World Championships  

Tournament Name: 1985 IBF World Championships
Tournament Dates: 10/06/1985-16/06/1985
Location: Canada, Calgary
Category: IBF Event

Winners
Category Winner Runner-up
MD KIM Moon Soo / PARK Joo Bong LI Yongbo / TIAN Bingyi
MS Han Jian Morten FROST HANSEN
WD LI Lingwei / HAN Aiping LIN Ying / Wu Dixi
WS HAN Aiping Wu Jianqiu
XD PARK Joo Bong / Yoo Sang-hee Stefan KARLSSON / Maria BENGTSSON

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 - KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-5 / 15-8 Pradeep Gandhe / U. Vimal Kumar - 0
Round 1 - Jincan ZHOU / Ding Qiqing 15-7 / 15-3 Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA / Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA - 0
Round 1 - Steen FLADBERG / Jesper HELLEDIE 15-6 / 15-4 Bob MacDougall / Ken POOLE - 0
Round 1 - Sakrapee THONGSARI / Surachai MAKKASASITHORN 15-6 / 9-15 / 18-15 CHANG Wen-Sung / GAN Rong-Yih - 0
Round 1 - Chris JOGIS / Kevin Hussey 15-0 / 15-6 Benjamin Orakpo / Tamuno GIBSON - 0
Round 1 - Stefan KARLSSON / Thomas KIHLSTROM 15-1 / 15-2 Alfredo SALAZAR / Gustavo SALAZAR - 0
Round 1 - Billy GILLILAND / Dan TRAVERS 15-5 / 15-8 Federico VALDEZ / German VALDEZ - 0
Round 1 - Martin DEW / Steve Baddeley 15-4 / 15-7 Samson Egbeyemi / Clement Ogbo - 0
Round 1 - Hiroyuki Hasegawa / Hiroshi NISHIYAMA 15-4 / 15-4 Heinz FISCHER / Klaus FISCHER - 0
Round 1 - Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN 15-2 / 15-5 Mike DEBELLE / Mike BITTEN - 0
Round 1 - Leroy D'sa / Sanat Misra 15-11 / 15-9 Graeme ROBSON / Rolf RÜSSELER - 0
Round 1 - Rudy Heryanto / Susanto Hadibowo 15-8 / 18-17 Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON - 0
Round 1 - LEE Suk Ho / KWAK Chan Ho 12-15 / 15-2 / 15-4 Rodney Barton / Bob Gilmour - 0
Round 1 - LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-5 / 15-1 Gregor BERDEN / Broddi KRISTJANSSON - 0
Round 2 - KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-0 / 15-2 Jincan ZHOU / Ding Qiqing - 0
Round 2 - Steen FLADBERG / Jesper HELLEDIE 15-8 / 15-5 Sakrapee THONGSARI / Surachai MAKKASASITHORN - 0
Round 2 - Hariamanto Kartono / Liem Swie King 15-8 / 15-1 Chris JOGIS / Kevin Hussey - 0
Round 2 - Stefan KARLSSON / Thomas KIHLSTROM 15-7 / 15-4 Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA - 0
Round 2 - Billy GILLILAND / Dan TRAVERS 18-16 / 15-13 Martin DEW / Steve Baddeley - 0
Round 2 - Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN 15-8 / 15-13 Hiroyuki Hasegawa / Hiroshi NISHIYAMA - 0
