 1 - Hadiyanto 15-0 / 15-1 Razif SIDEK - 0
Round 1 - Chung Tsung Lieh 4-15 / 15-3 / 15-2 Richard Pal - 0
Round 1 - Kinji Zeniya 15-5 / 15-8 Bernd WESSELS - 0
Round 1 - Kevin R JOLLY 15-6 / 15-7 Sture Johnsson - 0
Round 1 - Chris Kinard 15-17 / 17-16 / 15-2 Chen For Chuen - 0
Round 1 - Ray Stevens 15-10 / 15-6 Paul Johnson - 0
Round 1 - Stefan KARLSSON 15-8 / 15-1 Dan TRAVERS - 0
Round 1 - Roy Díaz González 15-0 / 15-13 Vikram SINGH - 0
Round 1 - Flemming Delfs 15-10 / 15-3 Hiroyuki Hasegawa - 0
Round 1 - Lius PONGOH 15-6 / 15-1 Peter COOPER - 0
Round 1 - Billy GILLILAND 15-11 / 15-2 Jorge Palazuelos - 0
Round 1 - Syed Modi 15-10 / 15-6 Saw Swee Leong - 0
Round 1 - Bengt Fröman 15-11 / 15-7 Gregor BERDEN - 0
Round 1 - Rob RIDDER 15-11 / 15-3 Liao Kun Fu - 0
Round 1 - Masao Tsuchida 15-8 / 15-9 Ricardo Jaramillo - 0
Round 1 - Mark Harry 15-4 / 15-10 Liu Hon Jai - 0
Round 1 - Thomas KIHLSTROM 15-8 / 15-6 Svend Pri - 0
Round 1 - Partho GANGULI 15-7 / 8-15 / 15-10 Steve Baddeley - 0
Round 2 - Prakash PADUKONE 15-3 / 15-3 Jacob VAN SELM - 0
Round 2 - Steen FLADBERG 15-4 / 15-5 Paul KONG - 0
Round 2 - Hadiyanto 15-3 / 15-0 Chung Tsung Lieh - 0
Round 2 - Kinji Zeniya 15-7 / 2-15 / 15-7 Kevin R JOLLY - 0
Round 2 - Rudy Hartono 15-9 / 15-2 Jalani SIDEK - 0
Round 2 - Chris Kinard 15-8 / 15-1 Stane Koprivsek - 0
Round 2 - Ray Stevens 18-13 / 15-10 Stefan KARLSSON - 0
Round 2 - Roy Díaz González 15-12 / 5-15 / 15-1 Flemming Delfs - 0
Round 2 - Lius PONGOH 15-0 / 15-1 Billy GILLILAND - 0
Round 2 - Syed Modi 15-1 / 15-7 Bengt Fröman - 0
Round 2 - Morten FROST HANSEN 15-3 / 15-1 Toshihiro Tsuji - 0
Round 2 - Rob RIDDER 15-6 / 15-1 John Czich - 0
Round 2 - Masao Tsuchida 10-15 / 15-9 / 15-8 Mark Harry - 0
Round 2 - Thomas KIHLSTROM 9-15 / 18-14 / 15-7 Partho GANGULI - 0
Round 2 - Liem Swie King 15-17 / 15-3 / 15-4 Misbun SIDEK - 0
Round 2 - Stephen Wilson 15-2 / 15-9 James McKee - 0
Round 3 - Prakash PADUKONE 15-11 / 15-5 Steen FLADBERG - 0
Round 3 - Hadiyanto 15-7 / 8-15 / 15-3 Kinji Zeniya - 0
Round 3 - Rudy Hartono 15-7 / 15-3 Chris Kinard - 0
Round 3 - Ray Stevens 15-6 / 15-0 Roy Díaz González - 0
Round 3 - Lius PONGOH 15-3 / 15-3 Syed Modi - 0
Round 3 - Morten FROST HANSEN 17-14 / 15-3 Rob RIDDER - 0
Round 3 - Masao Tsuchida 15-10 / 15-10 Thomas KIHLSTROM - 0
Round 3 - Liem Swie King 15-1 / 15-2 Stephen Wilson - 0
Quarter-final - Hadiyanto 15-11 / 15-13 Prakash PADUKONE - 0
Quarter-final - Rudy Hartono 15-1 / 15-3 Ray Stevens - 0
Quarter-final - Lius PONGOH 15-11 / 15-6 Morten FROST HANSEN - 0
Quarter-final - Liem Swie King 15-1 / 15-2 Masao Tsuchida - 0
Semi-final - Rudy Hartono 15-6 / 15-8 Hadiyanto - 0
Semi-final - Liem Swie King 15-3 / 15-3 Lius PONGOH - 0
Final - Rudy Hartono 15-9 / 15-9 Liem Swie King - 0