Round 2 - Rudy Heryanto / Susanto Hadibowo 15-6 / 15-7 Leroy D'sa / Sanat Misra - 0
Round 2 - LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-10 / 15-9 LEE Suk Ho / KWAK Chan Ho - 0
Quarter-final - KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-12 / 15-6 Steen FLADBERG / Jesper HELLEDIE - 0
Quarter-final - Hariamanto Kartono / Liem Swie King 18-16 / 15-8 Stefan KARLSSON / Thomas KIHLSTROM - 0
Quarter-final - Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN 12-15 / 15-10 / 15-5 Billy GILLILAND / Dan TRAVERS - 0
Quarter-final - LI Yongbo / TIAN Bingyi 17-18 / 15-1 / 15-6 Rudy Heryanto / Susanto Hadibowo - 0
Semi-final - KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-11 / 17-15 Hariamanto Kartono / Liem Swie King - 0
Semi-final - LI Yongbo / TIAN Bingyi 18-16 / 14-18 / 15-3 Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN - 0
Final - KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 5-15 / 15-7 / 15-9 LI Yongbo / TIAN Bingyi - 0
MS
Round 1 - Ding Qiqing 15-3 / 17-15 CHAN Chi Choi - 0
Round 1 - Mike BUTLER 15-6 / 15-5 Sakrapee THONGSARI - 0
Round 1 - Dan TRAVERS 15-3 / 15-2 Chris Trapper - 0
Round 1 - Roy Díaz González 15-2 / 15-6 Gustavo SALAZAR - 0
Round 1 - Jens Peter NIERHOFF 15-9 / 15-11 Sung Han-kook - 0
Round 1 - Darren J HALL 15-10 / 15-5 Rolf RÜSSELER - 0
Round 1 - Ulf KINNESSON 15-2 / 15-11 GAN Rong-Yih - 0
Round 1 - Sanat Misra 15-11 / 15-9 Hiroshi NISHIYAMA - 0
Round 1 - Han Jian 15-3 / 5-15 / 15-10 Ong Beng Teong - 0
Round 1 - Syed Modi 15-10 / 7-15 / 15-13 Shuji MATSUNO - 0
Round 1 - Par-Gunnar JONSSON 15-2 / 15-4 Gregor BERDEN - 0
Round 1 - Hendri Saputra 15-7 / 15-3 Klaus FISCHER - 0
Round 1 - Nick Yates 15-8 / 15-8 Lee Deuk-choon - 0
Round 1 - Broddi KRISTJANSSON 17-14 / 15-1 Samson Egbeyemi - 0
Round 1 - Torben CARLSEN 15-12 / 15-10 Peter Rawlek - 0
Round 1 - Chris JOGIS 15-11 / 18-16 Uwe Scherpen - 0
Round 1 - Heinz FISCHER 15-12 / 18-16 Rodney Barton - 0
Round 1 - Icuk SUGIARTO 15-3 / 15-5 Hiroyuki Hasegawa - 0
Round 1 - Kok Keong FOO 11-15 / 15-7 / 15-8 U. Vimal Kumar - 0
Round 1 - Steve Baddeley 15-5 / 15-3 CHANG Wen-Sung - 0
Round 1 - Ib FREDERIKSEN 15-0 / 15-3 Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA - 0
Round 1 - Surachai MAKKASASITHORN 15-9 / 10-15 / 18-13 Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA - 0
Round 1 - Jan-Eric ANTONSSON 15-8 / 6-15 / 15-13 Graeme ROBSON - 0
Round 1 - YANG Yang 15-3 / 15-9 Choi Byung-hak - 0
Round 1 - Steve Butler 15-11 / 4-15 / 15-13 Yang Qiangli - 0
Round 1 - Sompol KUKASEMKIJ 15-5 / 15-3 Claude Tremblay - 0
Round 1 - Clement Ogbo 15-9 / 15-10 Benjamin Orakpo - 0
Round 1 - Prakash PADUKONE 15-7 / 15-3 Tariq FAROOQ - 0
Round 1 - Alex WHITE 15-2 / 15-10 Kevin Hussey - 0
Round 1 - Park Sung Bae 15-1 / 15-6 Federico VALDEZ - 0
Round 1 - John GOSS 15-13 / 17-16 Harald KLAUER - 0
Round 1 - Morten FROST HANSEN 15-4 / 15-5 Shinji MATSUURA - 0
Round 2 - Ding Qiqing 15-13 / 18-14 Mike BUTLER - 0
Round 2 - Dan TRAVERS 15-7 / 15-2 Roy Díaz González - 0
Round 2 - Jens Peter NIERHOFF 15-9 / 15-4 Darren J HALL - 0
Round 2 - Sanat Misra 15-4 / 15-9 Ulf KINNESSON - 0
Round 2 - Han Jian 15-1 / 15-7 Syed Modi - 0
Round 2 - Hendri Saputra 15-9 / 15-11 Par-Gunnar JONSSON - 0
Round 2 - Nick Yates 15-7 / 15-2 Broddi KRISTJANSSON - 0
Round 2 - Torben CARLSEN 15-12 / 15-11 Chris JOGIS - 0
Round 2 - Icuk SUGIARTO 15-0 / 15-5 Heinz FISCHER - 0
Round 2 - Kok Keong FOO 6-15 / 15-15 Steve Baddeley - 0
Round 2 - Ib FREDERIKSEN 15-6 / 15-4 Surachai MAKKASASITHORN - 0
Round 2 - YANG Yang 15-11 / 15-7 Jan-Eric ANTONSSON - 0
Round 2 - Sompol KUKASEMKIJ 15-7 / 15-11 Steve Butler - 0
Round 2 - Prakash PADUKONE 15-3 / 15-1 Clement Ogbo - 0
Round 2 - Alex WHITE 17-15 / 15-2 Park Sung Bae - 0
Round 2 - Morten FROST HANSEN 15-3 / 15-3 John GOSS - 0
Round 3 - Ding Qiqing 15-7 / 15-2 Dan TRAVERS - 0
Round 3 - Jens Peter NIERHOFF 15-6 / 15-5 Sanat Misra - 0
Round 3 - Han Jian 15-7 / 15-3 Hendri Saputra - 0
Round 3 - Torben CARLSEN 13-15 / 15-7 / 15-12 Nick Yates - 0
Round 3 - Icuk SUGIARTO 15-18 / 15-8 / 15-11 Steve Baddeley - 0
Round 3 - YANG Yang 17-18 / 15-10 / 15-11 Ib FREDERIKSEN - 0
Round 3 - Prakash PADUKONE 15-12 / 15-12 Sompol KUKASEMKIJ - 0
Round 3 - Morten FROST HANSEN 15-3 / 15-3 Alex WHITE - 0
Quarter-final - Jens Peter NIERHOFF 11-15 / 15-11 / 15-7 Ding Qiqing - 0
Quarter-final - Han Jian 15-10 / 15-2 Torben CARLSEN - 0
Quarter-final - YANG Yang 15-8 / 15-6 Icuk SUGIARTO - 0
Quarter-final - Morten FROST HANSEN 15-4 / 15-6 Prakash PADUKONE - 0
Semi-final - Han Jian 15-9 / 17-14 Jens Peter NIERHOFF - 0
Semi-final - Morten FROST HANSEN 15-8 / 15-5 YANG Yang - 0
Final - Han Jian 14-18 / 15-10 / 15-8 Morten FROST HANSEN - 0
WD
Round 1 - LI Lingwei / HAN Aiping 15-8 / 15-10 Dawn Race / Linda FRENCH - 0
Round 1 - Gloria JIMENEZ / Silvia JIMENEZ 15-8 / 15-3 Thordis EDWALD / Gillian MARTIN - 0
Round 1 - Kim Yun-ja / Yoo Sang-hee 15-1 / 15-0 Heidi BENDER / Toni WHITTAKER - 0
Round 1 - Atsuko Tokuda / Kanako Yonekura 15-6 / 18-16 Gillian C GOWERS / Helen S TROKE - 0