WD
Quarter-final - Jane Webster / Nora PERRY 9-15 / 15-5 / 15-10 Theresia Widiastuti / Ruth Damayanti - 0
Quarter-final - Yoshiko TAGO (YONEKURA) / Atsuko Tokuda 15-5 / 15-5 Chen Yok Jen / Huang Shui Chi - 0
Quarter-final - Verawaty Wiharjo / Imelda Wiguna 15-3 / 15-2 Joanne Falardeau / Linda MARKS - 0
Quarter-final - Karen Bridge / Barbara Sutton 15-8 / 11-15 / 15-9 Saori Kondo / Mikiko Takada - 0
Semi-final - Jane Webster / Nora PERRY 15-10 / 15-17 / 15-6 Yoshiko TAGO (YONEKURA) / Atsuko Tokuda - 0
Semi-final - Verawaty Wiharjo / Imelda Wiguna 12-15 / 15-10 / 15-4 Karen Bridge / Barbara Sutton - 0
Final - Jane Webster / Nora PERRY 15-12 / 15-3 Verawaty Wiharjo / Imelda Wiguna - 0
WS
Round 1 - Linda MARKS 11-3 / 12-11 Khaw Moo Leng - 0
Round 1 - Taty Sumirah 11-6 / 11-7 Sue Daly - 0
Round 1 - Ami Ghia 11-4 / 11-8 Karen T. CHAPMAN - 0
Round 1 - Jane Youngberg 11-3 / 11-4 Audrey SWABY - 0
Round 1 - Marjan RIDDER 11-5 / 11-7 Chee Geok Whee - 0
Round 1 - Tjan So Gwan 12-11 / 11-3 Robyn Hobba - 0
Round 1 - Else Thoresen 12-9 / 12-9 Joanne Falardeau - 0
Round 2 - Verawaty Wiharjo 11-1 / 11-2 Kong Chai Yee - 0
Round 2 - Fumiko Tookairin 11-5 / 11-9 Julie MCDONALD - 0
Round 2 - Joke van Beusekom 11-3 / 11-5 Linda MARKS - 0
Round 2 - Karen Bridge 7-11 / 11-6 / 11-5 Pia Nielsen - 0
Round 2 - Taty Sumirah 11-4 / 11-6 Ami Ghia - 0
Round 2 - Kirsten FLADBERG 11-8 / 11-5 Hanke de Kort - 0
Round 2 - Wendy Carter 11-8 / 6-11 / 11-5 Yoshiko TAGO (YONEKURA) - 0
Round 2 - Chen Yuk Jen 11-3 / 11-2 Leong Chai Lean - 0
Round 2 - Ivana Lie 11-1 / 11-5 Liselotte BLUMER - 0
Round 2 - Hiroe Yuki 11-3 / 11-1 Amita Kulkarni - 0
Round 2 - Jane Youngberg 11-8 / 12-11 Marjan RIDDER - 0
Round 2 - Lene Køppen 11-2 / 11-0 Katherine Teh - 0
Round 2 - Jane Webster 11-12 / 11-2 / 11-8 Utami Kinard - 0
Round 2 - Saori Kondo 11-3 / 11-4 Lai Chuk - 0
Round 2 - Tjan So Gwan 11-10 / 6-11 / 11-2 Else Thoresen - 0
Round 3 - Verawaty Wiharjo 11-2 / 11-0 Fumiko Tookairin - 0
Round 3 - Joke van Beusekom 11-4 / 2-11 / 11-7 Karen Bridge - 0
Round 3 - Taty Sumirah 12-10 / 11-3 Kirsten FLADBERG - 0
Round 3 - Wendy Carter 11-12 / 11-6 / 12-10 Chen Yuk Jen - 0
Round 3 - Ivana Lie 11-0 / 11-5 Sally Podger - 0
Round 3 - Hiroe Yuki 11-7 / 11-8 Jane Youngberg - 0
Round 3 - Lene Køppen 11-2 / 11-6 Jane Webster - 0
Round 3 - Saori Kondo 11-6 / 11-6 Tjan So Gwan - 0
Quarter-final - Verawaty Wiharjo 11-6 / 11-1 Joke van Beusekom - 0
Quarter-final - Taty Sumirah 11-7 / 11-9 Wendy Carter - 0
Quarter-final - Ivana Lie 11-3 / 11-2 Hiroe Yuki - 0
Quarter-final - Lene Køppen 11-4 / 11-2 Saori Kondo - 0
Semi-final - Verawaty Wiharjo 11-4 / 8-11 / 11-3 Taty Sumirah - 0
Semi-final - Ivana Lie 12-11 / 11-2 Lene Køppen - 0