Round 1 - Sandra Skillings / Claire SHARPE (BACKHOUSE) 15-4 / 15-10 Julie MCDONALD / Maxine Evans - 0
Round 1 - Ami Ghia / Madhumita BISHT 15-4 / 15-9 Unknown / Pamela Mary WYATT (HAMILTON) - 0
Round 1 - Hwang Sun-ai / Kang Haeng-suk 15-2 / 15-11 Sumiko Kitada / Michiko Tomita - 0
Round 1 - LEE Chien-Mei / Sherry Liu 15-0 / 15-8 Jianping HE / Maria de la Paz LUNA - 0
Round 1 - Gillian M GOODWIN (GILKS) / Nora PERRY 15-0 / 15-7 Darunee LERTVORALAK / Jutatip Banjongsilp - 0
Round 1 - Dorte KJAER / Nettie NIELSEN 15-2 / 15-2 Ximena BELLIDO / Ximena BELLIDO - 0
Round 1 - Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-2 / 15-0 Monica Pontow / Barbara MCKINLEY - 0
Round 1 - Linda MARKS / Denyse JULIEN 15-0 / 15-0 Bridget IBENERO / A. Onuoha - 0
Round 2 - LI Lingwei / HAN Aiping 15-4 / 15-4 Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP - 0
Round 2 - Grete MOGENSEN / Liselotte Gottsche 15-2 / 15-2 Gloria JIMENEZ / Silvia JIMENEZ - 0
Round 2 - Kim Yun-ja / Yoo Sang-hee 15-2 / 15-8 Atsuko Tokuda / Kanako Yonekura - 0
Round 2 - Hwang Sun-ai / Kang Haeng-suk 15-7 / 15-1 Ami Ghia / Madhumita BISHT - 0
Round 2 - Gillian M GOODWIN (GILKS) / Nora PERRY 15-3 / 15-3 LEE Chien-Mei / Sherry Liu - 0
Round 2 - Dorte KJAER / Nettie NIELSEN 18-13 / 15-5 Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL - 0
Round 2 - LIN Ying / Wu Dixi 18-14 / 15-12 Linda MARKS / Denyse JULIEN - 0
Quarter-final - LI Lingwei / HAN Aiping 15-3 / 15-6 Grete MOGENSEN / Liselotte Gottsche - 0
Quarter-final - Kim Yun-ja / Yoo Sang-hee 15-5 / 15-2 Sandra Skillings / Claire SHARPE (BACKHOUSE) - 0
Quarter-final - Hwang Sun-ai / Kang Haeng-suk 15-7 / 15-9 Gillian M GOODWIN (GILKS) / Nora PERRY - 0
Quarter-final - LIN Ying / Wu Dixi 17-11 / 6-15 / 15-10 Dorte KJAER / Nettie NIELSEN - 0
Semi-final - LI Lingwei / HAN Aiping 15-10 / 9-15 / 18-17 Kim Yun-ja / Yoo Sang-hee - 0
Semi-final - LIN Ying / Wu Dixi 16-17 / 15-9 / 15-3 Hwang Sun-ai / Kang Haeng-suk - 0
Final - LI Lingwei / HAN Aiping 15-9 / 14-18 / 15-9 LIN Ying / Wu Dixi - 0
WS
Round 1 - Heidi BENDER 8-11 / 12-9 / 11-5 Jianping HE - 0
Round 1 - Maria BENGTSSON 11-1 / 11-3 Ximena BELLIDO - 0
Round 1 - Sumiko Kitada 11-5 / 11-1 Chung Yoon Chung - 0
Round 1 - Linda MARKS 11-3 / 11-0 Bridget IBENERO - 0
Round 1 - Erica VAN DEN HEUVEL 11-0 / 11-5 Barbara MCKINLEY - 0
Round 1 - ZHENG Yuli 11-2 / 11-8 Sherry Liu - 0
Round 1 - Jutatip Banjongsilp 8-11 / 11-9 / 11-4 Gloria JIMENEZ - 0
Round 1 - CHAN Lim Chee (Amy) 11-0 / 11-2 Dawn Race - 0
Round 1 - Kim Bok-sun 11-0 / 11-0 Indira Bhikha - 0
Round 1 - Gillian M. CLARK 11-5 / 11-7 Maxine Evans - 0
Round 1 - Madhumita BISHT 3-11 / 11-3 / 12-10 Aileen TRAVERS - 0
Round 1 - Mariko Imagawa 11-0 / 11-2 Toni WHITTAKER - 0
Round 1 - Kimiko JINNAI 11-6 / 11-7 LEE Chien-Mei - 0
Round 1 - Eline COENE 11-5 / 11-7 Ami Ghia - 0
Round 1 - Helen S TROKE 11-6 / 11-7 CHUNG So Young - 0
Round 1 - Maria Theresa MONTERO 1-11 / 11-6 / 11-4 Anne Meniane - 0
Round 1 - Linda FRENCH 11-2 / 11-2 A. Onuoha - 0
Round 1 - Denyse JULIEN 11-2 / 11-5 Maria de la Paz LUNA - 0
Round 1 - Christine GANDRUP 11-0 / 11-1 Thordis EDWALD - 0
Round 1 - Kirsten FLADBERG 11-7 / 11-2 Darunee LERTVORALAK - 0
Round 1 - HWANG Hye Young 2-11 / 11-7 / 11-3 Pamela Mary WYATT (HAMILTON) - 0
Round 1 - Silvia JIMENEZ 11-4 / 11-1 Monica Pontow - 0
Round 1 - Mishiyo Nishimura 11-3 / 11-4 Deepti THANEKAR - 0
Round 2 - HAN Aiping 11-2 / 11-2 Heidi BENDER - 0
Round 2 - Sumiko Kitada 11-3 / 11-4 Linda MARKS - 0
Round 2 - Gillian MARTIN 11-5 / 11-7 Erica VAN DEN HEUVEL - 0
Round 2 - ZHENG Yuli 11-2 / 11-2 Sandra Skillings - 0
Round 2 - Jutatip Banjongsilp 11-4 / 3-11 / 11-5 CHAN Lim Chee (Amy) - 0
Round 2 - Kim Bok-sun 12-10 / 11-7 Gillian M. CLARK - 0
Round 2 - Madhumita BISHT 11-6 / 11-2 Mariko Imagawa - 0
Round 2 - Kimiko JINNAI 11-7 / 11-1 Julie MCDONALD - 0
Round 2 - Helen S TROKE 11-7 / 11-5 Eline COENE - 0
Round 2 - Maria Theresa MONTERO 11-4 / 11-3 Linda FRENCH - 0
Round 2 - Wu Jianqiu 11-5 / 11-3 Denyse JULIEN - 0
Round 2 - Christine GANDRUP 11-5 / 11-3 Claire SHARPE (BACKHOUSE) - 0
Round 2 - Kirsten FLADBERG 12-9 / 4-11 / 11-3 Gillian C GOWERS - 0
Round 2 - HWANG Hye Young 11-0 / 11-0 Silvia JIMENEZ - 0
Round 2 - LI Lingwei 11-3 / 11-2 Mishiyo Nishimura - 0
Round 3 - HAN Aiping 11-4 / 11-2 Maria BENGTSSON - 0
Round 3 - Sumiko Kitada 11-6 / 11-1 Gillian MARTIN - 0
Round 3 - ZHENG Yuli 11-4 / 11-0 Jutatip Banjongsilp - 0
Round 3 - Kim Bok-sun 11-3 / 11-4 Mariko Imagawa - 0
Round 3 - Helen S TROKE 11-7 / 12-9 Kimiko JINNAI - 0
Round 3 - Wu Jianqiu 11-4 / 11-1 Maria Theresa MONTERO - 0
Round 3 - Christine GANDRUP 11-4 / 4-11 / 11-4 Kirsten FLADBERG - 0
Round 3 - LI Lingwei 11-5 / 12-11 HWANG Hye Young - 0
Quarter-final - HAN Aiping 11-4 / 11-1 Sumiko Kitada - 0
Quarter-final - ZHENG Yuli 11-4 / 11-8 Kim Bok-sun - 0
Quarter-final - Wu Jianqiu 11-0 / 11-4 Helen S TROKE - 0
Quarter-final - LI Lingwei 11-6 / 11-8 Christine GANDRUP - 0
Semi-final - HAN Aiping 3-11 / 11-3 / 11-2 ZHENG Yuli - 0