Final - Verawaty Wiharjo 11-1 / 11-3 Ivana Lie - 0
XD
Quarter-final - Christian Hadinata / Imelda Wiguna 15-5 / 15-8 Derek Talbot / Karen T. CHAPMAN - 0
Quarter-final - Steen Skovgaard / Lene Køppen 15-4 / 15-5 Paul Johnson / Claire SHARPE (BACKHOUSE) - 0
Quarter-final - Steen FLADBERG / Pia Nielsen 5-15 / 15-4 / 15-5 Hariamanto Kartono / Theresia Widiastuti - 0
Quarter-final - Mike Tredgett / Nora PERRY 15-6 / 15-10 Susanto Hadibowo / Ruth Damayanti - 0
Semi-final - Christian Hadinata / Imelda Wiguna 15-11 / 15-6 Steen Skovgaard / Lene Køppen - 0
Semi-final - Mike Tredgett / Nora PERRY 15-8 / 17-14 Steen FLADBERG / Pia Nielsen - 0
Final - Christian Hadinata / Imelda Wiguna 15-12 / 15-4 Mike Tredgett / Nora PERRY - 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 7 16 2 28.6% 344 49.14 00:00:00 0 0 0.0%
MS 50 109 9 18.0% 2317 46.34 00:00:00 0 0 0.0%
WD 7 18 4 57.1% 411 58.71 00:00:00 0 0 0.0%
WS 37 81 7 18.9% 1319 35.65 00:00:00 0 0 0.0%
XD 7 15 1 14.3% 334 47.71 00:00:00 0 0 0.0%
Total 108 239 23 21.3% 4725 43.75 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 42 12 77.8%
U.S.A. 2 1 66.7%
Denmark 12 10 54.5%
England 12 12 50.0%
Japan 11 11 50.0%
India 6 6 50.0%
Netherlands 5 5 50.0%
Sweden 4 4 50.0%
Norway 1 1 50.0%
Mexico 2 3 40.0%
Canada 5 10 33.3%
New Zealand 1 2 33.3%
Scotland 1 2 33.3%
Chinese Taipei 2 8 20.0%
Australia 1 7 12.5%
Malaysia 1 10 9.1%
Slovenia 0 1 0.0%
Switzerland 0 1 0.0%
Germany 0 1 0.0%
Yugoslavia 0 1 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 LOH Kean Yew KIDAMBI Srikanth 21-15 / 22-20
2019 Kento MOMOTA Anders ANTONSEN 21-9 / 21-3
2018 Kento MOMOTA SHI Yuqi 21-11 / 21-13
2017 Viktor AXELSEN LIN Dan 22-20 / 21-16
2015 CHEN Long LEE Chong Wei 21-14 / 21-17
2014 CHEN Long LEE Chong Wei 21-19 / 21-19
2013 LIN Dan LEE Chong Wei 16-21 / 21-13 / 20-17 Ret.
2011 LIN Dan LEE Chong Wei 20-22 / 21-14 / 23-21
2010 CHEN Jin Taufik HIDAYAT 21-13 / 21-15
2009 LIN Dan CHEN Jin 21-18 / 21-16
2007 LIN Dan Sony Dwi KUNCORO 21-11 / 22-20
2006 LIN Dan BAO Chunlai 18-21 / 21-17 / 21-12
2005 Taufik HIDAYAT LIN Dan 15-3 / 15-7
2003 XIA Xuanze Choong Hann WONG 15-6 / 13-15 / 15-6
2001 HENDRAWAN Peter Hoeg GADE 15-6 / 17-16
1999 SUN Jun PERMADI Fung 15-6 / 15-13
1997 Peter RASMUSSEN SUN Jun 16-17 / 18-13 / 15-10
1995 Harijanto ARBI PARK Sung Woo 15-11 / 15-8
1993 Joko SUPRIANTO Hermawan SUSANTO 15-5 / 15-11
1991 Jianhua ZHAO Allan BUDI KUSUMA 18-13 / 15-4
1989 YANG Yang Ardy B WIRANATA 15-10 / 2-15 / 15-5
1987 YANG Yang Morten FROST HANSEN 15-2 / 13-15 / 15-12
1985 Han Jian Morten FROST HANSEN 14-18 / 15-10 / 15-8
1983 Icuk SUGIARTO Liem Swie King 15-8 / 12-15 / 17-16
1980 Rudy Hartono Liem Swie King 15-9 / 15-9
1977 Flemming Delfs Svend Pri 15-5 / 15-6