Semi-final - Wu Jianqiu 11-7 / 12-9 LI Lingwei - 0
Final - HAN Aiping 6-11 / 12-11 / 11-2 Wu Jianqiu - 0
XD
Round 1 - Martin DEW / Gillian M GOODWIN (GILKS) 15-9 / 15-1 Mike BUTLER / Claire SHARPE (BACKHOUSE) - 0
Round 1 - Dan TRAVERS / Pamela Mary WYATT (HAMILTON) 15-2 / 15-10 Pradeep Gandhe / Ami Ghia - 0
Round 1 - Jesper HELLEDIE / Dorte KJAER 15-4 / 15-5 Kevin Hussey / Linda FRENCH - 0
Round 1 - PARK Joo Bong / Yoo Sang-hee 15-6 / 15-5 CHAN Chi Choi / CHAN Lim Chee (Amy) - 0
Round 1 - Nigel G TIER / Gillian C GOWERS 15-1 / 15-0 Benjamin Orakpo / Bridget IBENERO - 0
Round 1 - Sung Han-kook / HWANG Hye Young 15-11 / 11-15 / 17-14 Shinji MATSUURA / Kimiko JINNAI - 0
Round 1 - JIANG Guoliang / LIN Ying 15-3 / 15-5 Federico VALDEZ / Silvia JIMENEZ - 0
Round 1 - Thomas KIHLSTROM / Christine GANDRUP 15-3 / 15-5 Ulf KINNESSON / Gillian MARTIN - 0
Round 1 - Andy B GOODE / Gillian M. CLARK 15-4 / 15-10 Shuji MATSUNO / Michiko Tomita - 0
Round 1 - Billy GILLILAND / Aileen TRAVERS 15-4 / 15-3 Brent Cutcliffe / Monica Pontow - 0
Round 1 - Zhang Xinguang / Lao Yujing 15-11 / 15-11 Bob MacDougall / Denyse JULIEN - 0
Round 1 - Steen FLADBERG / Gitte PAULSEN 5-15 / 15-4 / 15-0 Harald KLAUER / Julie MCDONALD - 0
Round 1 - Stefan KARLSSON / Maria BENGTSSON 15-3 / 15-9 Alex WHITE / Maxine Evans - 0
Round 1 - KIM Moon Soo / CHUNG So Young 15-2 / 15-4 Gustavo SALAZAR / Gloria JIMENEZ - 0
Round 1 - Dipak Tailor / Nora PERRY 15-4 / 15-2 Peter Rawlek / Sandra Stapleton - 0
Round 2 - Martin DEW / Gillian M GOODWIN (GILKS) 15-10 / 15-4 Dan TRAVERS / Pamela Mary WYATT (HAMILTON) - 0
Round 2 - PARK Joo Bong / Yoo Sang-hee 15-8 / 15-8 Jesper HELLEDIE / Dorte KJAER - 0
Round 2 - Nigel G TIER / Gillian C GOWERS 15-8 / 15-12 Sung Han-kook / HWANG Hye Young - 0
Round 2 - Thomas KIHLSTROM / Christine GANDRUP 5-15 / 18-15 / 15-7 JIANG Guoliang / LIN Ying - 0
Round 2 - Andy B GOODE / Gillian M. CLARK 15-2 / 15-9 Billy GILLILAND / Aileen TRAVERS - 0
Round 2 - Zhang Xinguang / Lao Yujing 4-15 / 15-2 / 15-5 Steen FLADBERG / Gitte PAULSEN - 0
Round 2 - Stefan KARLSSON / Maria BENGTSSON 15-5 / 15-7 Leroy D'sa / Madhumita BISHT - 0
Round 2 - Dipak Tailor / Nora PERRY 15-8 / 15-0 KIM Moon Soo / CHUNG So Young - 0
Quarter-final - PARK Joo Bong / Yoo Sang-hee 15-6 / 0-15 / 15-10 Martin DEW / Gillian M GOODWIN (GILKS) - 0
Quarter-final - Nigel G TIER / Gillian C GOWERS 3-15 / 18-15 / 15-10 Thomas KIHLSTROM / Christine GANDRUP - 0
Quarter-final - Zhang Xinguang / Lao Yujing 15-0 / 15-4 Andy B GOODE / Gillian M. CLARK - 0
Quarter-final - Stefan KARLSSON / Maria BENGTSSON 17-16 / 15-6 Dipak Tailor / Nora PERRY - 0
Semi-final - PARK Joo Bong / Yoo Sang-hee 15-4 / 15-8 Nigel G TIER / Gillian C GOWERS - 0
Semi-final - Stefan KARLSSON / Maria BENGTSSON 12-15 / 15-4 / 15-9 Zhang Xinguang / Lao Yujing - 0
Final - PARK Joo Bong / Yoo Sang-hee 15-10 / 12-15 / 15-12 Stefan KARLSSON / Maria BENGTSSON - 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 64 6 20.7% 1453 50.1 00:00:00 0 0 0.0%
MS 63 137 11 17.5% 3124 49.59 00:00:00 0 0 0.0%
WD 26 56 4 15.4% 1207 46.42 00:00:00 0 0 0.0%
WS 53 116 10 18.9% 1760 33.21 00:00:00 0 0 0.0%
XD 30 68 8 26.7% 1461 48.7 00:00:00 0 0 0.0%
Total 201 441 39 19.4% 9005 44.8 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 45 10 81.8%
Korea 14 4 77.8%
Denmark 26 11 70.3%
Indonesia 9 4 69.2%
Malaysia 2 1 66.7%
England 21 15 58.3%
Sweden 15 11 57.7%
South Korea 11 9 55.0%
Scotland 9 9 50.0%
Netherlands 3 3 50.0%
India 10 11 47.6%
Thailand 6 7 46.2%
Japan 9 15 37.5%
Canada 6 15 28.6%
Peru 4 12 25.0%
Iceland 1 3 25.0%
Hong Kong 1 3 25.0%
U.S.A. 4 14 22.2%
Austria 1 4 20.0%
Chinese Taipei 1 5 16.7%
Germany 1 6 14.3%
Mexico 1 7 12.5%
Nigeria 1 9 10.0%
Mozambique 0 1 0.0%
Unknown 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 LOH Kean Yew KIDAMBI Srikanth 21-15 / 22-20
2019 Kento MOMOTA Anders ANTONSEN 21-9 / 21-3
2018 Kento MOMOTA SHI Yuqi 21-11 / 21-13
2017 Viktor AXELSEN LIN Dan 22-20 / 21-16
2015 CHEN Long LEE Chong Wei 21-14 / 21-17
2014 CHEN Long LEE Chong Wei 21-19 / 21-19
2013 LIN Dan LEE Chong Wei 16-21 / 21-13 / 20-17 Ret.
2011 LIN Dan LEE Chong Wei 20-22 / 21-14 / 23-21
2010 CHEN Jin Taufik HIDAYAT 21-13 / 21-15
2009 LIN Dan CHEN Jin 21-18 / 21-16
2007 LIN Dan Sony Dwi KUNCORO 21-11 / 22-20
2006 LIN Dan BAO Chunlai 18-21 / 21-17 / 21-12
2005 Taufik HIDAYAT LIN Dan 15-3 / 15-7
2003 XIA Xuanze Choong Hann WONG 15-6 / 13-15 / 15-6
2001 HENDRAWAN Peter Hoeg GADE 15-6 / 17-16
1999 SUN Jun PERMADI Fung 15-6 / 15-13
1997 Peter RASMUSSEN SUN Jun 16-17 / 18-13 / 15-10
1995 Harijanto ARBI PARK Sung Woo 15-11 / 15-8
1993 Joko SUPRIANTO Hermawan SUSANTO 15-5 / 15-11
1991 Jianhua ZHAO Allan BUDI KUSUMA 18-13 / 15-4
1989 YANG Yang Ardy B WIRANATA 15-10 / 2-15 / 15-5
1987 YANG Yang Morten FROST HANSEN 15-2 / 13-15 / 15-12
1985 Han Jian Morten FROST HANSEN 14-18 / 15-10 / 15-8
1983 Icuk SUGIARTO Liem Swie King 15-8 / 12-15 / 17-16
1980 Rudy Hartono Liem Swie King 15-9 / 15-9
1977 Flemming Delfs Svend Pri 15-5 / 15-6